Pazartesi , 4 Temmuz 2022
Ana sayfa » İnternet » İtibar yönetimi
kurumsal itibar yönetimi

İtibar yönetimi

Dijital dünyada kurum, kişi, firma, marka araştırması yaparken karşılaşılan olumsuz bilgi ve haberler imaj / saygınlık yönetimi kapsamına girer. Kurumsal itibar yönetimi ( Reputation Management ) ile hakkınızda internet üzerinde yer alan negatif bilgilerin kaldırılması ile ilgili çalışmalar yapılır.

İtibar yönetimi nedir ?

Bir kişi yada kurumun internet üzerindeki itibarını korumaya yönelik yapılan çalışmalardır. Bu çalışma sonrası insanlar google veya diğer arama motorları üzerinden yaptıkları aramada sadece olumlu yorumları görürler.

Bilişim hukuk uzmanı, seo uzmanı ortaklaşa çalışarak böyle bir çalışmayı yürütür. Hukuki olarak suç teşkil eden bilgileri ve telif hakkı ile ilgili süreci hukuk uzmanı, arama motorları ve diğer sosyal mühendislik çalışmalarını ise seo danışmanı üstlenir.

google itibar yönetimi

Online prestij ve ahlak

Mevlana ‘Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi o’ diyor. Ahlaklı bir bakış açısı ile düşünüldüğünde imaj koruması yalan haber, yanıltıcı içerik, karalama ve rakip firmalar tarafından oluşturulan olumsuz içerikler için bir çalışma alanıdır. Gerçek müşteri deneyimlerini yansıtan bilgiler için müşteri ile birebir irtibata geçerek memnuniyet sağlamak daha erdemlidir. İtibar kaybetmemek ilk başta müşteri memnuniyeti ve iyi bir halkla ilişkiler çalışması ile mümkündür.

İnternet ‘te kurumsal prestijimi nasıl koruyabilirim ?

Google alert gibi yöntemleri kullanarak hakkınızda çıkan içerikleri ilk duyan siz olabilirsiniz. Ayrıca facebook, twitter, instagram, myspace, linkedin, blogger, wordpress gibi sosyal sitelerde kurumsal isminizi kullanarak kayıt yaptırmış ve profil sayfası açmış olmanız son derece önemlidir.

Google ilk sayfada çıkan olumsuz haberleri silme veya kaldırma mümkün mü ?

Bunuda okumalısın !  Anahtar kelime bulma ve öneri aracı

Hukuki yaptırımı olabilecek aleni hakaret, imaj zedeleme, yalan ve yanıltıcı bilgileri google ile irtibata geçerek kaldırmak mümkündür. Ancak hukuki anlamda suç teşkil etmeyen içerikleri kaldırmanın en önemli yolu otorite değeri yüksek sayfalar oluşturarak bizim oluşturduğumuz içeriklerin ilk sayfada çıkmasını sağlamaktır.

Online itibar yönetimi

Kurumsal imaj yönetimi olarak da adlandırabileceğimiz bu hizmet İnternet ‘ten içerikleri kaldırmada başarısız olduğunuz zaman mutlaka almanız gereken profesyonel bir hizmettir. Şirketiniz hakkında İnternet’te çıkan kötü haberlerin yerine , iyi haberlerin ilk sayfada çıkarılmasını sağlamayı amaçlayan bu hizmet son derece önemlidir.

İnternetten haber sildirme şansı nedir ?

Yüzde yüz garantili bir çalışma olmamakla birlikte profesyonel olarak çalışıldığı taktirde son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır. Şikayet siteleri, haber siteleri, blog yorumları, blog yazıları, facebook ve twitter paylaşımları sosyal mühendislik yöntemi ile ve diğer seo yöntemleri ile google sıralamasından düşürülür.

Gizlilik çok önemli

Prestijinizi korumak için yapılan çalışmalar son derece gizlilik içinde yapılmalıdır. Google ilk sayfada iyi haberlerin yer alması başarılamaz ve sonuç alınamaması halinde ücretin anlaşılan kısmı iade edilmelidir.

Google haber sildirme / kaldırma

Hakkınızda yer alan yalan haber ve prestij kaybına yol açacak bilgileri kaldırmak için yapılan çalışmalardır. Hukuk ve bilişim uzmanlarının koordineli olarak çalışması yöntemi ile bu içerikler silinebilir.

İnternet’i takip edin

Arama motorları, sosyal medya siteleri, şikayet siteleri düzenli olarak takip edilerek kurumsal , kişisel haklarınızı zedeleyecek bilgiler sürekli analiz edilmelidir.

google-haber-sildirme

Kurumsal İtibarı artıran yöntemler

 1. Güncel pazarlama yöntemleri
 2. Rekabet sistemleri
 3. Ekonomik yaklaşımlar
 4. Hizmet kalitesi
 5. Müşteri hizmetleri kalitesi ve şeffaflık
 6. Hizmet verenlerin kalitesi
 7. Hizmet içi eğitim ve itibar yönetimi eğitimlerinin personele aldırılması
 8. Dijital yatırım ve vizyon
 9. Sosyal sorumluluk projeleri
 10. İletişim gücü
 11. Halka ilişkiler çalışması
 12. Ahlaki unsurlar
 13. Müşteri memnuniyeti
 14. Çalışan memnuniyeti
Bunuda okumalısın !  Makale özgünlük kontrolü

Hakkınızda yer alan haberleri sildirmek için itibar yönetimi çalışması yaptırmak istiyorsanız 0212 649 5441 – bilgi@celilcan.com iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.

Lütfen yazımızı oylayın
[Total: 2 Average: 5]

Hakkında admin

BU YAZILARI DA MUTLAKA OKUYUN -----------------------------------------------------

İsterseniz bunları okuyun !

google analytics ozel boyutlar custom dimensions

Google Analytics raporları için 5 özel boyut

Her internet sahibi Google Analytics sitesine mutlaka her gün giriş yapıyordur. Peki Analytics raporlarını yeteri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.