Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaSağlıkAdet Dışı Kahverengi Akıntı Neden Olur ?

Adet Dışı Kahverengi Akıntı Neden Olur ?

Kahverengi vajinal akıntı birçok kadın için endişe verici bir durum olarak kabul edilse de her zaman ciddiyetle üzerinde durulması gereken bir semptom olarak değerlendirilemez. Adet dönemi boyunca, adet döneminin hemen öncesinde veya sonrasında kahverengi akıntı yaygın bir şekilde gözlemlenebilir. Bu durumun temel nedeni vücuttan atılamayan kanın zaman içerisinde oksitlenerek açık ya da kahverengi bir renk almasıdır.

Kahverengi akıntı sorunu olan kadınların bu akıntıları ne zaman yaşadıklarını ve ek olarak herhangi bir şikayete sahip olup olmadıklarını takip etmeleri önemlidir. Adet dışı kahverengi akıntı farklı sağlık sorunlarına işaret edebileceği için kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına muayene olunması önerilmektedir.

Adet Dışı Kahverengi Vajinal Akıntı Neden Olur?

Adet dışı kahverengi vajinal akıntı görülmesinin birçok farklı nedeni olabilir. Kimi zaman hormonal bozukluklar kimi zaman enfeksiyonlar, yumurtlama döneminde olunması veya doğum kontrol haplarının kullanımı kadınların bu sorunu yaşamasının kaynağı haline gelebilir.

Her neden ciddi bir sorun olarak nitelendirilmese de bazı durumlarda adet dışı kahverengi vajinal akıntının nedenlerinin tespiti ve tedavi süreçlerinin başlatılması gerekli olabilir. Menstrual periyot haricinde kahverengi akıntı görülmesine neden olabilen ve tedavi başlatılmasını gerektiren durumlar şu şekilde sıralanabilir:

Hormonal Bozukluklar

Kadınlık hormonu olarak da bilinen östrojen endometriyal astarın stabilize edilmesinden sorumludur. Östrojen hormonunun azalması döngü boyunca endometriyal astarın bozulmasına neden olabilir. Östrojen azlığının kahverengi akıntılara ek olarak uyku bozukluklarına, ruh hali değişimlerine, konsantrasyon zorluğuna, idrar yolu enfeksiyonlarına, kilo alımına ve sıcak basmalarına da neden olabileceği bilinmektedir.[1]

Enfeksiyonlar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar neticesinde ortaya çıkanlar dahil olmak üzere çeşitli enfeksiyonların adet dışı kahverengi akıntı sorununa neden olabileceği söylenebilir. Enfeksiyonlar nedeniyle oluşan akıntılara genellikle idrar yaparken acı, pelvik ağrı, vajinal kaşıntı, vajinada kötü koku, cinsel ilişki sırasında ağrı gibi ek semptomlar da eşlik edebilmektedir. Benzer şikayetleri olanların zaman kaybetmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına muayene olmaları önerilir.[2]

Bunuda okumalısın !  Organik köy ürünleri satışı ( Organik Köy Kaşarı ve Köy Tereyağı )

Dış Gebelik

Döllenen yumurtaların rahim dışına yerleşmesi ile karakterize dış gebelik, embriyo gelişimine engel olabilen ve çeşitli komplikasyonlara yol açabilen bir sorundur. Ektopik gebeliğin ilk belirtilerinden biri de pembe ya da kahverengi renkte vajinal akıntılardır. Dış gebelikte kahverengi akıntıya ek olarak baş dönmesi, bayılma, keskin ağrı gibi şikayetler de görülebilir. Acil tıbbi desteğe başvurulması önemlidir.

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalıkların birinde ya da her ikisinde birden oluşan sıvı dolu keseler yumurtalık kistleri olarak adlandırılır. Genellikle üreme çağındaki kadınlarda ortaya çıkan bu kistler kendiliğinden geçebileceği gibi büyümeye devam de edebilir. Yumurtalık kistleri de “adet dışı kahverengi akıntı neden olur?” sorusunun potansiyel yanıtları arasında yer almaktadır.

Yumurtalık kistleri her kadında semptoma neden olmayabilir. Ancak en yaygın belirtileri arasında karnın alt bölgesinde ağrı, cinsel ilişki sırasında acı, şişkinlik hissi, idrar yaparken baskı veya ağrı, mide bulantısı ve kusma gibi semptomlar yer alabilir.

Çikolata Kisti (Endometriozis)

Rahmin iç yüzeyini döşeyen dokunun rahim dışında büyümesi durumu olarak tanımlanabilen endometriozis, yaygın olarak görülen ve adet döneminin aşırı ağrılı geçmesine neden olabilen bir jinekolojik durumdur. Kadın kaynaklı kısırlığa da neden olabildiği bilinmektedir. Çikolata kisti görülen kadınlar adet dışı dönemlerde kahverengi vajinal akıntı sorunu ile karşılaşabilirler.

Kahverengi akıntıya ek olarak endometriozisli kadınlarda mide bulantısı, idrar yaparken ağrı, cinsel ilişki sırasında ağrı, kabızlık, kronik yorgunluk gibi şikayetlere de sıklıkla rastlanmaktadır.

Polikistik Over Sendromu

Üreme çağındaki kadınları yaygın olarak etkileyen bir hormonal bozukluk olarak açıklayabileceğimiz Polikistik Over Sendromu adet dışı kahverengi akıntıyla birlikte adet düzensizliğine neden olabilen bir sağlık sorunudur. İnfertiliteye, tip 2 diyabete, uyku apnesine ve yeme bozuklukları dahil olmak üzere birçok farklı komplikasyona neden olabilir.[3]

Bunuda okumalısın !  Bacakları egzersizle kalınlaştırmak ve inceltmek

Tüm bunlara ek olarak düşük meydana gelmesi, menopoz dönemi öncesi süreçte olunması, gebelik oluşumu sonrası embriyonun rahme tutunması gibi durumlarda da adet dışı kahverengi akıntı oluşumu meydana gelebilir. Bu semptoma yol açabilen ciddi sağlık sorunları olabileceği için kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına muayene olmanın ihmal edilmemesi gerekir.

Özel bir belirti olmadığı takdirde de rutin jinekolojik muayeneler aksatılmamalıdır. Böylece olası sağlık sorunlarının erken dönemde teşhis edilmesi ve kişiye özel tedavi süreçlerinin başlatılması mümkün olacaktır.

  • [1] https://www.healthline.com/health/brown-vaginal-discharge#hormonal-imbalance
  • [2] https://www.medicalnewstoday.com/articles/322973#twelve-causes
  • [3] https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pcos/diagnosis-treatment/drc-20353443
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar