Perşembe , 21 Ekim 2021
Ana sayfa » Sağlık » Stresi ve Kaygıyı azaltabilecek bitki çayları

Stresi ve Kaygıyı azaltabilecek bitki çayları

Bitkisel ilaçlar, sağlıklı yaşam dünyasındaki bir trend haline gelmiştir ve birçok terapötik etkisi sahiptir. Yaşam tarzınızı iyileştirmek istiyorsanız, bütünsel takviyeleri denemeyi düşünebilirsiniz. Özellikle güne başlarken harika seçenek olablecek bazı bitki çayları arasında papatya ve lavanta çayları gelmektedir. Sadece güne ferahlatıcı bir başlangıç sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sinirlerinizi de yatıştırır. Ruh sağlığınızı artırır ve kaygı olasılığını büyük ölçüde azaltır.

İşte zihinsel ve fiziksel sağlığınız için göz önünde bulundurmanız gereken en iyi bitki çayı seçenekleri.

Bu makale tıbbi tavsiye olarak yorumlanmamalıdır; Sağlıklı yaşam rutininizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce lütfen doktorunuzla görüşün.

KEDİOTU

Uyku döngünüzü hızlandıran ve stres seviyenizi azaltan “doğanın valiumunu” biliyor musunuz? Kediotu, uyku sorunları için faydalı olan ve ruh halinizi iyileştiren güçlü bir bitkidir. Valerik asit gibi kimyasallar, GABA reseptörlerinin aktivitesini artırabilir. Bu nedenle, stresli reaksiyonları hafifletir, uykunun tazelenmesini sağlar ve depresyona karşı etkilidir.

Bitkinin faydalarını yaşam tarzınıza dahil etmek için kediotu çayını deneyebilirsiniz. Ancak, maksimum etki için yüksek kaliteli çay özlerini aldığınızdan emin olun. Serotonin ve norepinefrin gibi nörotransmiterlerin seviyelerini dengeleyerek çalışır.

Unutmayın ki bu çay yatıştırıcı özelliklere sahip olduğundan, alkol veya uykuyu veya kas gevşemesini destekleyen haplar ve ilaçlarla birleştirilmemesi en iyisidir.

Sonuç olarak

Bitkisel çaylar, güne enerji ve beslenmenin doğru karışımı ile başlamanın harika bir yoludur. Papatya ve kratom gibi etkili bitkiler kullanarak yaşam tarzınızı iyileştirebilirsiniz. Ayrıca bitkisel özler hayati organlarınızı besler ve beyin reseptörlerinin aktivitesini düzenler. Kenevir bitkisi, kannabinoid reseptörleri üzerinde etkili olurken, nane, GABA reseptörlerinin aktivitesini düzenler.

Tüm bu faktörler bitki çaylarını stres, anksiyete ve depresyona karşı oldukça etkili kılar. Unutmamak gerekir ki, aynı zamanda daha iyi bir ruh halini teşvik eder, iltihabı azaltır ve beyninizi dejenerasyona karşı korur. Bağışıklık fonksiyonlarını güçlendirmek ve nöroprotektif etkileri artırmak için günlük rutininize bütünsel şifalı bitkiler ekleyin.

PAPATYA

Bunuda okumalısın !  Adet Dışı Kahverengi Akıntı Neden Olur ?

Uzun süreli zihinsel sağlık için dikkate alınması gereken en iyi bitkilerden biri papatya veya Matricaria chamomilla olarak da bilinir. Ayrıca chamazulene, apigenin ve bisabolol gibi aktif bileşenler zihinsel dengeyi sağlar. Güne olumlu ve ferah başlamak için bu bitki çayını kullanabilirsiniz. Bununla birlikte sinirlerinizi yatıştırır ve endişeli düşünceleri dizginler.

Ruh hali sorunlarını önlemek, stres seviyelerini düşürmek ve sağlıklı yaşam için papatya özlerini deneyebilirsiniz. Bitkinin Alman ve Roma varyantları arasında en etkili çeşidi seçtiğinizden emin olun.

KRATOM

Zihinsel sağlık için denenecek başka bir bitki kratom veya mitragyna speciosa’dır. Güney Asya tesislerinden ortaya çıkar ve stres bozukluklarına karşı etkilidir. Ayrıca, mitragynine gibi aktif bileşenler zihinsel yolları güçlendirir ve stres seviyelerini düşürür. Kratom takviyelerini gençleştirici çay özleri şeklinde deneyebilirsiniz.

Bitkide bulunan aktif kimyasallar opioid reseptörlerinize etki eder ve stres reaksiyonlarını azaltabilir. Bununla birlikte, bağımlılık yapıcı kalıpları birleştirmeden opioid benzeri etkilere yol açar. Zihinsel sorunları sınırlamak ve mutlu bir yaşam sürmek için beyaz boynuz kratom almayı unutmayın.

KENEVİR

Bütünsel şifalı bitkiler, zihinsel sağlığınızı iyileştirmede ve iltihaplı reaksiyonları sınırlamada oldukça etkilidir. Zihinsel sağlığa kavuşmak istiyorsanız, kenevir çayı özlerini denemelisiniz. Kenevir, kanabinoidler gibi beyin reseptörleri ile etkileşime giren fitokanabinoidler açısından zengindir.

Ayrıca depresyon, anksiyete ve aşırı stres gibi zihinsel sorunları da azaltabilir. Bunun nedeni, CBD’nin serotonerjik reseptörlerin aktivitesini düzenleyebilmesidir. Serotonerjik reseptörün aktivitesi arttıkça, daha iyi bir ruh hali yaşarsınız.

LAVANTA

İşte en harika kokuyu yansıtan ve tüm anksiyete sorunları için başvurulacak bitki. Lavanta veya Lavandula, stres, anksiyete ve depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarını kontrol etmede etkilidir. Ayrıca, bitki aromaterapi ve ruh sağlığı için diğer alternatif tedavilerde faydalıdır. Bütünsel sağlığı destekleyen linalool ve linalil asetat gibi aktif bileşenler içerir.

Bunuda okumalısın !  Kilo kontrolünü sağlayan hormonlarımız

Unutmamak gerekir ki, bitki sabahlara enerjik bir şekilde başlamanıza yardımcı olabilir. Günlerce artan stresten kurtulmak için otantik bitki özlerini getirin.

NANE

Sağlıklı ve huzurlu bir yaşam tarzı sürdürmek için ruh sağlığı çok önemlidir. Nane, mentil asetat, 1,8-sineol, limonen ve beta-pinen gibi kimyasallar açısından zengindir. Ayrıca, bu kimyasallar sindirim sürecini hızlandırır ve stres kaynaklı sindirim sorunlarından kurtulur. Kimyasallar ayrıca baş ağrısını hafifletebilir ve hafif ila orta dereceli depresif atakları önleyebilir.

Zihinsel sorunlarda bitkinin etkinliği nedeniyle, aromaterapi için birinci sınıf bir seçimdir.

🍋 LİMON BALSAMI

Zihinsel ve fiziksel sağlığınız için düşünmeniz gereken en sakinleştirici bitkilerden biri limon balsamıdır. Masaj terapisinin yanı sıra bitkinin çay özleri de stresi gidermede etkilidir. Bitki, beyninizdeki Gama-aminobütirik asit reseptörleri ile etkileşime giren rosmarinik asit içerir. Dahası, zihinsel yeteneklerinizi güçlendirebilir ve aşırı stres seviyelerini azaltabilir.

Araştırmalar, limon otu çayının ruh halinizi artırdığını, sosyal kaygıyı azalttığını ve sizi mutlu ettiğini gösteriyor. Tüm bu faydalar, bitkiyi ilk aşamalarda güçlü bir anksiyolitik ve anti-stres terapisi yapar.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Çocuk obezitesine iyi gelen probiyotik takviyeleri

2016 yılında 340 milyon çocuk ve ergen, küresel ölçekte aşırı kilolu çocukların, . obezite, diyabet, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir