Salı, Mayıs 28, 2024
Ana SayfaKültürÜlker 'den cevap var.

Ülker ‘den cevap var.

Daha önce yazmış olduğumuz Nişasta bazlı şeker , Fruktoz ve Glikoz şurubunun pankreas kanseri ve obezite gibi sağlık sorunları ile ilişkilendirildiği ile ilgili yazımıza ÜLKER ( Yıldız Holding Nişasta Bazlı Şeker İmalata ) firmasından mail geldi. Mailde her hangi bir değişiklik yapmadan yayınlıyoruz. Takdir siz okuyucularımızındır.

İNŞALLAH ÜLKER HAKLIDIR VE MÜTEDEYYİN İNSANLAR ÜLKERİ SEÇMEKTE HAKLIDIR. BU KONU İLE İLGİLİ BEN YAZIYI BİRAZ GENEL BULDUM.  AMA YİNEDE ÜLKERİN BU KADARINI YAPABİLECEĞİNİ DÜŞÜNEMİYORUM İNŞALLAH BU İYİMSER FİKRİM DOĞRUDUR.

Sn. Teknotrik Yetkilisi;

Yıldız Holding olarak tüketicilerimizin sağlığını birincil önceliğimiz olarak görüyoruz ve ürünlerimizi sizlere sunarken Türkiye’deki yasa ve kuralların yanı sıra uluslararası standartları da yakından izliyoruz.

Bununla birlikte dünya çapında gerçekleştirilen bilimsel araştırmaları takip ediyor, gelişmeler doğrultusunda ürünlerimizi sürekli yeniliyor, geliştiriyoruz.

Bazı ürünlerimizde kullanılan nişasta bazlı şekerle (NBŞ) ilgili son günlerde yayınlanan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

NBŞ, Avrupa Birliği de dahil olmak üzere dünyanın hiçbir ülkesinde yasaklanmamıştır. WHO (Dünya Sağlık Örgütü), EFSA (Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi), FAO (Gıda Tarım Örgütü), CODEX ALIMENTARIUS, JECFA (Gıda Katkıları için FAO/WHO Ortak Uzmanlar Komitesi) ve ISO görüşlerinde NBŞ’nin yasaklandığına dair hiçbir hüküm yoktur (kkgm.gov.tr).

[ads1]

Şeker, dünyada üç temel hammaddeden üretilmektedir: şeker pancarı, şeker kamışı ve mısır. Teknik olarak her üç şekerin de yapısı aynıdır; glikoz ve fruktoz… Her iki madde de doğaldır. Yüksek fruktozlu mısır şurubu, besin değeri açısından pancar şekerine (sakaroz) eşdeğerdir ve aynı miktarda kalori içerir (4 Kilokalori/gram). Absorbe edilerek kan dolaşımına girdiklerinde iki şeker de ayırt edilemez (Hot Topics,” High Fructose Corn Syrup”, Amerikan Diyetetik Derneği, Aralık 2008). Hatta meyvelerden aldığımız şeker de vücutta aynı şekilde metabolize edilir. Yüksek fruktozlu mısır şurubu ile sakarozun bileşiminin çok benzer olduğu, vücut tarafından kullanılması açısından mısır şurubunun obeziteye pancar şekerinden (sakarozdan) daha fazla katkı sağlamadığını gösteren bilimsel araştırmalar mevcuttur (Bilim ve Halk Sağlığı Konsey Raporu, Amerikan Tıp Derneği, 2008).

Bunuda okumalısın !  Spartacus vücut geliştirme programı

Obeziteye neden olduğu bilinen çok sayıda faktör içinde, aşırı ve yanlış beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliği en önemli nedenler olarak kabul edilmektedir. Bu faktörlerin yanı sıra genetik, çevresel, nörolojik, fizyolojik, biyokimyasal, sosyo-kültürel ve psikolojik pek çok faktör birbiri ile ilişkili olarak obezite oluşumuna neden olmaktadır. Yapılan araştırmalar da obezitenin en temel sebeplerinin genetik miras, yüksek kalori alımı ve düzenli egzersiz yapılmaması olduğunu ortaya koymaktadır (Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı( 2010-2014), Sağlık Bakanlığı, 2010).

Fazla şeker ya da NBŞ tüketiminin tek başına obezite veya diğer hastalıklar ile ilişkilendirilmesi doğru bir yaklaşım değildir. Bununla birlikte mısır şurubunun diğer enerji kaynaklarından daha farklı bir şekilde obeziteye ve aşırı kiloya katkıda bulunmadığını gösteren bir çok araştırma mevcuttur (Highs and Lows of HFCS 2004, The Center for Food and Nutrition Policy (CFNAP) at Virginia Tech.).

Sağlıklı bir hayatın temelinde dengeli ve ölçülü bir yaşam biçiminin yattığı tüm bilim çevrelerinin kabul ettiği bir gerçektir. Yakacağınız kalori miktarından fazla kalori almadığınız sürece her çeşit yiyecek ve içeceği günlük beslenme diyetlerine dahil edebilirsiniz.

İnanıyoruz ki obezitenin varlığını sadece belli besin gruplarına bağlamak, çözüm için alınacak aksiyonları da geciktirecektir.

Türkiye’deki NBŞ üretiminin % 14’ü Yıldız Holding şirketi PNS Pendik Nişasta tarafından ilgili Kanun ve Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında yapılmaktadır.

Yıldız Holding olarak ilerleyen dönemde de dünyada bu konuda yapılan çalışmaları yakından takip edip uygulamaya ve sizlere güvenle tüketebileceğiniz ürünler sunmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla,

Ülker Müşteri İletişim Merkezi
http:///www.ulker.com.tr

Büyük firmalardan açık bir şekilde reklamlarında bu riskli , gdo lu içeriklerini kullanmadıklarını halka açıklamalarını bekliyoruz. Bunu yapan Torku, Tadelle gibi firmalar var. Ancak her ürünlerinde aynı kaliteyi yakalıyorlar mı onu araştırmak lazım.

Genetiği değiştirilmiş GDO içeren riskli içerikler : 

Bunuda okumalısın !  Hacamat

Riskli şeker grubu :

 • Mısır unu, yağı, nişastası, gluteni, şurubu
 • Fruktoz, glikoz, dekstroz
 • Gdolu şeker pancarı
 • Modifiye edilmiş nişasta

Risk grubu soya içerikleri :

 • Soya lesitini
 • Soya unu
 • Soya proteini
 • Soya isolat
 • İsolat

Riskli Bitkisel yağlar :

 • Pamuk yağı
 • Kanola yağı

Glikoz şurubu kullanmayan firmalar :

 • Torku Fındıklı Çikolata
 • Torku Bisküvi
 • Uludağ Gazoz
 • İmren
 • Tadelle Çikolata
 • Sarelle

torku-glikoz-şurubu

RELATED ARTICLES

16 YORUMLAR

 1. bakın yazıya başlarken bile türkiyedeki yasal sınırlardayız diyor.avrupada üretilen cocacolada glikoz şurubu yokken,türkiyede serbest diye üretilen cocacolada glikoz şurubu var.glikoz şurubunu vücudumuz şeker diye tanımıyor karbonhidrat sanıyor ve öyle depoluyor.düşünsenize bilim yıllarca beyaz şeker kullanmayın vücut gereken şekeri meyveden tahıldan alıyor derken.şekerden daha tehlikeli bir katil ürettiler.ve ne yazıkki enfilasyona iyimser yansıması olduğu için türkiyede sınır yok,istediği kadar kullanabiliyolar.ve ülkerde pendikde avrupanın en büyük glikoz şurubu fabrikasını açtı.vallahi daha bu bayram karışık ülker şeker aldım poşete koydum sonra üzerine baktım glikoz şurubu hemen indirip torku standından aldım.bitti artık ülkerden uzak durun.bisküvici amca artık eskisi gibi masum değil.

 2. sa arkadaşlar, evde bulunan bir ürünün arkasındaki bir madde ile ilgili araştırma yaparken tesadüfen bu siteyi gördüm. yazdıklarınız hakkında son derece haklısınız. sıze katılıyorum. maalesef ki çağımızda toplum tv, bilgisayar, telefon ve renkli eğlence ve yaşam merkezzleri aşırı derecede kullanılmasıyla uyutuluyor. gerçekleri gözlemlemek insanların işine gelmiyor.uyarıyorsun anlatıyorsun bu kez de zararı olduğunu bile bile kullanıyorlar. ne kadar acı verici birşey.yediğimiz içtiğimiz ürünlerde o kadar fazla katkı maddesı var ki, insanların ruhunu dondurmuş, uyusturmuş, gerçeklerı arastırmak bı yana duyunca bnile aldırış etmez hale gelmiş.İNSANLARA DÜNYAYA NEDEN GELDİĞİNİ UNUTTURMUŞ RESMEN.SAĞLIĞIMIZA OLDUĞU KADAR MANEVİYATIMIZA DA ZARAR VERIYOR YEDİKLERİMİZ. ZATEN HELAL YİYEMEDİĞİMİZ İÇİN BELLİ İNSANI DEĞER VE DUYGULARIMIZI DA KAYBEDİYORUZ. EEE INSAN ALLAHTAN KORKMADI MI HERŞEYİ YAPAR. HAZIR GIDALARDA BUNLARIN BIR GÖSTERGESİ. AMA KİMSE UNUTMASIN Kİ BU DÜNYANIN ÜSTÜ OLDUĞU GİBİ ALTIDA VAR. VE ORDA HESAP VAR.ülkerin ve diğer markaların içinde fruktoz ve nbş gibi envayi çeşit zararlı vücüda ve sağlığa zarar veren maddeler var. o kadar çok ki elin parmaklaını geçmiş durumda.o yüzden ben dışardan hiçbirsey almamaya gayret gösteriyorum.şuan içinde diğerlerine göre çok daha az katkı maddesı olan marka AFİA. ÇOK CANIM ÇEKERSE ONDAN ALIYORUM.

 3. 28 subat ta askerdim kisa donem 8 ay. Ulker urunleri yasklandi bizim kislada Balikesir Ordudonat. Cok uzuldum ve kahroldum cunku ulker bizimdi. Cok daha pahali olmasina ragmen 20 yildir hep ulkeri tercih ettik cunku kalitenin sembolu diye bogazimizdan daha saglikli urun girsin diye. Amerika Texas Houstun dan yaziyorum ve cok uzuluyorum cunku buradaki insanlarin benzerleri ulkemizde yok. Cok asiri kilolular cok sukur bizde yok. Bizim sismanlarimiz bile yavru gibi kaliyor. Diyebilirsiniz ki biz filimlerde, haberlerde vs niye bu insanlari goremiyoruz. 1. sebep o insanlarin rizasi yoksa bir insani izinsiz gosteremezsin yasalara aykiri. 2. sebep goz estetigine aykiri. asagidaki linkte bazilarini gorebilirsiniz. Contestants kismindan sahislari gorebilirsiniz.
  http://www.nbc.com/the-biggest-loser/contestants/christine/
  Her gun alisverise gittigimizde bu olculerde %25 oraninda insan gozumuze carpmakta, bunlarin en onemli sebeplerinin basinda misir surubu, geni degistirilmis urunler ve buyume hormonlu hayvanlarin etini yemekten oluyor.
  http://www.princeton.edu/main/news/archive/S26/91/22K07/
  yukaridaki ekte meshur bir universite deney yapiyor fareler uzerinde yarisina misir surubu %50 daha az kalorili diger gruba seker li icecek veriyorlar. Misir surubu icen grup %30-50 oraninda kilo aliyorlar ve triglicerit olusuyor. Yani kolestrol. Bilimsel olarak kabul edilen fark su: Vucudumuz misir surubunu direk depoluyor ama sekeri enerji olarak kullaniyor fazla ise depoluyor. Misir surubu insanlarda tembellik yapiyor cunku enerji vermiyor.
  simdilik benden bu kadar.

 4. BEN İÇ HASTALIKLALRI UZMANIYIM BİLGİBİRİKİMİM VE ÖZELLİKLE TECRÜBELERİMDİYET VE HAREKET KISITLILIĞI GENETİKLE BERABER OBEZİTEYE SEBEB OLMAKTDIR. ANCAK ŞUNU DA MÜŞAADE ETTİMKİ BAHSİ OLAN GIDALARIN TÜKETİMİ HALSİZLİĞE VE HAREKETLERİN AZALMASINA NEDEN OLUYOR. ONEDENLE KESİNLİKLE BOĞAZIMIZDAN GEÇENE DİKKAT ETMELİYİZKİ SAĞLIKLI OLALIM BANA KALIRSA İNSANLAR ASLA HZIR GIDA TÜKETMEMELİ

  Adminin notu : Teşekkürler doktor hanım eğer bu konuda bir makale hazırlamak isterseniz sitemizde yayınlamaktan onur duyarız.

 5. evet ülkere inanmıyoruz çünkü alkollü çikolata ve içecek üretiyor… çünkü en fazla müslüman kanı döktükleri zamanda (1993) ve yasak olmasına rağmen ermenistana 18 ton çikolata ihraç ettiler…

  http://www.milligorus-forum.com.tr/turkiye-gundemi/61522-ulker-hakkinda.html
  Ülker’in yahudi-ermeni ortaklığı

  sabri berksan ülker’in sahibi olduğu ülker şirketler gurubunun ilk kuruluşu olan 1950 yılında faaliyete geçen kolektif şirketinin ortaklarından birisi kardeşi asım berksan diğerleri ise istanbul doğumlu ermeni parosko rokenus, yahudi hayim naum du
  işte böyle canlar…
  ayrıca yabancı ülke ürünleri alma hususunda admine katılıyorum.. yağmurdan kaçarken ya da… kaş yaparken… olur netice… selametle…

 6. Ülker yalan söylüyor ve konuyu resmen çarpıtıyor.Abuk subuk cevaplarla bizi salak yerine koyup kendilerini haklı gösterecek bi savunma yapmışlar.yıllar önce fındıklı gofretini sürekli alırdım ancak,son 10 yıldır ülker ürünlerinin tamamının tadı bozuldu bununda nedeni kullandığı ucuz ve kalitesiz malzemeden kaynaklanıyor.son 10 yıldır ülkerin hiç bir ürününü almıyorum ve çevremede almamalarını öğütlüyorum.Geçen bi istatistik okudum;Eti büsküviden çok daha fabrikası ve pazarı olmasına rağmen ülkerin kullandığı şeker Eti’nin yarısı kadarmış…Buda fruktoz ve benzeri maddelerle şeker açığını kapattığını gösteriyor….ÜLKER’e İ NANMIYORUZ!!!

 7. Ülker’i artık bilinçli ve akıllı olan kimse tüketmiyor. Bu Nbş çıktıktan sonra evdeki tüm ülkerleri çöpe attım. Çikolata alırsam avrupa menşeili Milka vs alıyorum onlar almanya veya ab ülkelerinde üretiliyor, onlarda nbş kullanımı yasak adamlar kullanmıyor onlardan alırım daha iyi. o gavurlar bizim gavurlardan daha iyi hiç yoktan.

  Ülker boşuna zengin olmadı, bu halkın sağlığıyla oynadı ama haram zıkkım olur inşallah kendileri hasta olsun bu milleti keriz yerine koymasınlar artık.

  Gerçi akpnin işi de var bunda, unakıtan boşuna mısır almadı bir gecede, cargill i başbakan gerekirse yargıyı deler kurarız o fabrikayı boşuna demedi, birileri parayı kırdı, halkta sağlığından oldu….öteki dünyada bile yatacak yeri yok bunların.

  Adminn notu : Mesajınızı okudum NBŞ konusunda haklılığınız var ancak Avrupadai ürünlerde de Domuz Yağı tehdidini unutmamak lazım.

 8. Celil selam,
  Yazı ve çalışmaların çok güzel ve yerinde, teşekkürler. Ülker’in cevabına ise diyecek bir şey yok, çocuk avutur gibi cevap vermişler. Güya fazla kalori almamak, aldığımız kaloriyi yakmak şartıyla her çeşit besini yiyebilirmişiz. Güya bazı şaibeli kurumlar NBŞ’yi aklamış…

  Oldu, gözlerimiz doldu. Biz de yedik. Bir dakika, zaten yiyoruz, bakkallarda, marketlerde…

  Celilcanın notu : Bodytr çok teşekkür ederim. Senin siteni de yakından takip ediyorum yazıları da beğeniyorum. Ülkerin cevabı ile ilgili çok fazla yorum yapmayıp sizin yorumlarınızı almak istedim. Mesnetsiz kötüleyen biri olarak gözükmemek için. Ancak sizinde dediğiniz gibi bu cevap biraz dolandırmacalı olmuş. Siyasetçi cevabı gibi nasıl anlarsan anla. Ayrıca bugün yazdığım Peynirle ilgili yazıyı da okumanı öneririm.

 9. 2001 şeker kararnamesiy le Türkiye de zaten şeker pancarı ziraatini bitirdiler,yanlız omu pamuk gibi beyaz altın ,genel tarım,besicilik,süt üretisi protesto için sütü yollara döküyor…Türkiye gibi bir ülke et ithal eden hale geldi…
  Birde biliyorsunuz GDO lu ürünler var,seradan markete gelene kadar yolda büyüyen,bir maydanoz alıyorsun boyu yarım metre ,sanki fidanlık bitki…
  Ayrı bir konuda hibrit tohumlar kısırlaştırılmış ,tohum dediğin doğanın diyalektik sürecinde soyunu devam ettiren değilmi?
  1 hibrit tohumdan 25 kg domates elde ediyorlar ,tabi o domateslerde taş gibi 1 ay kalsa ne ezilir ne yumuşar..
  GERÇEKLERİ ANLAMAK İÇİN LÜTFEN ARAŞTIRIN EN BÜYÜK HİBRİT TOHUM İHRAÇ EDEN ÜLKELER KİM?EN ÇOK MISIR ÜRETEN ÜLKELER KİM?
  Halkın yüzde kaçı bu konularda duyarlı acaba merak ediyorum,,,İnsanlar dizilerle,günlük gündemlerle,uyutuluyor…
  ACİLEN BİR MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALI ;TÜRKİYEDE EN AZ 10 YLLIK KANSER ARTIŞ ORANLARI,OBEZİTE,KARACİĞER YAĞLANMASI,SİROZ,PANKREAS KANSERİ VAKALARINDA ARTIŞ İNCELENMELİ…
  ULUSAL BİR TARIM,TOHUMCULUK VE BESİCİLİK POLİTAKALARI OLUŞTURULMASI LAZIM ,GEREKİRSE SÜBVANSE ,HÜKÜMETLERİN DESTEĞİ…
  Herkeze sağlık dolu günler dileğiyle…

 10. Bilim sigara kanser yapıyor diyor ama biri çıkıyor diyorki yok arkadaş tütün doğal ben 30 senedir içiyorum turp gibiyim diyor TABİKİ YANLIŞ SİGARA KANSERİ TETİKLEYEN EN ÖNEMLİ UNSURLARDA BİRİ …
  Fruktoz ,mısır şurubu ile ilgili bir sürü tıbbi makaleler mevcut,bu bilim adamlarının araştırmaları mı yanlış?
  Uluslar arası tekeller ve yerli işbirlikçiler daha çok kazancak diye şartları zorlamak niye…
  İngiltere,Fransa,Belçika yasaklamış…
  O zaman sigarada nasıl uyarılar var sende yazarsın ;ürünlerimiz de domuz yağı yokturun yanına ürünlerimizde fruktoz (mısır şurubu ihtiva etmemektir )yoktur diye…

 11. Ülker resmen salak yerine koyuyor bizi..ABD ve AB den örnek verdiği resmi ,yarı resmi veya özel kurumların yasaları sadece kendi ülkelerinin resmi sitelerinde yazar .o ülkelerin kabul ettiği yasalar için Türkiyenin KANUN VE KARARNAMELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ nü referans gösteriyor… yani bakın devletin bu kurumunun sitesine orada bu bu ürün hakkında yasak yok demekte…orada tabii yazmaz o genel müdürlük bizim… referans verdiğin kurumlar hangi ülkeninse git oradaki yasalara bak orada var o kısıtlama ve yasak kararları gerzek. madem yasak değil o ülkeler neden üretimi kısıtlamak için üretim yüzdelerini düşürdüler o kadar salakmı o kapitalistler….A K P hükümeti arttırdı sadece NEDEN ?????
  1- ABD kökenli CARGILL üretim yapma izni aldı
  2- UNAKITAN ın oğlu binlerce ton mısır ithal etti
  3- ÜLKER pazar payını arttırdı NBŞ daha ucuz :::TÜRK pancarı ve çiftçisi ölsün

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar