Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaInstagram Hikayelerinde Öne Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler

Instagram Hikayelerinde Öne Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler

Günümüz modern dünyasında sosyal medya kullanımının doruk noktasına ulaştığını söylemek mümkün. Öyle ki yaş aralığının son derece genişlediği sosyal medya kullanımı artık alış veriş dünyasını da şekillendirir hale geldi. Peki, sosyal medyanın bu kadar önemli bir hale geldiği dünyamızda biz sosyal medya hesaplarımızı markalarımız için doğru bir şekilde kullanıyor muyuz?

Bu yazımızda, takipçilerimizden en sık gelen sorulardan biri olan instagram hikayesi nasıl sıralanır, instagram hikayelerinde daha fazla kişiye ulaşmak için ne yapılabilir ve instagram keşfet hikayelerinde çıkmak için neler yapmak gerekir sorularının cevaplarını paylaşıyoruz. Ayrıca bu yazıda instagram hikayelerinin yani instagram storilerinin neden bu kadar önemli olduğunu da detaylıca anlatacağız.

Instagram hikayeleri neye göre sıralanır?

Instagram hikaye sıralaması neye göre belirlenir, ilk sırada çıkanlar neden ilk sıradadır ve bir çok stori paylaşmasına rağmen bazı kişilerin storileri neden hiç ön plana çıkmaz? instagram algoritmalarını detaylı bir şekilde kullanıcıları ile paylaşmadığı için bazı şeylerin nedenlerini asla bilemiyoruz. Sadece deneme yanılma yolları ile mantıklı çözümler üretmeye çalışıyor, yorumlar yapıp sonuçlara ulaşıyoruz. Öyle ki hiç o tarz bir özelliği olmadığı halde bazı özellikleri varmış gibi davranıyor, bazı şehir efsanelerine de inanıyoruz. Herhangi birinin instagram hikayesinin ekran görüntüsünü aldığımızda karşı tarafa bildirim gittiği inancı gibi.

Instagram hikaye sıralaması konusunda iki nokta vardır. Birincisi instagram hikayelerinin sıralanması. Ikincisi ise instagram hikaye görüntüleyenlerin sıralanması. Örnek vermek gerekirse, instagramınızı açtığınızda anasayfanızda yani feedinizde bir çok instagram storisi görürsünüz. Bunlardan bazıları yıllardır hesabına girmediğiniz kişi ya da markaların hikayeleri olabilir. Peki ilk sırada x kişisinin hikatesi çıkarken ikinci ve üçüncü sırada çıkan neden y ve z kişilerinin hikayeleri çıkar.

İşte bu instagram hikaye sıralamasıdır. Diğeri ise sizin hikayelerinizi görüntüleyen kişilerin sıralaması. Bu sıralama sürekli değişebileceği gibi sabit olarak da kalabilir. Şimdi bu iki sıralamayı etkileyen faktörleri inceleyelim. Ayrıca instagram storilerinde öne çıkmak isteyenler için de önemli tüyoları verelim.

Bunuda okumalısın !  Çocuklara izletebileceğiniz bir kanal ÇOCUK EĞİTİMİ

Instagram hikaye sıralaması neye göre belirleniyor?

Instagram dahil tüm sosyal medya platformlarının temel amacının kullanıcılarını, üyelerini uygulamaları daha fazla kullanmaya, uygulamada daha fazla zaman geçirmeye yönlendirmek. Bir kişiyi bir yerde tutmanın en kolay yolu ise ona en dikkat çekici içerikleri göstermektir. Alakasız, ilgisini çekmeyen içerikler gösterdiğinizde kişi direk olarak oradan ayrılacaktır.

Bu nedenle tüm sosyal medya uygulamalarının, sitelerinin ve hatta içerik sitelerinin temel amacı kullanıcıları anlamak, onların en fazla ilgi gösterdiği hesap ve içerikleri onlara göstermek. Sizin anasayfanızda sıralanan hikayeler aslında en fazla izlediğiniz, en fazla hesabına girip postlarına baktığınız ya da en fazla hikayesiyle etkileşime girdiğiniz hesaplar. Ancak şu anda bahsettiğimiz yer sizin feediniz yani anasayfanız, keşfet kısmı değil. Çünkü keşfet kısmı bundan farklı olarak çalışır. 

Eğer anasayfanızda görmek istemediğiniz hesapların hikayeleri çıkıyorsa o kişileri takip etmeyi bırakabilir ya da o hikayeleri engelleyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki sizin anasayfanızda eski kız arkadaşınızın ya da erkek arkadaşınızın hikayeleri ilk sıralarda çıkıyorsa (tabi bunun için hala o hesapları takip etmeniz gerekiyor) demek oluyor ki siz bu kişi ya da kişileri yakından takip ediyorsunuz. 

Keşfetteki hikaye sıralamaları neye göre belirlenir?

Işte bu noktada bir çok algoritmik hesaplama devreye giriyor. Çünkü keşfet sekmesindeki hikayeler, videolar ya da postlar markaların asıl müşterilerini yakaladıkları nokta. Organik bir takipçi hashtag (etiket) üzerinden, keşfet sekmesindeki hikaye ya da postlardan gelir. Reklamlardan gelen takipçiler organik değildir, reklamdan gelen takipçilerin yüzde 20 si de kısa bir süre içerisinde takibi bırakır. Bu nedenle keşfet sekmesindeki hikaye sıralamaları çok ama çok önemlidir. Peki bu sıralamalar neye göre belirlenir?

Keşfet sekmesindeki postlar, videolar ve hikayeler sizin ilgi alanlarınıza, takip ettiğiniz hesaplara, arkadaşlarınızın takip ettiği hesaplara ve özellikle de en çok izlediğiniz videolara göre değişir. Yani keşfet sekmenizdeki içerikler günden güne değişebilir. Eğer takip ettiğiniz etiketler varsa, takip ettiğiniz lokasyonlar varsa bunlar da sizin keşfetinizi etkileyebilir. 

Bunuda okumalısın !  Yabancı dil öğrenmek için 8 harika uygulama ve site

Instagram hikayelerine bakanların sıralaması neye göre belirleniyor?

Instagram hikayelerinize bakanları tek tek görebiliyorsunuz. Ne zaman baktığına, ne kadar süre baktığına ya da kaç kere baktığına karar veremiyorsunuz. Yani bir kişi sizin hikayenize 10 kere de bakmış olabilir bir kere de bakmış olabilir. Hangisi olduğunu bilemiyorsunuz. Ancak en az bir kere baktıysa listenizde görünüyor. 

Öne çıkarılan hikayelerinizi insanlar siz silene kadar izlemeye devam edebiliyor. Ancak instagram hikayelerinizi yayınladıktan sonra 24 saat geçince artık o hikayeleri kimlerin izlediğini göremiyorsunuz. Sadece ilk 24 saat içerisinde izleyenleri görebiliyorsunuz. Bir hikaye yayınladığınızda öne çıkarmadan önce hikayeye bakanları kontrol edin, yoksa onları yakalayamayabilirsiniz.

Instagram hikayelerine bakanların sıralaması yani instagram hikaye görüntüleme listesi takipçilerinizin sizinle ne kadar etkileşimde olduğuna göre belirleniyor. Sürekli hesabını kontrol ettiğiniz kişi sizin hikayenizi gördüğünde listenizde son sıralarda yer alabilir. Bu demektir ki o kişi sizi sürekli takip etmiyor. Ancak siz bir kişinin hikayesine bakanlar, hikayesini görenler listesindeyseniz işte o zaman siz bu kişiyi sürekli takip ediyorsunuz demektir. 

Instagram hikayelerinde öne çıkmak için neler yapılabilir?

Dikkat çekici instagram hikayeleri yaratmak için çeşitli uygulamalar kullanabilirsiniz. Bu şekilde takipçi sayınızı artırır, verdiğiniz hizmetler ya da sattığınız ürünler hakkında daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Instagram hikayelerinin özellikle 20-40 yaş arası genç kitleye hitap ettiğini unutmamak gerekir. Eğer sizin ürün ya da hizmeteriniz daha orta yaş ve üzeri kitleye hitap ediyorsa siz daha çok içerik kısmını kullanabilirsiniz. Son yapılan çalışmalar ve instagram güncellemelerine bakılırsa instagram post paylaşım özelliğini azaltabilir, kaldırabilir ya da sınırlandırabilir.

Çünkü instagram hikayelerinin erişimi, etkileşimi postlara göre daha çok yüksek. Genç jenerasyonun instagram hesaplarına bakıldığında postların hikayelerine göre çok daha az sayıda olduğu görülür. Genç kitleye ulaşmak için bol bol etkileşimli, ilgi ve dikkat çekici story çalışması yapmak gerekir. 

Bunuda okumalısın !  Tiktok videolarına yazı ve emoji nasıl eklenir?

Instagram hikayelerinde öne çıkmak için yapılabilecek bir çok şey vardır. Bunların başında ilk olarak dikkat çekici, etkileyici, merak uyandırıcı ve hali hazırda markayı takip eden takipçilerle etkileşime girecek içerik çalışmaları yapmak gerekir. Bol bol anketli, soru sormalı, cevap vermeli hikayeler kullanılabilir. Hikayelere lokasyon eklenebildiğini, hashtag eklenebildiğini unutmamak lazım. Bir çok kullanıcı lokasyon ve hashtag yani etiket üzerinden yeni hesaplar bulabilir. Takipçilerinize daha fazla ulaşmak isterseniz sürekli aktif bir hesaba sahip olmanız lazım.

Takipçilerinizin storylerine müdahil olun, sorularına cevap verin, yorum yapın, sizinle bir şeyler paylaşmalarını isteyin ve onların postlarını storylerinizde paylaşın. Böylece takipçileriniz sizin postlarınızı ve hikayelerinizi paylaşarak hesabınızın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar. 

 

Instagram hikaye algoritmasını etkileme taktikleri

 

Yukarıda detaylı bir şekilde anlattığımız instagram algoritmasını sizi öne çıkarak şekilde etkilemek için yapmanız gereken en önemli şey aktif bir hesaba sahip olmak. Instagram hikaye paylaşma özelliğini kullanarak etkileşimi artırabilirsiniz. Aynı şekilde instagram hikaye kapakları ile de öne çıkarılan hikayelerinizi gruplandırabilir, takipçilerinizin profilinizde daha etkin olmasını sağlayabilirsiniz. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar