Perşembe , 7 Temmuz 2022
Ana sayfa » İş fikirleri » Kosgeb destekleri
kosgeb destekleri

Kosgeb destekleri

Girişimcilerin önündeki en büyük engel çoğu zaman sahip oldukları iyi fikirlere rağmen ellerinde maddi olanaklarının kısıtlı olmasıdır. Elbette cebi para dolu girişimcilerde var. Ancak startup anlamındaki başlangıç aşamasında olan ve mükemmel yeni iş fikirlerine sahip çoğu kişi destek, hibe, kredi olmadan bu girişimleri gerçekleştiremezler.

İşte burada Kosgeb gibi Devlet destekleri devreye girmektedir. Bankalar tarafından verilen kredilerin aksine Kosgeb çok alternatifli hibe sistemleri mevcuttur. Bunlar geri ödemesiz hibe, yıllar sonra ödenmeye başlanan kredi, faizsiz kredi, düşük faizli kredi desteği gibi çeşitlendirilebilir. Kosgeb yetkilisi olan bir arkadaşımın bana anlattıklarından sonra bizim para istemeyi bilmediğimizi anladım. O yetkilinin dediğine göre istemeyi bilen bir proje sahibi devletten onbinlerce tl yi kimi zaman karşılıksız olarak bile alabilir.

İşte bu yazıyı da girişimcilere yol göstermek ve önlerindeki ekonomik engelleri nasıl kaldırabileceklerini anlatmak için yazıyorum. Öncelikle kosgeb tarafnıdan verilen kredi türlerini öğrenelim.

Kosgeb girişimcilik eğitimi kursları

Kosgeb bünyesinde sadece hibe ve destek sağlanmıyor. İnsanların içindeki girişimcilik güdüsün de ortaya çıkarmaya yönelik eğitimler ve kurslar da düzenleniyor. Eğitimler sonrasında girişimcilik sertifikaları katılımcılara veriliyor. Düzenlenen eğitim kursları hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/liste/10/egitim-duyurulari sayfasına gidebilirsiniz.

Kosgeb destekleri 2017 :

 • Girişimcilik Destek Programı, Bizi ilgilendiren en önemli destek türlerinden. Kadınlara , Gazilere, Şehit yakınlarına ve engellilere pozitif ayrımcılık yapıldığını da eklemek isterim. 50.000 TL ye kadar geri ödemesiz 100.000 TL ye kadar geri ödemeli kredi seçenekleri mevcuttur. Bu rakamlar inanılmaz rakamlar. Düşünsenize 50 bin TL için bir yatırımcıya yalvarmanız gerekmiyor. Devlet size zaten bu parayı bağışlıyor.
 • Hızlı büyüyen kobilere kapasite geliştirme proje teklifi hibesi 600.000 üst limite kadar kobilerin büyümesini ve daha da gelişmesini sağlamak için oluşturulmuş devlet desteğidir.
 • Bilişim teknolojisi kobileri , bilişim firmalarının büyümesini ve daha da gelişmesini sağlamak için devlet tarafından 250.000 TL ye kadar ödenen kredi desteğidir.  30 Mayıs 1 Temmuz arasında başvurular alınacaktır.
 • İş Birliği Güç Birliği Destek Programı
 • Fuar destekleri
 • KOBİ Proje Destek Programı , Kobilerin ürettiği projelere destek olmak amacıyla 150.000 Türk Lirasına kadar verilebilen kreri türüdür.
 • KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı
 • AR-GE, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Desteği
 • Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Desteği
 • Gelişen İşletmeler Piyasası Kobi Destek Programı
 • Tematik Proje Destek Programı
 • Kredi Faiz Desteği , Küçük ve orta ölçekli işletmelerin kredi faizlerinin karşılanması amacıyla oluşturulmuş destekleme türüdür.
 • Laboratuvar Hizmetleri
 • Hayvancılık ve Tarım işleri için destekler , Köyden şehre göçü engellemek ve şehirden köylere geri dönüşü sağlamak amacıyla oluşturulmuş destek türüdür. Hayvancılık işi ile uğraşıp maddi durumu iyi olmayanlar için harika bir yöntem olabilir.
Bunuda okumalısın !  Yabancı personel çalıştırma

Bu programlara başvuru formları ve başvuruya ait şartların detaylı bilgilerine http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/liste/3/destekler sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kosgeb tarafından hibe kredi verilen sektörler

Gerek kosgeb gerekse devlet bankaları olan vakıfbank, ziraatbankası gibi bankalar tarafından sektörlere göre değişen kredi türleri vardır. Bunlara ek olarak Avrupa birliği tarafından desteklenen tarımsal kalkınmayı esas alan kimi zaman karşılıksız kimi zaman projenin yüzde yetmişine kadar karşılıksız hibe şeklinde gerçekleşen devlet destekleri mevcuttur. Bu sektörlere şöyle bir göz atalım.

Esnaf kredisi

Esnafları desteklemek amacı ile oluşturulmuş özel destek seçenekleri vardı. Küçük ve orta ölçekli firmaları daha da geliştirmek, büyütmek maddi zorluktan kurtarmak için esnaf kefalet kredi seçeneklerini detaylı olarak ilerleyen günlerde yayınlayacağız.

Evlilik kredisi

Evlenmek üzere olan olan gençlerin bu hayırlı işlerini kolaylaştırmak amacıyla oluşturulan bir sistemdir. Ebeveynler çocukları için ceyiz hesabı açtırarak buraya para yatırmaya devam ederler. Devlet yatırdıkları paranın %25 i kadar tutarı gençlere düğün hediyesi olarak verir. Evlilik ve düğün kredisi Nisan  2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.

Hayvancılık kredisi

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından verilen ve Avrupa Birliği destekli olan bir hibe türüdür. Öncelikli olarak desteklenen illeri sayacak olursak : Diyarbakır, Çorum, Balıkesir, Amasya, Erzurum, Afyon, Kahramanmaraş, Kars, Isparta, Hatay, Malatya, Ordu, Konya, Sivas, Şanlıurfa, Samsun, Trabzon, Van, Yozgat, Tokat, Ardahan, Ankara, Aksaray, Aydın, Ağrı, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Bursa, Elazığ, Denizli, Erzincan, Karaman, Giresun, Kastamonu, Manisa, Mardin, Kütahya, Muş, Mersin, Nevşehir, Uşak illerinde başta süt ve et hayvancılığı olmak üzere örneğin dana, düve, manda, inek, koyun, kuzu, keçi yada kanatlı hayvancılık tavuk, hindi, ördek, kaz gibi hayvan alımlarını içerir. Ek olarak tarımda kullanılacak tarım makineleri , traktör, süt sağım makineleri gibi makine ve cihazlarıda içerir. %50 – %70 oranında karşılıksız hibe olarak alınabilir. Proje düzgün olarak sunulursa çok rahat bir şekilde bu hibeye sahip olabilirsiniz.

Bunuda okumalısın !  (Aphb) Aylık Prim ve Hizmet Belgesi nedir ?

Ev hanımlarına özel destek kredisi

Yukarıda da anlattığımız gibi özellikle bayanlara Kosgeb tarafından pozitif ayrımcılık yapılmaktadır. Kendi projelerini Kosgeb’e sundukları ve kabul gördüğü takdirde onbinlerce lira karşılıksız hibe alabilirler. Bu da hiç bir yatırımcıya ihtiyaç duymadan işlerini kolayca kurabilecekleri anlamına gelir. Ev hanımları mutlaka güzel projeler oluşturup illerinde bulunan kosgeb müdürlüğüne başvurmalıdır.

Sonuç olarak ;

Devlet desteğinin en güzel örneklerinden olan Kosgeb hibelerini önümüzdeki yazılarımızda anlatmaya devam edeceğiz. Özellikle kosgeb projesi nasıl hazırlanır, bu hibelere nasıl başvurulur, girişimcilik destek programları kapsamına giren iş fikirleri, kobiler için detaylı hibe fikirleri,

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 4 Average: 3.5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.