Salı , 28 Eylül 2021
Ana sayfa » Sağlık » Kilo kontrolünü sağlayan hormonlarımız

Kilo kontrolünü sağlayan hormonlarımız

Mideniz neden gurulduyor? Gerçekten açlık hissiniz midenizden mi geliyor yoksa beyninizin yolladığı sinyallerden dolayı mı açlık hissediyorsunuz? Bu durum tavuk-yumurta paradoksuna dönmeden önce gelin bu işi biraz daha detaylı inceleyelim.

Öncellikle hormonlar gibi temel bilgilerle başlayalım. Hormonlar vücudunuzdaki hemen hemen her olayı kontrol ederler. Şeker metabolizmasından tutun da ne kadar uyuyacağımıza, ne kadar heyecanlı olduğumuza, ne zaman acıkacağımıza kadar birçok reaksiyon hormonlarımızın çalışmasından geçer. Acıktığımızı hissettiren, yani açlık hormonuna ghrelin hormonu denir. Bu hormon midede üretilir. Beyne yemek yeme zamanının geldiğini söyler.

Daha yüksek ghrelin seviyeleri, daha aç olduğunuz anlamına gelir. Yemekten hemen önce en yüksek seviyelerindedirler ve yemekten sonra yaklaşık üç saat boyunca azalırlar. Peki ghrelin seviyelerini düşüren nedir? Leptin!

Leptin, yağ hücrelerimiz (adipoz doku) tarafından üretilir. İştahı azaltan ve sizi tok hissettiren “tokluk hormonu” olarak kabul edilir. Leptin hormonunun vücuttaki rolü, beynin iştah ve besin alımını düzenleyen hipotalamus ile iletişim kurmaktır. Leptin beyine depoda yeterince yağ olduğunu ve daha fazlasına gerek olmadığını söyler, bu da aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olup, iştahı azaltır. Fazla kilolu veya obez olan kişilerin kanlarında genellikle çok yüksek leptin seviyeleri bulunur.

Aslında, bir çalışma, obez kişilerde leptin seviyelerinin normal kilolu insanlardan 4 kat daha yüksek olduğunu buldu. Eğer leptin iştahı azaltıyorsa, yüksek leptin seviyesine sahip obez bireylerin iştahları daha az olurdu ve kilo vermeye başlarlardı. Fakat maalesef, obez bireylerde leptin sistemi olması gerektiği gibi çalışmıyor. Buna leptin direnci denir.

Ghrelin hormonu

Halk dilinde “açlık hormonu” olarak bilinir. Mideniz boşaldığında, hipotalamusa yemenizi söyleyen bir mesaj gönderen ghrelin salgılar.

Normalde, ghrelin seviyeleri yemekten önce en yüksek ve yemek yedikten yaklaşık bir saat sonra en düşük seviyededir. Bununla birlikte, aşırı kilolu ve obez insanlarda, açlık ghrelin seviyeleri genellikle normal kilolu insanlardan daha düşüktür. Çalışmalar, obez insanların yemek yedikten sonra ghrelin sadece biraz azaldığını da göstermiştir. Bu nedenle, hipotalamus yemeyi durduracak kadar güçlü bir sinyal almaz ve bu da aşırı yemeye neden olabilir.
—————————————-
Ghrelinin işlevini iyileştirmek ;

 • Yemeklerden sonra ghrelin tepkisini azaltabilecek yüksek früktozlu mısır şurubu ve şekerli içeceklerden kaçının
 • Her öğünde, özellikle kahvaltıda protein yemek, ghrelin seviyelerini düşürebilir ve tokluğu artırabilir.
Bunuda okumalısın !  Bel fıtığı - Disk Hernisi

Leptin hormonu

Bu hormonun sinyali bozulduğunda, yemeyi durdurma mesajı beyne ulaşmaz, bu nedenle vücut, depolanan yeterli enerji olduğunu fark etmez ve beyin açlıktan öldüğünü düşünüp, yemek yemeye yönlendirir. Leptin direncinin iki potansiyel nedeni, kronik olarak yüksek insülin seviyeleri ve hipotalamustaki iltihaplanmadır.

Leptin duyarlılığını artırmak için birkaç öneri:

 • İltihaplı gıdalardan kaçının: İltihaplanmaya neden olan yiyecekleri, özellikle şekerli içecekler ve trans yağları sınırlayın.
 • Belirli yiyecekler yiyin: Yağlı balıklar gibi daha fazla iltihap önleyici yiyecekler yiyin
 • Düzenli egzersiz yapın: Orta düzeyde aktivite leptin duyarlılığını artırabilir
 • Yeterince uyuyun: Çalışmalar, yetersiz uykunun leptin seviyelerinde düşüşe ve iştahın artmasına neden olduğunu göstermiştir
 • Takviyeler: Bir çalışmada, alfa-lipoik asit ve balık yağı alan zayıflama diyetindeki kadınlar, kontrol grubundakilere göre daha fazla kilo verdiler ve leptinde daha küçük bir azalma oldu.

Insülin hormonu

İnsülin pankreasın beta hücreleri tarafından üretilen bir hormondur. Gün içinde küçük miktarlarda ve yemeklerden sonra daha büyük miktarlarda salgılanır. İnsülin, o sırada neye ihtiyaç duyulduğuna bağlı olarak hücrelerinizin enerji veya depolama için kan şekerinin almasına veya kullanılmasına izin verir.

İnsülin aynı zamanda vücuttaki temel yağ depolama hormonudur. Yağ hücrelerine yağ depolamasını söyler ve depolanan yağların parçalanmasını önler.

Hücreler insüline dirençli olduğunda, hem kan şekeri hem de insülin seviyeleri önemli ölçüde yükselir. Kronik olarak yükselen insülin seviyeleri, obezite ve metabolik sendrom dahil olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açabilir. Aşırı yemek yemek – özellikle şeker, rafine karbonhidratlar ve fast food – insülin seviyelerini ve daha sonra insülin direncini arttırır.

İnsülin seviyelerini normalleştirmek ve insülin duyarlılığını iyileştirmek için ;

 • Şekerden kaçının veya en aza indirin: Yüksek miktarda fruktoz ve sukroz, insülin direncini artırır ve insülin seviyelerini yükseltir
 • Karbonhidratları azaltın: Düşük karbonhidratlı bir diyet, insülin seviyelerinde ani düşüşe neden olabilir
 • Bol miktarda sağlıklı yağ ekleyin: Yağlı balıklarda bulunan Omega-3 yağları, açlık insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir
 • Düzenli egzersiz yapın: Hızlı yürüyen veya koşan aşırı kilolu kadınlar, bir çalışmada 14 hafta sonra insülin duyarlılığında bir iyileşme gösterdi
 • Doğru magnezyum formunu alın: İnsüline dirençli kişiler genellikle magnezyum bakımından düşüktür ve magnezyum takviyeleri, insülin duyarlılığını artırabilir
 • Yeşil çay için: Yeşil çay kan şekerini ve insülin seviyelerini düşürebilir
Bunuda okumalısın !  İp atlamanın faydaları

Bu yazı Doktor Ali Fuat Aytekin tarafından yazılmıştır.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Rahim ağzı kanseri aşıyla önlenebilir mi?

HPV VİRÜSÜNDEN KİMLER ETKİLENİR? HPV enfeksiyonu oldukça yaygındır. Araştırmalar; insanların % 80’inin hayatlarında bir kez …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir