Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaYouTube Keşfet Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Düşülür ?

YouTube Keşfet Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Düşülür ?

Youtube keşfet özelliği ile tıpkı instagram gibi daha fazla kullanıcıya ulaşmayı ve daha farklı hespaları ön plana çıkarmayı amaçlıyor. Internet kullanımının yüzde 50 sinden fazlasının mobil trafik olması tüm dijital medya kanallarını mobil öncelikle uygulamalar haline getiriyor. Instagram mobil uygulamasının yeni çıkan özellikleri kullanıcılardan ilgi gördükçe benzer özellikler farklı mecralara da uygulanmaya başlıyor. Peki youtube keşfet özelliği tam olarak nedir? Youtube’un keşfet özelliğini ön plana çıkarmadaki amacı nedir? 

Youtube keşfet özelliği nedir?

Youtube, herhangi bir video izlerken benzer videoları devamında otomatik olarak açarak bir nevi keşfet özelliğine zaten sahip. Peki öyleyse şimdi neden direk bir keşfet özelliği ile ön plana çıkmaya çalışıyor? 

Yeni youtube keşfet özelliği kullanıcılara daha özelleştirilmiş video önerileri sunacak. Şu anda kullanıcılara izledikleri videolara benzer video önerileri çıkarsa da zaman içerisinde geliştirilen algoritma ve veriler sayesinde tam olarak kullanıcıları hedefleyen, onların ilgi alanlarına hitap eden içerik üretimleri yapılacak. Youtube’un bu özelliği yayına almasında bir kaç temel amaç var. Ilk olarak youtube izleyicilerinin daha fazla login olmasını sağlamak. 

Geçtiğimiz yıllarda yapılan youtube konferanslarında youtube izleyicilerinin büyük bir kısmının login olmadan izleme yaptığı paylaşıldı. Bu durum data toplamak ve dataları değerlendirmek için sorun. Ancak kullanıcılar datalarını verdiği sürece onlara tam olarak doğru sonuçlar yönlendirilebilir. Siz login olmuş bir kullanıcının yaşını, cinsiyetini, lokasyonunu ve önceki izlemeleri ile beğenilerinden farklı bilgilerini alabilirsiniz. Ancak login olmamış, gizli sekmede açmış ya da gizli modda izleme yapan kişilerin datalarını alamazsınız. Youtube keşfet özelliği sayesinde insanların daha fazla login olarak video izlemelerini istiyor.

Youtube keşfet özelliği ile ikinci olarak, daha az takipçili içerik üreticilerini ön plana çıkarmaya çalışıyor. Genel olarak youtube algoritması çok izlenen videoları, en çok etkileşim alan içerikleri ve en çok takipçisi olan hesapları ön plana çıkarıyor. Şimdi ise youtube artık daha az takipçili, güzel içerik üreten hesapları ön plana çıkarmaya çalışacak. 

Bunuda okumalısın !  Instagram Hesabımın Çalınmaması İçin Ne Yapabilirim?

Youtube keşfet özelliği nasıl çalışıyor?

Öncelikle mobil uygulamasında teste sunulan bu özellik kendi içerisinde de bazı kategorilere sahip olacak. Keşfet sekmesinin altında oyun, müzik, film gibi sekmeler yer alıyor. Sizin izleme geçmişinize, bilgilerinize ve ilginize göre bu kategoriler altında çeşitli video önerileri görebileceksiniz. 

Youtube yükselişte sekmesi

Milyonlarca takipçisi olup artık orijinal içerik üretmeyen hesaplar yerine daha fazla gelecek vaad eden hesapların yükselmesi ve tanınması youtube için oldukça önemli bir hale geliyor. Youtube’un düzenli olarak yayınladığı Creator Insider videoları, içerik üreticilerine hangi özelliklerin test edildiği hakkında bilgi veriyor.

Böylece içerik üreticileri hem bu özellikleri deneyimleyebiliyor hem de özellikler etkinleştirilmeden kendilerini buna hazırlayabiliyor. Youtube en son yayınladığı creator insider videosunda bu yeni keşfet özelliğinden, sekmelerinden ve yükselişte sekmesinden bahsetti. 

Youtube yükselişte sekmesi 10 bin ve altında takipçi sayısı olan, düzenli olarak yaratıcı içerik üretimi yapan kanalların keşfedilmesini sağlamaya çalışıyor. Haftalık ya da günlük olarak çeşitli verilere dayanarak oluşturulan bu listeye çıkmak için düzenli olarak yeni içerik üretmek ve çok fazla izleme almak gerekecek.

Youtube şu anda halihazırda sizin izlediğiniz videolardan bilgileri alarak çeşitli öneri videolar getiriyor. Örneğin, bir film fragmanı izlediyseniz akabinde size benzer filmlerin fragmanlarını gösteriyor. Bu bir romantik film fragmanı ise size benzer romantik film fragmanları öneriyor. Reklam gösterimlerinde de size ilginizi çeken, daha önce tıkladığınız ya da sonuna kadar izlediğiniz reklamları yine bu tarz videolarda gösteriyor.

Var olan sistemi ile bile oldukça spesifik içerikler öneren youtube, geliştirilen keşfet sekmesi ile biz kullanıcıları bütün gün sitede tutacağa benziyor. 

Youtube keşfet özelliği test aşamasında, peki ne zaman herkese açılacak?

Youtube keşfet özelliğini ilk olarak iphone kullanıcılarına mobil deneyimlerinin geri bildirimlerini almak için açtı. Çok az bir iphone kullanıcısına açılan bu özellik şu anda test edilmeye devam ediliyor. Youtube özelliğin ne zaman herkese açılacağı konusunda net bir bilgi paylaşmıyor. Testlerden yeterli geri dönüşü aldığında özelliğin herkese açılacağını düşünsek de henüz net bir bilgi yok. 

Bunuda okumalısın !  Instagram’da Fotoğraf veya Video Gizleme Nasıl yapılır?

Az takipçisi olup youtube fenomeni olmak isteyenlere müjde!

Instagram keşfet sekmesinde çıkmak için çok fazla takipçisi olan bir hesap olmak gerekiyor. Aynı zamanda herhangi bir içeriğin oldukça fazla beğeni, yorum ve etkileşim alması gerekiyor. Çünkü instagram’ın az takipçili hesapları ön plana çıkarmak gibi bir derdi yok. Ancak youtube yeni özelliği, yeni çalışmaları ve algoritmaları sayesinde az takipçili, kimsenin bilmediği hesapları daha popüler hale getirmeye çalışacak. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar