Salı , 26 Ekim 2021
Ana sayfa » Sağlık » Mavi ışığı filtreleyen gözlükler uyku kalitenizi artırabilir

Mavi ışığı filtreleyen gözlükler uyku kalitenizi artırabilir

Son zamanlarda COVID-19 nedeniyle, artık birçoğumuz evlerde çalıştığından, televizyon izleme sürelerimiz bile arttı. Son araştırmalar, ekran başında mavi ışığı bloke eden gözlük takmanın performansınızda katkıda bulunabilir ve daha iyi bir gece uykusunda rol oynayabilir.

“Mavi ışığı filtreleyen gözlük takmanın uykuyu, işe bağlılığı, görev performansını iyileştirmek ve verimsiz iş davranışını azaltmak için etkili bir müdahale olduğunu gördük,” dedi yönetim ve girişimcilik profesörü Cristiano L. Guarana Indiana Üniversitesi Kelley İşletme Fakültesi. “Mavi ışığı filtreleyen gözlük takmak bir tür fizyolojik karanlık yaratır ve böylece hem uyku miktarını hem de kalitesini artırır.”

Teknoloji, yani hergün saatlerce baktığımız telefonlarımız, bilgisayarlarımız, televizyonlarımız uykuyu bozukluğuna neden olan mavi ışık yayar. İş gücü, özellikle bu son dönemlerde pandemic nedeniyle uzaktan çalışma ve öğrenmede için bilgisayar ekranları, tabletler ve akıllı cihazlar daha fazla gündeme çıktılar

Mavi ışıklı gözlüklerin bilgisayar ekranları önünde çok zaman geçirenler için faydalı olduğu bildiriliyor, Journal of Applied Psychology’de yayınlanan bu araştırma, uyku-uyanma döngüsünü düzenleyen sirkadiyen ritmin düzenlemesini sağlıyor.
——————————————-
Bulgular, günlük görev ve performansın sirkadiyen süreç gibi daha temel biyolojik süreçlerle ilişkili olabileceğini göstermektedir.
——————————————-
Araştırmacılar, “Araştırmamız, mavi ışığa maruz kalan çalışan birlerin, çalışma performansları ve sirkadiyen ritimleri arasındaki ilişkiyi inceledi.
——————————————-
Veriler, iki çalışmada müşterilerin görev performansını ölçmek için bir Amerikan çokuluslu finans firmasının Brezilya merkezli ofislerinde 63 şirket yöneticisi ve 67 çağrı merkezi temsilcisinden toplandı ve katılımcılar mavi ışık filtreli gözlükleri veya plasebo gözlüklerini test etmek için rastgele seçildi.
——————————————-
Guarana, “Mavi ışığa daha az maruz kalan bireylerin çalışma performanslarının iyileştiğini gördük” diye ekledi.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]
Bunuda okumalısın !  Tuz neden hipertansiyon hastalığına neden olur?

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Rahim ağzı kanseri aşıyla önlenebilir mi?

HPV VİRÜSÜNDEN KİMLER ETKİLENİR? HPV enfeksiyonu oldukça yaygındır. Araştırmalar; insanların % 80’inin hayatlarında bir kez …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir