Çarşamba , 28 Eylül 2022
Ana sayfa » Sağlık » Ketojenik diyet ve aralıklı oruç

Ketojenik diyet ve aralıklı oruç

National Jewish Health’den araştırmacılar, aralıklı oruç ve ketojenik çalışmalarla ilgili mevcut bilimsel çalışmaları gözden geçirdikten sonra, diyetlerin kısa vadeli kilo kaybına yardımcı olduğu ve bazı kardiyovasküler hastalıklara iyi geldiğini gösterdi.

National’da kardiyovasküler önleme ve sağlıklı yaşam direktörü Dr. Jewish Health “Bitki bazlı diyetler ve Akdeniz diyetleri gibi sağlık uzmanları tarafından önerilen diyetler, kardiyovasküler sağlığı iyileştirdiği kesin olarak gösterilmiştir.”

Ketojenik diyet (Keto diyet) son zamanlarda çok popüler hale geldi, bu, vücudu ketoz durumuna sokmayı amaçlayan düşük karbonhidratlı bir beslenme tarzıdır. Bu metabolik durumda, vücut glukoz yakmayıp, yağları enerji olarak tüketmeye çalışır.

Uzmanlar, bu diyet sırasında tüketilen yağın türü ve miktarı ile ilgili endişelerini dile getirdiler. Burada önemli olan nokta, tüketilen yağın kalitesi ve miktrarıdır. Aksi taktirde yanlış miktarda  ve türde tüketilen yağlar arterlerin sertleşmesine ve ölüm risklerine yol açabilir.

Uzmanlar, popüler hale gelen aralıklı oruç tutmanın faydalarını saymakla bitiremiyorlar. Bu yaşam planında, bazıları 8 saat yemek yemeden, bazıları 10 veya 16, bazıları ise öğünleri günün belirli saatleriyle sınırlayan çok çeşitli yaklaşımlar vardır. Çalışmalar bu yaklaşımın yararlı olduğunu gösteriyor, ve potansiyel olarak kardiyovasküler sağlık üzerinde olumlu etkiler olabileceğini destekliyor.

Aralıklı oruç tutmanın faydalarından biri, uyurkenki zamanın da dahil edilmesi, böylece bireyler uzun zaman boyunca aç kaldıklarını hissetmezler. Mevcut veriler, kilo kaybının arttığını, kan basıncının azaldığını, glikoz hassasiyetini arttırdığını, lipid seviyelerini control altına aldığını gösteriyor.
——————————————
Birçok çalışma, aralıklı oruç tutmanın hem zihin hem de vücut üzerinde güçlü etkilere sahip olabileceğini ve hatta daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu yaşam planı, yemek yeme ve oruç tutma dönemleri arasında geçiş yapar.
Bu diyet planını kullananlar genellikle kilo kaybı yaşarlar, bu hem kalori kısıtlaması hem de kilo kaybını teşvik etmek için oruç değiştiren hormon seviyeleridir. Çalışmalar, insülini düşürmek ve metabolik hızınızı artırabilecek yağ yakma hormonlarını salmak için büyüme hormonu seviyelerini artırmak için aralıklı oruç tutmayı göstermektedir. Bunun dezavantajlarından biri, aşırı yeme olasılığıdır, bu yüzden kısa bir oruçla başlamanız ve yavaş yavaş toparlanmanız önerilir.
————————————-
Aralıklı oruç tutmanın temel sağlık yararları arasında kilo kaybı, azalmış insülin direnci, iltihap belirteçlerinde azalma, LDL kolesterolünde azalma, düşük kan trigliseritleri ve bazı kanserleri önlemeye yardımcı olması gelmektedir.
——————————————
Ancak, aralıklı oruç tutma; yeme bozukluğu olanlar, belirli ilaçları alanlar, kan şekerini düzenleme sorunları olanlar, tansiyonu düşük olanlar ve gebe kalmaya çalışan veya hamile / emziren veya hamile kadınlar gibi herkese uygun değildir. Bununla birlikte, herhangi bir diyete başlamadan önce sağlık danışanınıza konuyla ilgili danışmanız önemlidir

Bunuda okumalısın !  Romatizma (Romatoid Artrit) Nedir?
Lütfen yazımızı oylayın
[Total: Average: ]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

Bağışıklık sistemini zayıflatan 5 yeme alışkanlığı

Koronavirüs salgını devam ederken, bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak, şu anda yapabileceğiniz en önemli ve etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.