Salı , 26 Ekim 2021
Ana sayfa » Sağlık » Tuz neden hipertansiyon hastalığına neden olur?

Tuz neden hipertansiyon hastalığına neden olur?

Journal of Clinical Investigation’da yayınlanan bir rapor, böbreklerde üretilen, yaşlanma karşıtı bir faktör olan Klothos eksikliği, tuz tüketildiğinde hipertansiyona neden olduğunu açıkladı.

Yüksek tansiyon, küresel ölçekte en çok mortalite risk faktörlerinden bir tanesidir. Günümüzde birçok kişi hem genetik olarak hem de çevresel faktörlerden dolayı yüksek tansiyon seviyelerine sahiptirler.

Yaşlanma karşıtı bir protein olan Klotho, bir hormon görevi görür ve böbreklerden kana salgılanır. Ancak yaşla birlikte üretimi azalır, damar ve arter sisteminin sertleşmesine neden olur. Bu son çalışma, Klotho konsantrasyonu ile kan basıncı tuz duyarlılığı arasındaki ilişkiyi göstermektedir.

Tipik olarak genç insanlar tansiyon konusunda daha az hassastır. Dolayısıyla, hipertansiyon geliştirme olasılıkları daha düşüktür.

Bu çalışmada, tuza duyarlılığın yaşlı farelerde arttığı görüldü. Bunun sebebinin yaşla birlikte Klotho proteininin kan konsantrasyonunda az olmasıdır.. Bulgular, Klotho desteğinin hipertansiyon gelişimini önleyebileceğini göstermektedir.

İlgili yazar olan Profesör Toshiro Fujita, “yaşlanmayla birlikte tuza duyarlı hipertansiyonun moleküler mekanizmasını aydınlatmanın zaman aldığını yazdı.

Yaşlı farelere Klotho protein takviyesi yapıldığında, tüz tüketmelerine rağmen, tansiyon seviyelerinde çok yükselme görülmemiştir. Çalışmalar insanlar üzerinde de devam etmektedir.

Klotho protein eksikliği, yaşlanma ile ilişkili demans ve sarkopeni başlangıcı ile ilişkili olabilir, bu başlangıç mekanizmaları halen araştırılmaktadır.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 1 Average: 5]
Bunuda okumalısın !  Akciğer temizleme yöntemleri

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Rahim ağzı kanseri aşıyla önlenebilir mi?

HPV VİRÜSÜNDEN KİMLER ETKİLENİR? HPV enfeksiyonu oldukça yaygındır. Araştırmalar; insanların % 80’inin hayatlarında bir kez …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir