Salı , 26 Ekim 2021
Ana sayfa » Sağlık » Mide için iyi ve kötü gıdalar

Mide için iyi ve kötü gıdalar

Hemen hemen herkes gaz, kabızlık, ishal ve sindirim sisteminde sorunlar yaşadığının belirtmiştir.

Sağlıklı bir diyet uygulamak, sağlıklı bir sindirim sistemini sürdürmek için önemlidir. Kaliteli besin grupları sindirim sistemini iyileştirmeye yardımcı olurken, kalitesiz besin grupları mideniz ve genel sağlığınıza yaramayacaktır.

Klinik diyetisyen ve yazar Liz Lipski, “Yemeğinizi düzgün sindirmezseniz, hücreleriniz en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duydukları besinleri alamazlar” diyor. Lipski, “Bağışıklık sisteminin üçte ikisi sindirim sisteminde” diyor.
Tüm işlenmiş gıdalar, örneğin sosisli sandviçler, sucuklar ve diğer işlenmiş etler sadece doymuş yağ, sodyum ve nitratlarla yüklüdür; işlenmiş etlerin, kanserojenleri artırabilecek yüksek sıcaklıklarda pişirilmesinden kaynaklanabilecek kolon kanseri ile bağlantılı olduğu gösterilmiştir.

Hidrojenlenmiş yağlar, sıvı yağlar ve rafta ömrü uzun olan trans yağlar, midenize iyi gelmeyecek yağ türleridir. Çünkü bu trans yağların sindirimi zordur ve birçok sağlık sorunuyla ilişkilendirilmiştir.

🔘Mercimek hem lif hem de prebiyotik için harika bir kaynaktır.

🔘Soğan, sarımsak, pırasa, baklagiller, muz, kuşkonmaz mid eve bağırsak sağlığınız için faydalı besin gruplarının başında gelmektedir.

🔘Kinoa, glütensiz bir tahıl olup harika bir lif kaynağıdır ve aynı zamanda birçok mineralle birlikte 8 temel amino asidi içeren eksiksiz bir proteindir. Kinoayı, salatalara, sebze yemeklerinize, yoğurtlarınıza ekleyebilirsiniz.

🔘Fermente gıdalar, sindirim sisteminiz için harikadır çünkü fermente etme / kültürleme, yiyecekleri daha sindirilebilir hale getirir ve gıdalardaki diğer besin maddelerinin emilmesine yardımcı olur.

🔘Kefir, miso, tempeh, tamari, soya sosu, turşu ve lahana turşusu iyi örneklerdir.

🔴Belki de en önemlisi ama en çok gözden kaçan sudur. Susuz yaşayamayız, susuz da sindiremeyiz. Özellikle sıcak günlerde, egzersiz yaptığınız veya kendinizi iyi hissetmediğiniz her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamak ve optimum sağlığı desteklemek için yeterince su içtiğinizden emin olun

Bunuda okumalısın !  Akupunktur ile hangi hastalıklar tedavi edilebilir ?

Amerikalı’ların %10-20’sinde gaza, kramplara, şişkinliğe, mide ekşimesine, hazımsızlığa ve diğer sindirim sistemi semptomlarına neden olan mide problemleriyle karşılaşıyorlar. Laktoz tüketimi, mide rahatsızlıklarının bir başka potansiyel nedenidir. Laktoz intoleransı, NIH’ye göre yaklaşık 30-50 milyon Amerikalıyı etkilediği tahmin edilmektedir.

Bağırsak sistemimiz için en fayalı gıda gruplarının başında Lifli besin grupları gelmektedir. Düzenli bağırsak hareketleri olmadan vücut besinlerden arta kalan atıkları atamayacaktır. Lif açısından zengin diyetler, kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olurken belirli kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olacaktır. Baklagiller, tohumlar, kepekli tahıllar, meyveler ve sebzeler iyi lif kaynaklarıdır.

Bağırsak florası, sindirime yardımcı olan, bağışıklık geliştirmeye yardımcı olan trilyonlarca bakteriden oluşur. Pre ve probiyotikler, sindirim sistemine yardımcı olan iyi bakterilerdir. Yoğurt, laktoz sindirimine yardımcı olan canlı laktobasil ve bifidobakteri kültürlerini içerdiğinden, sindirim şikayetlerini yatıştırmaya yardımcı olan belki de en yaygın probiyotik gıda kaynağıdır.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Rahim ağzı kanseri aşıyla önlenebilir mi?

HPV VİRÜSÜNDEN KİMLER ETKİLENİR? HPV enfeksiyonu oldukça yaygındır. Araştırmalar; insanların % 80’inin hayatlarında bir kez …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir