Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaInstagram Hesabımın Çalınmaması İçin Ne Yapabilirim?

Instagram Hesabımın Çalınmaması İçin Ne Yapabilirim?

Instagram Hesabımın Çalınmaması İçin Ne Yapabilirim?

 

Son zamanlarda takipçilerimizden en çok gelen sorulardan bir tanesi de instagram hesabı çalınmaktan nasıl korunur? Kendi kendine başkalarını takip eden hesaplar, bir anda takipçi sayılarının artması ya da azalması, hesaba girememe gibi sorunlar tamamen hesabınızın başkaları tarafından ele geçirildiği anlamına gelir. Eğer takip etmediğiniz birini takip etmeye başlamışsanız, ya da sizin bilmediğiniz insanlar tarafından takip ediliyorsanız, sizin hesabınızdan alakalı alakasız yerlere yorumlar yazılıp ifadeler bırakılıyorsa hesabınız hacklenmiş demektir. Hesabın hacklenmesi yani çalınması demek sadece hesabınıza giremememiz anlamına gelmez. Hesabınızın sizin adınıza işlemler yapması da hesabınızın çalındığı anlamına gelebilir.

 

Instagram hesabını hackerlardan koruma nasıl yapılır?

 

Geçtiğimiz Ağustos’ta Yüzlerce instagram hesabı hacklendi. 13 Ağustos’ta Mashable (internet dünyasının en iyi bilinen portallarından biri), yüzlerce Instagram hesabının ayın başından beri nasıl saldırıya uğradığını gösteren bir makale yayınladı.

 

Makaleye göre, birçok ülkedeki kullanıcılar aynı tuhaf durumu yaşıyorlardı: Instagram’dan çıkmışlar, kullanıcı adları ve profil resimleri değiştirilmiş ve hesaplarına bağlı iletişim bilgileri bir Rus .ru e-posta adresiyle değiştirilmişti.

 

Instagram, hızlı bir şekilde, Ağustos’ta hacklerde büyük bir artış farketmediğini söylese de, twitterdaki etiketler de takip edildiğinde, son zamanlarda instagram hesaplarında çalınma olayının ciddi boyutlara ulaştığını gösteriyor. Instagram hesabınızda bir şeylerin yolunda gitmediğini düşünüyorsanız, korsan uygulamalar indirdiyseniz, çift korumalı şifre kullanmıyorsanız ilk olarak instagram rehberine göz atabilirsiniz. Bu rehberde size güçlü ve özel bir şifre kullanmanız gerektiği, birden fazla hesaba giriş çıkış yapıyorsanız dikkatli olmanız gerektiği, şifrenizi kimseyle paylaşmamanız gerektiği gibi genel konularda bilgiler verilecektir. 

 

Instagram hesap güvenliği için neler yapılmalı?

 

Instagram hesaplarının tam olarak nasıl gerçekleştirildiğinden yani Hack’lerin nasıl gerçekleştiğinden hala emin olmasak da, Instagram hesabınızın güvenliğini sağlamak için şimdi sizinle paylaşacağımız 5 maddeye dikkat edebilirsiniz; 

Bunuda okumalısın !  Whatsapp Link Oluşturma Nasıl Yapılır?

 

# 1: Güçlü Bir Şifre Seçin

Listemizdeki en belirgin ipucu da en önemlisidir.

 

Bilgisayar korsanlarının hesaplara girmesinin en yaygın yollarından biri, şifreleri tahmin etmek veya veri ihlallerinden zarar görmüş eski şifreleri kullanmaktır (şifrelerinizin çalınıp çalınmadığını kontrol etmek için ücretsiz bazı toollar, yani programlar kullanabilirsiniz)  Bu nedenle, güçlü ve karmaşık bir şifrenin önemi göz ardı edilemez.

 

Instagram, “en az altı sayı, harf ve noktalama işaretinden oluşan bir kombinasyon” kullanmanızı önerirken, çoğu güvenlik uzmanı en az 8 karakter uzunluğunda bir şifre uzunluğu önerir.

 

Instagram şifrenizi düzenli olarak güncellemeyi de düşünmelisiniz – çoğu uzmana göre yılda en az bir veya iki kez. Şifrelerinizi takip etmek ve yönetmek için bir şifre yöneticisi kullanmak isteyebilirsiniz.

 

# 2: İki Faktörlü Kimlik Doğrulama özelliğini Açın

 

Neredeyse tüm büyük uygulamalar şimdi bir çeşit iki faktörlü kimlik doğrulama (ya da 2FA) sağlamaktadır ve Instagram da buna dahildir.

 

İki faktörlü kimlik doğrulaması açıkken, tanınmayan bir cihazdan Instagram’da oturum açtığınızda, kullanıcı adınız ve şifreniz ile birlikte bir SMS güvenlik kodu girmeniz istenir. Bu, bilgisayar korsanlarının hesabınıza giriş yapma girişimlerini engellemeye ve iletişim bilgilerinizi korumaya yardımcı olabilir.

 

İki faktörlü kimlik doğrulamayı açmak için Instagram profilinize gidin ve ayarlar düğmesine dokunun. Ardından aşağı kaydırın ve İki Faktörlü Kimlik Doğrulama’ya dokunun. Ancak bunu yapmadan önce instagram hesabınıza bağlı telefon numarasına erişiminiz olduğundan ve güncel numarayı kullandığınızdan emin olun. Aksi taktirde kod gelse de sonrasında gelen koda ulaşamazsanız hesabınıza hiç bir zaman giremeyebilirsiniz. 

 

Bu işlemi yaptıktan sonra artık bilinmeyen bir cihazdan Instagram hesabınıza giriş yaptığınızda, SMS ile aldığınız bir güvenlik kodunu girmeniz istenecek.

 

GÜNCELLEME: Hack’lerin ışığında, Instagram, son zamanlarda Instagram hesabınıza giriş yapmak için üçüncü taraf kimlik doğrulama uygulamalarını kullanmanıza izin veren daha güçlü iki faktörlü bir kimlik doğrulama sistemi açıkladı.

Bunuda okumalısın !  Mükemmel facebook profili oluşturmak

 

Instagram hesabınıza giriş yapmak için üçüncü taraf bir uygulamayı kullanmak için profilinize gidin, menü simgesine dokunun, alttaki “Ayarlar” ı ve ardından “İki Faktörlü Kimlik Doğrulama” yı seçin.Ardından, tercih ettiğiniz kimlik doğrulama biçimi olarak “Kimlik Doğrulama Uygulaması” nı seçin.

 

Zaten daha önceden telefonunuza indirilmiş bir kimlik doğrulama uygulamanız varsa, Instagram otomatik olarak uygulamayı bulur ve giriş kodu gönderir. Kodu almanız ve Instagram’a girmeniz gerekir; iki faktörlü kimlik doğrulama otomatik olarak açılır.

 

Bir kimlik doğrulama uygulamanız yoksa, bir tane indirmek için App Store’a veya Google Play Store’a gidin ve ardından iki faktörlü kimlik doğrulama ayarına devam edin.

 

# 3: E-posta Hesabınızın Güvenli Olmasını Sağlayın

E-postanız, çevrimiçi hesaplarınıza bir ağ geçidi gibidir – eğer biri erişebiliyorsa, e-postanız için kullandığınız diğer her şeye de erişebilirler … Bu yüzden güvenli olduğundan emin olun!

 

Çoğu e-posta sağlayıcısı, istenmeyen oturum açma girişimlerini engellemek için e-posta şifreleme ve iki faktörlü kimlik doğrulama gibi güvenlik önlemleri sistemlerine sahiptir. Instagram hesabınızı gerçekten güvende tutmak istiyorsanız, e-posta hesabınızın aynı derecede güvenli olduğundan emin olmanız gerekir.

 

# 4: Şüpheli Üçüncü Taraf Uygulamalarına Erişimi İptal Edin

 

Instagram’nın en son güvenlik ipuçlarından biri “şüpheli üçüncü taraf uygulamalarına” erişimi iptal etmektir. Temel olarak, bu Instagram’ın Topluluk Kurallarını veya Kullanım Koşullarını (Instagram gibi bot uygulamaları da dahil olmak) herhangi bir web sitesi veya uygulama anlamına gelir. 

 

Üçüncü taraf uygulamalarınızı yönetmek için masaüstü bilgisayarınızda Instagram profilinizi açın, ayarlar düğmesini ve ardından “Yetkili Uygulamalar” seçeneğini tıklayın. 

Burada, profil ve hesap bilgilerinize erişme yetkisine sahip olan uygulamaların bir listesini bulacaksınız. Garip bir şey fark ederseniz, Erişimi İptal Et düğmesini tıklatarak üçüncü taraf uygulama erişimini iptal edebilirsiniz. 

Bunuda okumalısın !  Facebook’ta Video İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

 

# 5: Ekstra Güvenlik İpuçları

Yukarıdaki ipuçları hesabınızı güvende tutmak için yeterli olsa da, güvende kalmanın birkaç yolu daha vardır, bunlar; 

 

Birincisi, paylaşılan bir bilgisayarı veya telefonu her kullandığınızda Instagram’dan çıkış yapmayı hatırlamaktır. Eğer halka açık bir bilgisayardan Instagram’da oturum açarsanız, “Beni Hatırla” kutusunu işaretlemediğinizden emin olun, çünkü bu tarayıcıyı kapattıktan sonra bile oturumunuzu açık tutar.

 

İkincisi, şifrenizi asla tanımadığınız veya güvenmediğiniz birine vermeyin. Bu oldukça açıktır, ancak bilgisayar korsanlarının insanların hesaplarına erişmesinin en yaygın yollarından biri “kimlik avı” dır.

 

Kimlik avı saldırıları şu şekilde gerçekleşir;  bilgisayar korsanları size sahte Instagram giriş sayfasına bağlantı içeren bir e-posta gönderir. E-posta adresiniz ve şifrenizle giriş yaptığınızda, kimlik bilgilerinizi alırlar.

 

Bunun size gelmesini önlemek için, iki faktörlü kimlik doğrulamanın açık olduğundan emin olun ve aldığınız e-postaların meşruiyetini her zaman kontrol edin. Spam maillerini direk açmayın. 

 

Üçüncü ipucu, Instagram’da takip ettiğiniz hesaplardan daha dikkatli olmaktır. Yeni hesaplar takip edip etmediğiniz hem sayılardan hem da bazı aracı uygulamalardan kontrol edebilirsiniz.

 

Instagram’ın bu hesap hakkında özelliği ile artık Instagram’da büyük kitlelere ulaşan hesaplar hakkında daha fazla bilgi görebilirsiniz. Bu şekilde, takip etmeden önce hesabın doğruluğunu değerlendirebilirsiniz.

 

Bir hesap hakkında daha fazla bilgi edinmek için Profillerine gidin, “…” düğmesine dokunun ve ardından “Bu Hesap Hakkında” seçeneğini seçin. Burada, hesabın Instagram’a katıldığı tarihi, hesabın bulunduğu ülkeyi, paylaşılan takipçileri olan hesapları, geçen yıldaki kullanıcı adı değişikliklerini ve hesabın yayınlanmakta olduğu reklamları göreceksiniz.

 

Son zamanlarda binlerce kişiye ulaşan hacklenen (çalınan) Instagram hesaplarının sayısıyla, hesabınızı güvenceye almak ve kendinizi bilgisayar korsanlarına karşı korumak için doğru adımları atmanız çok önemlidir. Hesabınızı güvende tutmak için başka stratejileriniz varsa yorumlarınızı bize bildirin!

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar