Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGüvenlikUsb kısayol virüsü temizleme

Usb kısayol virüsü temizleme

Usb sürücülere, flash disklere ve Goole Chrome ‘a bulaşan bu reklam virüsü son günlerde internet kullanıcılarının oldukça  canını sıkan konular arasında yer almaktadır. Örneğin msdaato.com diye bir virüs kol geziyor. Amvo.exe nin de tahtını sallayacağa benzeyen bu virüsü ayrıntıları ile masaya yatırıyoruz. İnternet reklam kaldırma programları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Flashdisk içine girdiğinizde sadece bir kısayol gösteren bu virüsü nasıl silinecek ve neler yaptığını bu makalede okuyabilirsiniz.

Msdaato.com virüsü neler yapar ?

Msdaato zararlı yazılımı bulaştığı bilgisayarda Usb sürücüye tıklandığında bir kısayol haricinde başka şey göstermez. Yani usb belleğinizin içerisindeki dosyalara erişemezsiniz.

Msdaato.com zararlı yazılımı nasıl bulaşır ?

Msdato içeren bir usb bellekten yada internet sitelerinden  bulaşabilir.

Kısayol virüsü antivirüs ile temizlenebilir mi ?

flash-disk-kisayol-sorunu

Msdaato zararlı yazılımı malasef avast gibi bir çok antivirüs yazılımını devre dışı bırakabilecek yetenektedir. Ve şu an itibari ile bir çok antivirüs programı tarafından bulunamamaktadır. Bu nedenle manuel olarak bu zararlı yazılımı temizlemek önerilir.

Usb kısayol virüsü olan msdaato.com zararlı yazılımını nasıl temizlerim

YÖNTEM 1

1.adım :  Başlat menüsünden çalıştır oradanda CMD yazarak örn. flash diskinizin yolunun F varsayacak olursak aşağıdaki animasyonda gösterilen şekilde sizde kendi sürücünüzün harfini girerek yapın F ise F yazarak D ise D yazarak uygulayın. ( Örn. attrib /d /s -h -r -s  -a  f:*.*  buradaki f flash diskinizin harfidir sizde farklı olabilir )

usb-virusu-cmd

1. adım için alternatif : Eğer bu ekranda yapılan işlem zor ben bunu yapan bir prorgram arıyorum diyorsanız  bu adresteki Get Attribute Changer yazılımı indirerek her hangi bir klasörün yada sürücünün attrib özelliklerini kolayca değişterebilirsiniz.

2. adım : Denetim masasından klasör seçeneklerinden, görünüm menüsüne girerek gizli dosya , sürücü ve klasörleri göster menüsünün altından tüm dosyaları göster seçeneğini aktif edin. Ayrıca kaydırma çubuğunu aşağı doğru kaydırarak ‘korunan işletim sistemi dosyalarını gizle’ seçeneğini de pasif hale getiriyoruz ( Tıkı kaldırıyoruz ). Bir uyarı çıkarsa evet deyip uygula , tamam diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

Bunuda okumalısın !  Aynı anda kablolu ve kablosuz bağlantı

gizli-dosya-ve-suruculeri-goster

3. adım : Usb klasörünüzün içine girin klasörün içinde autorun.inf diye bir dosya varsa bu dosyayı silin.

4. adım : Combofix malware temizleme yazılımını http://combofix.tr.softonic.com/download adresine girerek indirin

5. adım :  Bilgisayarınızı yeniden başlatın, yeniden açılıren F8 tuşuna sürekli basarak güvenli kipte bilgisayarı açın.

6. adım :  Combofix ile sisteminizi taratıp size rapor dosyasını sununca bilgisayarınızı yeniden başlatın.

7. adım :  Sorununuz çözüldü tebrikler. Artık flash disk sürücünüzün içerisinde kısayol yerine dosyalarınız görünüyor.

 

YÖNTEM 2

1. adım : USB Security Disk yazılımın indirip bilgisayarınıza kurun.

2. adım : Flash diskinizin içerisine girip autorun.inf dosyasını silin.

3.adım: Denetim masasından, klasör seçenekleri menüsüne girin , görünüme tıklayın “Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster” i seçin ve aşağıda bulunan  “Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle” yi pasif yapın.

4. adım: Flash diskinizin içine girin burada ismi olmayan bir klasör göreceksiniz. Bu klasörün içinde tüm dosyalarınız mevcut olmalı. Bu dosyaları bilgisayarınızı kopyaladıktan sonra. Flash diskinize format atın.

5. adım  : Yazımızın devamında ki ek yöntemi uygulayarak virüsten tamamen kurtulduğunuza emin olun.

 

YÖNTEM 3

Yukardaki yöntemlere rağmen sorununuz hala çözülmedi ise bilgisayarınıza bulaşan zararlı yazılımın amvo.exe olması ihtimaline binaen aşağıdaki yöntemleri uyguluyoruz.

Amvo.exe bulaşan bilgisayarda neler olur ?

Windows yavaşlar ve gizli dosyalar görüntülenemez. Klasör seçeneklerinden gizli dosyaları göster deseniz bile gizli dosyaları göremezsiniz.

Amvo.exe ‘yi bilgisayarımdan nasıl temizlerim ?

Aşağıdaki vb sciript ve dracula dosyalarını indirin, öncelikle Vbscript dosyasını çalıştırın , sonra dracula ile sisteminizi taratın.

VB Script Dosyası

Dracula

Son olarak :

En kaliteli zararlı yazılım temizleme programları Spyware Doctor , Spy Bot Destory , Combofix , Windows Security Essentials, Nod32 gibi spy temizleme programları ile de alternatif olarak sisteminizi taratarak virüslerin gerçekten tamamen silindiğinden emin olun.

Bunuda okumalısın !  Windows şifresini kırmak

Virüssüz günler.

RELATED ARTICLES

12 YORUMLAR

  1. Faruk Kara arkadaşın yorumuna cevap yazıyorum. Youtube daki videoya baktım ve bazı eksiklikler tesbit ettim. 1- Arama bölümüne nokta koyup arattığınızda gizli ve sistem özniteliği olan dosya ve klasörler yine görünmüyor. Zaten videoyu hazırlayan Ömer arkadaş bu işlemi virüs bulaşmamış bir flash diskle yapmış. Aynı zamanda bilgisayarın gizli ve sistem dosyaları göster özelliği kapalı olduğu için zaten gizlenmemiş dosyaları gösteriyor. Arama bölümüne nokta koyup dosyalar listelendiğinde hem klasörü hemde içeriğini listeliyor ve tümünü seçip kopyala-yapıştır yaptığınızda boyut dört kat artıyor.
    2- Videodaki anlatımda flash disk virüslerinden tamamen kurtulmuş olunmuyor. Videoda sadece gizli dosyaları açığa çıkarma işlemi yapılıyor ki buda yanlışlıklarla dolu. Yani o flash diski virüslü bir bilgisayara taktığınızda anında tekrar virüslü hale gelip dosya ve klasörler gizleniyor. Her seferinde aynı işlemleri tekrar yapmak kısır bir döngü ve zaman kaybı. Bunun kesin çözümü için sevimbay.net sitesine bakın.

  2. YÖNTEM 4:
    usbshow1.0 programı ile gizli dosyaları görebilirsiniz.
    program sizin yerinize attrib komutunu kullanır ve autorun.inf, desktop.ini, Removable Drive (8GB).lnk gibi gereksiz dosyaları siler.

  3. Teşekkür ederim iki flash belleğimdeki kısayol virüsleri yüzünden sinirlerim altüst olmuştu. şu an belgelerim görünüyor ve virüsten kurtuldum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar