Pazartesi , 4 Temmuz 2022
Ana sayfa » İş fikirleri » Yabancı personel çalıştırma
yabanci calisma izni

Yabancı personel çalıştırma

Firmalar için en önemli giderler arasında personel giderleri yer almaktadır. Kalifiye ve işinde uzman yabancı işçi ve personel çalıştırmak bazen bu giderleri düşürmenin yollarından biridir. Elbette ülkemiz insanlarının istihdam edilmesi en önemli şeylerden biridir. Ancak ülkemizde her işe personel bulunamaması talep edilen ücretlerin yüksek olması gibi faktörler firmaları yabancı çalışma izni alarak çalıştırmaya yöneltmektedir.

Yabancılar için çalışma izni nasıl alınır ?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının altında müstakil bir daire başkanlığı olan Yabancılar Daire Başkanlığı tarafından takip edilen bir prosedürdür.

6735 sayılı Uluslararası iş gücü kanununa dayanarak çalışmalar yürütülür. Türkiye’de çalışmak isteyen ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler öncelikle bulundukları ülkelerdeki TC temsilciliklerine başvurması ve Türkiye ‘deki firmadan gelen davet mektubunu sunmaları gerekmektedir. Bu aşamadan sonra eğer başvuru olumlu sonuçlanırsa turkiye.gov.tr üzerinden edevlet şifresi alarak başvuru işlemlerine devam edilir. Bu süreç içinde işçiyi talep eden Türk firması gerekli belgeleri sisteme girerler ve fiziksel evrakları da ilgili birime gönderirler. Her yıl değişen ve 2017 yılında 537 TL olan süreli çalışma harcını veya 5375 TL olan süresiz Çalışma iznini de bakanlığın ilgili hesaplarına yatırmalısınız.

Yabancı çalışma izni için gerekli belgeler ve başvuru süreci

Çalışma izni başvurusu için gerekli belgeleri ve dilekçe ( süreli, süresiz, uzatma dilekçesi, ev hizmetlerinde çalışma başvurusu, iptal başvurusu dilekçeleri ) örneklerini http://www.calismaizni.gov.tr/calisma-izni/sozlesme-ve-dilekce-ornekleri/ adresinden temin edebilirsiniz.

Çalışma izni danışmanlığı veren firmalar

Eğer bu işlerle kendiniz uğraşmak istemezseniz bu konuda faaliyet gösteren Danışmanlık Hizmetleri sektöründe faaliyet gösteren aracı firmalardan hizmet alabilirsiniz. Çalışma izni ve çeşitli alanlarda hizmet veren bu danışmanlık firmaları genel olarak aşağıdaki hizmetleri sunmaktadır.

  • Yabancı işçi çalıştırma danışmanlığı
  • Türkiye ‘de ikamet izni
  • Türk vatandaşlığı danışmanlık
  • Türkiye ‘ de sevil toplum kuruluşu açma
  • Yabancı çalışanlar için sağlık sigortası danışmanlığı
  • Şemsiye şirket kurulumu
  • Bordrolama hizmeti
  • Turkuaz Kart Danışmanlığı
Bunuda okumalısın !  (Aphb) Aylık Prim ve Hizmet Belgesi nedir ?

Ülkemizdeki ekonomik seviyenin yükselmesi ile birlikte yurt dışından Türkiye’ye çalışmak üzere gelen yabancı sayısı her geçen gün artmaktadır. Firmalar açısından bu durum oldukça önemlidir. Alanında uzman kişileri daha uygun ücret politikaları ile istihdam edilebilir kılmaktadır. Bunlara ilaveten kimi zaman yeterli seviyede yerli kalifiye personelin bulunamaması, bahse konu işe yerli çalışanların çok fazla rağbet etmemesi gibi eneler yabancı personel çalıştırmayı zorunlu kılmaktadır. Bahsettiğimiz bu faydalar sadece yasal olarak yabancı personel çalıştırma durumlarında geçerlidir. Çünkü  yasal standartlara uymadan kaçak olarak yabancı personel istihdamı firmalar için büyük riskler ve yasal yaptırımlar getirmektedir.

İster evinizde ister iş yerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan yabancı birini çalıştırmak için gerekli izinleri alma, süre uzatma gibi işlemleri başta da belirttiğimiz gibi ister e-devlet üzerinden kendiniz başvurabilir isterseniz  bir firma aracılığı ile takip edebilirsiniz. Böylelikle firmanızda doktor, hemşire, inşaat işçisi, bilgisayar mühendisi, çocuk bakıcısı, yaşlı bakıcısı gibi bir çok alanda yabancı işçi çalıştırabilirsiniz.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 6 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.