Ana sayfa » Web Tasarım » youtube seo | başarılı olmak için en detaylı youtube kılavuzu

youtube seo | başarılı olmak için en detaylı youtube kılavuzu

Youtube seo başarılı bir youtube kanalı için olmazsa olmazdır. YouTube’daki sıralamanızı nasıl artıracağınızı öğrenmek istiyorsanız, bu kılavuz tam size göre. 2020 yılında YouTube SEO ve sıralama optimizasyonu için adım adım oluşturulan bir kılavuzdur.

Yazı İçindekiler

Bölüm 1 : YouTube SEO ve YouTube Algoritmasını Anlama

YouTube SEO nedir?

SEO Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. SEO, internette üst sıralarda yer almak için arama motorları için içeriği optimize etmektir. Bu içerik metin, resimler veya videolar olabilir.

YouTube hakkında konuşurken, ihtiyacımız olan şey YouTube SEO’sudur.

YouTube SEO, kanalınızı, oynatma listelerinizi, video meta verilerini (başlık, açıklama, etiketler ve altyazılar) ve videoların kendilerini optimize etmeyi içerir.

Alakalı YouTube İçeriği + Optimize Edilmiş Meta Veriler = Daha Fazla Görüntüleme

YouTube SEO formülü

Videolarınızı YouTube içinde ve dışında arama için optimize edebilirsiniz. Dünyanın en iyi bilinen ve en çok kullanılan arama motoru Google’dır. Ancak YouTube, Google’ı 2. sırada takip ediyor. Uygun YouTube SEO ile videonuz YouTube’un arama sonuçlarında veya önerilerinde görüntülenir. Ayrıca, kendi videolarınız Google Arama’da video parçacıkları olarak da adlandırılabilir. Video snippet’i, küçük resmi olan bir arama sonucudur. Google’da, belirli anahtar kelimelere ilişkin videolar ekranın üst kısmında gösterilir.

YouTube SEO’nun temel bileşeni, videonuzun metninin kopyalarını  altyazıları şeklinde kullanmaktır.

Sonuç: daha fazla görüntüleme ve çok sayıda abone.

YouTube Algoritması Nasıl Çalışır?

YouTube SEO hakkında konuşurken, YouTube algoritmasının nasıl çalıştığını bilmek önemlidir.

YouTube algoritması, kullanıcıların YouTube’a girdiklerinde ne göreceklerini belirleyen otomatik bir sistemdir. Sistemin kullanıcının ne görmek istediğini bilmesi ve bu içeriği önermesi gerekiyor. Platformda kullanıcılar tarafından her dakika 400 saatten fazla yeni video malzemesi yüklendiğinden, video içeriğinin önceliklendirilmesi çok önemlidir.

Geçmişte, YouTube’daki videolar görüntüleme sayılarına göre sıralanıyordu. Videolar, kullanıcıya herhangi bir katma değer sağlamadığı halde yüksek sırada yer aldı.

Son yıllarda bu değişti. Bugün YouTube sıralamasını etkileyen başka birçok faktör var.

Peki YouTube algoritmasının çalışma mantığını nereden bileceğiz?

  1. YouTube ana sayfası
  2. YouTube arama sonucu sayfası
  3. ‘Önerilen Videolar’ ile YouTube’un kenar çubuğu
  4. YouTube Trendler sayfası artı
  5. YouTube’un abonelik feed’i

Algoritma ayrıca hangi videoların öne çıktığını da etkiler:

  1. Google arama sonucu sayfası ve
  2. Google’ın video arama sonucu sayfası

Bu nedenle, YouTube algoritmasının arkasındaki ana fikrin ne olduğunu anlamak önemlidir. Videolarınızda YouTube SEO’sunu kullanmak için bu mantığı ele alın.

Ancak unutmayın: YouTube mühendisleri algoritmayı sürekli olarak değiştirir. Kullanıcı için daha da iyi hale getirmek istiyorlar.

Bu yüzden güncel kalmalısınız… ve bunun nasıl yapılacağı hakkında ipuçları almak önemlidir.

YouTube Sıralama Faktörleri

Algoritma sürekli değişiyor – YouTube SEO aracı kullanarak üstte kalabilir ve sonuçlarınızı takip edebilirsiniz. Dikkate almanız gereken en önemli YouTube sıralama ölçütleri nelerdir?

Açıkçası, tam olarak bilinmiyor. Çoğu uzman düzinelerce olduğuna inanıyor, hatta bazıları YouTube sıralamanızı etkileyen yüzlerce veya binlerce faktör olduğunu söylüyor.

Veriler, kesinlikle dikkat etmeniz gereken 8 faktör olduğunu göstermektedir.

1. Video İzleme Süresi

İzleme süresi, kullanıcıların toplamda YouTube’da ne kadar video izlediğini gösterir. Bir kullanıcı 5 dakika boyunca bir video izlediğinde ve ikinci bir kullanıcı 4 dakika boyunca izlediyse, toplam izleme süresi 9 dakikadır. Kullanıcılar videoları olabildiğince uzun süre izlerse, bu algoritma üzerinde olumlu bir etkiye sahip yüksek bir izleme süresine yol açar ve video buna göre yükselir. YouTube’un temel amacının kullanıcıları YouTube sitesinde mümkün olduğunca uzun süre tutmak olduğunu unutmayın. Katkılarını yüksek bir İzlenme Süresi şeklinde yapan tüm videolar yüksek bir sıralama ile ödüllendirilecektir. YouTube Analytics işlevi sayesinde, verileri gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz.

Bunuda okumalısın !  Instagramda Biyografi Oluşturma Klavuzu

2. Kanal İzleme Süresi

İzlenme süresi ilkesi yalnızca tek videolar için değil, tüm kanal için de geçerlidir. Böylece, kanaldaki ayrı videoların izlenme süreleri birlikte hesaplanır. Kanalın özel bir konuda yüksek izlenme süresi varsa YouTube’dan sözde yetki alır. Bu, bu konuyla ilgili gelecekteki videoların daha da üst sıralarda yer alacağı anlamına gelir.

3. Kitleyi Elde Tutma

Bu performans göstergesi, videoların ortalama olarak ne kadar süreyle görüntüleneceğini ölçer. Kitleyi elde tutmayı göstermenin iki yolu vardır:

  1. Rastgele videoya gelen kitleyi elde tutma
  2. Daimi kitleyi elde tutma.

Rastgele videoya gelen kitleyi elde tutma, videonun ortalama % ne kadarının görüntülendiğini belirtir. Oysa Daimi  kitleyi tutma, videonun ortalama olarak kaç dakika görüntülendiğini belirtir.

Daha uzun videoların bu açıdan daha kısa olanlara göre bir avantajı olduğu iddia edilebilir, ancak bunun önemli olan video içeriği olduğunu unutmamalısınız.

4. Tıklama Oranı (TO)

TO, aramada göründüğünde videoyu kaç kullanıcının tıkladığını yüzde olarak gösterir. Algoritma, arama sonuçlarında veya önerilerinde küçük resim ve video başlığı göründüğünde bir videonun kullanıcı için ne kadar alakalı olduğunu anlayabilir. TO’yu artırmak için iyi bir başlık ve iyi tasarlanmış bir küçük resim oluşturmalısınız.

5. Yükleme Sıklığı

Düzenli olarak video yükleyen bir YouTube kanalı bu faktörden büyük fayda sağlar. Yükleme sıklığı, videoların bir kanala ne sıklıkta yüklendiğini gösterir. Kanal ne kadar aktif ve video yüklenirse YouTube SEO için o kadar iyi olur. Verilen yetkilendirme ile birlikte ,  yüksek bir YouTube sıralaması için çok iyi bir temel sağlar.

6. Oturum Süresi

YouTube, sitede mümkün olduğunca uzun süre kalmanızı istiyor. Oturum süresi, kullanıcıların bir video izledikten sonra ne kadar süre YouTube’da kaldıklarını gösterir. Daha uzun bir oturum süresinin YouTube algoritması üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

7. Oturum Bitişi

Oturum süresine ek olarak, oturumun bitişi kullanıcının YouTube’dan ne zaman ayrılacağını belirtir. Kullanıcılar videoyu izledikten sonra hızla çıkarsa, YouTube algoritması olumsuz bir görünüm alır ve bunun YouTube SEO’su üzerinde de olumsuz bir etkisi olur.

8. Oturum Başlangıcı

Geçerli oturumda ilk görüntülenen video ise YouTube algoritması tarafından çok olumlu bir şekilde derecelendirilir; videoya harici bir bağlantı üzerinden erişilirse. Bu video nihayet kullanıcıyı platforma yönlendirir ve bu ideal olarak daha uzun bir oturuma yol açarsa video daha üst sıraya yerleştirilir.

YouTube SEO için daha fazla Sıralama Faktörü

Yukarıda bahsettiğimiz faktörlerin yanı sıra, bazı uzmanlar yorumların ve abone sayısının çok önemli olduğunu düşünmektedir.

Video Yorumları: Yorum bırakan kullanıcılar genellikle videonun keyfini çıkarır veya en azından videoyla ilgilenir. Bu, YouTube algoritması için çok iyi bir tetikleyicidir. Kullanıcıları videonuza yorum yapmaya motive etmek için videonun sonunda soru sormaya çalışın, örn .: “ne düşünüyorsun ..?”

Bunuda okumalısın !  Http hata kodları ve çözümleri

Aboneler: Aboneler içeriğinizle ilgilenir ve gelecekte tekrar video izlemesi muhtemeldir. İnsanların bir video izledikten sonra kanalınıza abone olmaları özellikle önemlidir. Bunu sağlamak istiyorsanız, videolarınızın sonundaki kullanıcılardan abone olmalarını istemeniz yeterlidir. Ayrıca, videonuza bir abonelik düğmesi eklemeniz gerekir.

BÖLÜM 2: YouTube SEO için Videolarınızı Optimize Etmek İçin Adım Adım Kılavuz

Şimdiye kadar YouTube algoritmasının ne olduğunu anladık. Ancak YouTube SEO için en önemli faktörler nelerdir ve nasıl uygulanır? 4 basit adımda, YouTube sıralamasında en üst seviyeye ulaşma hedefine yaklaşırsınız.

1. Anahtar Kelime – ve İçerik Araştırması

SEO ve anahtar kelimeler bir bütündür. Bu yüzden onları hiçbir koşulda görmezden gelmemelisiniz. Bir videonun ne kadar üst sıralarda yer aldığı, anahtar kelimelerin nerede sıralandıkları ve hangi konuda sıralandıkları konusu da önemlidir. Video yükledikten sonra,  YouTube algoritması anahtar kelimeleri inceler. İlk olarak, anahtar kelimeler ve hangi konuya uyduklarına bakar. Yüklemeden kısa bir süre sonra YouTube videoyu ilk olarak aramada test eder ve kullanıcıların videoya nasıl tepki verdiğini görür. İşte yüksek bir sıralama elde etmek için başından itibaren alaka düzeyini yükseltme şansı burada başlar.

Aranan anahtar kelimelerle mümkün olan en yüksek sıralamaya ulaştığınıza dikkat etmelisiniz, çünkü kimse anahtar kelimeyi aramıyorsa, üst sıralarda bile videonuz için gerçekten bir değer yoktur. Bu durumdan kaçınmak ve video için doğru anahtar kelimeleri bulmak amacıyla anahtar kelime araştırması önceden yapılmalıdır. YouTube’un dahili anahtar kelime aracına ek olarak, ideal etiketleri bulmaya yardımcı olan bazı anahtar kelime aracı alternatifleri vardır, bu nedenle uygun bir anahtar kelime bulmak için internette çok fazla zaman harcamanıza gerek yoktur. Bu adım yalnızca birkaç dakika sürecektir. Ayrıca bu konudaki araçları kullanabilirsiniz.

2. Video Optimizasyonu (Başlık, Açıklama, Küçük Resim vb.)

Bir video her zaman optimize edilmeli ve fazla düşünülmeden hemen yüklenmemelidir. İyi optimize edilmiş bir videoya sahip olmak istiyorsanız aşağıdakileri aklınızda bulundurmalısınız:

Videonun başlığı

Ana anahtar kelimenizi içeren yararlı bir başlık oluşturun. Kullanıcılara hemen, videonuzun hangi konuyu işlediğini ve ne tür bilgiler sunduğunuzu göstermelidir. Ana anahtar kelimenizi başlığın başlangıcına yerleştirirseniz, bu size ek bir YouTube SEO desteği sağlar.

Açıklama

Bazı alakalı anahtar kelimeler içeren iyi bir açıklama, YouTube ve Google’ın videonuzun içeriğini anlamalarına yardımcı olur. Spam göndermemeniz ve kullanıcıların açıklamanızı akıcı bir şekilde okuyabilmesi önemlidir.

Etiketler

YouTube Arama’da daha sık görünmek için videonuza uyan etiketleri kullanın. Ücretsiz olarak etiket oluşturmanıza yardımcı olan bazı araçlar vardır. Orada, kullanıcıların videonuzu bulmak için ne aradıklarını da görebilirsiniz.

Küçük resim

İyi tasarlanmış video kapak resmi dikkat çeker ve başlıktan daha da önemlidir, çünkü sıkıcı görünüyorsa insanlar videoyu izlemeyi düşünmez. Bu yüzden küçük resim oluştururken yeterince zaman ayırdığınızdan emin olun.

Video dosyası adı

Dosyanızı _anahtar kelimeniz.mp4 olarak yeniden adlandırın. Arama motorları video içeriğinin içine bakamaz, bu nedenle video dosyanızı odaklanmış anahtar kelimeniz olarak adlandırmak aslında arama motoruna videonuzun ne hakkında olduğunu söyler.

Kanal Optimizasyonu

Sadece videolarınızı optimize etmemelisiniz. İdeal olarak çok sayıda video içeren kanalın da bakımı yapılmalıdır. Kanalın adı ve açıklaması ve kanal etiketleri hepsi önemlidir. Ayrıca, zaman zaman bir tür temizlik yapmalı ve artık alakalı olmayan ve / veya kötü izlenme oranına sahip olan videoları silmelisiniz.

Bunuda okumalısın !  Yabancı dil öğrenmek için 8 harika uygulama ve site

Video Tanıtımı (Paylaşma, Reklamlar vb.)

Videonuzu yükledikten  sonra, videonun birçok görüntüleme alabilmesi için belirli bir popülerlik derecesine sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Diğer videolardaki yeni videoya bağlantı oluşturarak, harici bağlantılar ekleyerek, ilgili videolara yorum yaparak veya sosyal medyada aktif olarak izleyici arayarak bunu tanıtabilirsiniz.

Gizli Silah: YouTube Algoritmasını Anlama

İpuçlarını akılda tutarak, bir YouTube SEO uzmanı olmak için zaten bol miktarda bilgiye sahipsiniz. Ancak YouTube algoritmasını kendiniz de kullanabilirsiniz. Bunu sadece 3 basit adımda yapabilirsiniz:

YouTube Arama’da Test Edilecek

YouTube arama işlevini kullanarak videonun alaka düzeyini test edebilirsiniz. Anahtar kelimeleri açıklama ve etiketlere ekleyerek bunu yapabilirsiniz. En uygun anahtar kelimeleri hızlı ve kolay bir şekilde eklemek için anahtar kelime optimizasyonu için bir YouTube etiket oluşturucu kullanılması kesinlikle önerilir.

Yüksek Tıklama Oranı

Başlık, kullanıcıyı ikna ettiğinden ve kullanıcı için videonun katma değerini zaten bildirdiği için yüksek bir tıklama oranı sağlanmalıdır. Dikkat çeken bir küçük resim de son derece önemlidir. Bu iki bileşen videonun içeriği görüntülenmeden önce görülür.

Yüksek Kitleyi Elde Tutma

İzleyicinin çıkmasını önlemek için iyi ve bilgilendirici bir tanıtım gereklidir, çünkü bu genellikle bir videonun ilk saniyelerinde gerçekleşir. Videonuzun, kullanıcıların sorularını yanıtladığını bildirmeniz gerekir.

Önceden Yüklenmiş Videoları Optimize Edin

Kanalımdaki eski videolar optimize edildimi yada hala güncel mi? Eski videolar YouTube SEO için optimize edilebilir ve optimize edilmelidir. Etiketleri ve açıklamayı güncellerseniz, izlenme süresi ve diğer önemli rakamlar elbette kaybolmayacaktır. Bununla birlikte, YouTube’un meta verilerin güncellenmesi nedeniyle videoyu anahtar kelimeler için tekrar test ettiği ve yükleme tarihinden bağımsız olarak daha yüksek sıralarda yer aldığı görülebilir.

YouTube SEO: Sonuç Olarak YouTube SEO ile Daha Fazla Görüntüleme Nasıl Elde Edilir

Tüm makaleyi özetle, YouTube sıralamasında en üste çıkmak istiyorsanız aşağıdakiler dikkate alınmalıdır.

Araştırma Yapın

Bir video yüklemeden önce, hangi anahtar kelimelerin içeriğinize uygun olduğunu belirlemelisiniz. Size zaman kazandıracak YouTube anahtar kelime araçlarını kullanmanızı önemlidir.

Meta Verileri Optimize Etme

YouTube’un videoyu arama için test edebilmesi için anahtar kelime başlıkta ve açıklamada olmalıdır.

Başlık ve Küçük Resmi Optimize Etme

Dikkat çekmek ve tıklama oluşturmak için çekici bir başlık ve iyi bir küçük resim gereklidir.

Video Tanıtımı

Yeterli farkındalık olmadan, görüş oluşturmak zor olacaktır. Viral paylaşımlar için sosyal medyaya, bağlantılara ve yorumlara güvenmelisiniz.

Kitleyi elde tutma oranını yüksek tutma

Videolar ne kadar uzun süre izlenirse YouTube’un bakış açısı o kadar iyi olur.

YouTube algoritması yapay zekaya dayanıyor ve kullanıcılara mümkün olan en iyi içeriği sunmayı amaçlıyor. Başarılı bir YouTube SEO’sunu tanıtmak için aklınızda bulundurmanız gereken hedef budur. Tüm noktalara odaklanır ve YouTube algoritması için kriterleri anlarsanız, çok iyi bir başlangıç ​​durumunuz olur. Özellikle yüksek bir tıklama oranı ve kitleyi elinde tutabilenler YouTube SEO’da yüksek bir sıralama elde edebilecektir.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Boya ve Yaşa Göre İdeal Kilo Hesaplama

Bize en çok sorulan sorulardan biri “ideal kilom kaç olmalı?” sorusu. Bu makalede, bu soruyu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir