Salı, Mayıs 28, 2024
Ana SayfaSağlıkSaç beyazlaması çözümleri

Saç beyazlaması çözümleri

Erkek olsun kadın olsun belli bir yaştan sonra en önemli sorunların başında saç beyazlaması gelmektedir. Hatta bazen erken yaşlarda beyazlama sorunları oluşmaktadır. Bazı insanlar saç beyazlaması yakışmaktadır ancak buna rağmen insanların çoğunluğu saçlarının doğal olarak gençliğindeki gibi gözükmesini ister.

Saç boyalarının bir çoğu amonyak ve diğer zararlı maddeleri içerir. Bu nedenle insanlar saçları boyamadan beyazları nasıl kapatılır bunları araştırmak isterler.

Saç neden beyazlar ?

Saç beyazlama dediğimiz şey saçlara rengini veren pigment hücrelerinin yaşadığı kayıplardır. Yaş ilerledikçe saçlarımızın köklerinde yer alan melanosit maddesi oldukça az üretilir. Melanosit maddesini az üretildikçe de saçlara orjinal renk verememeye başlar.  Ve bunun bir sonucu olarak beyaz saçlar saçlarımız arasında çıkmaya başlar.  Bu durumu tersine döndermek yani saçları eski siyah yada kahverengi haline döndermek neredeyse imkansızdır.

 

Doğal yöntemlerle beyaz saçlar nasıl kapatılır ?

Kimi insanlar kimyasal malzeme kullanmadan doğal olarak saçlarını eski rengine çevirmek ister. Bu tür durumlarda defne yaprağı gerçekten önemli bir yer tutmaktadır. Yine aynı şekilde doğal kına ve diğer doğal seçeneklerde bu başlık altında yazmayı uygun bulduk. Bitkisel seç boyaları ve doğal kınalar ise aslında ayrı bir başlık olarak değerlendirilmelidir.

1- Defne Yaprağı ile saçları doğal rengine döndürme

Gerekli malzemeler :

  • İki tane soğan kabuğu
  • üç adet defne yaprağı
  • İkibuçuk yemek kaşığı çay

Defne yaprakları ve soğan kabuklarını iki litre su içerisinde kaynatın. Güzelce demleyin sonra saç diplerinize yedirerek sürün. Tabiki soğuduktan sonra kullanmalısınız. Düzenli olarak kullanmaya devam edin ve her beş günde bir bu malzemeyi yeniden yapmalısınız.

2- Adaçayı ve Biberiye

6 yemek kaşığı biberiye ve altı yemek kaşığı ada çayını iki bardak suda iyice karıştırarak demleyin. Ve sonrasında on dakika demlemeye bırakın. Bu karışım soğuduktan sonra saçlarınızı güzelce yıkayın. En sonunda bol temiz su ile saçlarınızı durulayın. Bu işlemi düzenli olarak uygulayın.

Bunuda okumalısın !  Glukoz, Fruktoz ve Nişasta zararları

3- Kuru ve Organik Ceviz kabuğu suyu

Tek ihtiyacınız 20 tane kuru ceviz kabuğu ve iki litre su. Kabukları temiz su içerisinde  15 – 20 dakika kaynatın. Bu elde ettiğiniz ceviz kabuğu suyunu banyo yaptıktan sonra en son olarak durulanma esnasında kullanın. Ceviz kabuğu suyunu başınıza dökerken güzelce saç diplerinize yedirmeye çalışın. Bu sudan sonra saçınıza her hangi bir durulama işlemi uygulamayın. İşlemi 3 hafta boyunca devamla uygulayın.

4- Bitkisel Boya

Bitkilerden elde edilen boyalar ile saçları boyamak en doğal yöntemlerden biridir. Saçlarınız ve vücudunuz zarar görmemiş olur.

4- Doğal Kına

Kına da saç beyazlarını kapatmak için kullanılan en doğal yöntemlerden biridir. Burada kullandığınız kınanın ne kadar doğal olduğu çok önemlidir.

Beyaz saçları kapatmak için kullanılan şampuanlar

Aşağıda incelenmiş olan şampuan, sprey gibi ürünlerin hiç birinin işe yaradığına dair kanıt bulamadım. Sizlerden kullananlar varsa olumlu olumsuz görüşlerini yazarlarsa sevinirim.

  • Loreal Homme Cover 5 Erkeklere Özel Jel Saç Boyası : Erkeklere özel beyaz kapatıcı şampuan olduğu iddia ediliyor. Alışveriş sitelerindeki yorumları okuduğumda genel olarak çok da memnun kalınmadığını gördüm. Amonyak içermeyen bu ürün saçınızdaki beyaz renkleri kapatarak doğal rengine kavuşturduğunu iddia ediyor. Şampuan gibi kullanılıyor ve yanında Oksidana ihtiyaç duyuyor tek başına kullanılmıyor. Ekşi sözlükte yazılmış olan tüm yorumları da okudum dediğim gibi aşırı olumlu bir durum yok. Markası güven verse de ürün güven vermiyor gibi.
  • Mirage Black Hair Saç Beyazlarını Kapatıcı Şampuan : Bu ara internette bolca reklamlarını görüyoruz ama bunun da çok işe yaramadığını yorumlardan anlayabiliyoruz.
  • Dexe Beyazları Kapatan Orijinal Saç Boyama Şampuanı : Sıklıkla facebookta reklamları gözüken ürün. Ürün hakkında olumlu olumsuz pek yorum bulamadım. Sanırım bu da yukarıda sayılan ürünler gibi anlık sonuçlar sağlıyor ve çok da isteneni karşılamıyor.
  • Loreal Serie Expert Silver Şampuan 500ml : Sarı ve turuncu saçları soğuk sarıya çevirdiği iddia edilen şampuan. Yani sarı saçları olanlar içini idealdir.
  • De Nature Beyaz Saç Giderici Şampuan : Ürün hepsiburada da satılıyor ancak hakkında bir tane bile yorum yok. Bu yüzden yazılacak hiç bir şey bulamadım.
  • DermaDerm Beyaz Saç Karşıtı Bitkisel Şampuan : Ürün hakkında internette olumlu hiç bir bilgi bulamadım.
Bunuda okumalısın !  Kolesterol Nasıl Düşürülür? 10 Doğal Yöntem

Sizlerde kullandığınız kimyasal ürün, şampuan, kına, sprey gibi saç beyazlarını kapattığını ve saçı doğal olarak eski rengine döndürdüğünü iddia eden ürünleri yorum olarak yazın yayınlayalım.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar