Çarşamba , 27 Ekim 2021
Ana sayfa » Sağlık » Sağlık için kilit madde Progesterone

Sağlık için kilit madde Progesterone

Doktorlar ve hastalar arasında hormonların aynı olduğuna dair yaygın bir yanlış anlaşılma var gibi duruyor. Kimyasal hormonlar ile doğal hormonlar arasındaki temel fark, birinin yan etkisinin olması ve diğerinin olmamasıdır. “Biyo-özdeş hormonlar” olarak da bilinen doğal hormonların, sentetik hormon ilaçlarıyla aynı olumsuz etkilere sahip değildir.

En yaygın reçeteli hormon ilaçları, progesterone ve östrojen gibi ilaçlarıdır. Kadın hastalara tipik olarak bu biyo-özdeş hormon ilaçları, adet döngüleri veya menopoz semptomlarına yardımcı olmaları için reçete edilir.

Genel olarak, östrojenin kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de çok geniş bir fizyolojik rolü vardır. Östrojenin etkileri aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

🔘su tutma,
🔘 yaşlanma,
🔘 stres,
🔘 hafıza kaybı,
🔘 hipoglisemi,
🔘 artan yağ,
🔘 hipotiroidizm,
🔘 düşük, kısırlık,
🔘 rahim fibroidleri,
🔘 kan pıhtılaşması,
🔘 vasküler spazm,
🔘 artmış kolesterol,
🔘 safra kesesi hastalıkları
🔘 kanser

Hastaların progesteron hakkında sıkça sorduğu soruların bazı cevapları:

1️⃣. Progesteron takviyesi güvenli midir? Evet. Bilimsel veya tıbbi literatürde doğal progesterona hiçbir yan etki atfedilmemiştir. Büyük dozlarda progesteronun adrenallere zarar vermeden anti-stres etkileri olduğu gösterilmiştir.

2️⃣. Hamileysem progesteron almalı mıyım? Hamilelikten önce ve hamilelik sırasında kullanımı, doğum kusurlarının görülme sıklığının azalmasıyla da ilişkilidir.

3️⃣. Progesteronu kilo vermek için kullanabilir miyim? Evet. Progesteronun kilo verme amaçlı kullanılmasının başlıca nedenleri, insülin ve adrenalinin etkilerini azaltmaktır. Bunun nedeni, insülinin, şekerin depolanmak üzere yağ dokusuna taşınması ve bunun da şeker seviyelerini tekrar yükseltmek için tekrar pozitif bir geri bildirim döngüsü oluşturarak adrenalin salınımını uyarmasıdır. Sonuç olarak, hipoglisemi epizotları azaldığından, hipoglisemiye karşı koymak için adrenalin üretimi de azalır. Azalan adrenalin, daha az şeker üretilmesi, şekerin yağ olarak depolanması için daha az insüline ihtiyaç duyulması ve böylece daha fazla kilo verilebilmesi anlamına gelir.

Bunuda okumalısın !  Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar

4️⃣. Progesteron uykusuzluğa yardımcı olur mu? Evet. En çok beyin dokusunda yoğunlaşan progesteron beyindeki GABA üretimini arttırır ve bu da uykuyu teşvik eder.

5️⃣. Önerilen günlük progesteron dozu nedir? Gebe olmayan kadınlar için fizyolojik progesteron dozu menopoz sonrası kadında 10-50 mg / gün ve 10 mg / gün’dür. Progesteronun öncüsü olan Pregnenolon, kadınlarda 30-150 mg / gün aralığında alınabilirken, bir erkek için pregnenolonun fizyolojik değeri 5-10 mg / gün’dür. Genel olarak, progesteronu kilo vermek için kullanmanın en iyi zamanı yemekten önceki 1-3 dakikadır.

Kadınlarda hormonla ilgili sağlık sorunlarının ana nedeni, östrojen veya progesteronun mutlak eksikliğinden değil, fazla östrojen ve eksik progesterone seviyeleridir.
Artmış östrojen, DNA hasarı, kanser (örneğin, endometriyal, meme kanseri vb.) riskini artırır. Aşırı östrojene katkıda bulunan diğer faktörler arasında adrenal yorgunluk, çevresel östrojen, obezite, stres, kötü beslenme ve egzersiz eksikliği yer alır.

Östrojen fazlalığı, depresyon, kilo alma uykusuzluğu, anksiyete, kan şekeri dengesizliği, migren baş ağrıları ve böbrek üstü bezi yorgunluğuna bağlı kronik yorgunluk gibi yaygın hastalıklara neden olabilir. Dahası, stres sadece böbreküstü bezlerinin tükenmesine değil, progesteron çıkışının azalmasına ve östrojen üretiminin artmasına neden olabilir.

İlginç bir şekilde, doğa bize östrojene karşı bir antagonist görevi gören progesteronu sağladı. Örneğin, östrojen meme kistlerini uyarırken progesteron meme kistlerine karşı koruma sağlar. Östrojen, tuz ve su tutmayı arttırırken, progesteron doğal bir diüretiktir.

Östrojen, meme ve endometriyal kanserlerle ilişkilendirilirken, progesteronun kanseri önleyici etkisi vardır. Aslında araştırmalar, progesteron eksikliği olan premenopozal kadınların meme kanseri riskinin sağlıklı kadınlara kıyasla 5,4 kat daha fazla olduğunu göstermiştir.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Rahim ağzı kanseri aşıyla önlenebilir mi?

HPV VİRÜSÜNDEN KİMLER ETKİLENİR? HPV enfeksiyonu oldukça yaygındır. Araştırmalar; insanların % 80’inin hayatlarında bir kez …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir