Cumartesi, Mart 2, 2024
Ana Sayfaİşletim SistemiWindows bu diske yüklenemez. Seçilen disk gpt sorunu

Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk gpt sorunu

Windows 7 ve 8 kurulumu esnasında C: sabit disk bölümünü formatlayıp, D: bölümünün de bir yedeğini almadığınız durumlarda başınıza gelebilecek en büyük problemler arasında yer almaktadır. GPT disk bölümleri sistem tarafından korunan bir MBR kaydı içerdiğinden bu hatayı alırsınız. Böylece windowsu yükleyemez bir hale gelebilirsiniz.

Windows bu diske yüklenemez çözümü :

Windows8 kullanıcıları bu işletim sistemini beğenmeyip Windows7 ye geri dönüş yapmak istediklerinde ilk kurulum ekranında bu hata ile karşılaşabilir. Bu hatanın en kısa ve net çözümü ise tüm disk bölümlerini silerek harddiski tek bir parça haline getirmek olacaktır. Arzu ederseniz sonraki aşamada diski tekrar bölümleme işlemi yapabilirsiniz.

Verilerin kurtarılması

Fakat burada bir sorun ortaya çıkıyor. Birleştirmek istediğiniz bölümlerde asla kaybetmemeniz gereken veriler var ise işiniz biraz daha zorlaşıyor. Bu durumda ikinci bir harddiske ihtiyaç duyacaksınız. Aşağıdaki işlemleri uygulayın.

  1. Bootable bir cd veya flash disk ile bilgisayarı açın ( Slux işletim sisetim usb den çalışır ve dosyaları kurtarabilirsiniz. Alternatif olarak Hiren Boot Cd yide kullanabilirsiniz , Diğer öneriler Ultimate Boot CD, MiniXp )
  2. D yada hangi sürücüdeki verileri yedeklemek istiyorsanız dosyaları kontrol edin.
  3. Taktığınız ikinci harddiske verileri aktarın
  4. Diskleri tek parça yaparak Windows7 kurulumuna devam edebilirsiniz.

Gideremediğiniz problemleri yorum olarak yazarsanız hemen çözüm bulmaya çalışırız.

 

 

Bunuda okumalısın !  Windows 8 kablosuz ağ problemi
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar