Cumartesi , 25 Eylül 2021
Ana sayfa » Google » Search Console İş İlanları durum raporu

Search Console İş İlanları durum raporu

Yeni Seacrh Console da yer alan bu rapor, Google’ın sitenizdeki JobPosting zengin sonuçlarını işleme becerisini izlemenize ve bu sayfalarda yaptığınız düzeltmeleri veya güncellemeleri Google’a bildirmenize yardımcı olur. İş ilanı zengin sonuçlarıyla ilgili geliştirici dokümanlarını burada bulabilirsiniz.

İş ilanları raporunu kullanma

Rapor, yalnızca Google’ın sitenizde JobPosting zengin sonuçları bulması durumunda görüntülenir. Sitenizde JobPosting öğeleri bulunduysa, yeni Search Console’un kontrol panelindeki özet tablosunda bulunan bir JobPostings satırını tıklayarak rapora ulaşabilirsiniz.

İş ilanları raporunu paylaşma

Sayfadaki Paylaş düğmesini tıklayarak sorunla ilgili ayrıntıları paylaşabilirsiniz. Bu bağlantı, bağlantıya sahip olan herkese, yalnızca geçerli sayfaya (ve varsa bu sorunla ilgili doğrulama geçmişi sayfalarına) erişim izni verir. Kaynağınız için diğer sayfalara erişim izni vermez veya paylaşılan kullanıcının mülkünüzde ya da hesabınızda işlem yapmasına olanak tanımaz. Bu sayfa için paylaşma özelliğini devre dışı bırakarak bağlantıyı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Dikkat edilecek noktalar

İdeal olarak JobPosting verilerinizde geçerli hataları görmemeniz gerekir. Bu nedenle, geçerli hata sayınız 0 olmalıdır. Hata görürseniz:

 • Hata sayısındaki ani yükseliş, özellikle hatalar belirli türlerde yoğunlaşmışsa, şablonunuzdaki bir değişikliğin sonucu olabilir.
 • Karşılık gelen hatalar olmadan toplam öğe sayısındaki düşüş, Google’ın sayfalarınıza erişemediği veya JobPosting öğelerinin sayfalarınızda herhangi bir şekilde görünmediği anlamına gelebilir.

Hatalar bulursanız, bunları aşağıdaki Öncelik verme ve düzeltme bölümünde açıklanan şekilde ele alın.

Uyarılar, iş girişlerinizin Google Arama’da zengin sonuçlar olarak gösterilmesini engellemez, ancak kullanıcılar için kalitesi biraz daha düşük bir deneyim sağlayabilir. Uyarıların nasıl ele alınacağını öğrenmek için öncelik verme ve düzeltmebölümüne bakın.

Bunuda okumalısın !  Google sonuçlarından fotoğraf silme

Sorunlara öncelik verme ve sorunları düzeltme

Özet İş ilanları sayfanızdaki sorunlarınıza öncelik verme ve düzeltme süreci genel olarak şu şekilde gerçekleşir:

 1. Özet İş ilanları sayfasında, uyarıları filtreleyin ve ilk olarak hatalara odaklanın.
 2. Toplam hata sayınızı veya toplam dizine eklenmiş sayfa sayınızı hangi sorunun etkilediğine dair bir ipucu olarak, toplam hata sayısı ile belirli bir hatanın artışı arasında bağlantı bulup bulamadığınıza bakın.
 3. Hata satırlarını düzeltirken en çok hata olan satırdan başlayıp en az hatalı satıra doğru ilerleyin:
  1. Hata grafiğinde ani yükseliş varsa, tablodaki hata satırlarında buna denk gelen bir ani yükseliş arayın.
  2. Daha fazla bilgi sağlayacak hata ayrıntıları sayfasına gitmek için ilgili hata satırını tıklayın. Belirli bir hata türüyle en iyi nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek için hatayla ilgili açıklamayı okuyun. (Sitenizde belirtilen sorunun tüm örnekleri çeşitli nedenlerle listede gösterilmeyebilir. Örneğin sitenizin son taramasından sonra görülen örnekler veya 1.000’den fazla öğeyi etkileyen örnekler listede bulunmayabilir.)
  3. Sitenizdeki sorunu düzeltin, düzeltmenizi test edin ve düzeltmelerinizin web’de yayınlandığından emin olun.
  4. Doğrulama işlemine başlamak için sorun ayrıntıları sayfasına dönün ve Düzeltmeyi Doğrula düğmesini tıklayın. Bu işlem birkaç gün sürebilir ve ilerleme durumuyla ilgili e-posta bildirimleri alırsınız.
  5. Söz konusu sorunun tüm örnekleri düzeltildiğinde (yani düzeltme doğrulandığında), bu sorundan etkilenen sayfaların sayısı 0 olur ve sorun durumu güncellenir.
 4. Hataları düzeltmeye devam edin.
 5. Tüm hatalar düzeltildiğinde, uyarılarla ilgili filtreyi kaldırın ve uyarıları düzeltme seçeneğini değerlendirin. Çoğu uyarı, yapılandırılmış verilerinizde eksik olan isteğe bağlı alanlarla ilgilidir. Zengin sonuç hakkında daha fazla bilgi edinmek, sitenizin ziyaretçileri için daha yararlı olabilir.

Hatalarda ani yükselişler

Ani yükselişin nedeninin, önem derecesi değişen bir öğe grubu olup olmadığını belirleyin:

 1. Ani yükseliş görürseniz, başka bir durumda (hata durumu veya geçerli durum) karşılık gelen bir düşüş arayın.
 2. Karşılık gelen düşüş bulursanız, bunların aynı URL’ler olduklarını onaylayın.
 3. Öğelerin durumu değişmişse buna neden olacak şekilde neyi değiştirdiğinizi belirleyin.
Bunuda okumalısın !  Google'dan fotoğrafımı nasıl kaldırabilirim?

Hata sayısının aniden yükselmesinin en yaygın nedeni, sitenizdeki birçok sayfanın kullandığı bir şablona bir hata eklenmesidir.

Eksik İş İlanları

İş İlanı yapılandırılmış verilerinizi web sitenize uyguladıysanız, ancak kontrol panelinde bunların hiçbirini görmüyorsanız:

 • Bunun en olası nedeni, Google’ın sayfaları henüz taramamış olmasıdır. Bu sayfalarla ilgili dizine ekleme isteğinde bulunmak için Site Haritaları raporunu veya Google Gibi Getir aracını kullanın. Dizine ekleme istekleri hemen gerçekleşmez; dizin isteğinin yerine getirilmesi bir hafta sürebilir.
 • Diğer olası nedenler:
  • Google sayfaya erişemiyordur: Google Gibi Getir‘i kullanmayı deneyin. Ayrıca, bir noindex yönergesi olup olmadığını kontrol edin.
  • Yapılandırılmış veriler, Google’ın bunları bir İş ilanı olarak tanıyamayacağı şekilde bozulmuş olabilir. Sayfanızı kontrol etmek için Yapılandırılmış Veri Test Aracı‘nı kullanın. Sayfa kodunu yapıştırmak yerine yayındaki sayfanın URL’sini gönderin.
  • İş Fırsatları, bulunduğunuz konumda desteklenmiyordur.
 • Verileri barındıran sayfaların Google tarafından görülebildiğinden emin olun. Google’ın sayfalarınıza erişebildiğini doğrulamak amacıyla sayfanızın URL’sini göndermek için Yapılandırılmış Veri Test Aracı‘nı kullanın.

Sorun durumları

Grafikteki sorun durumu, İş öğesinin en ciddi durumu için geçerlidir; tablodaki sorun durumu ayrı olarak söz konusu alan için geçerli olur. Aşağıdaki durumlar geçerlidir:

 • Hata: Hata sorunu olan bir iş ilanı, Google Arama’da zengin sonuç olarak görünemez. Hata durumunda bulunan öğelerin en az bir hatası olur ve bir veya daha fazla uyarısı da olabilir.
 • Uyarı: Uyarı sorunu bulunan bir iş ilanı, Google Arama’da zengin sonuç olarak görünmeye uygundur. Uyarı sorunları, eksik veya geçersiz isteğe bağlı değer önerileri veya kritik olmayan alanlardaki hatalardır. Daha fazla isteğe bağlı alan verisi sağlamak genellikle kullanıcı için daha iyi bir deneyim sunar.
 • Tamamlandı: Tamamlandı durumundaki bir iş ilanı, Google Arama’da zengin sonuç olarak görünmeye uygundur. Zorunlu ve isteğe bağlı verilerin tamamı doğru şekilde sağlanmıştır.
Bunuda okumalısın !  Adsense Vergi Beyanı Nedir, Nasıl Yapılır?

Tek bir iş ilanıyla ilgili tüm sorunları görmek isterseniz  Söz konusu sayfada yapısal veri testini çalıştırın.

Durum toplamlarıyla ilgili bir not: Tablodaki durum etiketi başına toplam değer genellikle grafiğin üzerindeki ilgili durum sekmesi toplamlarındaki toplam değeri geçer. İki örnek:
 • Tabloda 3 farklı uyarıya sahip tek bir öğe 3 kez görünür, ancak sekme toplamında bir uyarıya sahip tek bir öğe olarak sayılır.
 • Bir hata ve bir uyarıya sahip öğe, sekme toplamında yalnızca 1 hata öğesi olarak sayılır. (Öğe, içerdiği en ciddi durum olarak sayılır.)

Sorun ayrıntıları sayfası

Özet İş İlanları sayfasındaki bir satırı tıkladığınızda, belirli bir soruna ait ayrıntılar gösterilir. Bir sorun tek bir sayfadaki birden fazla iş ilanını, hatta tek bir iş ilanını birden çok kez etkileyebilir.

Sorun ayrıntıları sayfası aşağıdaki bilgileri içerir:

 • Durum: Bu sorunun geçerlilik durumu.
 • İlk tespit tarihi Bu sorunun sitenizde ilk kez tespit edildiği tarih. Bu türdeki tüm sorunlar giderilir ve daha sonra, son örneğin düzeltilmesinden itibaren 90 gün içinde bu sorunun yeni bir örneği görülürse tarih, yeni görünümün tarihi değil, sorunun ilk kez tespit edildiği tarih olur.
 • Örnekler: Bu sorundan etkilenen iş ilanları. Sitenizdeki söz konusu sorunun tüm örnekleri (sitenizin son taramasından sonra görülen örnekler veya 1.000’den fazla öğeyi etkileyen örnekler gibi) çeşitli nedenlerle listelenmeyebilir.
 • Öğe türü: İş ilanı yapılandırılmış verilerinin ad değeri.
 • Son tarama: Bu sorunu içeren sayfa son olarak taranma zamanı.

Testi belirli bir sayfada çalıştırmak için tabloda sorunu tıklayarak söz konusu sayfadaki tüm yapılandırılmış verileri test edin.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 2 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir