Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana Sayfaİşletim SistemiWindows 8 onarma nasıl yapılır ?

Windows 8 onarma nasıl yapılır ?

Açılıştaki hatalar veya sistem çökmesi gibi sebepler ile Windows8, Windows 8.1 işletim sistemlerini onarmanız gerekiyorsa neler yapmalısınız ? Bu repair işlemleri genel olarak açılış kısmını ( boot ) ve ntfs dosya sistemi onarmak olarak sayılabilir.

Windows 8 adım adım onarma :

 1. Windows8 DVD‘sini bilgisayarın CD/DVD okuyucusuna yerleştirin.
 2. Bilgisayar açılışında boot etme yeri olarak  F12 ( çoğu bilgisayar için ) tuşuna basarak CD / DVD yi seçiniz.
 3. Bilgisayar kurulum CD sinden başlatılacaktır.
 4. Install Now / Şimdi yükle ekranında Repair your computer / Bilgisayarınızı onarın seçeneğini tıklayın.
 5. Sorun giderme / Troubleshoot  ekranı gelecektir. Burada gelişmiş seçenekleri seçiniz.
 6. İlk etapta Automatic Repair / Otomatik Onarma seçeneğini deneyelim. Bu işlem sonrasında muhtemelen işletim sistemi onarılmış ve windows yeniden düzgün bir şekilde açılıyor olacaktır.
 7. Eğer otomatik onarmaya rağmen sistem açılmadı ise  Command Prompt / Komut yöneticisi sistemini açarak  chkdsk   /r   /f   C:  komutunu yazıp çalıştırın. Bu komut diski tarayacak ve hataları giderecektir. ( C: yerine işletim sistemi yüklü olan sürücüyü yazmalısınız )
 8. İkinci işlem olarak şu komutları çalıştırın
  bootrec /fixmbr
  bootrec /fixboot
  bootrec /scanos
  bootrec /rebuildbcd
 9. Bu işlemlere rağmen hala Windows 8, Windows 8.1 işletim sisteminiz açılmıyor ise sfc   /SCANNOW komutunu yazarak taratın. Bu komut sfc komutu ile Windows’un temel ve varsayılan dosyalarının bozulup bozulmadığını kontrol edebilirsiniz. Windows işletim sistemi dosyalarını  özgülüğünü ve değişip değişmediğini kontrol eder ve %systemroot%\system32\dllcache dosyasından çıkararak bozuk olanları düzeltir.

Bu işlemler sonrasında Windows8 işletim sisteminizi onarmış ve normal bir açılış gerçekleştirmiş olmanız gerekiyor. Eğer tüm bunları yapmanıza rağmen sorunlarınız devam ediyorsa lütfen yorum olarak bizlere belirtin. Size yardımcı olmaya çalışalım.

Bunuda okumalısın !  Windows 8 kablosuz ağ problemi
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar