Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaKültürEndüstri mühendisliği

Endüstri mühendisliği

Gençlerimizin Kariyer tercihi yapmalarına yardımcı olmak için endüstri mühendisliği ile ilgili bir yazı hazırlamak istedik.Bu güncel yazımızda bu bölümün en iyi hangi üniversitede verildiğini, endüstri mühendisliği ne demek olduğu, ne iş yaptığı , iş alanları ve kariyer imkanları ne kadar maaş aldıkları konularına yer vermeye çalıştık.

Endüstri mühendisliği nedir ?

Geçmişten günümüze gözde meslekler arasında yer alan ve kişilerin genel olarak tercih ettikleri bir bölüm olan Endüstri Mühendisliği diğer adı ile sanayi mühendisliği olarak da ifade edilebilir.

Diğer mühendislik dallarına bakarak daha geniş kapsamlı olan bu mühendislik dalı insan, malzeme ve makineden oluşan bir sistemin kuruluş ve devamlılığının yöntemi üzerine ilgilenen bir meslek seçeneğidir. Farklı alanların birleşimi olan bu mühendislik dalı ayrıca farklı bilim dalları ile de yakından ilişkilidir. Bu bölüm çalışmaları matematik, fen bilimleri ve sosyal bilimlerin bir arada kullanılmasını gerektirdiği gibi özel bilgi ve becerileri de bir arada kullanmayı gerektirmektedir.

Endüstri mühendisliği iş alanları

Endüstri mühendisi olmak belirtilen bu bilim dallarını analiz ve tasarım ilkeleri ile birleştirerek bu sistemler sonrasında elde edilecek sonuçların belirlenmesine ve bu alanlarda bir ön görü oluşturulmasında etkili olan bir disiplini hedeflemektedir. Bu mühendislik alanında zaman, para, malzeme ve enerji gibi kaynakların verimli kullanımı ve mühendislik hizmetlerinin kalitesinin arttırılması hedeflenmektedir. Ve bu alanlar üzerine verilen eğitimlerde bu belirtilen özelliklere yönelik olarak eğitimler verilir. Bu bölüm 19. yüzyıllardan bu yana varlığını devam ettiren bir bölüm olarak ifade edilebilir. Endüstri mühendisi olmak isteyen bireyler bu yönde eğitim sağlayan okullarda öğrenim görerek bu meslek dalı üzerine yoğunlaşa bilmektedirler.

Endüstri mühendisi ne iş yapar ?

Endüstri mühendisliği diğer mühendislik dalarına göre daha farklı ve geniş bir yapıyı ifade etmektedir. Bu meslek dalının en önemli özelliği ve ayırıcı noktası parçaları değil bütünü ele almasıdır. Bunun yanı sıra bu mühendislik türünde her uygulamada insan faktörünün ele alınması da ayırıcı özellikleri arasında yer almaktadır. Bu neden ile diğer temel bilimler ile ilişkili olmasının yanı sıra sosyal bilim dalları ile de yakından ilişki içerisindedir.

Bunuda okumalısın !  Bilgisayar programlama ders notları

Köklü ve kadim bir geçmişi olan meslek dalları arasında yer alması ve hatta büyük üniversitelerin ilk kurulan bölümleri arasında yer alması bölümü daha da önemli bir hale getirmiştir. Günümüzde ülkemizde yer alan üniversitelerde yer alan mühendislik fakültelerinde yaygın olarak yer alan bir bölüm olması da uzun yıllar öncesinden önemli bölümler arasında yer almasına dayanmaktadır.  İş ararken kariyer sitelerinde yüzlerce endüstri mühendisi işe alım ilanlarını bulabilirsiniz.

Üniversite tercihi yaparken en iyi fakültelerin İTÜ Endüstri mühendisliği ve Gazi Mühendislik fakültesi olduğunu hatırlatmak isteriz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar