Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaHukukUyaptan dosya sildirme

Uyaptan dosya sildirme

Turkiye.gov.tr ‘nin Türkiyenin E-Devlet portalı olduğunu biliyoruz. Bütün devlet kurumlarının yüzlerce hizmetini buradan online olarak sorgulayabilir ve hizmet alabilirsiniz. Bunlar arasında Adalet Bakanlığı ve Mahkemeler, Savcılık ve İcra Müdürlükleri ile ilgili sorgulamalarda bulunmaktadır.

Bu güne kadar sitemize gelen bir çok soruda E-devlet , Devletin Kısayolu portalı üzerinde yapılan işlemler yer almaktadır. Yine aynı şeklide E-devlet portalı üzerinde yer alan dava bilgilerinin dava bittikten sonra nasıl kaldırılacağı sorusu da bunlardan birisidir. Yani özetle açık gözüken davaların uyap yada edevlet kapısı üzerinden silerek kaldırabilir miyiz ? Bu sorunun cevabını arıyoruz.

Biten dosyalar e-devletten ve uyaptan nasıl kaldırılır ?

Bazı durumlarda uyap üzerniden icre ve mahkeme dosyaları açık görünür. Bunun bir çok sebebi olabilir. Bu durum akla üç seçeneği getiriyor. İlk olarak mahkemede kapatılmış bir dosyanın edevlet üzerinde artık gözükmesi. İkinci olarak mahkeme tarafından verilen karar sonrası yasal süre geçmesi  akabinde sabıka kaydının silinmesi, son olarak ise uyap üzerinde görülen tüm işlemlerin hiç bir şekilde gözükmemesidir. Bunlardan hangisinin nasıl yapılacağını madde madde anlatalım.

 1. Her hangi bir mahkemede bir davanız olabilir. Bu mahkemeler hukuk veya ceza mahkemesi olabilir. Veya savcılık aşamasında takipsizlik kararı verilmişte olabilir. Bu dosyalar ortadan kalktıktan ve kapandıktan sonra edevlet üzerinden da kaldırılması için her hangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Zira Mahkeme kararını verdikten ve karar kesinleştikten sonra Uyap üzerindeki bilgiler E-devlet ile entegre çalışarak turkiye.gov.tr üzerindeki sonucu da anında günceller.
 2. Kastedilen şey sabıka kaydının silinmesi bu da suçlara karşı verilen cezanın niteliği bakımından yasal bir süreyi beklemeyi gerektirir. Örneğin beş yıl içinde silinecek bir sabıkadan bahsediyor olduğumuzu düşünelim. Kesinleşme tarihinden beş yıl sonra Adli Sİcil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne başvurarak sabıka kaydımızı uyaptan ve edevlet üzerinden sildirebiliriz. Sadece polis GBT kayıtlarında ve resmi kayıtlarda gözükmeye devam edecektir.
 3. Ancak kastedilen sildirme işlemi uyap üzerinde daha önce görülmüş olan dosyaların esas ve karar numarası gözükmemesi ise durum değişiyor. Zira bunun kaldırılması çok da mümkün değildir. Yapılan işlemlerin kütüğünün uyap üzerinden silinmesi mümkün değildir. Bu durum tüm mahkemeler ve icra müdürlükleri için geçerlidir.
Bunuda okumalısın !  70 TL ye hayat kurtarmak

Hakkınızda aktif olan dava dosyalarını, varsa verilen cezaları, mahkemelerde bulunan dosyalarınıza ait evrakları, davaların hangi aşamalarda olduğunu, sabıka kaydı gibi tüm bilgileri edevlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Ayrıca vatandaş portal üzerinden dosya sorgulamalarını yapabilir ve aşağıda listelenen diğer hizmetler hakkında bilgiler alabilirsiniz. Uyap Vatandaş portalı kullanımı ile ilgili detaylı bilgiler makalemiz içinde bulunmaktadır.

Uyap Vatandaş Portal üzerinden alınabilecek online hizmetler

 • Tüm dava dosyalarını sorgulayabilir ve bilgi alabilirsiniz ( Ceza Mahkemesi, Hukuk Mahkemesi, İdari Mahkemeler, Danıştay , Yargıtay, Bölge İdare Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi )
 • Hukuk davalarında harç hesaplama gerçekleştirebilirsiniz
 • Hukuk mahkemelerine online dava açabilirsiniz ( boşanma, vasi tayini, alacak , tazminat vs. )
 • Online edevlet evrak doğrulama yapabilir
 • Hakkınızda bulunan davalarla ilgili görülen duruşmaları takip edebilirsiniz
 • Hakkınızda mahkemelerde görülen davaları safahat bilgilerini sorgulayabilirsiniz
 • Hakkınızdaki davaların içerik dökümanlarına ulaşabilirsiniz

E-devlet ve vatandaş portalı nasıl ve neyle kullanılır ?

Adalet Bakanlığı tarafından geliştirilen ve Uyap kapsamında değerlendirilen Vatandaş Portalı kullanabilmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz. Öncelikle vatandaş portal internet sitesi https://vatandas.uyap.gov.tr/vatandas/index.jsp üzerinden veya https://www.turkiye.gov.tr/uyap-portali-vatandas-girisi üzerinden giriş sağlayabilirsiniz. Giriş seçenekleri ise aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Mobil İmza
 • E-devlet şifresi
 • Elektronik imza
 • Edevlet kapısı üzerinden

Edevlet üzerinden gözükmeyen dosyalar ?

Bazı dosyalar edevlet ve uyap üzerinden görülemeyebilir. Bu dosyalar ceza mahkemesi dosyası, hukuk mahkemesi dosyası veya icra takibi dosyası olabilir. Peki neden bazı dosyalar e-devlet portalı olan turkiye.gov.tr üzerinden görüntülenemez. Bunun birinci sebebi TC kimlik numarası olmadan taraf girişi yapılmış dosya olmasıdır. Yani sistem TC kimlik numarasını şart koştuğundan bu kişi sizle eşleştiremeyecek ve davanız olmasına rağmen hakkınızda dava yokmuş gibi listeleyecektir.

Bana ait olan mahkeme davalarını internetten nasıl sorgulayabilirim ?

Türkiyenin her tarafında her hangi bir mahkemede üzerinizde gözüken davaları https://www.turkiye.gov.tr/davalarim adresinden görüntüleyebilirsiniz. Bu adresten hem açık hem kapanan dosyaları kontrol edebilirsiniz.

Bunuda okumalısın !  Müslüman eşit değildir terörist
RELATED ARTICLES

38 YORUMLAR

 1. Merhabalar 4 tane icra dosyam vardı icra dosyalarini kapattım borçlarını ödedim e devlet üzerinden dosyalarımin hepsi kapatıldı yanliz UYAP vatandaş portal dan dosyayi sorguluyorum dosyalar görünüyor nasıl sildiririm bu dosyaları uyaptan acaba yardımcı olabilir misiniz lütfen askeri personelim Suriye’de görev yapmaktayım zamanım olmuyor yardımcı olursanız çok memnun kalır sevinirim

 2. UYAP tan idari dava açış işlemi yaparken para yatırma işlemi yapmadan önce 5 ten fazla ek yapamadığım için belki dava aç tuşuna basınca diğer ekleri de yükleyeceğimi sandım ama yanılmışım. Dava açmış gözüküyorum. Bunu iptal edemedim. Ne yapmam gerek. Bu arada yeniden baştan başlayıp dosyalarımı düzenleyerek dava açma işlemini parasını da yatırarak tamamladım. Fakat parasını yatırmadığım herşeyi aynı olan dava da sistemde gözüküyor. Yardım masası da çare olmadı. Acil yardım lütfen.

 3. slm arkadaşlar yargıtayda dosyası olan varmı 2014 te dava açtım 2016 da Yargıtay 7. hukuk dairesine gitti (7. hukuk kapatıldıktan sonra) dosyam 22. hukuk dairesine gönderildi yaklaşık 15 gün önce incelemeye alınmış tahmini nezaman sonuçlanır bilgisi olan varsa paylaşabilirmi

 4. Bütün e haciz ve icralar silinir kapatılır.
  Kredi çekilir.
  Senetle nakit para verilir.
  Emeklilere taahhütlü nakit para verilir senet karşılığı.
  Arayın yardımcı olalım.
  81 il dahil.

  ( Bu tür mesajlara KANMAYIN )

  ( Mesaj spam sebebi ile adres bilgileri silinerek yayınlanmıştır )

 5. E devletten bütün e haciz ve dava dosyalarınız temizlenip kaldırılır.
  Arsa ev araba haciziniz varsa %10 peşin komisyon alınarak 3 iş günü içinde noterden satış verilir.
  Kredi cekemeyenler kredi cekilir.
  Emekli olupta icralık hacizlik emeklilere hem bankadan hem kendi bütçemizde nakit senet karşılığı para verilir.
  Vadafon türkcell avea hatlarına nakit para verilir.
  Lutfen arayın ankara ve 81 il dahil.

  ( Bu tür mesajlara KANMAYIN )

  ( Mesaj spam sebebi ile adres bilgileri silinerek yayınlanmıştır )

  • Merhaba hiç bisim yok sadece puanım dusuk basvurum çok ama kredi kullandım taksitleri yatırıyorum birdaha kredi çekemiyorum bana yardımcı olurmusun

 6. Dava dosyalarını uyap tan hiç bir şekilde sildirrmezsiniz bunlar kayıt için ilerde sizin hakkımızda bilgi sahibi olmak için tutuluyor e devlet ten sildirmek için yapmanız gereken gerekli mahkemenin kalemine giderek davanızın statü kısmının kapalı hale getirilmesini isteyen bir dilekçe vermek ben 27 dosyamıda bu şekilde sildirdim uyap duruyor sicil affı gelirse belki o da silindi deseler bile şahsi düşüncem silmezler

 7. uyapda açık yada kapalı her türlü dosyanız silinir.tertemiz bir e devlet istiyorsanız bana ulaşınız.118 bankalar e devlet hiç bir yerde gözükmez.

  • Kapanan dosyaları Adli sicil ve istetistik genel müdürlüğüne makul süreler geçtiği takdirde başvurarak sildirme imkanınız olabilir

  • Kapanan dosyaları Adli sicil ve istetistik genel müdürlüğüne makul süreler geçtiği takdirde başvurarak sildirme imkanınız olabilir

 8. kapanan dava dosyalarımın edevlet sisteminden kaldırmak istiyorum ama birtürlü kaldıramadım adalet sarayına dilekce verdim ama bizlik bir işlem yok dosyan bizde kapalı gözüküyor dediler uyaptan halledeceksiniz dediler ama halledemedim yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla arz ederim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar