Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaSeoMakale özgünlük kontrolü

Makale özgünlük kontrolü

SEO işi ile uğraşanlar veya bir site yönetenler için orijinallik / özgünlük en önemli standartların başında gelir. Eğer bir site kopya yazılardan oluşuyor ise google panda algoritması ile  başı belaya girecektir.

Özgün yazı nedir ?

Bir yazı tüm kelimeleri ile sizin tarafınızdan yazılmış ise bu yazı özgündür.  Alıntı yapılan ufak bölümler olabilir bu tür durumlarda da alıntı yapılan yer hakkında detaylı bilgi verilmesi gerekir.

Bu yüzden yazıların kendi diliniz ile size ait kelimeler ile oluşturulması özgün yazı kapsamına girer. Tabiki makale yazarken uyulması gereken kurallar ile ilgili detaylı bilgi verecek değiliz. Zira konumuz orijinal veya orijinal olmayan yazı hakkındadır. Makale özgünlüğü arama motorlarında başarı elde etmenin ve seo tekniklerinin başında yer almaktadır.

Hit patlaması yaşamak için : 

 • Özgün içerik
 • İlgi çekici makale
 • İlk paylaşan olmak
 • Yazınz uzun olacak diye bir kaide yok o konuyu kaliteli bir şekilde ilk duyuran siz iseniz ve ziyaretçileri o makale içinde belirli bir süre tutabiliyorsanız müthiş sonuçlar alabilirsiniz.
 • Kullanıcı yormayan bir yazım tarzı
 • Yazı içinde video ve Resim kullanmak

Makalenin özgünlüğünü nasıl kontrol ederim ?

İngilizcede  plagiarism olarak ifade edilen bir yazının veya sitenin içeriklerinin tümünün kopya mı , oriinal mi olduğunu test eden online siteler bulunmaktadır.

İçerik hırsızları bu yöntem sayesinde yakayı ele vermekte ve google şikayet formu aracılığı ile şikayet edilerek sıralamadan çıkartılmaktadır.

Kopya içerik için test araçları  :

 1. Copyscape  ( Gelmiş geçmiş en meşhur yazı orjinalliği sorgulama aracı )
 2. Plagscan ( Türkçe yazılarda başarılı değil )
 3. Grammarly https://www.grammarly.com/plagiarism-checker
 4. Paperrater orjinallik testi paperrater.com
 5. Small Seo Tools kopya içerik sorgulama http://smallseotools.com/plagiarism-checker/

Copyscape ile ilgili bir detay verelim. Copyscape sitesi anlık olarak analiz yapar geçmişe dönük olarak çok fazla bilgiler vermez. Ve copyscape in yanıldığı nokta yazıların tarihlerine bakmasıdır. Hangi yazı önce yazılmış ise onu orjinal kabul edip , sonra yazılanı kopya kabul eder. Fakat atladığı bir nokta var sitenin yöneticisi yazıda istediği tarihi kullanabilir ! Bu yüzden testlerine çok fazla güvenmediğimi belirtmek isterim. Bunu da aklınızda bulundurmalısınız. Ancak premium olan versiyonunu satın alırsanız daha başarılı sonuçlar alırsınız.

Bunuda okumalısın !  Ücretsiz 5 seo analiz aracı

Makale kopya analizi yapan masaüstü program

 1. Plagiarism Checker X 2015

Bu yazımızda makale özgünlüğünü kontrol eden araçları tanıtıp üstüne bir de en başarılı ve üstelik masaüstü yazılım olan Plagiarism Checker X 2015 programını 1 yıl ücretsiz olarak nasıl kullanabilirsiniz bunu anlatacağız.

 • Aşama 1 http://giveaway.ht95.net/index/wp-content/uploads/2015/02/PlagiarismCheckerX.zip adresinden prorgamı indirin
 • Aşama 2 Programı kurun
 • Aşama 3 Enter key butonuna tıklayın PlagiarismCheckerX-serial
 • Aşama 4 Aşağıdaki bölümdeki KOD bizi sosyal medyada beğendikten sonra aktif olacaktır. Bu kodu programa girin.
 • Programı artık 1 yıl boyunca ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

[social-locker locker_id=”d9f19b000c9f71643″ theme=”red” message=”Kodu görebilmek için lütfen sosyal medyada beğenin. Teşekkürler. ” facebook=”true” likeurl=”https://www.facebook.com/celilcanwebhizmetleri” google=”true” googleurl=”https://plus.google.com/+Celilcan/” tweet=”true” tweettext=”” tweeturl=”CURRENT” follow=”true” linkedin=”false”] ” 5E03-D0F1-4B93-29E5-M ” [/social-locker]

RELATED ARTICLES

4 YORUMLAR

 1. Şunu belirtmeliyimki listedeki siteler özgünlük kontrol araçları arasına kopyakontrol.com web sitesinide eklemelisiniz. Diğerlerine nazaran kat kat uygun ve içeriği tam tarama yapıyor. Tamamen yerli olduğundan sanırım türkçe makalelerde diğerlerine göre çok daha iyi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar