Pazartesi , 4 Temmuz 2022
Ana sayfa » WordPress » WordPress kolay yedek alma
wordpress backup1

WordPress kolay yedek alma

WordPressin manuel olarak bir çok yedek alma yöntemi mevcut. Bunu daha önceki yazılarımızda anlatmıştık. Ancak bugün size anlatacağımız sistem ile çok daha kolayca yedeklerinizi alabilir ve yine çok oklay bir şekilde .

SQL ile uğraşmadan ftp ye girmeden sadece bir eklenti ile tüm blogunuzu, yazıları, sql yedeiğinizi, tema yedeiğinizi ve bilimum bütün yedekleri alabilirsiniz.

Bize lazım olanve Wp Time Machine ve Dropbox dosya depolama sitesidir. Sadece bir eklenti kuracağız bu eklenti dosyalarımızı Dropbox un deposuna yükleyecek sitemiz göçtüğünde yada server taşımamız gerektiğinde yapmamız gereken tek şey bir kaç tıklama olacak ve tüm wordpress yedeğimizi geri yükleyebileceğiz. Üstelik veritabanı , resim dosyaları, dosyalar, yazılar her şey dahil. Dropbox ‘un kullanımı da oldukça kolay. Dropbox ‘un türkçe sürümü malesef mevcut değil.

WordPress ‘i dropbox’a yedekleme ( adım adım )

 • Yapmanız gereken ilk şey Dropbox sitesine girip ücretsiz bir hesap açmak Dropbox aslında bir dosya alanı ve ücretsiz 2 gb ‘a kadar alan veriyor.
 • Daha sonra bir wordpress eklentisi olan wp time machine eklentisini inirin ve yönetim panelinizden eklentiyi aktif hale getirin.
 • Sonra eklentinin ayarlar bölümüne Dropbox sitesinde belirlemiş oludğunuz kullanıcı adı ve şifresini girin. ( Yedekleme yapacağınız yer bölümüne )

wordpress kolay yedek alma

 

 • Sonrasında yedek alma tamamlanınca aşağıdaki gibi bir ileti ile karşılaşacaksınız.

wp time machine wordpress yedek

 • Daha sonra dropbox hesabınıza giriş yapın. Aşağıdaki gibi bir dosya yapısı ile karşılaşacaksınız. İşte tüm dosyalarınız kopyalamış.

 

dropbox wordpress yedek1

Eklentinin yedekleme yaptığı dosyalar :

 1. Bütün wordpress dosyalarınız gzip olarak sıkıştırılmış
 2. Sql veritabanı yedeği
 3. .htaccess dosyası yedeği
 4. Yedeklerinizi nasıl geriye yükleyeceğinize dair döküman
 5. Ayrıca shell script ( kabuk betiği ) olarak adlandırılan tek tıklama ile bütün dosyaları otomatik yedekleme ve otomatik geri yükleme dosyası
Bunuda okumalısın !  Wordpress için ücretsiz eticaret temaları

Artık wordpress sitem çöker mi, hostumu değiştirince sitemi nasıl değiştiririm. sitemin yedeğini önce ftp yi girip , sonra sql yedeğini alıp sonrada imajların yedeğini mi almalıyım gibi soruları kafanızdan bi güzel atabilirsiniz.

 

İyi bloglamalar.

 

 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 4 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Haber sitesi için wordpress teması

Haber siteleri için wordpress teması internette oldukça aranan popüler kelimelelerden biri. Bizde bu boşluğu doldurmak adına …

Bir yorum

 1. iyi hoş dropboxa yedeği aldık fakat bunu yeni hostinge nasıl yüklyeceğız bununla ilgli bi yazı yazmamışsınız. ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.