Çarşamba , 28 Eylül 2022
Ana sayfa » Seo » SSL ‘in seo başarısına etkisi
ssl gecis seo

SSL ‘in seo başarısına etkisi

Son zamanlarda sitenin https ile çalışması yani SSL sertifikası satın alınması çokça konuşulmaya başlandı. Google gibi arama motorlarının SSL kullanan sitelerin bir adım öne çıkaracağına dair bilgiler dolaşıyor. Peki bu bilgiler ne kadar doğru ?

SSL kullanan siteler anahtar kelimelerde yükselir mi ?

Yapılan testler sonrasında SSL kullanan sitelerin seo açısından pozitif bir etkiye uğradığı kesinlik kazanmış durumdadır. Bizzat google yöneticilerinin özellikle kullanıcılardan veri alan sitelerin SSL kullanmasını önermesi ile birlikte bu resmi ağızdan da doğrulanmış görünüyor. Daha önce de site hızı ve mobil uyumlu site oluşturulması gibi durumlarda da aynısı yaşanmıştı. Önce google mobil uyumlu siteler yapılması için uyarılar gönderdi. Sonra mobil cihazlarda yapılan aramalarda site mobil uyumlu gibi bir uyarı ile responsive siteleri çıkarmaya başladı.

Şimdi aynı durum SSL için söz konusu. Kullanıcılardan formlar aracılığı ile veri toplayan internet sitelerinde SSL kullanımı neredeyse zorunlu  hale gelmiş bulunuyor.

Google tarafından gönderilen uyarı

Bir çok webmaster ‘ın mail adresine SSL sertifikası kullanması gerektiğine dair mailler gelmeye başladı. Tabi kişisel blogları olanlar için bile gelen bu mesaj tepkilere sebep oldu. Normal bloglar için SSL yüklenme önerisi ise sadece sitede bulunan yorum formları ve arama kutusundan kaynaklanıyor. Gönderilen uyarı şu şekilde ;

Şifrelerin Güvenli Olmayan Bir Şekilde Toplanması Chrome 56’da http://www.domain.com/ web sitesi için uyarıları tetikleyecektir

Alıcı: http://www.site.com/ web sitesinin sahibi
Ocak 2017’den itibaren Chrome (sürüm 56 ve sonrası), şifrelerin veya kredi kartı ayrıntılarının toplandığı sayfaları, HTTPS üzerinden sunulmadığı takdirde Güvenli Değil” olarak işaretleyecektir.

Aşağıdaki URL’ler, yeni Chrome uyarısını tetikleyecek şifrelere veya kredi kartı ayrıntılarına yönelik giriş alanları içermektedir. Bu uyarıların görüneceği yerleri anlamak için, verilen örnekleri inceleyin. Bu şekilde, kullanıcı verilerinin korunmasına yardımcı olmak için gereken işlemleri yapabilirsiniz. Örnek URL listesi tam kapsamlı değildir.

Yeni uyarı, şifrelenmemiş HTTP protokolü üzerinden sunulan tüm sayfaların “Güvenli Değil” olarak işaretlenmesinin amaçlandığı uzun vadeli bir planın ilk aşamasıdır. Bu sorunu düzeltmek için:

Hassas bilgileri toplamak için HTTPS sayfalarını kullanın

Sitenizi ziyaret eden Chrome kullanıcılarına “Güvenli Değil” bildiriminin gösterilmesini önlemek için şifre ve kredi kartı bilgilerinin toplandığı giriş alanlarını HTTPS protokolü kullanılarak sunulan sayfalara taşıyın.

Https ye geçiş sonrası deneyimler :

Test için kurulan bir sitede Neil Patel aşağıdaki sonuçları yaşadığını söylüyor. SSL ‘e geçtikten sonra hem anahtar kelimelerde yükselme hem de ziyaretçi sayısında ciddi oranda bir artıştan bahsediyor. Bahse konu grafiklere göz atabilirsiniz.

Bunuda okumalısın !  Seo paylaşımları 6 Aralık 2020

https sonrasi anahtar kelime yukselme

https sonrası anahtar kelimelerde yükselme sağlanması

ssl sonrasi hit yukselmesi

http sonrası siteye gelen ziyaretçi sayısında artış sağlanması

SSL uyarısı ve çözümü

Blog sitelerinde uyarıyı kaldırmak için sidebar ‘da yer alan search butonunu ve yorum formunu kaldırıp bekleyin.  Sitenizde kullanıcı tarafından gönderilecek her hangi bir veri bulunmadığından google bir süre  sonra sitenize güvensiz damgası vurmaktan vaz geçecektir. Aynı şekilde wordpress siteler için yönetim paneline giriş bölümünü de gizlemek sorunun çözülmesine katkı sağlayacaktır. Tüm bunlara rağmen siteniz 31 Ocak 2017 sonrası güvensiz olarak işaretlenirse SSL sertifikası satın almaktan başka çareniz bulunmamaktadır.

Eticaret sitelerinde SSL kullanmak zaten bir zorunluluk halini almıştır. Yine kurumsal sitelerde de seo açısından SSL e geçilmesini tavsiye ediyoruz. Aldığınız SSL sertifikasının niteliğinin çok fazla bir önemi bulunmamaktadır.

WordPress ssl kurulumu nasıl yapılır ?

 • SSL satın alın ve hostunuza kurdurun. Cpanel, Directadmin yada Plesk panele göre kurulumu gerçekleştireceklerdir.
 • WordPress < Ayarlar < Genel sekmesinden WordPress Adresi yazan yere https:// ile başlayacak şeklide adresinizi girin
 • Manuel olarak devam etmek isterseniz site içi linklemelerdeki manuel girilmiş linkleri https ye çevirin
 • Sitede geçen tüm http li dosyaları ( resim, url, pdf, video ) hızlı ve kolay bir şekilde https ye yönlendirmek için SQL Dosyasını indirin ve Find and Replace ( Bul ve Değiştir ) özelliğini kullanarak bul kısmına http değiştirilecek metin kısmına https yazın ve sonra SQL dosyasını tekrar içe aktarın. Böylece tümresim dosyaları, videolar , site içi url ler https versiyonla değişirilecektir.
 • Robots.txt dosyasında bulunan site haritası yolunu https li yol olarak yeniden kaydedin
 • Sitede bulunan tüm linklerin https li versiyona doğru şekilde yönlenmesi için manuel olarak htaccess a şu kodu eklemeniz gerekmektedir. Site adresiniz yazan yere kendi sitenizi yazacaksınız. Böylelikle sitenin tüm versiyonlarının https li hale 301 ile yönlendirilmiş olduğunu göreceksiniz. Yönlendirmeyi 302 gibi statü kodları ile yapmak sizin anahtar kelimelerde sıralama kaybı yaşamanıza ve ziyaretçi trafiğinin düşmesine sebep olacaktır.
  #BEGIN WordPress
  
  RewriteEngine On
  RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
  RewriteRule ^(.*)$ https://www.SITEADRESINIZ.com/$1 [R,L]
  RewriteBase /
  RewriteRule ^index.php$ - [L]
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
  RewriteRule . /index.php [L]
  
  #END WordPress
 • İsterseniz tüm işlemleri sizin adınıza halleden http://wordpress.org/plugins/wordpress-https/ WordPress To Https eklentisini yükleyin. Ayarları eklenti ile yapmak isterseniz Https wordpress eklentisinin görünümü aşağıdaki gibidir.
Bunuda okumalısın !  Wordpress tema hazırlamak

wordrpess ssl yonlendirme eklentisi

SSL ‘ e geçiş kontrol listesi

Sitenizi https ye taşırken bir yol haritası gereklidir . Aşağıdaki bilgileri okuyarak tüm yol haritanızı hazırlayabilir ve kontrol listesi üzerinden gidebilirsiniz.

 • GeoPlus, RapidSSL, Comodo gibi ssl sertifkalarından birini kullanabilirsiniz.
 • Http nin tüm versiyonlarının Https versiyonuna 301 ile yönlendiğinden emin olun ( http://siteniz.com , http://www.siteniz.com gibi  )
 • Eski site haritanızda yer alan tüm url lerin 301 ile yeni SSL https versiyonuna yönlendiğinden emin olun.
 • Google search console’a https li versiyonu ekleyin.
 • Analytics ‘de gerekli ayarları yapın
 • Bir kısım yavaşlama yaşanabileceğinden sitenizdeki hız sorunlarını olabildiğince giderin ve optimize edin. Nginx ve Spdy kullanarak bir kısım düzenlemeler yapabilirsiniz.
 • Reklam yayınlayan siteler Adsense de yayınlanan reklamların bir çoğunun SSL desteklememesi sonucu gelirlerinde kayıp yaşayabilirler. Bu konuda şimdilik yapılabilecek çok şey bulunmuyor.
 • Sitede yer alan resim, video ve pdf dosyalarının yolu değişeceğinden hepsinin çalıştığından emin olun
 • Site içi linklemelerin çalıştığından emin olun
 • Https ‘li url leri içeren site haritasını hazırlayın
 • Yeni site haritasını Google Search Console ile gönderin
 • Htaccess dosyasında değişmesi gereken bölümler ve alt sayfa adresleri varsa güncelleyin
 • Robots.txt dosyanızda güncellemeye ihtiyaç varsa güncelleyin
 • Facebook, Twitter, Google+ , İnstagram takip ve beğeni sayıları genellikle otomatik olarak aktarılmaktadır.
 • Backlinkler de aynı şeklide 301 ile yapılan yönlendirme sonrası https versiyonuna otorite olarak aktarılacaktır.
 • https://www.sslshopper.com/ssl-checker.html adresinden SSL sertifikasını doğrulayabilir ve kontrol edebilirsiniz.
 • https://www.ssllabs.com/ssltest/ adresinden her hangi bir sorun olup olmadığını denetleyebilirsiniz.

Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Google tarafından mail kutunuza düşen uyarı sonrası makalemizden faydalanarak nasıl aksiyon alabileceğinize karar verebilirsiniz.

 

 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 4 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

WordPress güvenlik eklentisi

Türkiye’de çok kullanılmasa da WordPress tabanlı ücretsiz bir güvenlik eklentisiden söz etmek istiyorum. Web sitenizin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.