Salı, Mayıs 28, 2024
Ana SayfaSeoGoogle news rehberi

Google news rehberi

Google forumda yayınlanan bu yazı Google Haberler yani News konusunda bilgi arayışına olanlar için yayınlamak istedik. Bir çok seo uzmanı ve tasarımcı tarafından sorulan sorulardan derlenmiştir.

Google Haberler dizini nedir?

Google haberler diğer adıyla google news meydana gelen tüm güncel haberleri anlık ve hızlı şekilde belirli düzen ve kurallara uyulması suretiyle kullanıcılara sunan bir dizindir. En iyi ve güncel haberleri sunabilmek için bu dizine kayıt olacak sitelerin bazı yönergelere uyması istenilmektedir.

Sitem Google Haberler’e kayıtlı Mı?

Sitenizin Google Haberler’de olup olmadığını “site” operatörümüzü kullanarak siteniz için bir site araması yaparak kontrol edebilirsiniz. Google Haberler’de  [site: habersiteniz.com] girin ve aramaya tıklayın.

Web Yöneticisi Yönergeleri Kayıt İçin Önemli Mi?

Yalnızca web yöneticisi yönergelerine uygun olan sitelerin Google Haberler’e dahil edilebileceğini unutmayın.

Google Haberler’e nasıl başvuru yapabilirim?

Google haberler yönergelerini sağladığınız düşünüyorsanız buradaki video da belirtildiği gibi sitenizi incelenmek üzere gönderebilirsiniz! Belirttiğimiz videoda başvuru aşamasında neleri yapmanız gerektiği açıkça belirtilmiştir.

google haber basvuru ve dogrulama

Google Haberler Teknik Yönergeleri Nelerdir?

Sitenizin dizine dâhil edilebilmesi için bazı teknik gereksinimleri karşılaması gerekmektedir. Bu gereksinimlere de buradan ulaşabilirsiniz.

Haber sitesinin kullanışlı olması bir etken mi?

Elbette sitenin kullanıcıları düşünmesi ve çok iyi bir şekilde haberlerin sunulması önemlidir. Siteniz çabuk yüklenmeli, mobil uyumlu olmalı, URL yönlendirmeleri nadiren kullanılmalı ve kullanıcıları kandırmaya yönelik içerik kullanımından kaçınılmalıdır. Ayrıca web sitenizin hızını ( google site hızı kontrol servisi ) page speed insights kısmından kontrol edebilirsiniz.

Haberlerin içeriği Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle siteler güncel olaylarla ilgili zamanında bildirilen haber veya analizler sunmalıdır. Nasıl yapılır makalelerini, tavsiye köşelerini, iş ilanlarını, gayrimenkul ilanlarını veya hava tahminleri ve hisse senedi verileri gibi salt bilgilendirme amaçlı içeriği çoğunlukla dahil edilmemektedir.

Hesap Verilebilirlik ve Şeffaflık Ne Anlama Geliyor?

Olabildiğince kullanıcılara açık ve şeffaf şekilde bilgilerinizi sunun. Kullanıcılar, yazar biyografilerinin yanı sıra e-posta adresleri, posta adresleri ve telefon numaraları gibi açıkça erişilebilir iletişim bilgilerine sahip haber sitelerini daha değerli bulduklarını belirtmektedirler.

Yazım ve İmla Kurallarına Dikkat Edilmeli mi?

Haber yazımına uymayacak şekilde yazımlar, kullanıcıları düşünmeden yazılan ve imla hatası dolu haber sitelerinin bu duruma dikkat etmesi gerekiyor. Doğru yazım ve dil bilgisiyle anlaşılır bir şekilde yazılan makaleler çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmaktadır. Dikkat dağıtan reklam kullanımınızın sınırlandırılması da, kullanıcıların makalenizin içeriğine daha kolay odaklanmasına olanak tanır.

Haber Sitemdeki Reklamlar Nasıl Olmalı?

Reklamlar ve sayfalarınıza eklenen diğer ücretli tanıtım malzemelerin miktarı, içeriğinizden fazla olmaması tavsiye edilmektedir.

Başka Kaynaklardan Haber Alıyorum Ne Yapmalıyım?

Sitenizde başka kaynaklardan toplanan içerik yayınlanıyorsa, bunları asıl çalışmalarınızdan ayırmanız veya robots.txt dosyanız yardımıyla bu toplama makalelere erişimimizi kısıtlamanız önerilir.

Örnek vermek gerekirse;

User-agent: Googlebot-News

Disallow: /dizin-ismi

Referans gösterme, atıfta bulunma gibi durumlar olduğu sürece bu durum son teşkil etmeyebilir. Yani burada Ajanslardan ya da başka kaynaklardan bu tür açılan haberler toplam içeriğin makul bir miktarını oluşturuyorsa ve burada bir kötüye kullanım, içerik araklama gibi bir durum yoksa sorun oluşturmayabilir.

Blog tabanlı site ile news başvurusu yapılabilir mi?

Elbette başvuru yollanabilir, eğer o sitenin gerçekten onay alabileceğini düşünüyorsanız başvuruda bulunabilirsiniz. Daha detaylı bilgi burada yer almaktadır.

Bunuda okumalısın !  Anahtar kelime bulma ve öneri aracı

G-news başvurusunda açıklama bölümüne ne yazmalıyım?

İlgili bölüm Google Haberlere eklenme isteği gönderirken karşınıza çıkmaktadır. Burada sitenizin ne amaçla hizmet verdiğini bir açıklama yazısı girerek belirtebilirsiniz. Yine yukarıda verdiğimiz başvuru videosunda bu durumda açıkça anlatılmaktadır.

Kaç editörle başvuru yapmalıyım?

Editör sayısının x kadar olmalıdır diye bir zorunluluk bulunmuyor. Sayıyı çok göstermek veya daha profesyonel görünmeye çalışmak için, sahte editor profilleri vs. olusturma gibi işlemlere girilmemesi iyi olacaktır. Doğru ve dürüst şekilde künye kısımlarınızı oluşturabilirsiniz. Makalelerin genellikle makale satırları ve köşe yazarı künyeleri olmalıdır.

Google News dizinine kaç haberle başvuru yapabilirim?

Bunun için net bir sayı verilemediği gibi haberlerin kullanıcılara ne kadar doğru ve derinlemesine raporlar içerdiği gibi etkenler önemlidir.

Künye bölümümüzde Mali Müşavir, Avukat vb. konulması Zorunlu Mu?

Elbette böyle bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Eğer gerçekten bir avukatınız varsa sitenizdeki bir haber ile ilgili olarak hukuksal konularda bu kişiyle ulaşılması açısından bunu belirtebilirsiniz.Yine künye bölümümüzde belirttiğimiz üzere sırf orada bulunsun diye gerçek olmayan kişileri orada belirtmemenizi öneririz.

Ajans Abonesi olmak Google News için zorunlu mu?

Hayır, böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Google News Başvurum Çok Kısa Sürede Bakılmadan İncelendi Neden?

Google haberler dizinine yaptığınız başvurunun kısa ya da uzun sürede değerlendirilmesi başvurunuzun incelenmediği anlamını taşımamaktadır.

Daha önceden aynı özellikleri taşıdığını düşündüğüm sitem Google News’e dahil edildi şimdi başka sitem reddedildi neden?

Google Haberler standartları sıkılaşmaya başlamış olabilir, yani eskiden kabul edilen bir haber sitesi şimdi kabul edilmeyebilir.

Google Haberler ekibi haber içeriklerinde ne arar?

Google Haberler ekibi eşsiz, özgün, detaylı, kaliteli ve derinlemesine haber makaleleri yayınlama web siteleri arar. Eğer çoğaltılmış içeriği yayınlarsanız işte o zaman Google Haberler’de web sitenizin dahil olması biraz zor olabilir. Başka sitelerden kopyalanan ya da yeniden yazılan içerikleri Google Haberler dizinine dâhil etmeyebilir, daha orjinal raporlar istenebilir.

Kaynak Etiketi Örn: Basın Bülteni Ne Anlama Gelir?

Kaynak etiketlerinin kullanılması ve ne anlama geldiklerini buradan öğrenebilirsiniz. Sitenize en uygun olan kaynak etiketini kullanabilirsiniz.

Adwords Google News başvurusunda etkili mi?

Adwords etkisi, diğer ürünlerde olduğu gibi news için de söz konusu değil. Yani bir bütçe ayırayım da beni kabul ederler gibi yanılgıya düşmemek lazım. Tek yararı sitenize ziyaretçi çekmiş olacaksınız.

Adsense Başvurum olumlu oldu ama newsten red cevabı aldım neden?

Adsense kullanmanız yine bir şey değiştirmeyecektir. Burada da kullanıcıları reklama boğan siteler elbette negatif etkilenecektir. Ayrıca adsense başvurunuz olumlu olsa bile Google news başvurunuz olumsuz olabilir. İkisi tamamen ayrı ürünlerdir.

Google Haberler haber sitelerini nasıl tarar?

Google Haberler, haber sitelerini otomatik olarak taramak için bir bilgisayar algoritmasından yararlanmaktadır. Google, makaleleri en sık onları bulduğu ilk gün ziyaret eder. İlk günün ardından ziyaret sıklığı azalır.

G-News İçin Site Haritası Zorunlu Mu?

Zorunlu olmasa da Search Console hesabınız üzerinden bir Google Haberler Site Haritası göndermenizi önerilmektedir. Google Haberler’in, Google Haberler Site Haritası kullanan sitelere sıralama sonuçlarıyla ilgili olarak herhangi bir ayrıcalık tanımadığını hatırlatmak isteriz.

Google Haberler İçin Site Haritası Gönderdim Neden Hatalı?

Site haritanızı, Google haberler ekibinin siteyi inceleyip onaylamasından önce gönderirseniz, site haritanızla ilgili hata mesajları alabileceğinizi lütfen unutmayın.

Bunuda okumalısın !  Google sıra bulma aracı

google haberler sitemap

Birden Fazla Dile Hitap Eden Sitemle Başvuru Yapılır mı?

Elbette birden fazla dile sahip bir siteniz varsa ve bu sitenizin de news dizininde yer almasını istiyorsanız başvurunuzu yollayabilirsiniz. Örneğin; İngilizce dilinde yayın yapıyorsanız bunu ayrıca belirtmelisiniz. Siteniz birden fazla dilde sunuluyorsa, sitenizin Google Haberler’e eklenmesini istediğiniz her dil sürümü için ayrı bir inceleme isteği göndermeniz gereklidir.

Haber harici ücretli tanıtımlarım var ne yapmalıyım?

Siteniz haber içeriğinin yanında, özellikle ücretli reklamlar veya tanıtım amaçlı içerik türleri de barındırıyorsa, haber harici içerik türlerini ayrı tutmanız kesinlikle önerilir. Sitenizde haber içeriğiyle karıştırılmış olarak sunulan haber harici içerik bulunması durumunda, tüm siteniz Google Haberler’den kaldırılabilir.

Ayrıca burada bağlantı düzenleri kısmında da belirtildiği üzere yönerge ihlali yapmamak iyi olacaktır. Kabaca hatırlatmak gerekirse iki önemli husus var.

Eğer Sponsorlu İçerik varsa;

1- İlgili haberler kullanıcıya bu haberin bir sponsorlu haber olduğunu görsel olarak açıkça göstermeli,

2-Burada yer alan linkler nofollow tagı taşımalıdır.

Google News Keywords nedir ve ne işe yarar?

G-news keywords kullanımının nasıl olacağı ve ne işe yaradığını buradan öğrenebilirsiniz. Sıralamayı tayin etmek için, belirli anahtar kelimelerin önem düzeyinin yanında, bir dizi sinyalden yararlanıldığını lütfen unutmayın.

YouTube Kanalı İle Newse Başvuru Yapılır Mı?

Evet, bir YouTube kanalınız varsa bunu Google Haberler ekibine bildirebilirsiniz. Yoksa YouTube kanalı oluşturup Google Haberler ekibiyle paylaşarak göndermenizi de öneririz.

Http şeklinde kayıt oldum HTTPS’ye Geçebilir Miyim?

Elbette HTTPS sürümüne geçebilirsiniz. Bunun için gerekli bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

G-News Kayıtlıyım En Çok Okunan Haberlerde Çıkmıyorum Neden?

G-News kayıtlı olmanız En Çok Okunan Haberlerde çıkmanız anlamına gelmemektedir.

O bölümde çıkmak için iki önemli kriteri belirtmek gerekirse;

1- Sitenin genel kullanıcı deneyimi ve kalitesi,

2- İçeriklerin haber değeri taşıması.

Sitem Reddedildi Neden?

Eğer başvurduğunuz site Google Haberler için uygun değilse bu tarafınıza belirtilir. Reddedilme sebebi de Google Haberler Yayıncı Merkezi’nde yazmaktadır. Sitenizin reddedilmesinin ardından, en az 60 gün boyunca, sitenizi incelenmesinin büyük ihtimalle mümkün olamayacağını lütfen unutmayın.

Örnek bir red cevabı:

google news red edilme

Google Haberler’e özgü tarama hataları nelerdir?

Google haberlere özgü olan tarama hatalarına buradan göz atabilirsiniz. Bu hatalar; Makale orantısız şekilde kısa, Makale tam değil, Makale çok uzun, makale çok kısa, Tarih bulunamadı, Tarih çok eski, boş makale, çıkarma başarısız oldu, hiçbir cümle bulunmadı ve Site dışı yeniden yönlendirme gibi hatalar olabilmektedir.

GOOGLE HABERLER YAYINCI MERKEZİ

Google Haberler Yayıncı Merkezi Nedir?

Google Haberler Yayıncı Merkezi webmaster ile Google arasında köprü görevi gören, haber sitenizin güncelleme ve değişikliklerini yapabileceğiniz bir araçtır. Burada yeni bölümleriniz ekleyebilir, etiketleri değiştirebilir ve diğer tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yayıncı Merkezi’ni kullanıp kullanmama ya da herhangi bir bilgiyi verip vermeme yönündeki kararınız tamamen sizin tercihinize bırakılmıştır. Google, sağladığınız bilgileri kendi takdirine bağlı olarak, sahip olduğu algoritmalarda kullanmayı veya kullanmamayı tercih edebilir.

google haberler yayinci merkezi

Google Haberler ziyaretçilerimi mobil uygulama yönlendirebilir miyim?

Elbette burada yer alan alanları doldurarak ziyaretçilerinizi iOS veya Android uygulamalarınıza yönlendirebilirsiniz.

Sitemin adı değişti ismimi güncelleyebilir miyim?

Elbette sitenizin ismini değiştirebilirsiniz. Adlandırmaya ilişkin belirli yönergelerin bulunduğunu ve yayın adlarında gereksiz ifadelere ve açıklayıcı söz öbeklerine yer verilmesi (uzun cümlelerle kafa karışıklığı yaratmak vb.) gerektiğini lütfen unutmayın. Ayrıca, siteniz için benzersiz bir yayın adı kullanmanızı beklenilmektedir. Cumhuriyet, Tercüman veya Posta gibi bilindik adların kullanılması, kullanıcılarda kafa karışıklığı yaratabilir.

Bunuda okumalısın !  Google map ve lokal seo

Sitemin IP adresini değiştirdim sıkıntı olur mu?

Alan adınız aynı kaldığı sürece, barındırma şirketleri arasında geçiş yapmak veya IP adresinizi değiştirmek Google Haberler’deki sıralamanızı etkilemeyecektir.

Sitemin adını değiştirdim ama eski haberlerimde eski ismim duruyor?

Lütfen bu değişikliğin yalnızca yeni makaleleri etkileyeceğini unutmayın. Eski adınız Google Haberler’e önceden eklenmiş makalelerde görünmeye devam edecek ve olağan 30 günlük sürenin ardından, bu makalelerin geçerliliği sona erecektir.

Kaynak adını güncellerken nelere dikkat edilmeli?

Sitenizin kaynak adını değiştirdiğiniz zaman Lütfen “bir” sözcüğünün ve tanım cümlelerinin gereksiz kullanımından kaçının. Yani burada ilgili kelimeyi gereksiz ve farklı anlamlar yükleyerek kullanıcılarda kafa karışıklığı yaratmamanız önerilir. Ayrıca, siteniz için benzersiz bir yayın adı kullanın. Tercüman veya Posta gibi bilindik adların kullanılması, kullanıcılarda kafa karışıklığı yaratabilir. Daha fazla bilgi edinin.

Google Haberler Yayıncı Merkezi’nde yer alan Google+ sayfamı doldurmak zorunda mıyım?

Elbette böyle bir zorunluluk bulunmuyor. Google, daha iyi bir haber deneyimi sunmak ve içeriğinizi daha iyi şekilde yansıtabilmek için Google+ sayfanızdaki herkese açık bilgilerden yararlanabilir. Haber kaynağınızla ilgili olarak sahip olduğumuz kayda bağlanması için yayınınıza ait Google+ sayfasının URL’sini ilgili alana ekleyin. Google+ URL’nizinhttps://plus.google.com/+OrnekSite veya https:plus.google.com/[hesap numarası] biçiminde olması gerekmektedir.

Google newse dahil olduktan sonra ülke ve dilimi değiştirebilir miyim?

Google Haberler Yayıncı Merkezi’nde görebileceğiniz üzere hangi dil ve ülke ile kayıt olduysanız o alanda gösterilirsiniz. Bundan dolayı ülke ve dil değişimi yapılamamaktadır. Sitenizin farklı dillerde versiyonları varsa bunlar için de ayrı başvuru yollamanız gereklidir.

Kategorilerimi en çok kaç tane etiketle etiketleyebilirim?

Google Haberler Yayıncı Merkezi’nde eğer siteniz kabul edildiyse sitenizi en fazla 2 adet etiketle etiketleyebilirsiniz.

google haberler kategori

Etiketleme yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Yayınınızın ilgili bölümünü en iyi tarif eden etiketleri seçin. Örneğin, bölüm URL’niz http://www.habersitesi.com/teknoloji ise “Teknoloji” etiketini kullanmanız önerilir.

Abonelik Etiketine sahip sitem var kaldırırsam sorun oluşturur mu?

Etiketlerin yanlışlıkla kaldırılmasının (ör. abonelik gerektiren bir site için “abonelik” etiketinin kaldırılması), sitenizin Google Haberler’e dahil edilmesini etkileyebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Bölümler de yaptığım değişiklikler (kategori ekleme ve etiket değişimleri gibi) ne zaman yansır?

Bu alanda yaptığınız değişikliklerin yansıması 24 saat kadar sürebilmektedir.

Google News kalite yönergelerine uyulmazsa ne olur?

İlgili yönergeleri spam nedeniyle ihlal eden bir site; Google haberler dizininden tamamen kaldırılabilir, algoritma ya da manuel işlemlerden etkilenmesinden sonra spam olarak işaretlendiyse bir daha Google Haberler sonuçlarında yer alamazlar.

Spam yapan siteleri nasıl bildirebilirim?

Bir yayıncının Google Haberler’e dahil olma yönergelerini ihlal ettiğini düşünüyorsanız spam raporu doldurarak bildirebilirsiniz. Alınan her raporla ilgili manuel işlem uygulanılamayacak olunsa da, spam raporlarının önceliğini kullanıcılar üzerindeki etkilerine göre belirlenmektedir. Bazı durumlarda, bu raporlar doğrultusunda belirlenmiş spam içerikli bir site, Google Haberler sonuçlarından tamamen kaldırılabilmektedir.

Ayrıca https://news.google.com.tr/ sayfasındaki en alt tarafta yer alan Geri Bildirim Gönder kısmında da ilgili yerin ekran görüntüsü alarak durumu bildirebilirsiniz.

Yazı Samet Ozsuleymn tarafından oluşturulmuştur.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar