Çarşamba , 27 Ekim 2021
Ana sayfa » Web Tasarım » Stok Fotoğrafçılığı Nedir, Fotoğraf Çekerek Nasıl Para Kazanılır?

Stok Fotoğrafçılığı Nedir, Fotoğraf Çekerek Nasıl Para Kazanılır?

Herkesin çeşitli hayali vardır, ancak herkesin en büyük hayali hobisini yaparak para kazanmaktır. Kimi için bu hobi fotoğraf çekmek olurken kimi için bu hobi müzik yapmak, kimi için resim yapmak, kimi için film çekmek veya seyehat etmektir. Sevdiğiniz bir şeyi yaparak bununla para kazanmak çok büyük bir şanstır. 

Bazı hobiler ise kolaylıkla para kazandırabilen bir sektöre dönüşebilir. Fotoğraf çekmeyi sevenler için stok fotoğrafçılığı en güzel ve keyifli para kazanma yöntemlerinden bir tanesidir. Stok fotoğrafçılığında isterseniz kendiniz freelance olarak çalışabilirsiniz.

İsterseniz de ücretli veya ücretsiz stok fotoğraf sitelerine fotoğraflarınızı yükleyerek fotoğraflarınız indirildikçe para kazanırsınız. Son zamanların gözde mesleklerinden biri haline gelen stok fotoğrafçılığının inceliklerini sizin için araştırdık.

Stok fotoğraf kazarak para kazanmak 

Stok fotoğraflar, çeşitli fotoğraf sitelerinden belirli bir ücret karşılığında satılan fotoğraflardır. Kaliteli fotoğraf makineleri ile çekeceğiniz birbirinden farklı fotoğrafları bu sitelere yükleyerek oldukça iyi paralar kazanabilirsiniz.

İsterseniz fotoğraflarınızı yüklemeden önce çeşitli fotoğraf düzenleme programları ile düzenleyebilir, daha ilgi çekici ve güzel bir hale getirebilirsiniz. Kendi çektiğiniz ve düzenlediğiniz fotoğrafları stok sitelerinden satabileceğiniz gibi kendi sitenizi oluşturarak satabilirsiniz. Aynı şekilde kullanıldığı sürece telif alabilirsiniz. 

Hangi sitelere stok fotoğrafları yüklenebilir ve satılabilir?

Istock, shutterstock gibi fotoğraf siteleri dünyada en iyi bilinen en popüler stok fotoğraf indirme ve yükleme siteleridir. Her bir sitenin kendine has kuralları, özellikleri ve prosedürleri vardır. Bazı fotoğraf sitelerine fotoğraf yükleyebilmeniz için sadece mail adresi girmeniz yeterlidir.

Hesabınızı oluşturduktan sonra hemen fotoğraflarınızı yükleyebilirsiniz. Ancak bazı stok fotoğraf siteleri sizden portfolyo ister, ne istediğinizi ne yapacağınızı ve süreci sorar. Kendi çapında minik bir testten geçirir ve o şekilde fotoğraf yüklemenize izin verir. 

Bu bahsetmiş olduğumuz stok fotoğrafçılığı tamamen dijital platformlar ve online kanallar için. Tabi ki fotoğrafçılığın bir de basılı kısmı vardır. Yani çeşitli gezi Seyehat dergileri için, gazeteler için, basılı billboardlar için de fotoğraf çekimi yapabilirsiniz. Artık modern dünyanın kalbi dijitalde attığı için dijitalden fotoğraf çekerek para kazanmak çok daha kolay.

Stok video satmak mümkün müdür?

Bunuda okumalısın !  Ücretsiz form oluşturma araçları

Tıpkı stok fotoğraf satışlarında olduğu gibi stok video satarak para kazanmak da mümkündür. Ancak video çekimi fotoğraf çekimine göre biraz daha zordur. Ayrıca video çekimi sonrasında onun montajı ve editi de ayrı bir iş koludur.

Profesyonel video şirketleri yıl içerisinde onlarca stok video satışından çok iyi gelir elde eder. Eğer siz de video yeteneğinize, kurgu yeteneğinize güveniyorsa aynı sitelerden ya da stok video sitelerinden videolarınızı satarak gelir elde edebilirsiniz.

Yukarıda saymış olduğumuz stok görsel sitelerinin çok büyük bir kısmında stok video da bulmak mümkündür. Stok videolarınızı ayrıca sadece video yükleyebildiğiniz platformlarda da sergileyebilirsiniz. 

Stok görüntülerden başka nasıl para kazanılır?

Stok videolarınızı doğru bir şekilde kurgulayabilirseni youtube kanalı açarak orada da sergileyebilrsiniz. Çeşitli yazılar ile hikaye oluşturabilir yotube reklamlarından gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca markalar için ürünleri ile fotoğraflar çekerek reklam kampanyalarında kurgular oluşturabilirsiniz.

Stok fotoğrafçılığından farklı olarak ürün fotoğrafçılığı da son zamanlarda oldukça fazla ilgi gören bir meslek haline geldi. Sosyal medyada özellikle de instagram gibi uygulamalarda ürün görseli çok önemli.

Konsept ürün fotoğrafı ya da konsepr fotoğraf çekimi olarak adlandırılan bu tarz yeni fotoğraf kolları her markanın ihtiyacını karşılamakta. En butik takı markasından dünya çapında bilinen mücevher markasına kadar tüm markaların bu tarz fotoğraf çekimlerine ihtiyacı vardır.

 

Stok fotoğrafçılık kursu ve eğitimleri

Fotoğrafçılık kursu bundan bir on sene kadar öncesinde inanılmaz popüler ve gerekli bir eğitimdi. Fotoğraf makinelerinin dijital olmadığı, makine kullanmanın zor olduğu, fotoğraf basmanın uzmanlık gerektirdiği zamanlar herkes kursa gitmek zorundaydı. Şimdilerde ise cep telefonu kameraları ile film çekildiğini düşünürsek fotoğrafçı olmak için kursa gitmek çok gerekli değil diyebiliriz.

 

Bunuda okumalısın !  Wordpress şifre sıfırlama

Eğer bir fotoğraf makineniz ya da çok iyi fotoğraf çekebilen bir telefonunuz varsa siz de stok fotoğrafçılığı yapabilirsiniz. Burada önemli olan doğru modeli, konsepti ve yaratıcı kompozisyonu yakalamak oluyor. Unutmadan belirtelim ki, genel olarak stok fotoğraflar profesyonel stüdyo ortamlarında profesyonel modeller ve dekorlarla çekiliyor. Ancak daha lifestyle dediğimiz gündelik hayattan doğal fotoğrafları her yerde her şekilde çekmek mümkündür. 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Instagram Hesabımın Çalınmaması İçin Ne Yapabilirim?

Instagram Hesabımın Çalınmaması İçin Ne Yapabilirim?   Son zamanlarda takipçilerimizden en çok gelen sorulardan bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir