Salı , 28 Eylül 2021
Ana sayfa » Mobil » Lte teknolojisi

Lte teknolojisi

Türkiye’nin Avrupa tasarım ödüllü Venüs Android telefon ile adını duyurmaya başlamasından bu yana hep ülkemizden güzel haberler çıkar umudu taşıyoruz.

Turkcell’in T50 ve Vodafone’un Smart 4  “yerli üretim” telefonlar ile adını duyuran LTE teknolojisini,  4G şeklinde kısaltılıyor peki bu kısaltma doğru ve yeterli midir ?

LTE teknolojisi nedir ?

ABD’de ve bazı Avrupa ülkelerinde 4G ile bağlantı kullanılmaktadır. Henüz ülkemizde kullanılmaya başlamamış olan  4G teknoolojisinin hızı 100 Mbit/sn sınırlarına ulaşıyor.

Peki “Long Term Evolution”ın kısa hali olan LTE nin  4G’ ile bağlantısı nedir ? Ne işe yarar ? Telefon ve tabletlerde kullanılan 4G teknolojisinin hızını 100 Mbit / saniyeden  300 Mbit/sn’ye çıkaran teknolojiya Long Term Evolution LTE denir . İnşallah bu bağlantı hızlarını ülkemizde görmekte nasip olur diyoruz. Bu teknoloji  neler getiriyor ve hakkında merak edilenler gün geçtikçe dahada artıyor.

4G dördüncü nesil bağlantı olmakla birlikte LTE yenilikleri ile gerçekten turbo güce kavuşuyor. Gprs ile başlayıp Edge ve 2G, 3G ( 28 Mbit / Saniye ) ile devam eden baş döndürücü hızlardan farkı ise IP ( Internet Protokol ) alt yapısını kullanmasıdır.

LTE ve 4G farklı mı ?

Cevabı karışk olan bu soru bazen bilişim uzmanları tarafından LTE nin 5G olarak adlandırılması bile karışıklığı ortaya koymaktadır.

4G ile LTE aynıdır diyemeyiz fakat paralel teknolojilerdir. Bundan dolayı da isimleri sürekli birlikte anılır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi LTE teknolojisi 4G den çok ilerde bir teknolojidir. 300mb / Saniye hiç de azımsanmayacak bir hızdır. IP protokolünü kullandığı için aynı ADSL kadar güvenlidir.

4G Türkiyeye ne zaman gelecek ?

Henüz 3G bağlantısının bile ülkemizde tam kapasite çalışmadığını biliyorsunuz. Oysa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bile olan bu teknoloji maalesef 2015 ‘in ilk çeyreğinde bile Türkiye’ye gelmeyecek. Ayak seslerini duyduğumuzda ise buradan hızlı bir şekilde duyurmaya çalışacağız.

Bunuda okumalısın !  Telefondan ücretsiz televizyon izleme
Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Yurtdışından telefon getirme

Gelişen teknoloji ile giderek akıllanan cihazlar aynı oranla fiyatlarında da yükseğe tırmanmaya devam ediyor. Bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir