Salı , 26 Ekim 2021
Ana sayfa » Kültür » Liseler için sınavsız mahalli yerleştirme ( MYS )

Liseler için sınavsız mahalli yerleştirme ( MYS )

Teog sınav sisteminin yerine gelen ve velilerin evlerine en yakın okula sınavsız şekilde gitmelerini sağlayan sistemin adı veli tercihine bağlı liselere serbest kayıt sistemi adını taşıyor. Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme yani adrese dayalı lise okullarına yerleştirme sistemidir.

2017 yılı Kasım ayında planlandığı gibi açıklaması Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG’un yerine gelecek olan  “Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi” şeklinde adlandırılan sistemi detaylıca anlattı. Mahalli yerleştirme ve veli tercihine bağlı serbest kayıt sistemi adı verilen yeni sistemle öğrenciler evlerine en yakın 5 okuldan birini tercih edebilecek. Nitelikli okullara girmek isteyen öğrenciler ise “isteğe bağlı olarak” merkezi sınava girecek.

Teog ‘un yerine gelen sistem

Liselere kayıt uygulaması yeni sistem aşağıdaki bilgilendirme grafiğinde detaylı olarak anlatılmıştır.

 

Halk tarafından gelen yorumlar : 

Anadolu ve fen liselerindeki bu kadar yığılmayı ve nitelikli insan yetiştirmeyi çözmenin yolu en eski sisteme geri dönmektir. 5+3+ 4 yapıp, meslek liselerinin orta kısmı açılmalı, ülkenin ihtiyacı olan kalifiye elamanlar ortaokuldan itibaren yetiştirilmelidir. Okumayacak adamı 12 yıl zorlamanın alemi yok. Bari meslek lisesinde meslek öğrensin. En olmadı 12 yaşından itibaren sanayide çırak olsun. 12 yıl okumuş, 18 yaşındaki insana meslek beğendiremezsin ki beğenmiyorlar.

 

Yeni sistemin temel felsefesi sınava girmek isteğe bağlı. Velilerimiz çocuklarını bu sınava ister yönlendirir isterse de yönlendirmez. Bir liseye yerleşmek için bu sınava girmek zorunlu değildir. Mevcut TEOG’da mutlaka sınava girmek zorundaydınız. Sınav mecburiyeti ortadan kalktı.

Kimse kusura bakmasın bu sistem eskisinden daha kötü. Benim tanıdığım hiç bir veli benim öğrencim sınava girmesin demez. Aksine sınava girsin diye daha fazla baskı yapılacaktır. Sınava girmeyen en yakın okula yerleşen öğrenci 2. Sınıf muamelesi görecektir diye düşünüyorum.

Bunuda okumalısın !  70 TL ye hayat kurtarmak

 

TEOG yerine yemi bir sistem gelmedi. Gelen şey tek kelimeyle SİSTEMSİZLİK… Aptal olsaydık belki biz de inanırdık ama üzülerek ifade etmeliyim ki değiliz…
Soru 1: Tüm liseler aynı seviyeye gelecekse en başarılı yüzde 8’lik kesimi neden proje okullara sınavla alıyorsunuz… Tüm okulların heterojen bir yapıya sahip olması o yüzde 8 olmadan nasıl mümkün olacak? Buyrun cevap lütfen…

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 8 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Beyin yakan yanıltıcı illüzyonlar

Gözlerimizin ve dolaylı olarakta beynimizi kolayca manipule edildiğini bu yazımızdan sonra daha net bir şeklide …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir