Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaParalı ( Ücretli) Whatsapp Grupları Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Paralı ( Ücretli) Whatsapp Grupları Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Dünyanın hemen hemen her yerinde en çok kullanıcısı olan mobil mesajlaşma servislerinin başında whatsapp geliyor. Whatsapp, internetin olduğu her yerde kullanılabildiği, görüntülü konuşma imkanı sunduğu, sesli mesaj gönderme imkanı sunduğu gibi istediğiniz fotoğrafları, dökümanları gönderme imkanı da sunuyor. Hatta whatsapp o kadar popüler bir hale geldi ki bir çok sitede özellikle de haber sitelerinde, sosyal medya paylaşım butonları yanında bir de whatsapp paylaşım butonu yer alıyor. Whatsapp ın klasik yeşil minik telefon işaretine tıkladığınızda okumakta olduğunuz haberi,postu ya da içeriği whatsapp üzerinden direk arkadaşlarınız ile paylaşabiliyorsunuz.

Whatsapp, ücretsiz olması ve dünyanın her yerinde aynı hizmeti veriyor olması ile ünlü. Peki ücretli whatsapp grupları ya da diğer bir adı ile paralı whatsapp grupları nelerdir? Hem dünyada hem de ülkemizde her geçen gün daha popüler bir hale gelen ücretli whatsapp gruplarının özellikleri nelerdir?

Paralı whatsapp grubu nedir?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, paralı whatsapp grupları whatsapp ın kendi bünyesinde oluşturduğu bir oluşum değildir. Yani herhangi bir gruba katılmak için bir ödeme yaptığınızda bu ödeme şirketin kendisine gitmez. Bu paralı whatsapp grupları tamamen bireysel kullanıcılar tarafından oluşturulan, kullanılan bir sistemdir. Peki nasıl işler, özellikleri nelerdir?

Whatsapp grupları, aslında bu mesajlaşma platformunun en çok kullanılan özelliğidir. Onlarca, binlerce ve hatta milyonlarca grup içerisinde insanlar gün içerisinde durmadan mesajlaşır. Bu mesaj gruplarından bazıları aile içi, bazıları arkadaş grupları, bazıları ev arkadaşları ya da iş arkadaşları hatta sınıf arkadaşlarıdır. Bazı gruplarda ise insanlar tecrübelerini paylaşır. Seo grupları, marketing grupları gibi gruplar vardır. Iş odaklı grupları linkedin gibi platformlarda bile görmek mümkündür. Genel olarak grup kurucuları bu grupların linklerini paylaşır. Sadece linke tıklayarak gruplara üye olmak mümkündür. Aynı şekilde grup üyeleri yine grup admini tarafından gruptan çıkarılabilir. 

Bunuda okumalısın !  Instagram Hikayelerinde Öne Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler

Uzman kişilerin uzman oldukları konularda bilgilerini, fikirlerini paylaştığı gruplar kurulmaya başladı. Bu gruplarda çeşitli konularda çeşitli bilgiler verilmektedir. Random kişilerin bilgi alış verişlerinden ziyade gruplarda uzman kişiler bilgiler paylaşmaktadır.

Bu whatsapp grupları kurucuları tarafından aylık belirli bir ücretle üyelik kabul etmektedir. Hatta öyle ki bir çok ücretli whatsapp grubuna girmek için sıraya girmek gerekebiliyor. Bu konuşma grupları ağırlıklı olarak bahis, yatırım uzmanlığı, borsacılık, yatırım danışmanlığı ve özel ders konularında kuruluyor. Bir çok matematik öğretmeni, fizik öğretmeni bir araya gelerek ücretli whatsapp grupları oluşturuyor. Bu gruba katılan öğrenciler çözemedikleri soruları, dönem ödevlerini, normal ödevlerini öğretmenlere göndererek onlarda yardım alabiliyor. Öğretmenler de çocukların ödevlerini yaptıktan sonra onlar ile paylaşıyor.

Bazı ünlü yatırım uzmanları bu grupları o kadar büyütmüş ki grupların aylık üyelik ücretleri oldukça yüksek. Buna rağmen gruba katılım için sıra beklemek gerekebiliyor. Bildiğimiz gibi whatsapp gruplarına katılım sayısı sınırlı. Belirli bir sayının üzerinde kişinin gruba katılması mümkün değil. Gruptaki katılımcı sayısı sınırı dolduğunda gruptan herhangi birinin çıkmasını beklemek gerekiyor.

Ücretli whatsapp gruplarına nasıl katılınır?

Paralı whatsapp gruplarına katılmak için öncelikle bu grubun linkini bilmeniz gerekiyor. Gruba katılma isteği gönderdiğinizde isteğinizin grup admini ya da adminleri tarafından onaylanması gerekiyor. Tabi bunun öncesinde ilk olarak grup admini ile iletişime geçerek gerekli aylık üyelik ödemesini yapmanız gerekiyor. Biz bu yazımızda ücretli whatsapp gruplarının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlatıyoruz.

Bu demek değildir ki bütün bu tarz gruplar güvenlidir. Öncesinde sizden aylık üyelik ücreti isteyen gruplara katılırken dikkatli olmalısınız. Ödeme şekline, sonrasında sizi gruba alıp almayacaklarına dikkat etmelisiniz. Ayrıca konuştuğunuz kişilerin bu grubun admini olduğundan da emin olmalısınız. Kesinlikle, hiç bir şekilde kimseye kredi kartı bilgilerinizi vermemeli, güvenli olduğunu düşünmediğiniz platformlarda online ödeme yapmamalısınız.  Gruplarda kişisel bilgilerinizi paylaşmamalısınız.

Bunuda okumalısın !  Instagram’da Birden Fazla Hesap Nasıl Açılır, Eklenir?

Bu gruplar ne kadar güvenilir?

Özellikle yatırım danışmanlığı konusunda çok dikkatli olmak gerekiyor. Türkiye’de yatırım danışmanlığı yapabilmek için yetki belgesine sahip olmak gerekiyor. Yatırım danışmanlığı yetki belgesi olmayan kişilerin yatırım danışmanlığı yapması ciddi anlamda suç teşkil ediyor. Ayrıca müşterilerine ya da danışanlarına garanti vermek gibi durumlar da suç kapsamına giriyor. Bu nedenle bu tarz gruplarda verilen danışmanlıklar konusunda dikkatli olmak gerekir.

Gruplarda verilen fikirlerde çoğunlukla belirtilen nokta verilen fikirlerin yatırım danışmanlığı olmadığı yönündedir. Ayrıca bu tarz gruplardan para kazanıldığında bu gelirler hiç bir şekilde vergilendirilmemektedir. Aslında bu da vergi kaçakçılığına girebilir. Eğer bu tarz bir grup kurmak gibi düşünceniz varsa iyice araştırmanızı, gerekli legal konuları yerine getirmenizi öneririz. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son yorumlar