Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaSağlıkModerna ve Pfizer aşıları arasındaki farklar

Moderna ve Pfizer aşıları arasındaki farklar

COVID-19 sagını için en sonunda beklenen an geldi! 1 yıldır beklediğimiz aşılar artık gündeme geldi. En çok konuşulan aşılar arasında Pfizer Moderna aşıları yer almaktadır.

Bu iki farklı aşıyı yakından tanımak için Pfizer ve Moderna aşıları hakkında bilmeniz gereken noktalara deyineceğiz.

COVID-19 AŞILARI NASIL ÇALIŞIYOR?

Her iki aşı da mesajcı RNA (mRNA) adı verilen daha yeni bir teknoloji kullanılarak yapılır.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), bir mRNA aşısının, COVID-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2 yüzeyinde bulunan proteinin bir kısmını kodlayarak çalıştığını açıklıyor.

Aşılar aslında vücudunuzda bir bağışıklık tepkisi oluşturmak için kodlanmış proteinin parçalarını kullanır. Sonuç olarak, SARS-CoV-2’ye karşı antikorlarınız – yani bağışıklık sisteminiz tarafından virüsün hastalıklarından korunmaya yardımcı olmak için yapılan proteinler- vücudunuz bu bağışıklık tepkisini oluşturduğunda, hem protein hem de mRNA ortadan kaldırılırken, oluşan antikorlar gelecekte sizi virüslerden korumak için etrafta kalır.

Pfizer’e göre, bu mRNA aşıları, geleneksel aşılardan farklıdır, çünkü viral hastalığa karşı geleneksel aşıların çoğu, tavuk yumurtası veya diğer memeli hücrelerinde yetiştirilen virüslerden yapılır.

Vücut, ayrıca geleneksel aşılara karşı mRNA aşılarına biraz farklı bir şekilde yanıt verir; geleneksel aşılarla, antijen veya virüsün bir parçası vücuda enjekte edilir ve bu daha sonra vücudun bu spesifik virüsle bir sonraki karşılaşması için spesifik antikorlar oluşturur. Bununla birlikte, mRNA aşılarında RNA, vücut hücrelerine antikor üretmeleri için talimatlar yollar. Bu hücreler daha sonra antijenleri vücudun bağışıklık sistemine sunarak, Pfizer’e göre hastalıkla savaşmak için T-hücresi ve antikor yanıtlarını harekete geçirir.

Her aşı ne kadar etkili

Her aşı, her iki dozdan sonra en etkilidir. The New York Times ile yaptığı bir röportajda Pfizer Aşı Klinik Araştırma ve Geliştirme kıdemli başkan yardımcısı William C. Gruber, Pfizer aşısının ilk dozdan sonra %52 ve yetişkinlerde ikinci dozdan sonra yaklaşık %95 etkili olduğunu söyledi. Bu oranlar 16 yaş ve üstü için geçerlidir. Aşı ayrıca cinsiyet, yaş ve ırktan bağımsız olarak insanlarda yüksek etkinlik oranına sahiptir.

Bunuda okumalısın !  Bağışıklık sistemini zayıflatan 5 yeme alışkanlığı

FDA tarafından incelenen bilgilere göre, Moderna’nın aşısı, 30.000 kişilik bir denemede 18 yaş ve üstü kişilerde COVID-19’a karşı yaklaşık %94.1 etkilidir. Ve etkililikte küçük bir fark olsa da, çok fazla değil. Rutgers Robert Wood Johnson Tıp Fakültesi’nde temel bilimler profesörü ve yardımcı direktörü olan PhD Derek Sant’Angelo, Health’e “İkisi de çalışıyor” diyor.

🔴Her aşının içeriği nelerdir?

Teknik olarak, her bir aşının arkasındaki şirketlerin, FDA tarafından yetkilendirilmedikleri sürece ayrıntıları açıklamalarına gerek yoktur. Pfizer aşısının içeriği bunlardır;

🔘mRNA
🔘Lipidler
🔘Potasyum klorür
🔘Monobazik potasyum fosfat
🔘Sodyum klorit
🔘Dibazik sodyum fosfat
🔘dehidrat
🔘Sakaroz

Moderna ayrıca son zamanlarda bileşenlerini FDA aracılığıyla yayınladı:

🔘mRNA
🔘Lipidler
🔘Trometamin
🔘Tromethamine hidroklorür
🔘Asetik asit
🔘Sodyum asetat
🔘Sakaroz

Her aşı için kaç doz gerekir ve kaç kişi aşılanacaktır?

Dr. Fernando, her aşının birkaç hafta arayla iki doz gerektirdiğini söylüyor.

Pfizer’in bilgi formuna göre, bu aşı özellikle kas içine (kas içine enjekte edilir – genellikle üst koldaki deltoid), 21 gün arayla iki dozluk bir dizi halinde uygulanır. Benzer şekilde, Moderna aşısı da 28 gün arayla iki doz olarak kas içinden uygulanır.

New York Times, Pfizer’in ABD hükümeti ile Mart 2021’e kadar ABD’de 50 milyon insanı aşılamaya yetecek 100 milyon doz aşı sağlamak için bir anlaşma yaptığını bildirdi. Bu arada Moderna, 2021’in birinci ve ikinci çeyreğinde 150 milyon insanı aşılamaya yetecek 300 milyon doz aşı sağlamak için ABD ile bir anlaşma yaptı.

Genel olarak, ister Pfizer veya Moderna aşısı olsun, ister FDA tarafından onaylanabilecek başka bir aşı olsun, uzmanlar aşı olmayı tavsiye ediyorlar. “Alabildiğinizi alın,” diyor Dr. Fernando.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar