Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaSağlıkBitkisel yağlar ve faydaları

Bitkisel yağlar ve faydaları

Aspir Yağı

Esansiyel doymamış yağ asitlerini yüksek miktarda içeren aspir yağının hipolipidemik, yani yağ seviyesini azaltıcı etkisi olduğu çalışmalarla gösterilmiştir.İçeriğindeki CLA (Conjugated Linoleic Acid/Konjuge Linoleik Asit) ile vücuttaki yağ oranını azaltmaya yardımcı olduğu için, günümüzde diyet ve egzersiz programlarına aspir yağı eklenebilmektedir.Metabolizmayı hızlandırarak, yağ-kas dengesini düzenlemeye ve kilo vermeye yardımcı olabilir.Ayrıca antioksidan etki göstererek, damar sertliğini önlemeye yardımcıdır.

Ceviz Yağı

Ceviz yağı Omega 3 esansiyel yağ asidi içermektedir. Kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolün kandaki seviyesini düşürmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.Ceviz yağı çocuklarda zihinsel sağlığın ve kognitif (bilişsel) fonksiyonların gelişmesine yardımcı olan en önemli besin kaynaklarından birisidir.Beyin vücudun en aktif organlarından biri olarak sürekli enerjiye ihtiyaç duyar. Özellikle Omega 3 yağ asitleri beyin için önemli besin maddeleridir.Ceviz yağı, Omega 3 içeriği sayesinde beyin sağlığına destek amaçlı kullanılabilir.Ayrıca harici olarak cilt ve saç sağlığına destek amaçlı kullanılabilmektedir.

Çörek Otu Yağı

Çörek otu tohumları tarihte en çok kullanılan ve değer verilen tohumlardan birisidir. Eski Mısırlılardan Antik Yunan uygarlığına dek pek çok kültürde çörek otu tohumunun sağlık için kullanımından bahsedilmiştir.
Günümüzde de çörek otu tohumları ve yağı üzerine yapılmış çok sayıda klinik çalışma bulunmaktadır.

Çörek otu yağı, Cold Press yöntemi ile elde edilen sabit bir yağdır. Çörek otu tohumu yağı, esansiyel yağ asitleri içeriği açısından zengin olup antioksidan, bağışıklık sistemini güçlendirici, kan lipid seviyelerini düzenleyici etki gösterir ve alerjik rinit tedavisine yardımcı olarak kullanılır.

Kabak Çekirdeği Yağı

Kabak çekirdeği yağı, vücudumuz için gerekli esansiyel yağ asitlerini içermektedir.Yapısında özel steroller ve E vitamini bulunmaktadır.

  • Kabak çekirdeği yağının prostat sorunlarının azaltılmasında
  • yardımcı olduğu birçok araştırma
  • ile gösterilmiştir. Benign Prostat Hiperplazisine
  • (BPH – iyi huylu prostat büyümesi) karşı en çok kullanılan
  • bitkisel takviyelerden birisidir.
  • İyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterol seviyelerini yükseltmeye yardımcıdır.

Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağı, Omega 3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit (ALA) açısından zengin bir kaynaktır.İçerdiği Omega 3 yağ asitine bağlı olarak kalp sağlığını korumaya yardımcı, dolaşım sistemini destekleyici özellikleri vardır.Yapılan bir çalışmada; yüksek oranda alfa linolenik asit taşıyan keten tohumu yağı alımının hiperlipidemik kişilerde serum total kolesterol ve LDL kolesterol (kötü kolesterol) seviyesini düşürdüğü saptanmıştır.İnflamasyonu gidermeye yardımcı olan keten tohumu yağı, ayrıca kalsiyum emilimini artırarak kemik sağlığını korumaya da destek olur.Ayrıca balık yağı tüketemeyen yetişkinler için keten tohumu yağı, iyi bir bitkisel Omega 3 desteği sağlar ve zihinsel gelişimi destekler.

Nar Çekirdeği Yağı

Nar çekirdeği yağında, nar çekirdeğine özel punisik asit (Omega 5) bulunmaktadır. Güçlü antioksidan özelliklere sahip olan punisik asit, son yıllarda en çok ilgi çeken besin maddelerinden biridir.Punisik asitin bağışıklık sistemini uyararak vücut direncini artırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.Güçlü antioksidan etkiye sahip nar çekirdeği yağı, kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.Haricen emilimi hızlı olması nedeniyle de özellikle kadınlar tarafından cildi yenileme ve canlandırma amacıyla da tercih edilmektedir.Nar çekirdeği yağı antiaging (yaşlanma etkilerini geciktirici) ve antiinflamatuvar özellikleri ile cilt sağlığına destek olur.

Rüşeym Yağı

Rüşeym, buğday tanesinin embriyo kısmı olup filizlenme için gerekli tüm enerji ve besin kaynaklarını bünyesinde barındırır. Rüşeym yağı çok zor elde edilen çok değerli bir yağdır. Doğal enerji kaynağı olarak da adlandırılan rüşeym yağı, esansiyel yağ asitlerini içermektedir. Yapısında A ve D vitaminlerini doğal olarak bulundurmasının yani sıra E vitamini oranı da oldukça yüksektir. Bu sayede yaşlanma etkilerini geciktirmeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. Rüşeym yağı değerli bir oktakosanol ve polikosanol kaynağıdır. Oktakosanol ve polikosanol kardiyovasküler fonksiyonları optimize etmeye ve kan kolesterol dengesini düzenlemeye yardımcı olur. Polikosanol formülasyonları “Antifatik İlaçlar (Yorgunluk giderici)” olarak da kullanılabilir.

Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağı esansiyel yağ asitlerini içerir. Damarların iç çeperini koruyarak dolaşım sisteminin sağlıklı işleyişinin sağlanmasına yardımcı olan değerli bir yağdır. Yine yapısında doğal olarak bulunan E vitamininin ve yağa geçen fenolik bileşiklerin güçlü antioksidan etkileri sayesinde kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolü azaltırken, iyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolü artırmaya, yaşlanma etkilerini yavaşlatmaya, kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Özellikle dolaşım problemi olanlar için tavsiye edilebilecek bir besin desteğidir. Ayrıca vücut direncini artırmaya ve cildin nemlendirilmesine de yardımcıdır.

Zeytinyağlı Kudret Narı

Zeytinyağlı kudret narının içeriğinde birçok fitobileşik yer almaktadır. Kudret narındaki “Polipeptid k (PPK)” gibi bileşikler kan şekerini düşürücü aktivite gösterebilmektedir. Bu hipoglisemik etkinin; içindeki aktif bileşiklerin insülin benzeri yapıda olmaları ve glikoz toleransını iyileştirmesi şeklinde olduğu gösterilmiştir. Kudret narındaki fitobileşiklerin; insülin sekresyonunu, dokulara glikozun geri alımını, karaciğerdeki glikojen sentezini ve glikoz oksidasyonunu artırıp, hepatik glikoneogenezisi azaltarak etki gösterdiği düşünülmektedir. Bu nedenlerden dolayı zeytinyağlı kudret narı; diyabetli hastalarda kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olarak kullanılabilmektedir.
Zeytinyağlı kudret narının ülser tedavisine de yardımcı olabileceği çalışmalarla gösterilmiştir.

Kudret narı; antioksidan etkileri ve yara iyileştirici özelliklerinden dolayı da tedaviye yardımcı olarak kullanılabilmektedir.

Ayrıca kudret narının antimikrobiyal etkinliği yönünden de tedaviye destek olarak kullanılabileceği çalışmalarda belirtilmiştir.

Deve Dikeni Tohumu Yağı

Deve dikeni bitkisi dünya genelinde geleneksel olarak yüzyıllardır kullanılan değerli bir bitkidir. Bu kullanımının yanı sıra, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Almanya E Komisyonu gibi önemli kurumlar tarafından da tedavide tanımlanmış ve monograflarında yer almıştır.
Deve dikeni tohumlarından Cold Press yöntemi ile elde edilen yağ, içeriğindeki doymamış yağ asitleri, E vitamini ve fenolik bileşikler sayesinde karaciğer sağlığının korunmasında yardımcı olabilmektedir.

Bronkodilatör etkinliği sayesinde ise, solunum yolları rahatsızlıklarında kullanılabileceği düşünülmektedir.

Bunların yanında deve dikeni tohumu yağının, LDL kolesterol (kötü huylu kolesterol) seviyesini ve kan basıncını azaltıcı etkileri ile kalp damar sağlığının korunmasında destek olabileceği düşünülmektedir.

Haricen ise antioksidan ve antiinflamatuvar etkileri ile antiaging (hücre yaşlanmasını engelleyici) özellikleri bulunabilmektedir. Ayrıca cilt yumuşatıcı özelliği sayesinde, tüm cilt tipleri için vücut bakım ürünü olarak kullanılabileceği bildirilmiştir. Bunların yanında, haricen ekzema şikayetlerinde de kullanılabileceği çalışmalarda yer almaktadır.

Isırgan Tohumu Yağı

Isırgan tohumu yağı, zor elde edilen ama tıbbi açıdan çok yararlı bir yağdır. Avrupa’da Jugendöl (Gençlik yağı) olarak bilinmektedir.
İçeriğindeki AHA (Alfa Hidroksi Asit) cildin mezoderm tabakasında yer alan epitel hücrelerin oksidasyonunu engeller, hücreleri yeniler ve bağ dokusunu güçlendirir.

Bunuda okumalısın !  Saç beyazlaması çözümleri

Özellikle sebore, kepek gibi saçlı cilt sorunlarına karşı kullanılabilir. Isırgan tohumu yağı haricen ve dahilen kullanımında saç köklerini beslemeye yardımcı olabilir.

Dahili kullanımda ise bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Kişniş Yağı

Kişniş yağı tekli doymamış yağ asitlerinden olan petroselinik asit içeriği açısından zengin, değerli bir yağdır. Çalışmalarda kişniş yağının anksiyete (kaygı), konvülsiyon (istem dışı şiddetli kas kasılması) gibi rahatsızlıklarda etkili olabileceği gösterilmiştir. Ayrıca kişniş yağının sedatif (uyku verici) özelliği bulunabileceği bilimsel yayınlarda yer almaktadır.
Geleneksel olarak gaz, bulantı, şişkinlik ve mide spazmı gibi gastrointestinal rahatsızlıklarda ve iştah arttırmak amacıyla da kullanılabileceği bilinmektedir.

Kişniş yağının Alzheimer hastalığında kullanılabileceğini ve bunun yanında dahilen kullanımında hipoglisemik (kan şekerini düşürücü) ve yüksek antioksidan içeriği ile hepatoprotektif (karaciğer sağlığını koruyucu) özellikleri olabileceği çalışmalarda belirtilmiştir.Kişniş yağı haricen ise antifungal ve antibakteriyel etkileri tinea pedis (ayak mantarı) gibi mantar enfeksiyonlarında ve enflamatuvar deri hastalıklarında kullanılabilmektedir. Ek olarak ağız enfeksiyonlarında da kullanılabileceği bildirilmiştir.

Susam Yağı

Susam yağında E vitamini, sesamol ve sesamolin adı verilen antioksidan bileşikler bulunmaktadır.Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
Yaz aylarında haricen kullanımı ile güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmaya yardımcıdır.

İdeal bir taşıyıcı yağ olarak aromaterapide kullanılabilir.

Bazı çalışmalarda susam yağının kolesterolü düzenlemeye yardımcı olduğu ve laksatif amaçlı kullanıldığı da belirtilmektedir.

 

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağında bulunan MCT (orta zincirli trigliserid), karaciğerde keton cisimciklerine dönüşür ve bunlar da beyinde enerji kaynağı olarak kullanılır.
Hindistan cevizi yağının Alzheimer hastalığında potansiyel kullanımı ile ilgili teorinin arkasında, Alzheimer hastalığının patolojisine bakıldığında beyin hücrelerinin glikozu kullanma ve enerji elde edebilme yeteneklerinin zayıflaması ve bu keton cisimciklerinin bu tür hastalarda iyi bir enerji kaynağı olarak kullanılabilmesi yatmaktadır.

MCT içeriğinden dolayı lipid malabsorpsiyon (yağ emilim bozukluğu) problemi olan hastalarda da dahilen kullanılabilir.

Antiinflamatuvar özelliği olduğundan romatizmal ağrılarda, kas ve eklem sorunlarında haricen, destek amaçlı kullanılabilmektedir.

Kereviz Tohumu Yağı

Kereviz tohumu yağının yapısındaki etkili bileşikler sayesinde vasküler demansa (damar hastalığına bağlı bunama) karşı koruyucu etkisinin olabileceği ve Alzheimer hastalığında bilişsel fonksiyonları iyileştirebileceği bilimsel çalışmalarda yer almaktadır. Nöroprotektif (sinir koruyucu) etkileri ile Parkinson hastalığı gibi merkezi sinir sistemi rahatsızlıklarında da tedaviye yardımcı olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.
Kereviz tohumu yağı hipertansiyon tedavisine yardımcı olarak da kullanılabilmektedir.

Kereviz tohumu yağının antibakteriyel etkisinin olduğu ve Helicobacter pylori eradikasyonunda kullanılabileceği belirtilmiştir.

Ayrıca kereviz tohumu yağının, trigliserid ve LDL gibi kan lipitlerinin düşürülmesinde tedaviye yardımcı olabileceği belirtilmektedir.

İncir Çekirdeği Yağı

İncir çekirdeği yağı, yapısında başta bitkisel Omega 3 olan ALA (alfa linolenik asit), E vitamini olmak üzere birçok esansiyel ve etkili bileşik bulundurmaktadır. Geleneksel olarak uzun yıllardır güvenle kullanılan bir kaynaktır.
Güçlü antioksidan etkileri ile nöroprotektif (sinir koruyucu) ajan olarak tedaviye yardımcı olması amacıyla kullanılabilir. Göz sağlığına destek olmak amacıyla da kullanılabilmektedir.

Ayrıca çeşitli nörotransmitterleri etkileyerek insomnia (uykusuzluk), anksiyete (endişe, kaygı hali) gibi merkezi sinir sistemi rahatsızlıklarında da tedaviye yardımcı olabilmektedir.

