Salı , 5 Aralık 2023
Ana sayfa » İş fikirleri » (Aphb) Aylık Prim ve Hizmet Belgesi nedir ?

(Aphb) Aylık Prim ve Hizmet Belgesi nedir ?

Sgk sorgulamalarında sıklıkla görülen Aphb ile ilgili bir araştırma yazısı yayınlamayı uygun bulduk. İş ve çalışma hayatı ile ilgili bir çok bilgi ve terimle ilgili daha öncede yazılar hazırlamıştık. Şimdi gel gelelim aphp konusuna.

Yazı İçindekiler

Sigorta statüsü aphb nedir ?

Aphp ‘nin açılımı Aylık Prim ve Hizmet belgesi anlamına gelmektedir. Aphb kontrollü iş yeri SGK tarafından belirlenen iş yeri statülerin bir tanesidir. Tam olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna internet üzerinden gönderilen ve kurumda çalışan sigortalı personellerin hizmet ve prim bilgilerini gösteren , işveren tarafında is SGK ya o ay için ödeyeceği primin ne kadar olduğunun belli olduğu belgedir.

İşveren en geç 1 ay içinde sigortalı olarak çalıştırdığı personelin Ad, soyad, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını ve prime esas kazanç tutarlarını gösteren Aylık Primv e Hizmet Belgesini en geç takip eden ayın 23’üne kadar e-bildirge yolu ile SGK kayıtlarına intikal etmesi sonucu prim borcu tahakkuk edecektir.

SGK işyeri statü kodları

Aphb dışında da bir çok statü kodları vardır. Bunlardan bilinenler Ş – Şüpheli K- Kontrollü S-Sahte anlamlarına gelmektedir.

Çalışan sigortalı eğer statü durumunda K4A APHB görüyorsa ne yapmalı ?

Eğer uyarı olarak K4A – Aphb şeklinde görünüyorsanız kiralık işçi statüsünde olabilirsiniz. En yakın SGK ofisine giderek bilgi almanızı tavsiye ederiz. Eğer bu statünün başında Ş, S gibi karakterler varsa daha temkinli ve hızlı bir şeklide aksiyon almanızı tavsiye ederiz.

Sonuç olarak : Çalışma hayatı ve Sigortalılık durumu , statü kodları hakkında daha fazla bilgi almak için İl ve İlçe Sgk müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

 

Eki: 506 sayılı sosyal sigortolar kanununu indirmek için tıklayın

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 10 Average: 4.6]
Bunuda okumalısın !  En iyi iş fikirleri 2019

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir