Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaRobot SüpürgeXiaomi Robot Süpürgelerin Karşılaştırma Tablosu ( Mijia 1s, Vacuum Mop Pro, Mijia...

Xiaomi Robot Süpürgelerin Karşılaştırma Tablosu ( Mijia 1s, Vacuum Mop Pro, Mijia 1C )

Xiaomi, dünyada oldukça tanınmış bir markadır. Elektrikli diş fırçası gibi küçük şeylerle başlayıp televizyonda biten şirketin üretmediği hiçbir şey yok. Xiaomi tarafından piyasaya sürülen ilk robotik temizleyici, robot elektrikli süpürgelerin araştırma, geliştirme ve üretiminde uzmanlaşmış, hızla büyüyen bir Çinli şirket olan Roborock Technology Co.Ltd tarafından üretilen Xiaomi Mi Robot süpürgesiydi. Sonrasında farklı ve bağımsız bir firma olarak Roborock firması altında ürünlerini geliştirmeye başladı.

Şu anda Xiaomi markası altında diğer robot süpürge üreticileri ile ortaklaşa piyasaya sürülen birkaç model var.

 1. Xiaomi Mi Robot Süpürge ( Xiaomi Robot Vacuum Cleaner)
 2. Xiaomi Mijia 1S Robot Vacuum
 3. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop P (Mijia STYJ02YM)
 4. Xiaomi Mijia 1C (SKV4093GL – international version, STY1J01ZHM – ).
 5. Xiaomi Mijia G1

Xiaomi Mi Robot, ailedeki en eski robot elektrikli süpürgedir. Nisan 2019’da, bu modelin geliştirilmiş bir versiyonu olan Xiaomi Mijia 1S Robot Süpürge piyasaya sürüldü . Geliştirilmiş bir lazer mesafe sensörüne ve ayrıca 1S’nin odaları tanımasına ve bu odalar arasındaki kapıları tanımlamasına olanak tanıyan AI görüntü tanıma özelliğine sahip bir kamera sensörüne sahiptir, böylece artık belirli bir odayı temizlemek için bir komut gönderebilirsiniz.

Conrtex – A7 işlemcisinin yanı sıra, daha doğru bir harita oluşturur ve daha gelişmiş bir navigasyon algoritmasına sahiptir. Şirket, Xiaomi Mijia 1S’nin birinci nesil Xiaomi Mi Robot’a kıyasla% 13’e kadar geliştirilmiş daha verimli temizlik sağladığını iddia ediyor. Yükseltilmiş model birden fazla haritayı depolayabilir, bu da onu birden fazla seviyeli evler için mükemmel kılar. Ayrıca 2.000 Pa’lık daha iyi bir emiş gücüne sahiptir.

Ağustos 2019’da şirket, paspaslama ve süpürme yapabilen, daha güçlü emişe ve daha büyük konteynere sahip ilk 2’si 1 arada akıllı robot süpürge  Xiaomi Mijia STYJ02YM’yi üretti . Hemen hemen aynı model Viomi markası altında piyasaya sürüldü.

Ekim 2019’da şirket, görsel bir sensör olan Xiaomi MiJia 1C ile donatılmış yeni bir ekonomik bütçe robot süpürge yayınladı . Diğer modellere göre daha güçlü emiş gücüne ve bütçe fiyat etiketine sahiptir.

MODEL ADI
XİAOMİ Mİ ROBOT

XİAOMİ MİJİA 1S

XİAOMİ VACUUM
MOP PRO


XİAOMİ MİJİA 1C

XİAOMİ MİJİA G1
Pil ömrü   150 dak. 150 dak. 110 dk. 110 dk. 90 dk.
Emiş gücü   1.800 Pa 2.000 Pa 2.100 Pa 2.500 Pa 2.200 Pa
Haritalama   Evet Evet Evet Evet Evet
Haritalama teknolojisi   LDS Lazer LDS Lazer + Görsel Sensör LDS Lazer Görsel Sensör Jiroskop
Bölgesel temizlik   Evet Evet Evet Evet Hayır
Çöp kutusu boyutu   420 ml 420 ml 550 ml 600 ml Yok
Paspaslama Varmı  Hayır Hayır Evet Evet Evet
Su seviyesi kontrolü   Evet Evet Evet
Su deposu boyutu 200 ml 200 ml 200 ml
Filtre tipi HEPA HEPA HEPA HEPA HEPA
Alexa / Google Ev Desteği Evet Hayır Hayır Evet Yok
Pil kapasitesi 5.200 mAh 5.200 mAh 3.200 mAh 2.400 mAh 2.500 mAh
Kısıtlanmış alanlar / Sanal sınırlar   Hayır Evet Evet Evet Hayır
Odalar tanıma Hayır Evet Evet Hayır Hayır
Belirli bir odada temizlik için planlama  Hayır Evet Evet Hayır Hayır
Çoklu harita desteği Hayır Evet Evet Hayır Hayır
Sensörler  12 14 12 15 tip sensör Yok
Gürültü seviyesi 68 dB 68 dB Yok 72 dB Yok
Tırmanma yüksekliği  0,59 inç / 15 mm Yok 0,79 inç / 20 mm 0,79 inç / 20 mm 0,66 inç / 17 mm
Robotun yüksekliği  3,78 inç / 9,6 cm 3,78 inç / 9,6 cm 3,72 ve 9,4 cm 3,21 ve 8,15 cm 3,22 inç / 8,2 cm
Temizlik kapsamı  2691 ft2 / 250 m2 2691 ft2 / 250 m2 1937 ft2 / 180 m2 645 ft2 / 60 m2 Yok
Yeniden Şarj Et ve Devam Ettir  Evet Evet Evet Evet Evet
Mobil Uygulama  Mi Ana Sayfa Mi Ana Sayfa Mi Ana Sayfa Mi Ana Sayfa Mi Ana Sayfa
Yayın tarihi  Eylül 2016 Nisan 2019 Ağustos 2019 Ekim 2019 Nisan 2020
Xiaomi Akıllı elektrikli süpürgeler arasındaki temel farklar nelerdir ?
 1. Emiş gücü . Xiaomi Mi Robot en zayıf emiş gücüne sahiptir ve en yeni MiJia 1C, Xiaomi süpürge arasında en güçlü olanıdır. Halılarda daha iyi temizlik performansı sağlar.
 2. Pil ömrü . Mi Robot ve MiJia 1S, 150 dakika boyunca çalışır. MiJia 1C ~ 100 dakikaya kadar dayanırken, en son model tek bir şarjla yaklaşık 110 dakika temizlenir.
 3. Haritalama teknolojisi . Üç makine Lidar tarafından yönlendirilir, MiJia 1S ayrıca daha değerli haritalama için görsel bir sensöre sahiptir ve MiJia 1C bir görsel sensör ve jiroskop ile donatılmıştır.
 4. Çoklu eşleme . MiJia 1S, üç haritaya kadar depolar ve çok seviyeli evler için daha uygundur.
 5. Tırmanma yeteneği . Mi Robot’un geçiş kabiliyeti 15 mm olup, kalın halılar için uygun değildir. En yeni modeller 20 mm’ye sahiptir ve derinlemesine temizlik için daha iyidir.
 6. Paspaslamak . Yalnızca Xiaomi Mijia STYJ02YM ve MiJia 1C’de paspaslama var. STYJ02YM su deposu benzersizdir ve robotun aynı anda paspaslamasına ve süpürmesine izin veren su ve tozu tutar, MiJia 1C iki ayrı konteynere sahiptir, bu da süpürme veya paspaslama yapabileceği anlamına gelir.
 7. Sanal duvarlar ve oda temizliği . İki yeni model, sanal duvarları ve oda temizliğini desteklerken, Mi Robot yalnızca bölgeli temizliğe sahiptir.
 8. Çöp kutusu boyutu . En yeni temizleyici, daha fazla evcil hayvan tüyü ve tozu tutmasına yardımcı olan en büyük çöp kutusuna sahiptir.
 9. Alexa entegrasyonu . Yalnızca Mi Robot, Alexa ve Google Home ile entegre edilmiştir. Yeni modellerin akıllı ses asistanları ile de yakın zamanda uyumlu olacağını umuyoruz.
 10. Pil boyutu . En yeni Xiaomi, en küçük pil hacmine sahip.
 11. Yükseklik . En son 1C en kısadır. Robotun, diğer Xiaomi temizleyicilerinin ulaşamayacağı mobilyaların altındaki bazı yerlere ulaşmasına yardımcı olur.

Dijital sanal duvarlar ve kısıtlı alanlar nedir?

Sanal duvarlar ve kısıtlı alan, robotun dağınık bölgeler veya çocuk odaları gibi belirli alanlara gitmesini engelleyen bir özelliktir. Genel olarak, bu seçenek robotu istenmeyen alanlardan uzak tutar.

Pil ömrü önemli mi?

Evet, orta ve büyük boyutlu bir evde yaşıyor olmanız önemli. Normalde haritalamaya sahip temizleyiciler, rastgele hareket eden temizleyicilerle aynı anda daha fazla alanı kaplar. Ev düzeninizi öğrenmeyen robotun 110 dakikalık pil ömrü olması, tek bir şarjla tüm evi kapsayacağı anlamına gelmezken, kat planınızı hatırlayan, döngüyü bitirene kadar her yeri temizleyecektir.

Bir robot ne kadar uzun süre dayanırsa, temizliği bitirmeden önce tek bir şarjı o kadar fazla karşılayacaktır.

Xiaomi Mi Robot ve MiJia 1S 2,5 saat boyunca çalışırken, en yeni Xiaomi STYJ02YM işi 110 dakikaya kadar yapabilir, bu da iyi bir sonuçtur ancak daha büyük bir evi kaplamak için daha fazla zamana ihtiyaç vardır.

Bu nedenle 40 dakikaya kadar dayanan MiJia 1C, daha büyük evler için uygun değildir.

Şarj etme ve devam ettirme nedir?

Pil% 20’nin altına düştüğünde, bir robot otomatik olarak şarj yuvasına geri döner, meyve suyu% 80’e kadar çıkar ve ardından temizliğe kaldığı yerden devam eder. Haritalama, robotun nerede olduğunu bilmesini sağlar, böylece daha önce şarj etmeye gitmesi gereken yeri tam olarak bilir. Bu özellik, büyük evleri olan kişiler için kullanışlıdır, temizleyicinin tek bir şarjla daha büyük bir alanı kaplamasına yardımcı olur.

Xiaomi robot temizleyicileri şarj etmeyi destekler.

Xiaomi robot süpürgeleri hakkında Sık Sorulan Sorular

 1. Bazı karışık bölgelerim var ve robot temizlerken ona bakıcılık yapmak istemiyorum. Bunlardan kaçınmanın bir yolu var mı?

Robotun takılıp kalabileceği bu yerlere gitmesini önlemek için yasak bölgeler (sanal duvarlar) ayarlayabilirsiniz. Xiaomi 1S , 1C ve Mop Pro sanal duvarları destekler. Bir kez ayarladığınızda, robot onu geçmeyecektir.

 1. Yatak odamda kalın, tüylü bir kilim var. Bir Xiaomi onu temizleyebilir mi?

Ne yazık ki, hiçbir Xiaomi robot süpürgesi kalın tüylü halıları süpüremez. Birine tırmanabilirdi ama üzerinde hareket edemedi.

 1. Küçük bir karo alanım var. Paspaslı bir süpürgeye ihtiyacım var mı?

Bir paspaslama özelliğine sahip olmak güzel ama zorunlu değil. Sert zeminlerde küçük bir alana sahip ve amaçlayan Eğer 1S bir paspaslama özelliği yok o zaman endişe yapmak ve bunun için gidin. Paspas ekleriyle birlikte gelen bir şey arıyorsanız, o zaman paspaslama özelliği diğer seçeneklere güzel bir ektir.

 1. Uzun, kalın saçlarım var, hangi model onu fazla dolaşmadan alabilir?

Tüm bu modeller, sökülemez yan uçlara sahip aynı temizleme fırçasına sahiptir. Saçlar çoğunlukla kenarlara sarıldığı için bakımı kolay değildir. Temizleme fırçasının bakımı açısından da aynıdır. Xiaomi 1C en saçları tutabilir böylece büyük çöp vardır. Evinizde de halı varsa bu muhtemelen en iyi seçim olacaktır.

 1. Yerlerim, etrafta fazla mobilya olmayan, alçak ve orta tüylü halılar. Daha ucuz bir model alabilir miyim yoksa en çok özellikli olanla gitmek zorunda mıyım?

Daha fazla ödeme yapmak istemiyorsanız, Xiaomi MiJia 1C yeterli olacaktır. Gelişmiş navigasyon istiyorsanız, Xiaomi MiJia 1S’ye bir göz atın .

 1. Halılarım yok ve iyi paspaslama yeteneği benim için navigasyon kadar önemli. 1C veya Mop P ile gitmem gerekiyor mu?

1C iyi paspaslamaya sahiptir, ancak Y şeklindeki desen nedeniyle Mop P kadar iyi değildir .
Ayrıca daha iyi navigasyona sahiptir, bu nedenle bu senaryoda muhtemelen daha iyi olacaktır.

 1. Çalışması için WiFi’ye ihtiyacım var mı?

Hayır, tüm robotlar WiFi olmadan çalışabilir ancak bazı akıllı özelliklere ve zamanlamaya erişemezsiniz.

 1. 50/50 halı ve fayans tutan bir köpeğim var. Hangisini satın almalı?

Halılarda inanılmaz derecede iyi işlediği ve evcil hayvan kılı için iyi olan büyük bir çöp kovası olduğu için Xiaomi MiJia 1C’yi almanızı tavsiye ederiz . Bir paspaslama özelliğine ihtiyacınız yoksa ve hassas navigasyon istiyorsanız, Xiaomi MiJia 1S’ye bir göz atın .

 1. Benim yerim büyük, bazı robotların şarj ettikten sonra temizlemeye devam ettiğini biliyorum ama şarj olmasını beklemek istemiyorum.

Xiaomi Mi Robot büyük bir yer karşılamak için yeterli olan bir şarjla 150 dakika en büyük pile sahiptir. Diğer robotların sahip olduğu bazı özelliklerin eksik olması sizin için bir sakınca yoksa, bu modeli tercih edin. Diğerlerinin muhtemelen döngünün ortasında yeniden şarj olması gerekecek.

 1. Robota mutfağı temizlemesi emrini verebilmek istiyorum. Bunu hangi model yapabilir?

Bir oda temizleme özelliğine ihtiyacınız var. Xiaomi MiJia 1S ve Vacuum Mop Pro bu seçeneği vardır.

 1. Çöp kutusunun ne zaman dolu olduğunu biliyor muyum?

Hayır, bir Xiaomi robotu çöp kutusu dolduğunda uyarı vermez.

 1. Xiaomi karanlıkta çalışıyor mu?

Evet, tüm Xiaomi robotları karanlıkta sorunsuz çalışabilir.

 1. Karşılaştırma tablosunda neden S5 modeli yok?

Muhtemelen Xiaomi olmayan veya Xiaomi tarafından üretilen Roborock S5’ten bahsediyorsunuz. “Roborock” adı altında robot üreten diğer şirket Roborock’tur.

 1. Bu sanal duvar özelliğine ihtiyacım var mı?

Sanal duvar özelliği, robotun takılıp kalabileceği bazı alanlarınız olduğunda kullanışlıdır. Bunlar kordonlu yerler veya etrafta birçok küçük şeyin olduğu çocuk odası olabilir.

Bunuda okumalısın !  Kaliteli spor ayakkabı markaları

Sonuç

Xiaomi Mi Robot bir bütçe modeli ve birçok yararlı özellik yoksun ama yine de bütçe makine arıyoruz ve kalın halı olmayanlar için iyi bir yardımcı olabilir.

Xiaomi MiJia 1S makul bir fiyata prim özelliklere sahip bir robot vakum isteyen herkes için büyük bir seçim var. 364,99 dolara , uzun ömürlü pil ve oda temizliği ile güçlü bir robot süpürgesi elde edersiniz.

Paspaslamaya, ekstra emişe , daha büyük bir kaba ve daha iyi temizlik performansına ihtiyacınız varsa,  Xiaomi Mi Robot Vakum Mop Pro’yu (STYJ02YM) almayı düşünün . Halılı evler, çıplak zeminler ve evcil hayvan sahipleri için uygun birçok akıllı özelliklere sahip üst düzey bir modeldir.

Son olarak, halı ve bazı çıplak zeminli küçük bir evde yaşıyorsanız, paspaslama ve süpürme yapabilen bir düşük bütçe temizleyicisine ihtiyacınız varsa, Xiaomi MiJia 1C’ye bir göz atın, istemeyenler için ideal bir seçimdir. Bütçenin dışına çıkmak, ancak güçlü bir robot boşluğu istiyorsanız.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar