Çarşamba , 27 Ekim 2021
Ana sayfa » Mobil » Telefonum şarj olmuyor

Telefonum şarj olmuyor

Telefonlarımızı da telefondan dünyayı takip etmeyi de çok seviyoruz. Araştırmalar gösteriyor ki her 13 dakikada bir telefonumuza bakıyoruz, bu da ortalama günde 78 bakış demek. Ülkemizdeki cep telefonu kullanıcılarının %66’sı telefona gereğinden sık baktığını itiraf ederken sosyal medyadan, haberlerden, oyunlardan ve yazışma uygulamalarından vazgeçemiyoruz. Kullandığımız her uygulama telefonumuzun şarjını azaltırken, zamanla telefonumuzda şarj olmama sorunu yaşamaya başlıyoruz. Peki, bu şarj olmama sorununu neden yaşıyoruz, işte yazımızda bunu sizler için anlatıyoruz.

TELEFONUN ŞARJ OLMAMA NEDENLERİ
Normal şartlar altında bataryası tamamen boşalmış bir telefon şarja takıldığında ortalama 2-3 saat içinde şarj oluyor. Hızlı şarj özelliğine sahip telefonlarda bu süre önemli bir oranda azalıyor. Telefonlar eskidikçe batarya verimliliği azalıyor ve şarj süresi de uzamaya başlıyor. Telefonunuzun pili eskimeye başlamış olsa bile uzun saatler şarjda kalıyor ve bataryası dolmuyorsa veya çok az doluyorsa telefonunuz arıza durumunu işaret ediyor olabilir.
En basitinden yazılımsal sorunlara kadar birçok nedenden dolayı telefonunuz şarj olmuyor olabilir.

TELEFONUN ŞARJ OLMAMASINA NEDEN OLAN BASİT SORUNLAR NELERDİR?
• Telefonunuzu taktığınız güç kaynağında sorun olabilir, başka bir güç kaynağını deneyin
• Telefonunuz şarj olurken, telefon kullanımınızı en aza indirin
• Telefonunuzun kılıfı şarj aletinin girişini kapatıyor olabilir, kılıfı çıkarın
• Şarj kablonuzun zarar görüp görmediğini kontrol edin
Sorunun yukarıdaki nedenlerden birinden kaynaklanmadığından eminseniz, odağınızı telefonunuza yöneltebilirsiniz.

TELEFONDAN KAYNAKLI ŞARJ SORUNLARI
Telefonunuzun şarj girişini ince uçlu ve yumuşak bir temizleme aparatıyla temizleyin; bunun için kürdan ve pamuk kullanabilirsiniz, asla metal kullanmamalısınız. Temizleme hareketini yumuşak yapmaya özen gösterin.

OKSİTLENME KAYNAKLI ŞARJ SORUNU
Hassas yapıdaki akıllı telefonlar çay-kahve dökülmesi, yoğun sıvıya maruz kalma ve cebimizdeki terlemeden dahi etkilenebiliyorlar. En büyüğünden en hafifine kadar tüm sıvılar telefonunuzun şarj soketinde oksitlenmeye neden olabiliyor ve şarj soketinin iletkenliğini azaltarak elektrik iletimini gerçekleştirmesine engel oluyor. Oksitlenme durumunda yetkili servisinizde şarj soketinin temizliğini yaptırabilirsiniz. Oksitlenmenin yoğun olduğu durumlarda temizliğin faydalı olmayacağını ve yedek parça değişimi yapılması gerektiğini de hatırlatalım.

Bunuda okumalısın !  Android 6 güncellemesi alacak telefonlar

BATARYA KAYNAKLI ŞARJ SORUNU
Bataryaların da bir ömrü olduğunu ve telefon markanızın önermediği şarj kablolarını, bataryaları kullandığınızda telefonunuzun şarj ömrünü kısalttığınızı unutmamalısınız. Telefonunuzun şarjı tamamen bitmeden şarja takmak, şarjdaki telefonu sık sık kullanmak da bataryanızın ömrünü eksilten alışkanlıklar arasında yer alıyor. Tüm bunları yapmıyorsanız, bataryanızın kullanım süresi bitmiş olabilir. Batarya kaynaklı şarj sorunlarında telefonunuz şarj olmadığı gibi, tam dolu görünen şarjı çok kısa bir sürede yeniden bitebilir. Yetkili servisinizde bataryanızı değiştirdiğinizde yaşadığınız şarj sorunu son bulacaktır.

YAZILIM KAYNAKLI ŞARJ SORUNU
Batarya, oksitlenme ve basit nedenlerden dolayı şarj olmuyorsa yazılım kaynaklı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda telefonunuzdaki tüm verileri yedekleyerek telefonunuzu resetleyebilirsiniz. Resetleme işleminde telefonunuzdaki verileri kaybedebileceğinizi unutmayın ve mutlaka bu işlemi yetkili servisinizde yaptırın.

Artan kurların etkisiyle oldukça maliyetli ve çağın getirisi olmazsa olmaz cep telefonunuzda yaşadığınız tüm sorunlar için çözümü yetkili servisinizde arayın.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

En iyi android uygulamaları

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden bu yana artık bir çok işimiz kolaylaştı. Tabiki sosyal ve psikolojik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir