Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaArabaGürcistan 'dan araba almak 2019

Gürcistan ‘dan araba almak 2019

Son zamanlarda trend olan gürcistan üzerinden ucuz araba getirme konusuna giriyoruz.  İstanbul, Ankara, İzmir veya Türkiye’nin her hangi bir yerinden yola çıkarak Gürcistan sınırına dayanmak ve doğru Batum ‘un, Tiflisi ‘in yolunu tutarak, hem otel rahatlığında tatil yapmak hemde bu arada en lüks arabaları, otomobilleri çok ucuz fiyata almak hakkında bilgileri sizinle paylaşacağız.

Artık yabancı plakalı araçların 6 ay yerine 2 yılda ( http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/11/20151114-22.htm ) bir giriş çıkışlarının uzatılmış olması bu sektörü biraz daha geliştirdi diyebiliriz. Çoğu araçlarda Yüzde 100 – 150 oranında indirim oranı olması Gürcistan, Bulgaristan gibi Avrupa Birliği ülkelerden misafir araba satın almak için en çekici sebepler arasında yer alıyor.

Gürcistan’dan araba satın alma rehberi 2019

En başta aşağıdaki bilgileri net olarak bilmeniz gerekiyor. Bu bilgilere sahip olduktan sonra insanların boş konuşmalarına artık kulak asmayacaksınız. Yurtdışından araba getirmek mantıklı mı , bu yorumlar size yön verecektir. Gürcistana alternatif olarak Avrupa Birliği ülkesi olması hasebi ile Bulgaristan’dan araba alma yöntemlerini de araştırabilirsiniz.

gurcistan-araba-getirme

Olumsuz yönleri :

 • Satın aldığınız aracı Türkiye ‘de vekalet sistemi ile kullanabileceksiniz.
 • Satın aldığınız lüks araç sizin isminize olmayacak.
 • Arabayı sizin adınıza satın alan kişi tüm işlemleri yaptıktan sonra Gürcistan – Türkiye sınırından sizi geçirecek ve 2000 doları rüşveti aldıktan sonra ülkesine geri döneciktir.
 • Siz her iki yılda bir bu kişi ile buluşmak ve yine rüşvet ödeyerek arabanın işlemlerini yaptırmak durumundasınız.
 • Aracı Türkiye ‘de satamazsınız. Türkiye ‘den yabancı uyruklu araç satın alamazsınız. Yani aracı sadece satın aldığınız ülkede geri satabilirsiniz.
 • Son zamanlarda internet üzerinde oluşan dolandırıcılara sakın itibar etmeyin. Biz aracı satın alıp size Trabzon ‘a kadar getiriyoruz. Siz bizi Trabzon ‘da bekleyin gibi ısmarlama servislere sakın para ödemeyin.
 • Aracı araç sahibi ve 1. derece aile fertlerinden başkası kullanamaz
 • Bu araçlar ile ticaret yapmak, kiraya vermek mümkün değildir.
Bunuda okumalısın !  En az yakan arabalar

Yurtdışından araba getirtmenin Avantajları :

 • MTV vergisi ödemezsiniz
 • Egsoz pulu almazsınız
 • Yıllık muayene sorunu olmaz
 • Türkiye de çok yüksek fiyatlara satılan Mercedes, Bmw, Jeep, Hummer gibi yüksek kaliteli arabaları ucuz fiyatlara alabilirsiniz.
 • Firma sahibi birisi iki yıllığına orta segment bir araba kiralasa bu yaklaşık 30 – 35 bin Tl eder aynı fiyata Gürcistandan çok lüks bir araba satın alabilir. Bu tür durumlarda çekici hale gelmektedir.

Gürcistandan araç getirme aşamaları : 

 1. Gitmeden önce öncelikle yanınızda iyi pazarlık yapan ve dil bilen birini bulundurmanızı tavsiye ederiz.
 2. Yanınızda iyi bir araç tamir ve bakım ustası götürün
 3. Gürcistanda güvenebileceğiniz bir kişi bulun ,arabayı bu kişi üzerine alacaksınız
 4. Güvenli firmalar listesinden bir firma ile fiyat konusunda anlaşın.
 5. Gürcistanlıya ne kadar para ödeyeceğinizi anlaşın. Ve aranızda resmi bir muamele yapın.
 6. Aracı Türkiye’de 2 yıl boyunca kullanıp her 2 yılda bir giriş çıkış yapmanız gerektiğinden bu kişi ulaşılabilir olmalıdır.
 7. Türkiye’de araçlara zorunlu sigorta yaptırabilirsiniz. Aynı şekilde kasko da yaptırabilirsiniz. Ancak Yurtdışından getirdiğiniz aracın Türkiyedeki sigorta ücretinin çok yüksek rakamlar tutacağını unutmayın !
 8. Satın aldığınız aracı 2 yıl sonra eğer düzgün kullanmışsanız aynı değerine yada bir kaç bin dolar aşağısı bir fiyata rahatlıkla gürcistanda satabilirsiniz.

Aracı Türkiye’de ne yapabilirsiniz ?

Hemen belirtelim ki aşağıdaki seçeneklerin tümü problemli seçeneklerdir. Özellikle 2017 yılından sonra artık devlet çeşitli önlemler alarak bu işin önüne bir anlamda engelleme koyacak görünüyor. Dolayısı ile başım ağrımasın diyorsanız , arabanızı Türkiye ‘den almaya devam etmelisiniz.

 • Aldığınız fiyatın biraz üzerine Türkiye ‘de arabayı satabilirsiniz
 • Plakayı değiştirip devredebilirsiniz.
 • Türkiye ye aracı getirdikten sonra başka bir araç ile takas yapıp arabayı farklı bir şekilde elden çıkarabilirsiniz.
 • Aracı kullanımdan sonra Gürcistana geri götürüp satmak istediğinizde onlar ne fiyat verirse mecburen o fiyat üzerinden satış sağlamak durumundasınız.
Bunuda okumalısın !  Chip tuning gaz tepkime cihazları

Gürcistan’da otomobil fiyatları neden ucuz ?

Cevabı basit. Gürcistan Avrupa’ nın ikinci el lüks otomobil çöplüğüdür. Bu ülkeden de bizim gibi ülkelere satış işlemi gerçekleştirilmektedir.  Ayrıca bu ülkede vergi oranlarının da ülkemize göre düşük olması çok lüks arabaların uygun fiyata satılmasına neden olmaktadır.

Özellikle Gürcistan ile vizesiz geçiş kolaylığı sağlanmasından sonra vizesiz geçiş noktasında Türkiye ‘den ciddi bir talep olmaktadır. Türkiye ‘den günü birlik gezi düzenleyenler, sadece benzin deposunu doldurmak için Artvinden giriş çıkış yapanların sayısı hiç de azımsanacak miktarda değildir. Bunların üzerine bir de son iki yıldır yükselen trend ucuza araba ve otomobil sahibi olma hayalidir. Dikkat edilmesi gerekenler, avantajlar ve dezavantajları bu yazımızda sizinle detaylı olarak paylaşıyoruz.

gurcistan araba fiyatlari

Gürcistan Araba ilan siteleri ve Galeri siteleri

Gerek gürcistan, gerek bulgaristan gibi ülkelerden internet üzerinden her hangi bir alışveriş yapmanızı önermiyoruz. Sadece fiyat araştırması yapmak için kullanın. Aşağıda en kaliteli ve kapsamlı ikinci el lüks araba galerisi internet sitelerini listeliyoruz.

Ne kadar günceldir bilmiyoruz ama fiyatları ve resimleri ile birlikte araba listelerine aşağıdaki sitelerden ulaşabilirsiniz.

 • https://autopapa.ge/tr
 • http://www.autoscout24.com.tr/

Resmi kaynaklar

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=9.5.14931&sourceXmlSearch=kara&MevzuatIliski=0

Sonuç olarak ; Tavsiyeimz Gürcistandan lüks araba getirerek Türkiye ‘de kullanma hayali sizin için bir hayal olarak kalsın. Eğer riske edecek paranız varsa yukarıdaki yöntemlerden birini kullanarak lüks araba satın alabilirsiniz.

RELATED ARTICLES

5 YORUMLAR

 1. Merhaba arkadaşlar sayın adminim güzelce açıklamış fakat direk 1. ağızdan sizlere yurt dışından araç alma konusunda destek niteliğinde bilgiler vereceğim .

  Her yerde saçma sapan bilgiler yer alıyor hatta vekaletli aracın Türkiyede yasal olduğu görüşünde olanlar dahi var . Aman aman kimseye fırsat vermeyin . Yaklaşık 1 – 1.5 yıl önce yasaklanmış bir durum bu .

  Gürcistan’ı baz alırsak ; burada kendi üstünüze araba , ev vs arsa dahi alabilirsiniz ama aldığınız aracı Türkiye’de kullanabilmeniz için son 1 yılda 6 ay yurt dışında ikametiniz gerekmektedir . Yeni çıkan kanuna göre de oturum almanız şarttır .

  Yaklaşık 5 yıldır Gürcistan geneli dahilindeki tek tatil koçu olarak hizmet vermekteyim . 6 aylık kısa bir süre içinde de Rustavi Autopapa ile yaptığımız anlaşma gereği , özellikle Türkiye’den gelip dolandırılan vatandaşlarımıza hem yardımcı olmak hem de bir anlamda Gürcistan’a yatırım yapmalarını sağlamak amacıyla hem maddi hem manevi destek olma amacındayım .

  Adminiminde isteği doğrultusunda, yasal olarak değişen kanunları anı anına burada paylaşarak sizlere kısa bilgiler vermek isterim .

  Orda burda ” gel abi hallederiz , gel abi ben galericiyim ” vs diyen kimseye güvenmemenizi öncelikle sizden rica ediyorum . Batum genelinde 1 arabası dahi olmayan adamları inanın bana zengin ettiniz . Daha 2 yıl öncesine kadar , ordan burdan aldıkları peynirli pideyi borca yazdıran ” abi alacağım var vereceğim ” adamları bizim kurbanlık koyun gibi sınır kapısından giren milletimiz zengin etti .

  Bu doğrultuda da galerici ve özellikle Batumda galericiyse ve de facebook , instagram gibi hesaplarda ” Enver abimize hayırlı olsun mustang sattık ” . İnanmayın dostlar , insan aklı bu kadar basit bu kadar ucuz değil .

  Baştan belirttiğim gibi yalnızca araç konusu değil gerek oturum gerekse yasal süreçte araç alımı veyahut vip turizm şeklindeki ihtiyacınız olan yardımlarınızda Autopapa ailesi olarak sizin yanınızdayız .

  Detaylı bilgi ve iletişim için ……..mertinan23@gmail.com

  İyi çalışmalar Dilerim . . . .

 2. Arkadaslar eşim gurcistan vatandaşı olup ankarada ikamet ediyoruz. Araba getirme hakkımız var ve ankaradan benzer şekilde araba almak isteyen varsa ucretini alarak yardımcı oluruz. Arabalar tiflise yakın olan rustaviden alınmasını beraber giderek yardımcı olurum. Hem çeşit fazla hem uygun fiyata. Alırken kazanacaksınız yani. En önemli yanı gurci kayınpeder ve akrabalarım kazık yemenizi veya kandırılmanıza engel olacak. Ankaradan ararsanız yardımcı olurum. Murat

 3. Gerçekten detaylı ve yararlı bir bilgilendirme olmuş fakat vekalet olayı ve daha birçok detayda üzgünüm ama bilgisizliğiniz söz konusu . Vekaletli araçları Türkiyede kullanamazsınız bunun için aracı Gürcistanda sizin üzerinize yapıyorlar . Rüşvet dediğiniz olay da aracı alırken size kefil olan gürcünün sizin garantiniz olması için ödediğiniz miktar . Bu miktara şöyle de diyebiliriz aracı alan vatandaş aracı getirmeyipde parçalarsa falan gürcistan bu kefil olan gürcü arkadaşa giydiricektir her konuda . Dolandırıcılık konusuna da gelirsek gerçekten katılıyorum inanılmaz bir pazar kurdu Batumda galericiler özellikle . Aracı aldırıp daha sonra çıkış yapamaz kusura bakmayın muhabbetinden sonra verdiğiniz paraya geçmiş olsun . Eğer gerçekten niyetliyseniz autopapa.com a girin araçların fiyatlarına bakın ki fiyatlar batuma göre neredeyse %30 daha uygun . Batum hakkında herhangi bilgilendirme veya vip tur ve organizasyonlarınız için çekinmeden whatsapp üzerinden yazabilirsiniz .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar