Ana sayfa » Alışveriş » Yurtdışından telefon getirme
yurtisindan gelen telefonu pasaporta isletme

Yurtdışından telefon getirme

Gelişen teknoloji ile giderek akıllanan cihazlar aynı oranla fiyatlarında da yükseğe tırmanmaya devam ediyor. Bin bir özellik ile donanımlı hale getirilen akıllı telefonların daha düşük fiyatlar ile satın alınmasındaki tek yöntem ise yur tdışından telefon getirme yöntemi. Bu yöntemi kullanmanın belirli şartları olduğu gibi yapılması gereken işlemlerde mevcut.

Yazı İçindekiler

Belki ucuz ama zahmetli !

Yurtdışından telefon getirme, oradan satın al hop koy çantana gel durumunda ne yazık ki olmuyor. Bizim ülkemizde olduğu gibi diğer ülkelerde satılan cihazlarda o ülkenin ana dilinde yazılıma sahip oluyor. Bu aşama benim için sorun değil, ben farklı dilde de kullanırım diyenlerin de karşısına yine yasal yaptırımlar çıkıyor.

İmei kaydı yaptırma süresini kaçırmayın

Bunlardan ilki ise ister yurtdışından bir cihaz getirmiş olun, isterseniz yurtdışında yaşayan biri olarak Türkiye ye ziyarete akıllı telefonunuz ile gelmiş olun bu ülkede telefonunuzu ancak yeni düzenleme sonrasında 120 gün kullanabilirsiniz. Sürekli kullanabilmenin yöntemi nedir derseniz BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na IMEl kaydı yaptırmak olacaktır.

Türkiye de kullanmak için bir cihaz satın almak isteyenler için ilk şart ise 2 yıl da bir kez getirilme şartıdır. IMEI kaydı ve pasaport kaydı işlemi için tanınan ve 2017 yılı için 120 gün içinde 131.50 TL’nin harç olarak yatırılması gerekmektedir. Bu harç yatırma işlemi sonrasında verilen makbuz ile birlikte pasaportta fotoğraf ve kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın fotokopisi alınır. Aynı şekilde yurtdışına giriş ve çıkış yapıldığına dair bilgilerin olduğu sayfanın da kopyası alınmalıdır.

Bu belgelerin ardından IMEI kaydı talebinde bulunulduğuna dair bir dilekçe doldurmak gerekecektir. Tüm evraklar tamamlandığında pasaport, kimlik ve bu belgeler ile birlikte herhangi bir operatörün mağazasından başvuru yapılabilmektedir. Başvurular edevlet portalı üzerinden de kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. E imza kullanıcısı iseniz e imzanızla yoksa PTT Den alacağınız edevlet şifresi ile hiç bir yere gitmeden koltuğunuzdan imei kaydı işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bunuda okumalısın !  Android telefonlarda silinemeyen fotoğraflar nasıl silinir ?

Telefonu pasaporta işletmek edevlet ile çok kolay

IMEI kaydının yapılıp yapılmadığını sorgulamak için ise işlem gayet kolay sağlanmaktadır. IMEI kayıt sorgulama sistemi üzerinden IMEI numarası ile sorgulama yapılarak kayıt işleminin yapılıp yapılmadığı net olarak öğrenilebilmektedir. Zira bazen operatörler başvuruyu geciktirmekte, atlamakta veya evrak karışıklığı gibi durumlar yaşatmaları nedeni ile kullanıcıları mağdur edebilmektedir. Bu durumlarda bir anda yurt dışından telefon getirme çabanızın boşa çıkmaması, telefonunuzun kapatılması, kilitlenmesini istemiyor iseniz yapılan işlem sonrasında mutlaka sorgulama yapmanız olacaktır.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 4 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

ucretsiz mobil uygulama olusturucu goodbarber

Kolayca mobil uygulama yapmak

İnternet ‘in hızla mobilite hale gelmesi ile birlikte mobil uygulamalar alanında ciddi hareketlilikler olmaya başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir