Salı , 5 Aralık 2023
Ana sayfa » Bilgisayar » Bilgisayarda dosya arama programı
windows arama

Bilgisayarda dosya arama programı

Dosya arama programı denince ilk akla gelen Windows’un içinde gelen tümleşik arama yazılımıdır. Windows ‘un kendi arama sistemi çok eski yıllardan beri kanaatime göre hep yetersiz olmuştur. Bu yüzden bilgisayarda dosya aramak veya metin içinde kelime arama yapmak için genellikle GrepWin, Avafind ,Everything, Master Seeker gibi 3. parti yazılımlar kullandım.

Bizde Windows Arama sistemine alternatif olarak kullanılabilecek arama programları hakkında bir araştırma ve test yazısı oluşturduk. Uzun süre kullanarak test ettiğimiz programları sizlere öneriyoruz.

Sizlere bu programlar arasında tavsiye edebileceğim en hızlı ve kullanışlı , windows ortamında çalışan masaüstü dosya arama programı olarak Master Seeker programıdır. Pogramı http://www.master-seeker.com adresinden indirebilirsiniz. MasterSeeker’i diğer yazılımlardan ayıran fark öncelikle ücretsiz olmasıdır. Ayrıca hızlı bir şekilde bilgisayarınızdaki dosya yapısını hafızasına alır. Ve sonrasında yaptığınız bilgisayar içi aramalarda bu sonuçları hızlı bir şekilde size sunar.

windows-hizli-klasör-arama-MasterSeeker

Metnin içinde geçen kelimeleri dahi bulabilen yazılım ile isterseniz arama sonuçlarını belirli kriterlere göre sıralayabilirsiniz. Bu kriterler arasında dosya adına göre sıralama, tarih sırasına göre sıralama gibi seçenekler mevcuttur. Programın türkçe desteği olmamakla birlikte bu hali ile bile dosya ve klasör aramalarında son derece başarılı olması bu dezavantajını ortadan kaldırmaktadır.

Ayrıca prorgam windows’un bütün sürümleri ile uyumlu olarak çalışmaktadır. 32 bit ve 64 bit işletim sistemleri için farklı indirme seçenekleri mevcuttur.

MasterSeeker

Bilgisayarda metin içinde kelime arama programı

Dosya içinde kelime arama programı olarak program arıyorsanız GrepWin programını sizler için öneririm.Hem ücretsiz hemde çok hızlı çalışan bir programdır. Özellikle Word, Excel, Notepad, gibi yazı yoğun dökümanlar içinde hızlı bir şekilde istediğiniz kelimeyi bulabilir.

Son olarak Windows Xp, Windows 7 , Windows 8 ve Windows 10 programlarında çalışan ve bilgisayarda istediğiniz dosyayı kolay ve hızlı bir şekilde bulmanızı sağlayan ücretsiz EveryThing programını da önermeketeyim.

Bunuda okumalısın !  Silinen fotoğrafları geri yükleme

Umarız Windows’un arama sistemine alternatif olarak size sunduğumuz bu program ‘ı etkin bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 12 Average: 4.5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

virtual dub video netlestirme1

Video netleştirme programı

Geçenlerde bir hırsızlık olayı ile ilgili olarak adli birimlere yardımcı olmam istendi. Mahkeme hakimi tarafından cd …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir