Salı , 26 Ekim 2021
Ana sayfa » Sosyal Medya » Sizi Takipten Çıkaranların Hepsini Birarada Görebilirsiniz!

Sizi Takipten Çıkaranların Hepsini Birarada Görebilirsiniz!

Instagram, snapchat gibi uygulumaların arkasında kalmamak, yeni kullanıcılar kazanmak ve var olan kullanıcılarını kaybetmemek için her gün yeni bir özellik devreye sokuyor. Yayınladığı özellikler sayesinde de kendinden bahsettirmeyi başarıyor. Instagram’ın en son gündeme gelen özelliklerinden biri ise, tamamen instagram fenomenlerine ya da instagram fenomeni olmak isteyenlere yönelik “instagram creator” özelliği. Bu özellik aslında bir nevi instagram business hesabı gibi farklı bir hesap türüne geçilerek kullanılabilecek.

Ancak bu yeni hesaba geçmenin oldukça etkili özelliklere sahip olmanın önünü açtığını söyleyebiliriz. Şöyle ki bu yeni hesap sayesinde sizi takibi bırakanları, yeni takip edenleri, takipçilerinizin online olup olmadığına kadar bir çok farklı özelliği görebileceksiniz. Peki, bu instagram creator hesabı nedir, tam özellikleri nelerdir ve bu hesaba nasıl geçiş yapılabilir?

Instagram içerik oluşturucu (creator) profiline geçmek ister misiniz?

Instagram şu anda instagram fenomenleri için özel olarak oluşturulmuş yeni Creator Profilleri sunuyor. Instagram Creator profilleri, özel özellikler ve analizler sunan Instagram İş Profillerine benziyor.  Ancak bazı büyük farklılıklar var! 

Yeni Instagram Yaratıcı (creator)  Profili Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Instagram’ın yeni içerik oluşturma profilleri, fenomenlerin hesaplarının kontrolünü geri almalarını sağlıyor. Instagram fenomen işbirlikleri ve sponsorluklar neredeyse geleneksel reklamların yerini aldı ve bu günümüzde sosyal medya stratejilerinin büyük bir bölümünü oluşturuyor.

Dolayısıyla, platformun,  fenomenlerin özel ihtiyaçlarına uygun araçlarla donatılmış bir profil sunması gerekiyordu. Aslında hepimiz instagram’dan artık bu tarz bir profil çıkarmasını bekliyorduk. 

Instagram ürün yöneticisi Ashley Yuki, Hollywood Reporter ile yaptığı röportajda, instagram fenomenlerinin platform için ne kadar önemli olduğunu yineledi, “ instagram fenomenleri  topluluğumuzun önemli bir parçası… Instagram’ın onlar için en iyi yer olduğundan emin olmak istiyoruz. Hayran toplulukları oluşturmak ve ayrıca kendi kişisel markalarını oluşturmak için en kolay yer burasıdır. ”

İçerik oluşturucu ( creator) profilini seçerek, kullanıcılar esnek profil kontrollerine, basitleştirilmiş mesajlaşma ve daha fazla büyüme aracına erişim mümkün olacak.

Fenomenler yakın zamanda platformun sürekli değişen algoritmalarla ilgili olarak onlara karşı olduğundan şikayet etse de, Instagram artık en değerli kullanıcıları için işleri kolaylaştırmanın bir yolunu buluyor. Peki yeni profiller neler içerecek? İşte şimdiye kadar Instagram yaratıcı profili özellikleri hakkında bildiklerimiz:

Instagram İçerik Üreticisi Profili Özellikleri 

  • Daha fazla geliştirme araçlarına ulaşım

Instagram fenomenlerinin en fazla şikayet ettiği konulardan biri takipçileri ile etkileşimlerini detaylı bir şekilde göremedikleri yönündeydi. Şimdi bu yeni hesap tamamen analitik incelemeler üzerine kurulmuş gibi görünüyor. Instagram yetkilileri genelde business hesaplara ya da diğer fenomen hesaplara sahip kişilerden var olan dataları yeterli analiz edemedikleri yönünde şikayetler aldığını söylüyor. 

Facebook şu anda geçen yıl başlatılan mevcut Facebook Creator Studio uygulamasına eklenecek olan yeni bir Instagram Creator Studio panosunu test ediyor. Instagram Creator Studio gösterge tablosu, fenomenlerin  aradığı analizlerle dolu olacak. Bu veriler, fenomenlere günlük ve haftalık analizler hakkında fikir verecek. Bu raporlarda canlı yayınların, postların,  IGTV ve Instagram Hikayelerinin verilerini görebilecekler.

Bu analizlerin birçoğu şu anda Instagram iş profilinde (business hesaplarda)  sunulurken, yeni Creator Studio Dashboard kullanıcıların metriklerine doğrudan masaüstlerinden erişmelerini kolaylaştıracak. Instagram içerik oluşturucu profili, aynı zamanda takip edenlere / takip eden verilere de erişebilecek ve bu da fenomenlerin takipçilerinde hangi içeriğin rezonansa girdiğini (ya da olmadığını) görmesini her zamankinden daha kolay hale getirecek.

Önceden, Fenomenler verileri analiz edebilmek ve tam olarak erişim rakamlarını elde edebilmek için üçüncü parti uygulamalar kullanmak zorunda kalıyorlardı. Şimdi instagram bu uygulamaların verdiği tüm dataları veriyor olacak.  Instagram içerik oluşturucu profilleri, en çok fenomenler için ölçümleri içerecek ve böylece onları kolayca erişilebilir ve marka ortaklarıyla paylaşılmaya hazır hale getirecektir.

  • Basitleştirilmiş Mesajlaşma

Instagram fenomenleri günde yüzbinlerce bazen milyonlarca mesaj alma durumunda kalabiliyor. Özellikle de herhangi bir kampanya içerisinde yer alıyorlarsa gün içerisinde aldıkları mesajın haddi hesabı yok.  Influencer Marketing Hub’a göre, “Denenmekte olan içerik oluşturucu profili, fenomenlerin  platformda onlarla doğrudan iletişim kurabilen insanları sınırlamalarını sağlayan yüksek kaliteli filtreler içeriyor”.

Bu, yeni özelliğin fenomenlere gelen kutusu üzerinde geri denetim vereceği anlamına gelir. Instagram içerik oluşturucu profilinde ayrıca, marka ve arkadaşlardan gelen iletilere öncelik vermelerini veya önemli bir isteği asla kaçırmamalarından emin olmak için zamana göre sıralamasını sağlayan daha fazla DM (direk mesaj)  filtreleme seçeneği de bulunur.

Yeni basitleştirilmiş mesajlaşma araçları, fenomenlerin gelen kutusu üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlarken, işbirliği yapmak isteyen markaların işini zorlaştırabilir. Şimdi, işletmelerin fenomen ortaklarıyla gerçek bağlantılar kurması, iletilerinin kitleler arasında kaçırılmaması için her zamankinden daha önemli olacak.

  • Esnek Profil Kontrolleri

Instagram fenomenleri kiminle mesajlaştığı konusunda daha fazla kontrol sahibi olurken, aynı zamanda onlarla nasıl iletişim kurdukları konusunda da daha fazla kontrol sahibi olacaklar.

Yeni Instagram içerik oluşturucu profili, kullanıcılara tercih ettikleri iletişim yöntemini profilinde hızlı bir şekilde belirleme olanağı verecek.

İçerik oluşturucu hesapları olan kullanıcılara, iletişim kurma yöntemleri üzerinde daha fazla kontrol sağlayarak, etkileyiciler “soğuk” mesajları filtreleyebilecek ve birlikte çalışmayı tercih ettikleri markalarla anlamlı etkileşimlerde bulunmak için daha fazla zaman harcayacaklar. Yeni profil kontrolleri, Instagram fenomenlerinin profilleri ve platform üzerinde yaptıkları bağlantılar üzerinde daha fazla kontrol sağlamanın bir yoludur.

  • Fenomenlerden alış veriş yapabilme özelliği

Yakın zamanda, kullanıcılar Instagram’dan ayrılmadan doğrudan bir fenomenin hesabından alışveriş yapabilir hale gelecek. Bu özellik fenomenlerin, ürünleri gönderilerinde etiketleme özelliği sayesinde, takipçilerinin en sevdikleri ürünleri doğrudan yayınlarından almasını kolaylaştırabilir.

Yani artık herhangi bir fenomenin ne giydiğini, nereden aldığını sormak ya da ekran görüntüsünü alıp gidip ürünü aramak yerine sadece ürünün üzerine dokunarak etiketine tıklar doğrudan satın almaya gidebilirsiniz. 

Bugüne kadar, alışveriş yapılabilir gönderiler yalnızca hesaplarından satış yapan perakendecilere açıktı. Yeni sürümle, fenomenler marka ürünlerini etiketleyebilecek ve doğrudan kendi hesaplarından satış yapabilecekler. Geçen ay Instagram, Google Checkout’u tanıttı, bu müşterilerin uygulamadan hiç ayrılmadan alışveriş yapmalarına olanak sağlayan yeni bir özellik. Güncellemeden önce, izleyicilere bir ürün etiketine dokunduktan sonra bir ürün açıklaması sayfası alınacaktır.

Bu yeni alışveriş özellikleri Instagram’da alışveriş yapmak için tamamen modern ve kusursuz bir yaklaşım yaratacaktır. Bu yeni özellik daha fazla satış yapmak isteyen işletmeler için harika bir haber olsa da, fenomenler için de harika bir haber! Şu anda fenomenler giydiği her şeyi tek tek açıklamak, mesajlara cevap vermek, marka adı ve renk kodu vermek durumlarında kalıyor. Bu etiket sistemi sayesinde takipçiler zaten tüm bilgileri bir tık ile görebiliyor olacak. 

Bu özellikler sayesinde femomenlerin kazancı artıp markalar için daha iyi ve daha faydalı iş birlikleri yapabilir hale gelecekler. 

New York Times’a göre, yeni özellik başlangıçta 23 farklı marka ile çalışan 55 yaratıcı hesaba açılacak. Bu hesaplar arasında;  “Kim Kardashian West, Kylie Jenner ve Gigi Hadid gibi çok fazla takipçisi olan hesaplar da yer alacak.  Özelliğin ne zaman yaygın olarak kullanılmaya başlanacağına dair bir haber bulunmamakla birlikte, bu yılın ilerleyen zamanlarında daha fazla hesabın bu özelliği kullanmaya başlayacağını tahmin ediyoruz.

Instagram İçerik Oluşturucu Profiline geçmeli miyiz?

Bunuda okumalısın !  Tiktok videolarına yazı ve emoji nasıl eklenir?

Instagram içerik oluşturucu profili şu anda beta testinde. Bu, henüz halka açık olmadığı anlamına geliyor. Instagram, yeni hesap özelliklerini daha geniş bir kullanıcı tabanına sunmadan önce test etmek için küçük, seçkin bir beta kullanıcı grubunu davet etti.

 

Instagram içerik oluşturucu (aslında fenomen) hesapları, platformdaki fenomenler için büyük bir oyun değiştirici olabilir – Instagram sonunda en büyük kullanıcı tabanına daha fazla öncelik verirken, büyük olasılıkla ihtiyaçlarına göre yeni özellikler sunmaya devam edeceklerdir. Bununla birlikte, Instagram fenomen profillerinde sunulan yeni özelliklerin çoğu çekici olsa da, geçiş yapmanın bazı olumsuzlukları vardır. Örneğin, Instagram içerik oluşturucu profilleri Instagram API’ye bağlı değil; bu, Auto Publish veya analiz araçları gibi özellikleri kullanamayacakları anlamına geliyor.

Ayrıca, bu profile geçmenin belirli bir takipçi sayısı ve üzerinde takipçisi olan büyük fenomen hesaplarına sahip olmak gibi bir zorunluluğu olacağı kesin. Aslında bu özellik sayesinde gerçek instagram fenomen hesapları ortaya çıkmış olacak. 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Facebook Sayfası Adı Nasıl Değiştirilir?

Facebook sayfa adı değiştirme her ne kadar kolay bir iş gibi görünse de aslında kendi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir