Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaSağlıkBacakları egzersizle kalınlaştırmak ve inceltmek

Bacakları egzersizle kalınlaştırmak ve inceltmek

Tek sorun şişmanlık değil tabi ki, zayıflıktan dert yananlar , bacaklarım ince veya kalın diyenler , popom küçük yada büyük diyenler, alt bacak kaslarım çok ince diyenler, baldırlarım zayıf diyenlerde azımsanmayacak miktarda.

İşte bu yazımızda ince / kalın bacak ile ilgili sorunu olanlar , bacaklarını ve baldırlarını kalınlaştırmak / inceleştirmek isteyenler için çözümler sunmaya çalışacağız.  Öncelikle belirteyim ki back kasgruplarını en fazla etkileyen hareket Squad dediğimiz halteri omzumuza alarak çömelip kalkma hareketidir. Ağırlıklarla yapılan çalışmalarda en önemli şeylerden biri hareketin yavaş ve kontrollü yapılmasıdır. Squad yaparken ön , arka bacak hemde kalça kasları çalışmış olur. Quadriceps kasları yani ayağım hemen üzerindeki ön bacak bölümümüzüde bu hareketle geliştirebiliriz. Şunu da belirtelim ki zayıf baldırlardan sonra  ağır çalışmak ve kaslı bir görünüme sahip olmak bacaklarınızı asla çirkin yapmayacaktır.

[ads1]

Çünkü zaten profesyonel bir vücut geliştirici olamayacağınız için o kabarık kas kütlesine asla sahip olamayacaksınız bu yüzden ağırlıkla yaptığım çalışmalarda ve vücut geliştirmede vücudum bozulur diye düşünmeyin.  Çünkü aksine muhteşem sonuçlar , muhteşem bir vücut ve muhteşem ve kaslı bacaklara sahip olacaksınız.   Yine squada ek olarak leg press, hack squat ve lunge hareketleride bacaklar için birebir hareketler olmakla birlikte en kaliteli hareketin squat olduğunu tekrar edelim. Hareketleri yaparken hareketin etkilediği kas grubunu hissediyor olmanız hareketi doğru yaptığınız anlamına gelir. Ayrıca yavaş çalışmak sakatlanmaları engelleyecektir. Calf denilen baldır kas gruplarını çalıştırmak için calf raise dediğimiz hareket yapılmalıdır. Bu hareket 3 saniye yukarı 1 sanilye kasılı ve sabit durmak ve yine 3 saniye aşağı da durmaktan ibarettir. Yine bacak için leg curl hareketide uygundur. Bu hareket yukarda yazdığımız saniye aralıklarında yapılabilir. Ümidinizi yitirmeniz için değil ama sabit bir konunuda söyleyim el, ayak bileklerinin ve kemiğin kalınlığı asla değeiştirelemez bu genetik bir durumdur. Kemikleri kalınlaştırmak gibi bir şey mümkün değildir. Ancak kaslarımızı büyüterek bu incelikten kurtulmanın çözütmlerini bulabiliriz. Calf kasları uyarmak için az kilo çok tekrar mantığı ile ağırlık çalışmalıyız.

Bunuda okumalısın !  Ramazanda Karatay diyeti

Üst bacak kas grubu içinse düşük tekrar yüksek ağırlık mantığı uygulanmalıdır.

Bacakları kalınlaştırmak ve popoyu sıkılaştırmak için neler yapılmalı, bacakları kalınlaştırma yöntemleri gibi aramalar sonucu bu yazımıza ulaştınız.

İnce bacaklılar için calfleri uyaran yukarda saydığımız hareketlerin resimli görünümleri  ( yabancı bir siteden aldığımız görüntüler google ın uyarısı üzerine kaldırılmıştır )

– Sandalyeye oturun kucağınıza aldığınız ağırlığı bacaklarınızla yukarı kaldırın
– Tek ayağınızın üstünde yükselin ve inin – Squad hareketini yapın
– Bacak arka kaslarını güçlendirmek için elinize ağırlık alıp namazda rükuya gider gibi eğilin ve doğrulun

Ayrıca bacak kaslarını güçlendirmek ve gösterişli kaslı bacaklara sahip olabilmek için uzman tv de yayınlanan şu videoyu http://www.uzmantv.com/bacak-kaslarini-guclendirmek-icin-hangi-egzersizler-yapilir izleyebilirsiniz.   Bacaklarımız büyük kas gruplarının olduğu bölgeledir. Vücudumuzu taşıyan bu organlarımız Allahımız tarafından en güçlü kaslar ile donatılmıştır. Yine kemik olarakta kalın kemik yapısının bulunduğu vücut bölgemizdir. Bacaklarımızın inceliğini sadece bir görünmüm kusuru olarak değerlendirmeyin bacaklarımız ne kadar güçlü olursa o kadar az yorulur o kadar fazla kalori yakar ve o kadar güçlü oluruz. Kısa zamanda seksi bacaklarınız olsun istiyorsanız bu yazı işinize yaramaz çünkü kısa zamanda güzel sonuçlar almak hiç bir zaman mümkün değildir. Ancak bu hareketleri haftada minimum üç gün uygulayıp hareketlerin öncesinde güzelce ısınmak kaydıyla ayrıca beslenmemizede dikkat edersek bilr kaç ay içinde hoş güzel bacaklara dönüşebilir. Arkadaşlarınız da size leylek bacak diyerek dalga geçmezler. Yok bacaklarım ince yok bu yüzden pantolon giyemiyorum yok bacaklarım çöp gibi denize gidemiyorum sıkıntılarından da kurtulmuş olursunuz.

Bacak kalınlaştırma teknikleri

 • 30 cm. gibi bir yüksekliğe sahip olan bir merdiven basamağına çıkın ayaklarınızın ucuna basarak bacaklarınız da gergin vaziyette 5 saniye bekleyip inin her seferinde hareketin yapma sıklığını ve süreyi artırın
 • Topuklarınız yere tam değecek biçimde sandalyeye oturun (yere tam olarak değmesini sağlamak için ayaklarınızın altına bir destek koyabilirsiniz). Bu şekilde bir dizinizi düz-leştirerek bacağınızı yukarı kaldırın, 5 sn. bacağınızı bu şekilde tutun ve yavaşça indirin. Aynı hareketi öbür bacakla da tekrarlayın. Bu hareketi yaparken bacağınızın yere paralel olmasına özen gösterin.
 • Bir duvara yarım metre uzakta durun ve sırtınızı tam olarak duvara yaslayın. Sırtınızı duvardan ayırmadan dizleriniz 90 derece bükülecek şekilde çömelin. Bu pozisyonda 5’e kadar sayın ve sırtınızı duvardan ayırmadan dizlerinizi gererek doğrulun. Bu hareketi yaparken fazla çömelme-meye dikkat edin. Yardımcı olarak altınıza bir iskemle koyabilirsiniz.
 • Yüzüstü yere uzanın. Bir bacağınızı dizinizi bükmeden ve kalçanızı fazla zorlamadan yukarı kaldırın.
 • Bir bacağınız dizden bükük, diğeri düz olarak sırt üstü yere uzanın. Düz olan bacağınızı yerden bir karış yüksekliğe kaldırıp bu pozisyonda yaklaşık 10 sn. tutun, indirin. Aynı hareketi öbür bacakla da tekrarlayın.
 • Sırt üstü yatın dizlerinizin altına bir kaç havluyu yuvarlayarak destek olarak koyun, ayaklarınızı yukarı kaldırırken dizlerinizi desteğe bastırın.
 • Aynı hareketi ayak bileklerinize ağırlık koyarak ve ayaklarınızı tek tek kaldırarak tekrarlayın.
Bunuda okumalısın !  Kolesterol Nasıl Düşürülür? 10 Doğal Yöntem

Eğer makset kaslarımızı şişirmek kalınlaştırmaksa yüksek ağırlık ( kaldırabileceğimiz en yüksek ağırlık ) ve düşük tekrar yapmamız gerekiyor. Tam tersi düşük ağırlık yüksek tekrar ise sizi daha fazla inceltip fit görünüme sahip olmanız içindir. Zaten ince bacak sorununuz varsa bunu yapmanız aleyhinize olacaktır. Kaslarımızı büyütmek için yapacağımız örnek set tekrarları : 6 tekrarlı 3 set 6 tekrarlı 4 set 8 tekrarlı 3 set 8 tekrarlı 4 set 10 tekrarlı 3 set 10 tekrarlı 4 set 12 tekrarlı 3 set 12 tekrarlı 4 set  gibi.. Kaslarınızı büyütmek için çalışmak ve egzersiz ne kadar önemliyse dinlendirmekte o kadar önemlidir. Kaslar çalıştıkları zaman değil, dinlendikleri zaman büyürler. Bu yüzden haftada max. dört gün ağırlık çalışıp ara günlerde dinlenin. Ayrıca ağırlık çalıştığınız dönemlerde protein ağırlıklı beslenerek kaslarınızı besleyin. Amino asit ve stereoid desteği almınızı tavsiye etmem. Doğal gıdalarla amino asit ve protein artırın.  En yüksek protein değerli gıdalardan olan yumurta haşlamasının beyaz kısmını tercih edin. Yine tavuk eti de yüksek proteine sahiptir. Tüm bunları yaptıktan sonra da mucize beklemeyin çok ünlü sanatçılar bile bacaklarını kalınlaştıramamanın ve ince bir bacağa yada kola sahip olmanın sıkıntısı içindeler. Mucize formüllere , haplara, kremlere sakın tevessül etmeyin. Eğer böyle bir mucize olsaydı ilk önce sosyeteler yapar dı ki , bu sornular zaten onlarında sorunu ve egzersiz ile beslenmeden başka da çözümü yok. Saygılarımla

Bacak kalınlaştırma hareketleri video  (Videoyu izlemek için bizi sosyal medyada beğenin )

[social-locker locker_id=”28287184891e9a6a5″ theme=”blue” message=”Back kalınlaştırma VİDEOSUNU grömek için sitemizi BEĞENİN” facebook=”true” likeurl=”CURRENT” google=”true” googleurl=”CURRENT” tweet=”true” tweettext=”” tweeturl=”CURRENT” follow=”true” linkedin=”false”][/social-locker]

Bacak inceltme teknikleri

Kalın bacakları inceltmek için sağlıklı hareketler ve teknikler en kısa sürede eklenecektir.

 • Pilates ile uğraşmak
 • Düzenli yürüme alışkanlığı kazanın
 • Ekmek tüketimini sınırlamak
 • Şeker , tuz tüketimini sınırlandırmak
 • Düzenli olarak tek ayak üzerinde durmak
 • Squad hareketi
 • Basen inceltme için merdiven inip çıkma
Bunuda okumalısın !  Akciğer temizleme yöntemleri

Her  türlü estetik operasyonlar için en iyi estetik bayan cerrah Op. Doktor Defne Erkara ‘yı tavsiye edebiliriz.

 

RELATED ARTICLES

50 YORUMLAR

 1. benim bacaklarım ustu arası ayrık pantolon giysem arası çok kötü duruyo hiç bişey yakışmıyo ve ben çok takıntı haline getirdim bunu lütfen yardımcı olun :(

 2. 48 yaşındayım bacak , baldır , popo kaslarımı geliştirmek istiyorum bir salona da başladım orada amino asit kullanmaktayım .. şu ana kadar değişen bir şey olmadı … nasıl hızlı bir şekilde geliştirebilirim bu kaslarımı …

 3. merhabalar benim bacaklarım ve kollarım çok ince . daha önce spor salonuna yazıldım fakat işlerim dolasıyla gidemiyorum . evde yapabileceğim satın alabileceğim bacak ve kol için kalınlaştırmak için bi spor aleti olarak ne alabilirim.. büyük birşey istemiyorum ufak tefek bir spor aleti olmalı odama koyabileceğim.

 4. merhaba ben ebru .19yaşndaym benim bacağmın biri normalndn 6cm kaln doğuştan. İnceyi kalnlaştrmak yda kalnı inceltmek gbi bişy yapablrmym doktrlar tedavısi yok diyorlar çok utanıyorum ne olur yardım edin

 5. ben 3 ay önce ön çağraz bağ ameliyatı oldum 25 eylül 2012 de oldum bugüne kadar herşey normal gidiyordu egzersizler falan hepsini uygulyordum 3 gün önce sabahleyin uyandığımda dizimin şiştiğini ve dizin alt kısmında hafif acılar hissettim egzersizimi kısıtlıyor yürümemdede hafif aksamaya neden oldu şimdide baldırıma doğru ağrı şeklinde devam ediyor doktoruma sordum buz koy ayağını yüksekte tut dedi acaba sizce başka bir sorun olabilir mi teşekkürler.

 6. alt bacağım şekilsiz ve üst bacağım alt bacağımla aynı kalınlıkta ve bu durum beni rahatsız ediyor.lütfen yardımcı olun.hangi sporu ve gıdaları öneriyorsunuz.cevaplanmamış sorularıda cevaplarsanız seviniriz,iyi günler

 7. arkadaslar bu sıteye hep bakıorum dogru duzgun bır acıklama yapmıo kımse lütfen sorulanlara cvp verınde mıllette aydınlansın simdiden teskkürler..

 8. merhabalar ben 20 yaşındayım. kemiklerim çok ince bacaklarım da ve diz kapaklarımda çocukluğumdan beri içeri doğru duruyor ve bacaklarım bilekten yamuk gibi geliyor. kendimi raşitik çocuklar gibi hissediyorum acaba yapabileceğim egzersizler var mdır şimdiden teşekkürler

 9. merhaba ben daha dolgun ve iri kalcalara sahip olmak istiyorum kalcalarımı nasıl genişlete bilirim herhangi bir yolu varmı estetik dışında .hap veya egzersiz le mümkünmü

 10. yukarıdaki hareketleri yapın işe yarıyor. benmde bacaklarım ince dye üzülüyodum ama bu hareketler kas yapıyo ve daha güzel görünüyo bacaklarınız. bnde şort kapri bikini giyemezdim artık giyiyorum. 1 ay bu hareketleri düzenli yapmanız yeterli (:

 11. mrblar ben 24 yasındayım yukarıdakı yorumları ınceledim bendede aynı sıkayetler var ayak bıleklerim ince ve dızden asagısının carpık sebebiyet verıo bu yuzden mını ne varsa bu yasıma kadar gıyemedım bana yardımcı olun bu hareketler duzelmesine ve kalınlasmasına fayda verırmı..

 12. Bilgilerde biraz yanlışlık var. deatlift ve squad hareketlerini spor salonlarında bile kolay kolay yaptırmazlar. İyice öğrenene kadar hoca gözetiminde yapılır. Özellikle squad yanlış yapıldığı taktirde ciddi sakatlanmalara (özellikle diz bölgesinde) neden olmaktadır. Ve herkes aynı şekilde squad çekmez. Egzersizleri de azalan piramit setleri şeklinde yaparsanız daha uygun olacaktır. Mesela 3×20 yaptığımız bir hareketi ele alalım. Boşta yapılan ısınma hareketinden sonra 26 tekrar. 45sn mola 22 tekrar 45sn mola 18 tekrar gibi. Quadriceps kaslarıda uyluğun ön kısmındaki kaslardır.

  @selçuk öncelikle geçmiş olsun. Senin squad gibi hareketleri kesinlikle yapmaman gerekiyor. Statik hareket dediğimiz hareketler vardır. Yere ne çok yumuşak ne de çok sert olmayacak 2-3 katlı battaniye gibi birşey seriyoruz. Daha sonra oraya dümdüz yatarak çalıştırmayacağımız bacağı 45 derece yapacak şekilde kırıyoruz. Çalışacak bacağı dizden hiç bükmeden yerden 1 karış havaya kaldırıp 5 saniye bekletiyoruz daha sonra yavaşça indiriyoruz. Bu hareketi çok zorlanana kadar tekrarlama ilk başlarda. her gün yapabilirsin bunu. Yine setler halinde tabiki. İkinci hareket diz altına rulo yapılmış battaniyeyi gene dizlerimizi bükmeden bastırmak. Dizin üstündeki quadriceps kaslarını basitçe bu şekilde çalıştırdıktan hareketleri yüzükoyun yatarakta tekrarlayarak arkadaki kasları da çalıştırabilirsin. Baldır için yukarıda verilen egzersizler sana da uyacaktır. Tabi unutmadan; belin ve dizlerin için en iyi spor yüzmedir.

  @cansu; Egzersiz yapmadan kilo almak zordur. Hiç kilo alamıyorsan bir endokrinoloji uzmanına danışmanı tavsiye ederim. Tiroit kaynaklı problem olabilir.

  @Ezgi; ağırlıksızda yapabilirsin. ama seni 3×20 gibi bir set yormamaya başladıysa daha fazla tekrar yapmadan ağırlıkla çalışmanı öneririm.

  Son olarak. Egzersizden 2 saat önce yemek yemeyi bırakalım, gün içinde bol su içelim. Egzersizden hemen sonra proteinli bir gıda tüketelim tabi karbonhidratı da yanında unutmayalım. Bir kas grubunu haftada 2 defadan fazla zorlamayalım, ısınmadan başlamayalım.

  Sağlıkla ve sporla kalın!

 13. Merhaba ,
  2 ay evvel bel fıtığı oldum . Fizik tedaviye gittim . Düzelme oldu. Size asıl sormak istediğim benim dizlerde menisküs ( dejenerasyon var ) . Eskiden basit birkaç egzersizle bacakları güçlediriyor ( bacağı havaya kaldırıp sıkıyordum ) problem kalmıyordu.
  Şimdi ise bacak güçledirici egzersizler bele zarar verdiği için bu hareketleri yapamıyorum . Sorunu fizik tedavide doktora anlattım . Fakat onun verdiği hareketlerin faydası olmadı .İnternette ise soruma cevap bulamadım

  bele zarar vermeden diz kaslarını / baldırları güçlendiren önerebileceğiniz egzersiler var mı ?
  Yardımlarınız için teşekkürler

 14. kalça artrozu old dan bi bacagımdaki kaslar az calişti sonuc diğerine gore 5 cm ince. kalça protezi oldum çalışıyorum ne kadar eşitleyebilirim ya da sizlerle profesyonel çalışabilirmiyim bi fitness center iniz var mi tesekkurler…gecmiş yılların intikamını sizlerinde yardımıyla alıcam:)

 15. merhaba benim alt bacaklarım ince,kalınlastırmak ıstıyorum bunun ıcın kursa mı yazılayım yoksa evde de yapabilir miyim ? bu arada bu yaz kalınlasır değil mi düzenli yaparsam 3 ay,yuzme de faydalı olur mu,yüzme mi faydalı olur yoksa agırlık mı?

 16. Meraba benim acaklarim eskiden inceidi simdi kalinlar bir yildir spor yapiyorum yoga zumba step agirlik kaldirmak vuda iyi geliyor hem sikilastiriyor hemde kalinlastiriyor bu arada hergun kalsum tabletlri yiyiyom ve d vitamini herseyi yiyiyom zayiflamak icin her seyi yapmayin zaten spor yaptiginizda sismanlamasiniz kemik erimesi kadinlarda buyuk oranda onun icinde ayri vitamin tableti kulanabilirsiniz

 17. ben ön çabraz bağ ameliyatı geçirdim 3 ay önce ve ameliyatlı bacağım ile diğeri arasında 4 cm fark var bu kasları hacimce nasıl kalınlaştıra bilrim her gün fitnessa gitip ayak çalışıyorum ama
  bi fark yok spor yazılalı 2 ay olacak ban tavisyeleriniz için şimdiiden tesekkürler

 18. bu bacak harketlerinin bazılarını 1.2. VE SON HAREKETİ 3 gündür yapıoyrum inanınfark etti.Bacaklarımda ufak ufak kaslar çıkmaya başladı. Ve ben bu hareketleri evde yapıyorum.

 19. merhaba ben eda 90 yılında doğdum doğduktan 9 ay sonra sağ ayağımdan ameliyat oldum 9 ayı alçıda kaldığı için sağ ayağım ince kalınlaşmadı bunu dediğiniz hareketleri bir uzman kontrolünde yaparak düzeltebilir miyim kalınlaşabilir mi ayayığım cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler.

 20. 14 yaşındayım 170 boyum 45 kilom var ama çöp gibi bacaklara sahibim kilo almak için yapmadığım şey kalmadı . Balık yağları kilo aldırma sütleri haplar artık psikolojik durumum berbat havuza gidememek şort giyememek dayayın içinize kalın çorabı tek çare .. yazında çıkmayın dışarı ..

 21. merhaba.. ben hamide kilo almak ve boyumun uzamasını istiyorum fakat olmuyor.. her türlü yolu denedim. günde 1 kase yoğur yiyiorum, bol miktarda kalsiyum alıyorum, her gün düzenli egzersizler yapıyorum ama işe yaramıyor sizce ne yapmalıyım?

 22. 22 yaşındayım.178 boyunda ve 59 liloyum. beslenmeme dikkat ediyorum.herşeyden sık sık ve dengeli olarak tüketiyorum.ancak kilo alamıyorum. özellkle bacaklarımın çok güçsüz olduğunu düşünüyorum.yapacağım egzersizin hem zayıflatmaması hem de bacaklarımı daha sıkı,güçlü ve kalın göstermesini istiyorum.burada belirttiğiniz egzersizleri uygulasam yeterli olur mu?

 23. Eğer ağırlıkla çalışırsanız daha kısa bir sürede etkisini göreceksiniz.Şöylede bir durum var, bu hareketleri yaparken kütlenizde bir değişiklik olmuyorsa yani kilo almıyorsanız bacaklarınız tabikide istediğiniz genişliğe ulaşmaz.önem sırasına göre sıralarsak Dinlenme>yemek yemek>spor.

 24. bu hareketleri yaptığımızda alt incce bacaklar kalınlaşacak mı yoksa kas mı olacak sadece kas olursa iğrenç bi görüntü olur bayanlar için?

 25. benım alt bacaklarım cok ınce ve hıc etek elbıse kaprı sort gıyemıyorum yaz kıs kot pantolonla gezmekten bıktım artıkk:( 21 yasındayım ama cok mutsuzum bu yuzden kendımı hıc begenmıyorum herkezden kacıyorum. spor yapsamda kalınlasmıyor ne yapmam gerekır bılmıyorum yardımcı olun lutfennn

 26. Merhaba! Alt bacakların hareketlerle şişme ölçüsünü ne ile bağdaştırabiliriz? Yani kıyas edebileceğimiz hangi uzuvumuz var?

 27. sayın muharrem engin kızınızla aynı sorunlara sahibim,ben doktora da sordum düzenli egzersiz dedi.şuana kadar hiç düzenli egzersiz yapmadım ama yukarda yapılanları deniycem,kızınız da mutlaka denesin.umarım sonuç alabilirz :)

 28. merhaba .. benım bacaklarım ınce değil KALINDA değil ama ben bıraz daha kalın olmasını ıstıyorum gıda olarak ne tuketmelıyım? sımdıden tesekkurler allah razı olsun :)

 29. merabalar benim alt bacaklarım ince bu demiş olduğunuz hareketleri düzenli yaparsam kalınlaşır mı ?

  Adminin notu : Evet hanımefaendi eğe düzenli olarak bu egzersizleri yaparsanız alt bacak kaslarınız gelişecek ve ince görünümden kurtulacaktır.

 30. kızımın doğuştan sol ayağı içe doğru eğri doğdu ve 31 yaşında 1996 yılında ameliyat oldu fakat sol ayağı dizden alt tarafı diğerine göre ince kaldı ve ayayı küçük kaldı ne yaplalıyız ve tavsiye edersiniz teşekkürlerx

  Adminin notu : Sadece egzerzizle bunun düzelebileceğini düşünmüyorum. Bu nedenle bir uzman desteği almanızı öneririm. Allah şifa versin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar