Çarşamba , 28 Eylül 2022
Ana sayfa » Seo » Seo uzmanları : Seo uyumlu içeriği anlatıyor

Seo uzmanları : Seo uyumlu içeriği anlatıyor

İçeriksiz, boş bir sayfa işkence gibidir. Daha kötüsü ne olabilir derseniz, hedef kitlesiyle hiçbir iletişim kuramayan bir sayfa diyebiliriz! İletişim kuramayan içerikler, en az boş bir sayfa kadar değersizdir. Aslına bakarsanız, değersiz olduklarını söylemek de yeterli değil, çünkü belirli bir bütçe ayırmış ama karşılığını alamamışsınızdır. Bahsettiğimiz tüm bu mücadele dünyanın hemen hemen her yerinde aynı!

Content Marketing Institute’un 2017 için yapmış olduğu araştırma sonuçlarına göre B2B marketing uzmanlarının hemen hemen yarısı, “Kreatif İçerik Üretimi” süreçlerinde zorlanıyorlar! B2C içinse bu şirketlerin oranı %37.

“Takipçilerinizle gerçek anlamda iletişim kurabilen içerikler üretiyor musunuz?”

İşte altın değerindeki soru bu! Bu yüzden 21 farklı uzmandan görüşlerini belirtmelerini istedim.

“Müşteri, hedef kitle veya takipçilerin âşık olacakları nitelikte içerikler üretilebilmesi için, sizin bir numaralı tavsiyeniz ne olurdu?”

İşte bu soruyu sordum ve işte cevaplar!

Stratejik Olun

Hedeflerinizi bilmelisiniz. İçerik pazarlamacılarına; site trafiği, sosyal paylaşımlar ve e-mail listeleri dediğinizde gözleri parlar. Göz yanılmasına düşmeyin! Bir şeyin sayısının çok olması onun değerini artırmaz. Kalite daima ön planda olmalı!

Yapmanız gereken, bu işi paraya dönüştürebilmekle de ilişkilidir aslında. Bence şu soruyu sormak yerine: “Takipçilerimin âşık olacakları içerikleri nasıl üretebilirim?” aşağıdaki soruyu sorun daha iyi!

“Getirdiği trafik sayısı az olmasına rağmen, çok fazla paylaşılmamasına rağmen, e-mail pazarlama süreçlerimizde bize yepyeni mail adresleri kazandırmadığı halde bize yine de kâr / satış / yeni takipçiler kazandıran ve hedeflerimize ulaşmamızı sağlayan içerikleri nasıl üretebiliriz?”

 

Rand Fishkin, Moz

Oturup bir içerik yazmaya başlamadan önce mutlaka bir planınız olmalı. Bu plan sadece konunuzu belirleme noktasında değil bunun da ötesinde katkılar sağlar:

  • İçerik: İnsanların gerçekten ihtiyaç duydukları ve okumak isteyecekleri içeriği kafanızda şekillendirin. Diğer içeriklerle karşılaştırıldığında, neden sizin içeriğinizi tercih etsinler? Yeni ve farklı olarak neler söylüyorsunuz?
  • Etkili İsimler: Kaleme aldığınız içerikle sektörün önde gelen hangi isimleri ilgilenebilirler? Bunu da dikkate alın. Bu kişilerin kullandıkları popüler sözleri veya faydalı bilgileri de yazınıza ekleyerek onları referans gösterebilirsiniz. Ya da bu kişileri, yazınızı sonrasında Twitter’da duyuracağınız kişiler listesine de ekleyebilirsiniz. Bu etkili isimlerle iletişiminiz ne kadar iyi olursa, yazılarınızı paylaşmaları olasılığı da bir o kadar artar.
  • Medya: Makalenizle ilgilenebileceklerini düşündüğünüz web sitelerinin veya farklı medya kanallarının bir listesini oluşturun. Kendi içerik anlayışlarına uygun olduğunu düşündükleri, ilginç buldukları makaleleri onlar da yayınlamak isteyeceklerdir. İlgilerini çekebileceğini düşündüğünüz bir içeriğiniz olduğunu onlara duyurun. İletişime geçin.
  • Promosyon: Bir makalenin yazım aşaması, işin sadece %20’sidir. Geri kalan %80’lik kısımsa promosyondur! Yazınızı Twitter veya LinkedIn’de birkaç kez paylaşarak hak ettiğiniz başarıyı yakalayabileceğinizi zannetmeyin. Yayına çıkabileceğiniz; web sitelerinin, toplulukların ve iletişim platformlarının bir listesini hazırlamalı ve içeriğin dağıtılması aşamasını ciddiye almalısınız.

Talia Wolf, GetUpLift

İçeriklerle ilgili en çok karşılaştığım hata, içeriğin yayıncı odaklı olması. Halbuki içerik, hedef kitle odaklı hazırlanmalı. Size karşı dürüst olup bu gerçeği dile getirmek istemezdim ama okurlarınız sizinle ilgilenmiyorlar! İlgilendikleri şey kendi problemlerine bir çözüm bulmak. Onların problemlerini çözme konusunda ne kadar başarılıysanız, size olan ilgileri de bir o kadar artacaktır. Bu şekilde sadık bir okur kitlesine sahip olabilirsiniz.

Sue Anne Dunlevie, Successful Blogging

İlk adımınız hedef kitlenizi doğru analiz etmek olmalı. Onları geceleri uyutmayan problemler neler olabilir? Nelerle mücadele ediyorlar? Daha da önemlisi, sunduğunuz içeriklerle bu problemlere nasıl çözüm sunabilirsiniz?

Buradaki anahtar nokta okuyucularınızla iletişim içerisinde bulunmak. Bu, blog sayfanızdaki yorumlar kısmı da olabilir, sosyal medya da. Hatta, mail üzerinden de sağlıklı bir iletişimde ilerleyebilirsiniz.

Tor Refsland, TorRefsland.com

Bunuda okumalısın !  Google sıra bulma aracı

İçerik fikirlerinizi Facebook’ta oluşturmuş olduğunuz bir grupta paylaşabilirsiniz veya takipçilerinizle talepleri konusunda direkt iletişime geçebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili kendi kullandığım en favori yöntemim, sitemde yayınladığım minik anketler. Örneğin Facebook’ta şu tür sorular sorduğum minik anketler de düzenliyorum: “Yeni blog yazımız yolda! Aşağıdaki konulardan en çok hangisi hakkında bilgi sahibi olmak isterdiniz?”. Bu tür minik bir anketin ardından gelen yorumlar, iyi içerikle en iyi içerik arasındaki farkı ayırt etmemde bana büyük katkı sağlıyor.

Sujan Patel, Web Profits

İçerik üretirken hangi konulara değineceğinize karar vermek oldukça zor bir süreçtir. Yapılabileceklerin en iyisi, takipçilerinize danışmaktır! Peki sizden ürün satın alan takipçilerinize bu konuyla ilgili ne tür sorular sorabilirsiniz?

  • Kendinizi nasıl tanımlarsınız? (Örneğin; 30 yaşında, futbolu seven, kurumsal bir şirkette orta düzey yöneticilik pozisyonunda, araba sevdalısı biriyim.)
  • Ürün satın aldığınız diğer siteler hangileri? Lütfen isimlerini belirtiniz.
  • Bültenimize abone olurken sizi teşvik eden sebepler neydi?

Bu sorularla birlikte, müşterilerinizin sizden gerçekte neler talep ettikleri hakkında niteliksel veriler elde etmiş olacaksınız.

Jason Quey, The Storyteller Marketer

Elinizde mevcut bir abone listesi, takipçi listesi varsa Typeform kullanarak (ücretsiz versiyonu da bulunuyor) bir anket hazırlayabilirsiniz.

Adam Connell, Blogging Wizard

Kendi sektörünüzle ilgili önde gelen bloglara göz atın. Ne tür yorumlar yapılmış inceleyin. İnsanlar Twitter’da nelerden bahsediyorlar, gözlemleyin. Farklı otoritelerin gerçekleştirdikleri, soru cevaplarla ilerleyen webinar’lara katılın, katılımcılar ne tür sorular soruyorlar, not edin.

Geleneksel atmosferi rahatlıkla belirleyebileceğinizi göreceksiniz. Gündemi neler işgal ediyor? Her farklı oturumda mutlaka sorulan sorular vardır… Bunları kolayca fark edeceksiniz. İşte ürettiğiniz içerikler tam da bu sorulara cevap niteliğinde olmalılar.

Jon Morrow, Smart Blogger

Yazmaya başlamadan önce hedef kitlenizin sahip olduğu kişilik özelliklerini ortaya çıkarmalısınız. Farklı tipte, farklı grupta kişilikler olabilir. Örneğin hem B2C hem de B2B segmentlerinde farklı müşteri gruplarına hitap ediyor olabilirsiniz. Bahsettiğimiz bu kişilik özelliklerini ortaya çıkartmak; farklı ihtiyaçların altını çizerek; her grubun ihtiyaçlarına, yine onlara özgü çözümler sunabilme avantajı sağlayacaktır.

Takipçilerinizin ihtiyaçlarına ve niyetlerine uygun içerikler ürettiğiniz sürece, iletişim kanallarının her aşamasında onlar için doğru içerikleri ürettiğinizden emin olabilirsiniz. Her içerik macerasında… Her farklı grup için bu böyle…

Jordan Kasteler, JordanKasteler.com

Benim verebileceğim en değerli öneri şu olur. Kiminle konuştuğunuzu, yani kime hitap ettiğinizi çok iyi bilin. “Müşteri Avatarı” denen, hedef pazarınızı veya en azından blog okuyucularınız ile ilgili ortalama bir fikir veren bir kişilik özellikleri anahtarınız olmalı. SEO için yazmayın. Herkese yazmayın. Belirli bir gruba yazın!

Hatta, tek bir kişilik tipine yazın! Bu kişi kadın mı erkek mi? Kaç yaşlarında? Hayatını nasıl kazanıyor? Hobileri, ilgi alanları neler?

Eğer herkese hitap eden içerikler üretirseniz, kimseye hitap edemezsiniz demektir!

Gina Horkey, Horkey Handbook

İyi kötü, okuyuculardan geri beslemeler alabildiğiniz araçlar kullanın. Bu tür yorum araçları aslında hedef kitlenizle sürekli bir şekilde iletişimde kalmanızı sağlar. İhtiyaçlarını, ne tür sorulara cevap aradıklarını daha kolay anlarsınız. Bunu, okuyucularınızın en çok hangi türde içerikleri beğendiklerini test ettiğiniz küçük bir sınav gibi de düşünebilirsiniz. Belki de takipçilerinizin büyük bir bölümü sizden bir infografik veya bir podcast istiyordur … Bu tür isteklerini bildiğinizde, fark yaratmak adına hangi araçları kullanabileceğinizi de bilirsiniz.

Greg Elfrink, Empire Flippers

Bunuda okumalısın !  Google backlink silme

Bu konuda markalara ve kişilere en çok verdiğim tavsiye niş market hedef kitleye hitap etmeleri.

Örneğin “spor detay konuları” kendi başına harika bir örnek olabilir. Eğer sporla ilgili üreteceğiniz içerikler sadece skorlardan ve maçlardan ibaret olursa, insanlar bunu çok farklı kanallardan hızlıca takip edebilirler zaten! Ama eğer “Basketbolda Zıplama Teknikleri” gibi çok daha niş bir alanda ilerlerseniz en iyi içeriği sağlayan kanallardan biri olabilirsiniz.

Zac Johnson, ZacJohnson.com

Sizi takip edenlerin âşık olacakları türde içerik üretmenin en iyi yollarından biri, offline düşünüp onlarla gerçek yaşamda bir araya gelmektir. Blog paylaşımlarınız öncesinde, satış sayfaları hazırlarken, size yeni takipçiler kazandıracağını düşündüğünüz çekici alanlar yaratırken; onlarla sohbet edin!

Örneğin hedef kitleniz dahilinde bulunan 10 veya 20 kişiyle birer kahve içebilirsiniz. Arayıp müsait olup olmadıklarını sormanız yeterli. Ya da öğlen yemeklerinde bir araya gelebilirsiniz. Öncesinden hazırlayacağınız bir soru listesi, işinize oldukça yarayabilir. Hedef kitlenizin sadece size göre olan beklentilerini bu sohbetlerde daha yakından keşfedebilir, onlarla aranızdakietkili iletişimi çok daha ileriye taşıyabilirsiniz. 

Bu tür sohbetlerde olabildiğinizce açık fikirli olun; daha doğru bir söylemle; ön yargılarınızdan arının.! Anlatmaktan çok, dinleyin! Yeni fikirlere açık olun!

En çok hangi noktalarda sıkıntı yaşıyorlar? Bunları not edin. Böylece, aradıklarını onlara sunabileceğiniz konu başlıklarının kendiliğinden belireceğini göreceksiniz.

Ryan Robinson, RyRob.com

Doğru Anlatım Önemli!

Örneğin kitap yazarken konuları ilginç tutmak ve okuyucunun dikkatini canlı tutmak önemlidir.

Bana göre günümüz online içerikler dünyasında da durum benzer şekilde. Elinden gelenin en iyisini ortaya koyma çabasıyla içerik üreten kişilerin sayısı çok az. Bu yüzden birçok içerik oldukça sıkıcı. Herhangi bir değer yaratmayan içeriklerle sık sık karşılaşıyoruz. Bu yüzden tüm içerik üretim süreçlerinizde son okuyucu daima aklınızda olmalı ve onlarda daha fazlasını okumak adına istek uyandırmalısınız.

Montgomery Peterson, Original Coloring Pages

Ben genellikle uzman görüşlerine yer vermeyi ve özet niteliğindeki paylaşımları tercih ediyorum. Bu tür içeriklerin sevdiğim yanı, yazmaya tek başıma kendi özgün içeriklerimle başlayabiliyor olmam. Sonrasında kendimi aşmaya, ilerletmeye çalışıyorum. Eksik gördüğüm alanları da uzman tavsiyeleri ile ve farklı kaynaklardan tamamlıyorum. Ortaya oldukça zengin nitelikte ve ayrıcaözgün de bir içerik çıkıyor!

Örneğin, eğer “En İyi Ücretsiz E-Mail Servisleri Raporu 2017” gibi bir konuda içerik üreteceksem ihtiyacım olan bu raporlara internet üzerinden kolayca ulaşabilirim. Her biri hakkında kısa birer yazı kaleme alabilirim. Ardından güzel bir ekran görüntüsü de ekleyerek ve orijinal kaynaklara link göstererek içeriğimi tamamlayabilirim.

Makalemi yayına aldıktan sonra da yararlandığım kaynaklarla iletişime geçerek onları hem içeriğimle ilgili bilgilendirebilir, hem de bu içeriği diledikleri şekilde kullanabileceklerini, revize edebileceklerini onlara iletebilirim. Yaptığım şey bu!

Brandon Johnston, Blog Reign

İşin özü aslında şu. Güneşin altında öyle yepyeni, keşfedilmemiş bir şey yok. Kendi niş marketiniz içerisinde herkesin ürettiği türden benzer içerikler üretmek yerine bir hikâye yaratın. Bizim, insan olarak hikâyeleri seven bir yanımız var. Hikâye, bir yazı türü olarak tüm savunma mekanizmamızı ortadan kaldırır! Bununla birlikte bir taraftan eğlenirken, diğer taraftan da öğrenmemizi sağlar!

Onların problemlerini çözen içerikler üretirken, kendi tecrübelerinizden faydalanın. Neler yaşadığınızı anlatın. İlham veren insanların hikâyelerinipaylaşın. Zorluklarla karşılaşmış ama başarıya ulaşabilmiş kişilere yer ayırın. İnsanlar bir yazıyı okurken fark edilmeden yapılan dil hatalarını, yazım yanlışlarını affedebilirler ama kötü bir hikâyeyi asla affetmezler. Kendihikâyenizi anlatın, tıpkı bir şampiyon gibi.

Daniel Ndukwu, IA Experiment

Bunuda okumalısın !  Search Console Rehberi

Kendi nişinizdeki insanların, forumlarda ve topluluklarda sık sık dile getirdikleri soruları içeren bir liste hazırlayabilirsiniz. Tüm bu sorulara yanıt veren, kapsayıcı bir blog yazısı yayınlayabilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra da, soruları not aldığınız forum sitelerine geri dönebilir, sorulan sorunun altına, tüm soruların cevaplarını ayrıntılı bir şekilde bulabilecekleri blog paylaşımınızın linkini bırakabilirsiniz.

Gael Breton, Authority Hacker

Uzmanlık Seviyesini Artırarak İlerleyin

Hedef kitleniz için âşık olacakları ve bunun yanında aksiyon alacakları, yani etkileşim yaratabileceğiniz içerikler üretirken; orijinal imajlar, infografikler ve video içerikler kullanmalısınız. Sadece tekst içeriğin yeterli olduğu günler artık geride kaldı. Günümüzde paylaşılabilir ve okuyucuların ürettiğiniz içerikteki kaliteyi fark edebildikleri çalışmalar çok daha popüler.

Bunun için bir örnek vermek gerekirse, diyelim ki bulunduğunuz endüstriye ilişkin son trendleri ele aldığınız bir yazı yazacaksınız… Tabii ki, böyle bir yazının kendine has bir değeri vardır ama bir de grafikler, özenle hazırlanmış tablolar hatta tamamen size özgü orijinal bir infografik de kullandığınızı düşünün! Ve bunun yaratacağı artı değeri!

Srish Agrawal, Logo Design Team

Eskiden, yazı yazmaktan nefret ederdim. Ama yılmadım ve sürekli olarak yazmaya devam ettim. Benim için oldukça sancılı bir süreçti, fakat kendi tarzınızı, tonunuzu bulmak için bunu yapmak zorundasınız diye düşünüyorum. Sonrasında bir podcast ve bir de video web show yapmaya karar verdim. Bu şekilde içerik üretmek çok daha kolay ve şu an içerikler için metin yazarlarıyla anlaştım, yazmama gerek kalmıyor bile…

Jaime Masters, Eventual Millionaire

Harika içerikler yaratmanın kuralı, bana göre takipçilerle kurulan iletişimin iyi olması. Herhangi biri kolaylıkla bir web sitesi kurabilir, içeriklerini bu web sitesinde yayınlayabilir. Peki sadece bu kadarıyla güven ve istikrar yaratabilmek mümkün mü sizce? Ya da karşılıklı bir ilişki yaratabilmek? İşte bu yüzden, paylaştığınız içeriklerle değer yaratmanın yanında, bu içeriklerin oldukça sağlam bir altyapıya ve güvenilir kaynaklara sahip olduklarını da gösteriyor olmalısınız.

Bunun için bir örnek vermek gerekirse, diyelim ki bulunduğunuz sektörle ilgili istatistikleri de içeren bir yazı yazacaksınız… Sağdan soldan benzer istatistikler toplamak veya kendi tecrübelerinizden bu tür istatistikler paylaşmak mümkün. Peki ya bu rakamların güvenilirliği konusu ne olacak? İşte bu tür bir yazıda gerekli kaynakları doğru bir şekilde referans gösterirseniz, sadece değer yaratmış değil, güven de yaratmış olursunuz! Bununla birlikte, farklı yayıncılar da bu nitelikteki bir yazıyı kullanmak isteyeceklerdir!

Tim Bourquin, After Offers

 

Kaynak: Joe ELLIOTT, Content Marketing Institute

Çevirmen : Uğur ARSLAN

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 2 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

etkili google adwords reklami verme teknikleri

6 Adımda daha etkili Google Adwords reklamı nasıl verilir ?

Google AdWords’de sıfırdan bir hesap kurmak, göründüğü kadar zor değildir.  Evet, Google AdWords arayüzü özellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.