Ekspektoran (balgam söktürücü) etkisiyle geleneksel olarak solunum yolları rahatsızlıklarının tedavisine destek olmak amacıyla kullanılabilmektedir.

Rezene Yağı

Rezene çok eski medeniyetlerde dahi kendine yer bulmuş geleneksel bitkisel tıbbi bir üründür. Cold Pressed rezene yağının yapılan çalışmalarda düz kaslar üzerine olan etkileri ile menstrüel ağrılarda (adet ağrılarında) tedaviye destek olabileceği belirtilmiştir. Ayrıca soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları rahatsızlıklarında da tedaviye destek olarak kullanılabilmektedir.
Antispazmodik (spazm giderici) etkileri ile de şişkinlik ve gaz gibi rahatsızlıklarda tedaviye eklenebileceği monograflarda yer almaktadır.Yapılan çalışmalarda Cold Pressed rezene yağının antihelmintik (parazit düşürücü) özelliklerinden dolayı kullanılabileceği de aktarılmıştır.

Rezene yağının insanlarda patojenik olarak etki gösteren bakteri ve mantarların gelişmesini engelleyici özellikleriyle de antimikrobiyal etkinliği olabileceği belirtilmiştir.

Anason Yağı

Anason yağı, geleneksel olarak birçok medeniyette kendine yer bulmuş, eldesi zor bir yağdır. Farklı sebeplerden ileri gelen hazımsızlık problemlerinde tedaviye yardımcı olarak kullanılabileceği Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından bildirilmiştir. Değişmiş intestinal flora ve intestinal geçişlerdeki yavaşlamadan dolayı oluşan şişkinlik ve gaz şikayetlerinde de faydalı etkilerinin olabileceği belirtilmektedir. Soğuk algınlığı ile ilişkili öksürük şikayetlerinde ekspektoran (balgam söktürücü) olarak faydalı etkilerinin olabileceği birçok monografta yer almaktadır.Bunların yanında istem dışı şiddetli kas kasılmasını engelleyici etkilerinin olduğu da bilimsel çalışmalarda yer almaktadır. İçeriğindeki etkili bileşikler sayesinde, menopoz dönemi kadınlarda ateş basması şikayetlerinde kullanılabileceği belirtilmektedir.Anason yağının, haricen kullanımında ise antiviral, antifungal ve antibakteriyel özellikler gösterdiği çalışmalarda yer almaktadır.

Ketencik Yağı

Ketencik bitkisi uzun yıllardır Avrupa ve dünyanın farklı bölgelerinde tıbbi amaçla kullanılan bitkilerden biridir. Ketencik tohumlarından Cold Press yöntemi ile elde edilen ketencik yağında yüksek miktarda bitkisel Omega 3 yağ asidi olan ALA (alfalinolenik asit) bulunmaktadır. Bünyesindeki tokoferoller, fosfolipidler ve fitosteroller sayesinde de kolesterol tedavisinde yardımcı olarak kullanılabileceği çalışmalarda kendine yer bulmuştur.Ketencik yağının antimikrobiyal etkisinin de olabileceği çalışmalarda bildirilmiştirKetencik yağının haricen kullanımı ise derinin bariyer fonksiyonunu güçlendirebilmekte ve elastikiyetini sağlayabilmektedir. Ayrıca haricen ciltteki kırışıklıkları giderebilmekte ve sıkılaşmasını da sağlayabilmektedir.Cilt bakımı amacıyla vücut losyonu olarak da kullanılan ketencik yağı, saç foliküllerine koruyucu özelliği sayesinde saçsağlığını da iyileştirebilmektedir.

Haşhaş Yağı

Haşhaş yağı esansiyel yağ asitleri içermektedir. Ayrıca yapısında E vitamini de bulunmaktadır.Bu nedenle antioksidan özelliğe sahiptir ve kalp damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Pamuk Yağı

Hemoroit ve kabızlık problemlerinde rahatlatıcı olarak kullanılabilmektedir.Pamuk yağı esansiyel yağ asitleri içermektedir.E vitamini içerir ve antioksidan özelliğe sahiptir.

Natürel Sızma Zeytinyağı

Tüm dünyada en sağlıklı beslenme tarzı olarak kabul edilen Akdeniz tipi beslenmede temel yağ olan zeytinyağı; oleik asit, fenolik bileşikler (oleuropein) ve skualen içerir.Yapısında bulunan esansiyel yağ asitleri sayesinde başta çocuklar ve büyüme çağındaki gençler için önemli bir besin kaynağıdır.Kandaki kolesterolün dengelenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Kalp ve damar sağlığının korunmasına destek olur.Antioksidan etkili E vitamini içermektedir.Zeytinyağı antioksidan etkileriyle hücre yenilenmesinde ve yaşlanma etkilerinin geciktirilmesinde yardımcı olur.Sindirim sistemi için faydalıdır. Saç ve cilt sorunlarında da destekleyici olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Bunuda okumalısın !  Adet Dışı Kahverengi Akıntı Neden Olur ?

Antep Fıstığı Yağı

Cold Press yöntemiyle üretilen Antep fıstığı yağı A ve E vitaminlerinin yanı sıra esansiyel yağ asitlerini de içinde barındıran hoş kokulu bitkisel bir yağdır.Antep fıstığı yağı cilde hızla nüfuz eden yağlardan biridir. İçerdiği A ve E vitaminleri sayesinde cildin kurumasını, sertleşmesini engellemeye ve cilt sağlığının korunmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.Antep fıstığı yağının kandaki kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olduğu çalışmalarla gösterilmiştir.Antep fıstığı yağının belirli bir oranda antimikrobiyal özelliğinin de bulunduğu bildirilmiştir.

Kenevir Yağı

Cold Press yöntemiyle üretilen Kenevir yağı, sağlıklı ve dengeli bir beslenme için ideal bir besin takviyesidir.İçeriğinde esansiyel yağ asitleri ve tokoferoller bulunmaktadır. Antioksidan özelliği vardır.Dahilen kullanımda; total kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan kenevir yağı, haricen özellikle atopik dermatit (ekzema) gibi cilt sorunlarında ve cilt bakımında kullanılabilir.

Yer Fıstığı Yağı

Yer fıstığı yağının içeriğindeki yağ asitlerinin kandaki lipid profili üzerine olumlu etkileri vardır.Beslenmeyle alınan doymuş yağ asitlerinin yerine doymamış yağ asitlerinin daha sık tüketilmesi iyi kolesterol olarak bilinen HDLkolesterol oranının artmasına, kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterol, trigliserid ve yağ oksidasyonu oranının azalmasına yardımcı olur.Kalp ve damar sistemi üzerinde olumlu etkiler gözlenebilir.Bazı çalışmalarda yer fıstığı tüketim sıklığı ile vücut kitle indeksi arasında ters orantı olduğu belirtilmektedir.

Fındık Yağı

Fındık yağı esansiyel yağ asitlerini içermektedir. Ayrıca fındık yağının yapısında E vitamini de bulunmaktadır. İyi bir antioksidandır.Tüm cilt tipleri için ideal bir besleyici olduğu bilinmektedir. Cilt tarafından hızla emilir, cildin yumuşatılması ve nemlendirilmesine yardımcı olur.Yağlı ciltlerde cildin bozulan yağ dengesini düzeltmeye destek olduğundan aknelerin önlenmesine yardımcı olabilir.Haricen çok iyi bir taşıyıcı yağ olarak aromaterapi uygulamalarında da kullanılabilir.Ayrıca bazı çalışmalarda fındık yağının kolesterolü düşürmede, kalp ve damar sağlığının korunmasında yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Kanola Yağı

Kanola yağı esansiyel yağ asitleri içermektedir. Kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolü azaltmaya, iyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolü ise artırmaya yardımcıdır.Kalp sağlığını korumaya da destek olduğu bilinmektedir. Sindirimi en kolay olan yağlardan biridir.E vitamini içeriği nedeniyle de antioksidan özelliğe sahiptir.

Omega 3 Balık Yağı Yetişkinler İçin

Bilim adamları, Omega 3 balık yağı takviyesini her yaş için gerekli görmektedir.Erişkinlerde Omega 3 balık yağı takviyelerinin korunma (profilaksi) amaçlı kullanılabileceği, ayrıca koroner arter hastalığı, hiperkolesterolemi, hipertrigliseridemi ve diyabet gibi kardiyovasküler ve endokrinolojik hastalıkların ve ani ölüm riskinin azaltılmasında destek amaçlı kullanılabileceği belirtilmektedir.Omega 3 balık yağı kalp krizi riskinin azaltılmasında, kan akışının kolaylaştırılmasında, unutkanlık ve depresyon gibi ruhsal hastalıklarda, romatizmal ve inflamatuvar hastalıklara karşı koruma sağlamada da tedaviye yardımcı olarak kullanılabilmektedir.

Omega 3 Balık Yağı Hamileler İçin

Kılavuzlarda hamilelik döneminde günlük 300 mg DHA takviyesi özellikle önerilmektedir.Hamilelik döneminde Omega 3 balık yağı takviyesinin bebek ölümleri üzerinde azaltıcı etkisinin yanı sıra hamilelik sürecinin normal devam etmesi, bebeğin bilişsel, sinirsel ve görsel gelişimi, gebelikte kullanıldığında doğan bebeklerde soğuk algınlığı ile ilgili semptomları azaltma ve bir yaşına kadar alerjik reaksiyonlardan korunma gibi kullanım faydalarının olduğu belirtilmiştir.

Omega 3 Balık Yağı Çocuklar İçin

Çocukların sağlıklı bedensel gelişimleri açısından Omega 3 balık yağı takviyesi bilim insanları tarafından özellikle önerilmektedir.Çocukların sağlıklı büyümelerinin yanı sıra Omega 3 balık yağı takviyesinin astım gibi solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığının düşürülmesinde, obez çocuklarda insülin direncinin önlenmesinde, kilo kontrolünün sağlanmasında, dikkat eksikliği ve hiperaktivite sendromunda ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde yardımcı olarak kullanılabileceği belirtilmektedir.

Omega 3 Balık Yağı Emziren Anneler İçin

Emzirme döneminde, balık yağlarında bulunan Omega 3 yağ asitlerinin gerek anne, gerekse bebek sağlığındaki faydaları yapılan birçok çalışmada gösterilmiştir. Geniş katılımlı çalışmalarda yeni doğan bebek sağlığı için özellikle DHA’nın gerekli olabileceği fikri kabul görmüştür.Omega 3 yağ asitlerinden özellikle DHA, beyin ve diğer dokularda depolanarak yeni doğan bebek sağlığını etkileyebilmektedir. Anne sütünün en önemli bileşimlerinden biri de DHA’dır. DHA’nın dışarıdan takviye ile alınması ile anne sütündeki DHA miktarı da artabilmektedir. Emzirme döneminde alınan Omega 3 yağ asitleri bebeğin vücut gelişimi, ağırlığı gibi büyüme fonksiyonlarında etkili olabilmesinin yanında, bebeğin el-göz koordinasyonu gibi bilişsel fonksiyonlarını da artırabileceği düşünülmektedir.DHA Omega 3 yağ asitlerinin; bebeğin görme, bilişsel ve sinirsel fonksiyonlarına ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine olumlu katkı sağlayabileceği birçok çalışmada belirtilmiştir. Emzirme döneminde Omega 3 yağ asitleri, enerji ihtiyacını karşılayabilmesi açısından da tavsiye edilmektedir. Ayrıca Omega 3 yağ asitlerinin bebeklerde alerjik hastalıkların ve besin alerjilerinin görülme sıklığını düşürebileceği, emziren annelerde doğum sonrası oluşabilecek depresyon riskini azaltabileceği çalışmalarda belirtilmiştir.

Omega 3 Balık Yağı Genel Destek

Bu ürün Omega 3 yağ asidi EPA ve/veya DHA içerir. EPA ve/veya DHA kalp ve damar sağlığının korunmasına, koroner arter hastalığı ve ani ölüm riskinin azaltılmasına yardımcı olur.

 

Sarı Kantaron Yağı

Sarı kantaron yağı, ülkemizde ve yurtdışında uzun yıllardır oldukça geniş tıbbi kullanım alanları bulunan bir yağdır. Hakkında çok sayıda bilimsel çalışma bulunmaktadır.Sarı kantaron yağı, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) monograflarında kendine yer bulmuş, yanık gibi deride oluşan inflamasyonlarda ve haricen yara iyileştirici olarak tedaviye destek amaçlı tavsiye edilmektedir.Özellikle küçük kesiklerde, birinci derece yanıklarda ve güneş yanıklarında destek amaçlı olarak haricen kullanılabilmektedir.Fibrozit (fibroz doku iltihabı), nörodermatit ve ekzema rahatsızlıklarında da tedaviye destek amaçlı haricen kullanılabilmektedir.Haricen subakut atopik dermatit (ekzema) rahatsızlığında tedaviye destek olabileceği çalışmalarda gösterilmiştir.Dünya Sağlık Örgütü (WHO) monograflarında yatak yarası olarak bilinen dekubitus ülseri ve diğer deri ülserlerinde haricen tedaviye destek amaçlı kullanılabileceği belirtilmiştir.Ayrıca romatoid artrit, miyalji (kas ağrısı) ve nevraljide (sinir bölgelerindeki ağrı) haricen destek amaçlı kullanımı mevcuttur.Derideki viral enfeksiyonlarda da tedaviye yardımcı olmak amacıyla haricen kullanılabilmektedir.

Bunuda okumalısın !  Bacakları egzersizle kalınlaştırmak ve inceltmek

Menengiç Yağı

Menengiç yağı, menengiç tohumlarından Cold Press yöntemi ile elde edilen değerli bir yağdır. Bünyesindeki vitamin, mineral ve çeşitli fitobileşik içeriği sayesinde geleneksel olarak romatizmal ağrılarda ve eklem ağrılarında haricen kullanılabileceği bilimsel çalışmalarda yer almaktadır.Bazı çalışmalar, menengiç yağının diş ağrılarında da haricen kullanılabileceğini göstermiştir.Uçuk gibi rahatsızlıkların tedavisinde de haricen kullanılabilmektedir.

Vişne Çekirdeği Yağı

Cold Pressed vişne çekirdeği yağı, doymamış yağ asitlerinden olan Omega 9 yağ asidi, alfa-tokoferol ve tokotrienol gibi sağlık açısından önemli olabilecek bileşenler içermektedir. Yapısındaki doğal antioksidanlar sayesinde oksidatif stresi azaltabileceği çalışmalarda gösterilmiştir. Antiinflamatuvar özellikleri ile romatoid artrit ve osteoartrit gibi enflamasyona bağlı hastalıklarda haricen tedaviye yardımcı olabileceği yapılan klinik çalışmalarda tespit edilmiştir.Vişne çekirdeği yağının haricen kullanımı, zararlı ışınların meydana getirdiği cilt hasarını engelleyebilmektedir. Ayrıca, haricen yavaş absorbsiyonu nedeniyle de deriyi derinlemesine hidrate etmesi (nemlendirmesi), cildin hasarlı kısımlarını yenileyerek yumuşak ve düzgün görünüm kazanmasını sağlayabilmektedir.Yapısındaki f itobileşiklerin haricen derideki damarların mikrosirkülasyonunu ve dolaşımı iyileştirebileceği ve yaşlanma etkilerini giderebileceği bildirilmiştir.Vişne çekirdeği yağı, haricen ciltteki koruyucu bariyerin rejenerasyonunu (yenilenmesini) ve stabilizesini de sağlayabilmektedir.

Yeşil Kahve Çekirdeği Yağı

Cold Press yöntemi ile elde edilen yeşil kahve çekirdeği yağı, dünyada kozmetik sektöründe kullanılan ve oldukça popüler olan ürünlerden biridir. Yeşil kahve çekirdeğinde doğal olarak bulunan kahveol ve kafestol gibi antioksidan bileşiklerin yağa geçmesi için, ısıya maruz kalmaması gerektiği bilimsel çalışmalarda özellikle vurgulanmıştır. Yeşil kahve çekirdeği yağının, cilt altına hızlı absorbsiyon (emilim) özelliği ile çabuk etki göstererek haricen cildi yumuşatıcı ve antiaging (yaşlanma etkilerini geciktirici) özellikleri olabileceği bildirilmiştir. Haricen kullanımında ciltte nem kaybını azalttığı için hidrasyonu iyileştirdiği de belirlenmiştir. Ayrıca güneş ışınları kaynaklı hücre hasarını azaltması ve güneşe bağlı yaşlanma etkilerini geciktirme özellikleri olabileceği de bildirilmiştir.Yapılan klinik çalışmalarda, gece kremi olarak kullanımının ciltte ışığa bağlı hasar oluşmasını engelleme, ciltteki lekeleri iyileştirme, kırışıklıkları azaltma, ciltte sıkılaşma sağlama ve hiperpigmentasyonu engelleme özelliklerinin olabileceği gösterilmiştir.Bunların yanında, haricen kullanımda kollajen ve elastin gibi yeni bağ dokusu üretimini artırması ve epidermisin kurumasını engellemesi özellikleri ile ciltteki f izyolojik dengeyi sağladığı da aktarılmıştır.

Defne Tohumu Yağı

Defne tohumu yağı, defne ağacı tohumlarından Cold Press yöntemi ile elde edilen bir yağdır. Defne tohumu yağının yapısında ana bileşen olarak 1,8-sineol, sabinen, eujenol, a-pinen ve b-pinen bulunur. Bu bileşenlerin güçlü antioksidan özellikleri sayesinde vücutta bulunan serbest radikalleri emizlemektedir.Defne tohumunun antibakteriyel, antifungal, antiinflamatuvar ve analjezik (ağrı kesici) etkileri olduğu gösterilmiştir.Romatizma ve hemoroit (basur) hastalıklarında da tedaviye destek olarak kullanılabilir.Şampuan ve sabunların terkibine girerek saç ve cilt sağlığının korunmasına yardımcı olabilmektedir. Ayrıca saçlı deriyi kepekten arındırmak amacıyla kullanılabilir.Burkulma, berelenme ve ayak kokusu şikayetlerinde de haricen kullanılabilir.Defne tohumu yağı cilt üzerinde uyarıcı ve antiseptik etkileri nedeniyle ölü, kuru, hasarlı ciltleri onarmak amacıyla kullanılabilir.

Badem Yağı

Badem yağı, badem çekirdeğinden Cold Press yöntemi ile elde edilir. Yapısı nedeniyle cilt tarafından kolayca emilir ve birçok kozmetik preparatın içeriğinde yer alır.Badem yağı, kuru ve çatlak ciltlerin yumuşatılması ve nemlendirilmesinde kullanılabilir. Ayrıca badem yağı saç besleyici olup saç kırıklarına karşı destek olarak kullanılabilir.Güçlü bir antioksidan olan E vitamini yönünden oldukça zengin olan badem yağı bu özelliği ile yaşlanma etkilerini geciktirmeye de yardımcı olur. Bunların yanında badem yağının hamilelik sırasında karın bölgesine haricen uygulanmasının, gebelik çatlaklarının oluşmasını engellemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.Kaşları yanan ya da bir şekilde dökülmüş kişilerin periyodik olarak kaşlarına badem yağı sürmesi çok başarılı sonuçlar verir.Özellikle karın, bel, basen ve kalça kısmında oluşan cilt çatlaklarının giderilmesinde de badem yağı kullanılabilir.Badem yağı haricen uygulandığında, saç, sakal ve bıyıkların daha gür ve sağlıklı uzamasını sağlar.Badem yağı, aromaterapide masaj yağı olarak kullanılabilirken ayrıca sedef, ekzema gibi cilt hastalıklarında ve ameliyat sonrası oluşan hipertrofik skar (yara izi) oluşumunun azaltılmasında da tedaviye destek amaçlı haricen kullanılabilir.Dermatolojide saç losyonu, saç toniği ve cilt temizleme ürünü olarak da kullanılabilir.

Kayısı Çekirdeği Yağı

Kayısı çekirdeği yağı, Cold Press yöntemi ile elde edilen bir yağdır.Ciltte yağlı bir his bırakmaksızın hızlıca emildiğinden birçok kozmetik ürünün terkibine giren kayısı çekirdeği yağı, esansiyel yağ asitlerince zengindir. Haricen nemlendirici, cildi yenileyici ve yumuşatıcı etkilerinden dolayı tercih edilen bir masaj yağı olarak kullanılmaktadır.Kayısı çekirdeği yağı, melanin biyosentezinde rol oynayan tirozinaz enzimini inhibe ederek hiperpigmentasyon (cilt lekelenmesi) sorunlarında ve cildin beyazlatılmasında haricen destek amaçlı kullanılabilir.Yapısında bulunan esansiyel yağ asitleri ve antioksidan maddeler sayesinde cildin gençleşmesi ve kırışıkların önlenmesinde yardımcı olarak kullanılabilir.

 

 

Combo Man

Rüşeym Yağı: Rüşeym yağı çok zor eldeedilen çok değerli bir yağdır. Doğal enerji
kaynağı olarak da adlandırılan ve glüten içermeyen rüşeym yağı, esansiyel yağ asitlerini içermektedir. Üzüm çekirdeği Yağı: Özellikle dolaşım problemi olanlar için tavsiye edilebilecek bir besin desteğidir. Ayrıca hipertansiyon ve varis hastalarında kullanılabilecek bir gıda takviyesidir. Kabak Çekirdeği Yağı: Kabak çekirdeği yağının prostat sorunlarının azaltılmasında yardımcı olduğu birçok araştırma ile gösterilmiştir. Yetişkinler için Omega 3 Balık Yağı: Erişkinlerde Omega 3 balık yağı takviyelerinin koroner arter hastalığı, hiperkolesterolemi, hipertrigliseridemi ve diyabet gibi kardiyovasküler ve endokrinolojik hastalıkların ve ani ölüm riskinin azaltılmasında destek amaçlı kullanılabileceği belirtilmektedir.

Combo Mental

Rüşeym Yağı: Rüşeym yağı çok zor elde edilen çok değerli bir yağdır. Doğal enerji kaynağı olarak da adlandırılan ve glüten içermeyen rüşeym yağı, esansiyel yağ asitlerini içermektedir. Özellikle sınav dönemi öğrencilerde dikkat toplama ve konsantrasyon arttırmaya destek olarak da kullanılabilir. Ceviz Yağı: Ceviz yağı çocuklarda zihinsel sağlığın ve kognitif (bilişsel) fonksiyonların gelişmesine yardımcı olan en önemli besin kaynaklarından birisidir. Omega 3 içeriği sayesinde beyin sağlığına destek amaçlı kullanılabilir. Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi yağında bulunan MCT (orta zincirli trigliserid), karaciğerde keton cisimciklerine dönüşür ve bunlar da beyinde enerji kaynağı olarak kullanılır. Yetişkinler için Omega 3 Balık Yağı: Erişkinlerde Omega 3 balık yağı takviyelerinin koroner arter hastalığı, hiperkolesterolemi, hipertrigliseridemi ve diyabet gibi kardiyovasküler ve endokrinolojik hastalıkların ve ani ölüm riskinin azaltılmasında destek amaçlı kullanılabileceği belirtilmektedir.

 

 

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar