Salı, Mayıs 28, 2024
Ana SayfaWordPressWordPress Cufon Türkçe Karakter sorunu

WordPress Cufon Türkçe Karakter sorunu

cufon turkce karakter sorunuWebmasterların özellikle yabancı wordpress temalarını yüklediklerinde karşılaştıkları genel sorunlardan bir tanesi cufon font sistemindeki türkçe karakter sorunudur. Cufon malumunuz üzere sitenizde istediğiniz fontu kullanmanızı sağlayan bir sistem. Sizde örneğin themeforest gibi bir siteden wordpress teması satın aldınız ve wordpress temanızın türkçe karakter desteklemediğinden yakınıyorsanız bu yazı tam size göre.

Cufon kütüphanesi kullanıldığını varsayarak bu yazımızı oluşturuyoruz. Cufon kısaca : Simo Kinnunen tarafından geliştirilen fontların javascript yardımı ile browserlarda sorunsuzca kullanılmasını sağlayan bir sistemdir.

Detaylı bilgi için : http://github.com/sorccu/cufon adresine gidebilirsiniz .

Evet gel gelelim  cufon kullanılarak hazırlanmış lakin Türkçe karakterleri göstermeyen yani türkçe karakter sorunu oluşan wordpress yada herhangi bir template düzenlemesine.  İlk yapmamız gereken temada kullanılan fontun Türkçe karakter destekli halini yapmak olacak.

WordPress temalar için konuşmak gerekirse tema klasörünün içindeki js klasoründe cufon yada an dizinde fontun js dosyası olur örneğin Zurich_font.js yada sizde hangi font kullanılıyorsa onun js dosyasını bulun.

İster başka bir font seçerek yada aynı fontun cufon türkçe karakter destekleyen hali ile oluşturacağız bunun için http://cufon.shoqolate.com/generate/ sayfasına gidin buraya fontunuzu upload edin.

Gereksiz kısımları işaretlemeyin mesela sitede  italik karakter kulanmamışsanız italik halini yüklemenize gerek yok  Fontumuzun bilgisayardaki yerini gösterip upload ediyoruz. Sonra The EULAs of these fonts allow Web Embedding (without Adobe Flash) kutucuğunu işaretliyoruz.  Include the following glyphs başlığı altındaki Uppercase, Lovercase, Numerals, Punctuation, WordPress punctuation ve Basic latin alanları işaretli olmalı. and also these single characters yazan kutucuğa ışöçğüİŞÖÇĞÜ karakterlerini buraya yazıyoruz .

En son olarak en alt kısımda  I acknowledge and accept these terms yazan kutucuğu işaretliyoruz ve Lets do this! butonuna basıyoruz. Bir süre sonra javascript dosyasını size indirmeniz için verecektir. Yapmanız gereken tek şey yeni javascript dosyasını temanın fontundaki js dosyasıın ismi ile kopyalamak. Artık  Türkçe karakterler ile sorunsuz çalışıor olmalı :)

Türkçe cufon fontlar bulabileceğiniz en kaliteli site :  http://www.cufonfonts.com/tr adresinden hazır paket türkçe fontları indirmek olacaktır.

Bunuda okumalısın !  Wordpress için manşet eklentisi

Benim en sevdiğim font Myriad_Pro dur Myriad_Pro.js dosyasını da bu siteden rahatlıkla bulabilirsiniz.

RELATED ARTICLES

4 YORUMLAR

 1. Öncelikle bu açıklayıcı yazı için çok teşekkürler. Sayenizde cufon nedir öğrenmiş oldum.
  Ancak maalesef yine de çözemedim Türkçe karakter sorunumu.
  Kendi şirketimizin websitesini azıcık HTML, CSS bilgimle hazır bir temadan yapmaya çalışıyorum. Menü’de ve slide’da Türkçe karakterlerde sorun yaşıyorum. Google’dan araştırdım, önce meta taglarından charseti değiştirdim. Sonra css’lerin içini kurcaladım. O da olmadı, javascriptlerde bir sorun var dedim araştırırken bu yazıya denk geldim, dediğiniz gibi yaptım, önce kendi fontumla denedim, sonra sizin tavsiye ettiğiniz fontla da (myriad) yükleyip denedim. Yine de sorun yaşıyorum, bi türlü bulamıyorum çözümü… Acaba nerde hata yapıyorum, ne önerirsiniz, nasıl yardımcı olabilirsiniz?

  Sitemin linkini bilgi@celilcan.com a gönderdim.

  Teşekkürler,
  Saygılar…

 2. aynı hatayı ben de aldım. Js dosyaları dönüştürülemiyor. Diğer tüm yolları denedim ve farklı uzantıları dönüştürüp kullandım ama yine de bir değişim olmadı. Hala türkçe karakter hatası var. Ayrıca temanın cufon olmayan yerlerinde de tr karakter hatası var :S

 3. WordPress temalar için konuşmak gerekirse tema klasörünün içindeki js klasoründe cufon yada an dizinde fontun js dosyası olur örneğin Zurich_font.js yada sizde hangi font kullanılıyorsa onun js dosyasını bulun.

  demişsiniz ama js dosyasını kabul etmiyor aşağıdaki hatayı alıyorum.daniel.js diye enfes bir yazı fontu var ama ne yazıkki türkçe karakterlerde sorun var. lütfen yardım edin

  The file you uploaded could not be converted. Currently only TrueType (TTF), OpenType (OTF), Printer Font Binary (PFB) and PostScript fonts are supported.If you’re sure the font is valid, it is likely that the author of the font has decided to not allow modification and/or embedding of the font. This can happen quite often especially with “freeware” TrueType fonts…….

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar