Salı, Mayıs 28, 2024
Ana SayfaBilgisayarEta türkçe karakter sorunu

Eta türkçe karakter sorunu

Bu yazıyı okuduğunuza göre , en çok kullanılan muhasebe yazılımlarından biri olan Eta programını kullanıyorsunuz demektir. Öncelikle geçmiş olsun çözümünüz burada net ve kısa bir cevap halinde yer alıyor.

Herhangi bir sebeple bilgisayarınıza virüs bulaştıktan sonra virüsü temizlemeye çalıştınız virüs temizleme programınız combofix yada başka bir programdı. Temizlik işleminden sonra eta muhasebe programını çalıştırdınız açıldı ancak Türkçe karakterler abuk subuk şekilde görüntüleniyor ve bu nedenle Türkçe karakter hatası vermeye başladı. Her yolu denediniz yinede çözemedi iseniz. Bu basit çözüm % 100 sorununuzu çözecektir.

 • Başlat
 • Çalıştır kısmına gelerek notepad yazıp enter’a basın
 • Notepad içine aşağıdaki kodu yapıştırın.
  cdeta7
  MODE CON cp select=857
  KULSAY7
  etamenu
  cd
 • Sonrasında not defteri menüsünden kaydet diyerek dosyayı örneğin etaturkcekaraktercozumu.bat şeklinde veya kısa bir isimle kaydedin.
 • Açık ise eta programından çıkış yapın.
 • Bat dosyasını çalıştırın.
 • Sorununuz büyük ihtimalle çözülmüş olacaktır.

 

Farklı bir probleminiz oluştu ise veya problem giderilmedi ise lütfen bize yorum olarak belirtin. Size en kısa sürede yardımcı olmaya sorunu çözmeye çalışalım.

Bunuda okumalısın !  Netbook için ideal işletim sistemi
RELATED ARTICLES

1 Yorum

 1. Güzel bir bilgi. İşe yarıyor teşekkür ederim. Ama bilgisayardan anlamayanlar için bu bilgiyi kullanmada 3 engel var.

  1. “cdeta7” yazıyor “cd eta7” olmalı. Yani cd ile eta7 arasında bir boşluk olmalı.
  2. Bu notepad belgesi C:/ içine yani herhangi bir klasör içine değil. (ETA7 programınızın direkt C:/ETA7 klasörü altında çalıştığı varsayılarak bu böyle)
  3. Notepad döküman adının sonuna .bat yazılarak kaydedilirken kayıt türü “Tüm dosyalar” olarak seçilmeli (Metin Belgeleri) txt bırakılmamalı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar