Çarşamba , 27 Ekim 2021
Ana sayfa » Sosyal Medya » Pazarlamada Sosyal Medya Reklamları Ne Kadar Etkili?

Pazarlamada Sosyal Medya Reklamları Ne Kadar Etkili?

Yerli yabancı tüm markaların kendine has belirli bir pazarlama stratejisi vardır. Bu stratejiler satılan ürüne, hedef kitleye, markanın kendini konumlandırdığı noktaya ve markanın bulunduğu ülkeye göre değişir. Ancak değişmeyen nokta tüm markaların tüm dijital medya kanallarını kullanarak farklı stratejiler geliştirmesi gerektiğidir. Son 5-6 yıldır digital medya kanalları içerisinde en fazla pazarlama stratejisi geliştirilen kanallar ise sosyal medya kanalları oldu. Çünkü sosyal medya aslında kullanıcının ürün ya da marka ile birebir, doğrudan iletişime geçebildiği bir kanal. 

Mobil internet kullanımının bu denli artmış olması kullanıcı alışkanlıklarını doğal olarak da markaların müşterileri ile iletişimlerini değiştirmelerine neden oldu. Bütün gün elinde telefon olan müşteri artık herhangi bir sorunu ya da sorusu olduğunda müşteri hizmetleri numarasını bulmak ve aramak yerine doğrudan instagram üzerinden mesaj atmayı ya da markayı etiketleyerek yorum yazmayı, twit atmayı tercih ediyor. Markalar artık müşteri temsilcileri olarak sosyal medya uzmanları ile çalışmaya başlıyor. Sosyal medyada ne kadar etkin ve güvenilir olursa marka, müşterileri tarafından da o kadar benimsenmeye başlıyor. Bu durum da doğal olarak mükemmel sosyal medya stratejisi yaratmayı, mümkün olduğunca fazla takipçi/beğeni sahibi olmayı gerektiriyor. 

Son zamanların yükselen sosyal medya kanalı tabi ki Instagram. Her geçen gün büyüyen ailesine yeni hesaplar, yeni markalar katılmaya devam ediyor. Ayrıca instagram’ın kendini bu denli yenileyici olması insanların da daha fazla ilgi göstermesine neden oluyor. Son yapılan araştırmalara göre şu anda etkiletişimi en yüksek sosyal medya kanalı instagram. Türkiye’de 2019 yılında aktif sosyal medya kullanıcı sayısı 52 milyon bu da toplam nüfusun yaklaşık %63 ü demek. Türkiye’de her ne kadar Facebook kullanıcı sayısı Instagram ve diğer sosyal medya kanallarına göre daha fazla olsa da etkileşim açısından bakıldığında ilk sırayı yine Instagram alıyor. Facebook’un en fazla kullanıcı sayısına sahip olmasının nedeni Instagram’a göre daha eski olması ve hesaplarını kullanmayanların hesaplarını kapatmaması. Markaların tüketicileri ile buluşması noktasında ise Facebook yine de atlanmaması gereken bir nokta olarak yer alıyor.

Sosyal medya pazarlamasında reklamların rolü nedir?

Dijital pazarlama stratejilerileri geliştirilirken internet reklamlarına büyük bütçeler ayrılır. Dijital reklamlar içerisinde google ads, sosyal medya reklamları gibi çeşitli reklam türleri ve modelleri yer alır. Son bir kaç yıldır en büyük bütçeler ayrılan kanallarından biri de sosyal medyadır. Platformuna göre farklı şekillerde video ya da görsel olarak çıkılabilen reklamlar son derece detaylı bir şekilde ölçümlenebilir. Bu raporlar da ne kadar bütçe ayırdığınız karşısında ne kadar kar elde ettiğinizi gösterir. 

Geçtiğimiz haftalarda Facebook’un video display reklamları raporlarında izleme oranlarını ciddi bir şekilde artırdığı, aslında reklam verenleri yanıttığı ortaya çıktı. Iddialara göre Facebook reklam izleme oranlarını %150 ile %900 arasında şişirdi. Bu çok ciddi bir rakam ve eğer mahkeme bunun doğru olduğuna karar verirse, karar Facebook’un çok ciddi tazminatlar ödemesine ve presttij kaybetmesine neden olacak. Bu haberle birlikte sosyal medya yönetimi konusunda uzmanlaşmış ajansların yetkilileri de çeşitli açıklamalar yaparak aslında sosyal medya reklamlarının çok uzun zamandır etkili olmayan, yanıltıcı sonuçlara neden olduğunu belirtti.

2019 yılında yapılan bir ankete göre, aktif bir şekilde sosyal medya kullananların %74 ü sosyal medya reklamları görmekten sıkıldıklarını söyledi. Bu da demek oluyor ki aslında sosyal medyada verilen reklamların kullanıcılar tarafından görülmediği hatta bakılmadığı. Hatta sürekli aynı markanın reklamı karşısına çıktığı için markayı takip etmekten vazgeçen, markaya kötü yorumlar yazan kullanıcı sayısı da oldukça fazla. Hem marka bütçesini doğru kullanmak hem de başarılı bir sosyal medya yönetimi yapmak için şu anda yapılması gereken en doğru şey takipçi/ beğeni sayısını artırmak. Böylece ulaşmak istenilen hedef kitleye tamamen doğal yollarla ulaşılabilir. Sosyal medya reklamlarının doğru sonuç vermediği düşünüldüğünde ise en doğru sosyal medya pazarlama stratejisi takipçi satın almak oluyor. Takipçi satın alma, beğeni ya da yorum satın alma gibi konularda ise hep aynı soru akla geliyor, kalıcı ve güvenilir mi?

Sonuç olarak baktığımızda; dünyanın en büyük iki sosyal medya platformu olan Instagram ve Facebook’un reklamlarının etkili olmadığını görüyoruz. Facebook’un reklam izleme oranları hakkında çıkan haberlerden önce data satma skandalı yaşadığını biliyoruz. Tüm bu olumsuz gelişmeler kullanıcıların markalara olan inancını sarsıyor. Instagram’ın sıcak satış konusunda aşırı etkili olması ise değişmiyor tabiki. Marka yöneticileri de platformlardan bağımsız olarak direk sonuç verebilecek çalışmalar yapmaya başlıyor. Instagram bazında bu çalışmaların başını ise takipçi artırma, hızlı ve kalıcı bir şekilde takipçi artırmak için de takipçi satın alma işlemleri geliyor. 

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 2 Average: 5]
Bunuda okumalısın !  Facebook size özel video

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Facebook Sayfası Adı Nasıl Değiştirilir?

Facebook sayfa adı değiştirme her ne kadar kolay bir iş gibi görünse de aslında kendi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir