Pazar , 17 Ekim 2021
Ana sayfa » Sağlık » Yoğun egzersiz yaşlanmayı geciktirir mi ?

Yoğun egzersiz yaşlanmayı geciktirir mi ?

Aktif bireyler, hareketsiz olanlara kıyasla biyolojik yaşlanmayı dokuz yıl kadar avantaja çevirip, telemorlerin uzamasına yardımcı oluyor.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmadan elde edilen bulgular, egzersizin neredeyse on yıllık daha yavaş hücre yaşlanmasını sağladığını gösteriyor. Oldukça aktif bireyler, daha genç hisseden bir vücudun faydalarından yararlanır. Çalışma detayları yakın zamanda popüler tıp dergisi Preventive Medicine’de yayınlandı.

Yaşlanma Sorunu

Brigham Young Üniversitesi (BYU) araştırmacıları, yaşlanma sürecini hafifletmenin en iyi yolunu belirlemiş olabilir. Araştırmalar, yaşlanmanın hücresey düzeyde yavaşlatabileceklerini buldular. Bunun için egzersizin önemi çok fazladır. Düzenli egzersiz yapmak, yaşlanmayı hücresel seviyede azaltabilir.

Bir kişinin gerçek yaşı 60 olsa da bu, vücudunun biyolojik anlamda 60 yaşında olduğu anlamına gelmez. Gerçek yaşlarından çok daha genç görünen bireyleri düşünün. Bu kişiler muhtemelen fiziksel olarak aktif bireylerdir. BYU araştırmacıları, düzenli fiziksel aktivite seviyelerinin vücuttaki biyolojik yaşlanma sürecini yavaşlattığını bildirdi.

Çalışma Detayları

BYU araştırma ekibi, düzenli fiziksel aktivite yapan bireylerin hücre telomerlerinin uzadığını, fakat düzenli egzersiz yapmayıp, hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan bireylerin telomer boylarında ciddi kısalma görülmüştür. Bu da yaşlanma belirtisidir.
—————————————
🔘Peki telomer nedir?
—————————————
Telomerler, insan vücudundaki kromozomların uç kapaklarında bulunurlar. Telomerler temelde vücudun biyolojik saatine benzer. Yaşlanmaya güçlü bir şekilde bağlıdırlar. İnsan vücudundaki bir hücre her çoğaldığında, bu uç noktaların küçük bir kısmı kaybolur. Sonuç olarak, yaşlanma süreci yavaş yavaş telomerleri küçülür ve kısalırlar.
——————————————
CDC’nin Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi’ne katılan yaklaşık 6.000 yetişkinin verileri çalışma için analiz edildi.
——————————————
🔘Sonuç Ayrıntıları
——————————————
Düzenli olarak kuvvet atrenmanı yapan bireylerin biyolojik yaşlanması dokuz yıla kadar ertelendiği görülmüştür. Bir kadının aktif sayılması için haftada beş gün yarım saat düzenli yürüyüş ya da koşması gerekir. Haftada beş gün 40 dakika koşu yapan bir erkek oldukça aktif kabul edilir. Bu, biyolojik yaşlanmanın, minimal veya orta düzeyde azaltacağını gösterir.
——————————————
🔘Egzersiz Yoluyla Telomerleri Uzatmanın Gizemi
—————————————-
Egzersizden kaynaklanan telomerlerin korunmasından sorumlu spesifik mekanizma bilinmemektedir. Araştırmacılar, mekanizmanın iltihaplanma ve oksidatif stres kombinasyonuyla bağlantılı olabileceğine inanıyor. Önceki çalışmalar telomer uzunluğunun bu iki faktöre bağlı olduğunu belirlemiştir. Dahası, fiziksel aktivitenin zaman ilerledikçe oksidatif stres ve inflamasyonu baskılayabildiği bilinmektedir.

Bunuda okumalısın !  Sağlık için kilit madde Progesterone

Bu yazı Doktor Ali Fuat Aytekin tarafından yazılmıştır.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Rahim ağzı kanseri aşıyla önlenebilir mi?

HPV VİRÜSÜNDEN KİMLER ETKİLENİR? HPV enfeksiyonu oldukça yaygındır. Araştırmalar; insanların % 80’inin hayatlarında bir kez …

Bir yorum

  1. Güzel bir paylaşım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir