Çarşamba , 4 Ekim 2023
Ana sayfa » Bilgisayar » Netbook için ideal işletim sistemi
netbooklar icin isletim sistemi tavsiye

Netbook için ideal işletim sistemi

Atom işlemcili netbooklar için hangi işletim sistemi kullanmak daha avantaj sağlar sorusuna cevap arıyoruz. Özellikleri düşük küçük bilgisayarların performansını artıracak işletim sistemi hangisidir. Netbookların daha hızlı çalışması için hangi işletim sistemi yüklemeliyiz gibi soruların cevabı olan araştırmayı sizlere sunuyoruz.

İşte yavaş bilgisayarlar için işletim sistemleri :

Yazı İçindekiler

Netbook için en işletim sistemi önerisi  :

Jolicloud

Performans notu : 7.8

Jolicloud netbook dünyasında popüler bir işletim sistemidir. Aslında tamamen ubuntu sheline sahip Jolicloud windows kullanıcıları için hiç de yabancılık çekmeyecekleri bir arayüze sahiptir. Kendi dahili program ekle kaldırı, internet araması yapabilen araç çubukları gibi seçenekleri mecut.

Ayrıca hiç kasmayan, yormayan bir özelliğe sahiptir. Hız benim için iyidir diyorsanız bu işletim sistemini seçmelisiniz.

Jolicloud İşletim sisteminin en güzel özelliklerinden biri kullanmaya karar vermeden önce Windows ortamında test edebiliyor olmanız. Jolicloudu indirip exe bir program indirmiş gibi hali hazırdaki windows işletim sisteminiz açıkken jolicloud işletim sistemini test edebilirsiniz.

Jolicloud İndir: Jolicloud Windows ortamında test sürümünü indir

Jolicloud normal sürüm : Jolicloud ISO sürümünü indir

 

Ubuntu Netbook özel sürümü

Teknotrik performans notu : 8.7

en hızlı netbook işletim sistemi önerisi

Ubuntu cephesi ‘ de netbookların yayılmasından sonra boş durmadı. Ubuntu işletim sisteminin mobil işlemcili bilgisayarlar için versiyonunu geliştirdiler. Tam adıyla Ubuntu Netbook Remix 2008 olan işletim sisteminin mantığı gereksiz yazılımları ortadan kaldırmak ( Örn. Dvd Yazma programı vs. )

Gnome Linux tabanlı olan işletim sistemi Ubuntu küçük taşınabilir bilgisayar içerisinde yüklü olarak Firefox ( İnternet tarayıcısı ) OpenOffice ( Ücretsiz Ofis yazılımı ) gibi yazılımları hazır olarak geliyor.

Bunlardanda önemlisi ufak ekranlara uyarlanmış olan içerik gereksiz yüklerden arındırılmış olduğundan gayet hızlı çalışıyor.

Ubuntu ile Windowsu bir arada kullanacaksınız. Ubuntu yükleyicisi işletim sistemini indirirken  “Wubi:Cannot download the metalink and therefore the ISO” şeklinde bir hata alıyorsanız. ISO dosyasını elinizle indirin ve bu dizinden yükleyici ile kurmayı deneyin.

Bunuda okumalısın !  Windows şifresini kırmak

Bağlantı: Ubuntu Netbook Edition

 

Windows Xp

Teknotrik performans notu : 7.8

Windows XP Netbook

Windows Xp , Windows 7 ye nazaran küçük ekranlı bilgisayarları daha az yoruyor . Atom işlemcilerde Windows 7 nin çok da başarılı olduğnu söyleyemem. Özellikle Sp1 paketini yükledikten sonra oldukça kasmaya başlıyor. Şişen işletim sistemi netbook’u da şişiriyor.

Bu nedenle illa windows kullanmayı düşünüyorsanız Windows XP kurun.

Tavsiye edilen diğer işletim sistemleri

Linux Mint ( Test edilmedi ancak hızlı çalıştığı yönünde sağlam duyumlar var )

Pardus 2011 ( Ubuntu kadar hız sağlamasa da oldukça iyiymiş )

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 9 Average: 3.2]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

En iyi laptop markaları 2019

Laptop üreten firmaların yüzde doksanı çinde üretim yapıyor. Bu özellik çin malı iması uyandırmasın. Tabiki …

2 yorumlar

  1. Kardeş benim netbook packerd bell dotse3 işletim sistemimi xp ye çeviremiyorum pc denmi kaynaklanan bi sorun var yoksa bendenmi yardımcı olursanız sevinirim… NOT: Formata başlamadan önce mavi ekrana düşüyo

  2. Kardeş benim netbook packerd bell dotse3 işletim sistemimi xp ye çeviremiyorum pc denmi kaynaklanan bi sorun var yoksa bendenmi yardımcı olursanız sevinirim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir