Salı, Mayıs 28, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaInstagram Otomatik Video Kapatma Nasıl Yapılır?

Instagram Otomatik Video Kapatma Nasıl Yapılır?

Instagram Otomatik Video Kapatma Nasıl Yapılır?

 

Instagram otomatik video oynatma özelliğini kapatma sanıldığı kadar zor değil aslında. Ancak bir çok insan bu özelliğin tam olarak ne olduğunu, ne işe yaradığını, nasıl açıldığını ve nasıl kapatıldığını bilmediği için instagramın otomatik video oynatma ve kapatma özelliğini bilmiyor. Biz bu yazımızda instagram videolarının nasıl kapatıldığını, nereden kapatıldığını, neden kapatılması gerektiğini ve kapatıldığında ne olduğunu sizler için açıklıyoruz. 

 

Instagram otomatik video oynatma kapatma 

 

Instagram videoları tıpkı facebook videoları gibi anasayfanızda aşağı doğru ilerledikçe yüklenen bir özelliğe sahiptir. Sayfayı kaydırdığınızda gönderi olarak paylaşılan videolar otomatik olarak oynamaya başlar. Instagramın bunu yapma sebebi videoların erişim oranları bir kaç kat artırmaktır. Istatistiklere baktığımızda da bu hedef tutturulmuş görünüyor. Çünkü karşınıza bir görsel çıktığında detaylara bakmayabilirsiniz ya da o görsel ilginizi çekmiş olmayabilir. Ancak karşınıza bir video çıktığında ve o anda oynamaya başladığında video bir şekilde ilginizi çekecektir. Sesi, müziği ya da sözleri sizi yakalayacaktır. Bu nedenle de instagram gibi facebook gibi sosyal paylaşım siteleri video içeriklere ayrı özen göstermektedir. 

 

Instagramda otomatik video oynatma özelliğini kapatma işlemi ios telefonlarda ve android telefonlarda farklı şekillerde yapılır. Çünkü bu iki telefonda instagram uygulaması üzerindeki butonlar farklı yerlerdedir. Birinden herhangi bir özelliği değiştirirken izlediğiniz yol ile diğerinden izlediğini yol farklıdır. Biz bu yazımızda her iki telefon üzerinden de aynı değişiklikleri nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. 

 

Instagram otomatik video oynatma kapatma ios’ta nasıl yapılır?

 

Ios işletim sistemine sahip olan Iphone ve ıpad tabletlerinizde otomatik video oynatma özelliğini kapatmak için ilk olarak instagram uygulamasını açın. Bu işlemi telefon ya da tablet üzerinden yapmanız lazım, pc den yani browser üzerinden yapamazsınız. Mobil cihazlarınızdan uygulamayı açtıktan sonra profilinize girin. Ios telefonlarda profilinize girdiğinizde sağ tarafta üst üste üç çizgi yer alır. Bu sağ üst köşedeki üç çizgiye dokunun ve ayarları açın.

Bunuda okumalısın !  Facebook size özel video

 

Açılan menüde en alt kısımda (sağ alt köşede) çark biçiminde bir ayarlar seçeneği olacaktır. Bu ayarlara tıkladığınızda karşınıza hareketlerin, bildirimler, gizlilik ve güvenlik gibi seçenekler çıkar. Bunların arasında hesap seçeneği vardır, ona dokunun.

 

Hesap seçeneğine dokunduktan sonra karşınıza çıkan ekranda yakın arkadaşlar, dil, rehber senkronizasyonu, bağlı hesaplar ve hücresel veri kullanımı gibi seçenekler karşınıza çıkar. Burada hücresel veri kullanımına tıklayın. Açılan ekranda daha az veri kullan seçeneği vardır. Onu aktif hale getirin. Böylece instagramınızı açtığınızda eğer 3g den yani telefonunuzun internetinden kullanıyorsanız videolar otomatik olarak açılmaz. Ancak siz istediğiniz zaman bu videoları açar ve izlersiniz. 

 

Instagram otomatik video oynatma engelleme android

 

Tıpkı yukarıda ios cihazlarda yaptığımız gibi android cihazlarda ve tabletlerde de hücresel veri kullanımını kapatmak videoların anında yüklenmesini engellemek anlamına gelir. Android telefonlarınızda ya da cihazlarınıza instagram uygulamasını açın. Kendi profilinize girin ve profilinizdeki üç noktaya dokunun dokunun.

 

Ayarlar menüsüne girdiğinizde hesap altındaki hücresel veri kullanımı seçeneğini bulun. Burada daha az veri kullan kutucuğunu aktif hale getirin. Böylece android cihazlarınızdaki instagramın otomatik video oynatma seçeneğini kapalı hale getirmiş olursunuz.

 

Instagram otomatik video oynatma neden kapanmıyor?

 

Takipçilerimizden en çok gelen sorulardan bir tanesi de budur, instagram otomatik video oynatma özelliği kapanmıyor, neden kapanmıyor? Bu özelliğin kapanmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu noktada iki yerde karışıklık olabilir. Birincisi siz videoların sesini kapatmak için üzerine tıkladığınızda ya da videoları durduğunuzda bu özelliği kapattığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Sonrasında hesabınıza girdiğinizde videoların yeniden yüklenmekte olduğunu gördüğünüz zaman doğal olarak özelliğin neden kapanmadığını sorgularsınız. Aslında siz videoların otomatik oynatılma özelliğini kapatmıyor, sadece var olan ve oynamakta olan videoları kapatıyorsunuz. Uygulamaya yeniden girdiğinizde ise video yeniden oymaya başlıyor. 

Bunuda okumalısın !  Wordpress şifre sıfırlama

 

Diğer bir nokta ise yukarıda detaylı bir şekilde anlattığımız yöntemle hücresel veri kullanımını azaltmaktır. Bu özelliği devreye soktuğunuzda videolarınızın otomatik oynama özelliği kapanır ancak sadece 3g/4g kullandığınızda yani wifiye bağlı olmadığınız zamanlarda. Geri kalan zamanlarda wifiye bağlandığınız anda bu özellik devreden çıkar ve instagram videolarınız otomatik olarak oynamaya devam eder. Hücresel veriyi az kullan özelliğini açtığınız halde videolarınız otomatik olarak oynamaya başlıyorsa wifiye bağlısınız demektir.

 

Neden instagramın otomatik video oynatma özelliğini kapatmalıyım?

 

Instagram, facebook ya da benzer mobil uygulamalarda, sosyal paylaşım sitelerinde videoların otomatik olarak oynamaya başlaması demek aslında sizin datanızın hızla tüketiliyor olması demektir. Interneti en çok harcayan şeylerin başında video izleme gelir. Izlediğiniz videolar var olan internet paketinizin büyük bir kısmını hızla harcar. Hücresel veri kullanımını kısıtlamak internetinizi istemeden harcamanızı engeller. Eğer siz de internetim çok hızlı bitiyor, instagram internetimi çok hızlı bitiriyor diyorsanız bu özelliği kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

Instagrama yeni gelen özellikleri nasıl keşfedebiliriz?

 

Instaram kendini sürekli yenileyen, geliştiren bir platform. Doğal olarak da sürekli bilmediğimiz ya da ne işe yaradığını anlamadığımız özellikler ekleniyor. Instagrama yeni gelen özellikleri, ne işe yaradığını, nasıl kullanıldığını, neden kullanılması gerektiğini Crovu blog’u takip ederek öğrenebilirsiniz. Biz sizler için sosyal medya dünyasının an be an nabzını tutuyor, size yararlı olabilecek bütün bilgi ve yenilikleri kapınıza getiriyoruz. Son zamanlarda instagrama eklenen özelliklerin büyük bir kısmı kullanıcıların instagramda daha fazla zaman geçirmesini sağlamaya yönelik. Ancak bunun yanında instagramda ne kadar zaman geçirdiğinizi, bu zamanı ne yaparak geçirdiğinizi, hangi günlerde ne kadar süre telefonu ve sosyal medyayı kullandığınızı görebilirsiniz. İnsanların telefonlarından ya da bilgisayarlarından başlarını kaldıramadığı şu günlerde artık bu süreyi kontrol etmek gerekiyor. Hem iphone, hem instagram bize bu konuda sosyal medyada geçirilen süreleri vererek kendimizi kontrol etmemizi söylüyor. Ayrıca facebook’un Birleşik Krallık gibi ülkelerde devreye soktuğu bazı özellikler ile Facebook’ta harcanan süreler de kontrol edilebilir hale geliyor. 

Bunuda okumalısın !  İnstagram karşılıklı engel nasıl kaldırılır ?

 

İnstagram’a yeni eklenen özelliklerden biri Sohbette Özelliği

 

İnstagram Sohbette özelliği son günlerde hayatımıza girmiş bir özellik. Bu özellik sayesinde mesajlaşmakta olduğumuz kişinin bizim mesaj ekranımızda olup olmadığını kontrol edebiliyoruz. Bu dışarıdan bakıldığında normal bir şey gibi görünse de aslında özellikle duygusal ilişkiler için ciddi sorunlara neden olabilecek özelllik. Whatsapp ın son görülme ve mavi tık özelliğinden sonra instagram sohbette özelliği de çok ailenin canını sıkacak gibi görünüyor. 

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar