Pazartesi , 4 Temmuz 2022
Ana sayfa » Seo » Kaliteli seo teknikleri

Kaliteli seo teknikleri

Anahtar kelimelerin doğru kullanımı seo açısından çok önemlidir.

Anahtar kelime seçimi seo için gerçekten çok önemlidir. Anahtar kelimeleri gelişigüzel ve çok fazla doldurmak yerine gerçekten insanların arayabileceği kelimeleri bulmanız çok daha yararlı olacaktır. Anahtar kelimelerin sayısının az içeriğinin kaliteli olmasına dikkat edin.

 instantShift - Coding a Design

Benzersiz sayfa başlığı ( meta title)  size trafik patlaması yaşatabilir. O yüzden içerik başlıklarını tek tek manuel girmeye çalışın.

instantShift - Coding a Design

Meta Title gerçekten seo için çok önemlidir. Arama motorlarında üst sırada çıkmak için en fazla dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi title seçimidir. Sadece gereksiz anahtar kelimeleri meta tag olarak doldurmakla seo yapılmaz.

Site başlığı, sayfanın ismi ( sayfa.html ) ve sayfanın ilk cümlesi ile meta taglar arasındaki kombine uyum google için çok önemlidir. Benzersiz bir başlık hitpatlaması yaşatabilir. Bu yüzden site başlığınızı ( title ) google dan hit getirebilecek ve insanların arama yapabileceği cümlelere yada kelimelere göre seçmeniz gerekir.

Meta kodların uyumu

instantShift - Coding a Design

Meta kodları ile title yani başlığın uyumu google ve diğer arama motorları için çok önemlidir.

Bunuda okumalısın !  Sosyal imleme sitelerine toplu kayıt

Örneğin sayfamızın title ‘i seo olsun.
Meta kodlarımız seo, seo optimizasyonu, seo uzmanı, seo firması olsun
Sayfamızın adı seo.html olsun
Sayfamızın ilk kelimesi Seo ile başlasın.

Kastettiğimiz şey budur. Bu uyumu tüm alt sayfalarda yakalamaya dikkat edin.
Hep meta tag hep aynı ipuçları demeyin bu basit ama çok önemli bir uyumdur.

Resimlerinize açıklama etiketi girin ( imag alt etiketi )

instantShift - Coding a Design

Resimler sitelerin olmazsa olmazlarındandır. Seo içinde etkili olmasını istiyorsanız resmin-adi.jpg sayfanın içeriği ile uyumlu olsun resim001.jpg şeklinde bir resim seo bakımından işinize yaramaz. resim alt tag olarak ta ”resmin adı budur ” şeklinde yazarsanız. güzel bir
uyum yakalamış olursunuz.

Başka sayfalara jenerik link çıkışını önleyin

Sitenizden başka bir sayfaya link çıkışı verecekseniz bunu jenerik kelimelere değil de buraya tıklayın gibi kelimelere link vermeniz daha doğru olur. Eğer seo kelimesine başka bir siteye nofollow dahi olsa link verseniz o siteye hizmet etmiş olursunuz. İlla da o siteye link  vermeniz gerekiyorsa tıklayın, bu link gibi kelimelere link vererek tıklatın. Backlinklerinizin anchor text’i seoya hizmet etsin

instantShift - Coding a Design

Aldığınız backlinklerde sadece  www.siteadiniz.com yazmak yerine yada gereksiz anchor kelimelere link vermek yerine amaca uygun örneğin seo kelimesine tıklatmanız size seo kelimesinde daha çok optimizasyon sağlar.

Flash ve Ajax uygulamalarını en aza indirin

Ajax ve flash uygulamaları daha fazla interaktif olmanızı sağlayabilir ve kullanıcılar için daha kaliteli bir imaj bırakabilir ancak ub tür uygulamalar arama motorlarını yoran ve içerikleri çoğunlukla okunamaz uygulamalar olduğundan arama motoru optimizasyonu açısından az kullanmanız önerilir.

Robots.txt dosyasını işe yarar hale getirin

Robots.txt dosyasını oluşturarak arama motorlarının sitenizi nasıl gezmesi gerektiğine karar verebilir tabiri caizse bir rehber gibi şuraya gir buraya girme şeklinde arama motorlarını yönlendirebilirsiniz. Böylelikle görülmesini istemediğiniz şeyleri gözlerden koruyabilir ve arama motorlarının gereksiz indexleme şişmesi yapmasını engelleyebilirsiniz. Daha temiz bir indeksiniz olur.

Bunuda okumalısın !  Adsense ban

Heading tag kullanımı önemlidir

instantShift - Coding a Design

H etiketlerini uygun ve düzgün olarak kullanın. Yani ne abartmadan nede eksik  bırakarak, H1 seviyesinden başlayıp H6 seviyesine kadar çıkan yazı boyutlarının tümünü site içinde önem derecesine göre kullanmanız çok güzel bir seoyöntemidir. Sizi üst sıralara taşımaya yardımcı olur.

Siteniz her telden çalsın

instantShift - Coding a Design

Artık ipad, palm, netbook gibi çok fazla alternatifli internet hayatına uygun sayalar üretin. Sitelerinizin farklı makinalarda görünümüne bakın eğer bu tür cihazalrda siteniz uyumsuz çalışıyorsa bu müşteri kitlenizi kötü derecede etkileyecek ve dolayısı ile site giriş hitiniz düşecektir.

Css ve HTML den oluşan hataların seo’ya olumsuz etkisi

Çok iyi programcılar bile kodları bazen acele yazarken yada dalgınlıkla yanlış kapattığı yada karakter hatalarına düştüğü olur. Bu nedenle HTML ve CSS yazarken bu tür hatalara düşmemek için dikkatli olmalısınız.

Uygunsuz kod kapatma yada uygunsuz kod yerleşimi

instantShift - Coding a Design

HTML yada CSS yazarken kodu kapatmamız gereken yerde kapatmamışsak yada bir  sonraki satırda kapatmışsak bu da bizim seomuzu etkiler. CSS validation işlemi de bu yüzden vardır.

Geçersiz yada yanlış  DOCTYPE! kullanımı

instantShift - Coding a Design

Kullandığınız html türünü tarayıcının doğru olarak yorumlaması için doctype ayarlarınızı düzgün yapın. Tarayıcı HTML 4.0 ve XHTML  dışında tahmin yapamaz bu yüzden ona siz söylemelisiniz.

Özel karakter kullanımı ve encode sorunu

instantShift - Coding a Design

Eğer word sayfasından metinleri direkt olarak html içine yapıştırırsanız özel karakter sorunu oluşabilir . Bu nedenle yazıyı öncelikle not defteri gibi bir uygulamaya yapıştırıp stilleri temizledikten sonra html dosyanıza yapıştırmalısınız.

Tablo yerine div kullanarak yerden tasarruf edin

instantShift - Coding a Design

Tablo yapısı kullanmak HTML de beş altı yıl öncesinde kaldı malumunuz. Artık daha modern CSS uygulaması olan div var. Tablolarınızı div ile yaptığınızda Kb bakımından oldukça fazla kazanıcınız olacak arama motorlarını yormayacaksınız küçük boyutlu bir sayfanız olacak ve bu nedenle arama motoru dostu bir sayfanız olacak.

Bunuda okumalısın !  Makale özgünlük kontrolü

Css i html kodlarının arasına koymayın

instantShift - Coding a Design

Sayfanızın stili ile ilgili yaptığınız ayarları yani css kodlarını html kodlarının arasına koymak yerine harici bir css dosyasından çektirerek kullanın.Bu da sayfa boyutunuza etkileyecek ve daha düzgün bir yapı sağlayacaktır.

Başka bir makalede görüşmek üzere.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 6 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

etkili google adwords reklami verme teknikleri

6 Adımda daha etkili Google Adwords reklamı nasıl verilir ?

Google AdWords’de sıfırdan bir hesap kurmak, göründüğü kadar zor değildir.  Evet, Google AdWords arayüzü özellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.