Salı , 28 Eylül 2021
Ana sayfa » Seo » Yerel SEO Sıralamasını Yükseltmek İçin 7 İpucu

Yerel SEO Sıralamasını Yükseltmek İçin 7 İpucu

Thinkwithgoogle’da yer alan verilere göre mobil arama yapanların %33’ünü yerel sorgular oluşturmaktadır. Haliyle “yanımında” gibi benzer arama sorguların sayısı da bir hayli artmıştır.

Kullanıcılar yemek yenilecek en iyi restoranlar veya Samsun’da kalınabilecek en iyi oteller gibi sorgularla en iyi mekanları bilmek istiyorlar.

Durum böyle olunca yerel aramada var olmamak bu kullanıcıların aradıklarına cevap verememek anlamına geliyor. Aranılan terimlere cevap vermek ve daha üst sıralarda yer alabilmek için bazı ipuçlarını bir araya getirmek istedim.

  1. Google My Business Hesabı Oluşturun

Bir Google Benim İşletme hesabınız yoksa hemen yeni bir hesap oluşturmalısınız. Üstelik bu işletme hesabını oluşturmak ve doğrulama kodunu almak ücretsizdir. Google’ın yerel aramalarında haritalardaki sonuçlar GMB panelinizdeki bilgilere dayanarak geldiğinden burasının onaylı olması önemlidir.

Sokak adreslerinizin ve işletme adınızın fiziksel mağazanızla aynı olmasına özen gösterin ve mutlaka Google My Business yönergelerine başvurmadan önce göz atın.

  1. Sitenize Yerel Bilgiler Ekleyin

Yerel aramalarda üst sıralarda sadece haritalarla değil sitenizin sayfalarıyla da çıkabilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz veya hizmet verdiğiniz konumlarla ilgili özel açılış sayfaları oluşturun ve anahtar kelimelerinizi spam yaratmayacak şekilde kullanın. Böylece yerel aramalarda daha üst sıralarda zamanla yer alabileceksiniz.

Biraz teknik SEO bilginiz varsa bu sayfalarınıza veya sitenizin iletişim sayfalarına özel yapısal verileri de ekleyebilirsiniz.

  1. Facebook Sayfalarınızdaki Tutarlılık

Google’ın kafasını karıştırmamak adına Facebook veya Instagram işletme hesaplarınızdaki aderslerin Google Benim İşletmem ile aynı olduğundan emin olun. Böylece Google birçok sinyalin doğruluğunu kabul ederek yerel sıralamanızı bölgede daha otoriter hale gelmesini sağlayabilir.

  1. Yorum Almayı Düşünün

İşletmenize gelen müşterilerden aldıkları hizmet veya ürünlerle ilgili yorum almayı düşünün. Böylece yorumları işletmenize ekleyerek daha iyi yorumlarla daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. Burada negatif incelemelerin de olabileceğinin farkında olun.

Bunuda okumalısın !  Hit kazandıran sosyal imleme siteleri

Bilgi: Yorumları sadece almakla bırakmayın o yorumlara cevap verin ve varsa sorunlarını gidermek için özel teklifler sunmayı düşünün.

  1. Çalışma Saatleri

İşletmenin hangi saatler arasında açık olduğunu bilmek ve buna göre rezervasyon/yol tarifi alma gibi işlemleri yapmak kullanıcılar için çok önemli. Üstelik çalışma saatlerinizi Google My Business üzerinden girerseniz Google’da “xxx telefon numarası” gibi arama terimlerinde özel bir box olarak o numaranın gözükmesi mümkün. Bu yüzden çalışma saatlerinizi doğru girin ve kullanıcılara sürpriz yapmayın :)

  1. Doğru Kategori

İşletmenizin kategorisinin doğruluğu da local seo sıralama faktörlerinden birisi. Mesela işletmeniz bir “börekçi” ise onu “yemek salonu” olarak birincil kategori seçmemenizi öneririm. Çünkü siz börekçisiniz, ikincil kategori olarak farklı kategorileri elbette alakalı olmak suretiyle ekleyebilirsiniz.

  1. Düzenli olarak yayın oluşturun

İşletme hesaplarınızda yayın oluşturarak profilinizi güncel tutabilirsiniz. Yenilik, etkinlik, teklif veya ürün yayınları özelinde çeşitli gönderileri oluşturun ve rakiplerinizden bir adım öne geçin.

Yerel SEO ile ilgili katkılarınız ve sorularınız varsa cevaplamaktan mutluluk duyarım!

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 2 Average: 5]

Hakkında Samet Ozsuleyman

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İstatistik bölümünden mezun olduktan hemen sonra ajans bünyesinde birçok farklı sektörden şirkete SEO danışmanı olarak hizmet vermeye başladı. Çalıştığı kurumun özel olarak yazdığı e-ticaret yazılımının tüm SEO & dijital pazarlama modullerinin gelişiminde yer aldı. SEO çalışmalarını tüm hızıyla sürdürmekte olup kişisel blogunda alanıyla ilgili makaleler yayınlamaktadır.
BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Google Analytics raporları için 5 özel boyut

Her internet sahibi Google Analytics sitesine mutlaka her gün giriş yapıyordur. Peki Analytics raporlarını yeteri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir